Transportul in Arad
13-10-2014, 10:35,
#1
Transportul in Arad
Cred ca astea sunt primele tramvaie Imperio din lotul cumparat de Primarie:

[Imagine: scale-750x750]

[Imagine: scale-750x750]
Răspunde
13-10-2014, 13:53, (Ultima modificare: 13-10-2014, 13:54 de psv.)
#2
RE: Transportul in Arad
(13-10-2014, 10:35)Kidu a scris: Cred ca astea sunt primele tramvaie Imperio din lotul cumparat de Primarie:

[Imagine: scale-750x750]

[Imagine: scale-750x750]

si pana la urma vor fi de culoare verde?din cate stiu a fost si un sondaj pe vestic.ro in care se putea vota culoarea pe care o prefera cetatenii pentru lotul de sase tramvaie care va fi produs de catre ASTRA!
p.s.parca as fi preferat rosuSmile
Răspunde
13-10-2014, 14:03,
#3
RE: Transportul in Arad
Cel cu afişajul funcţional poate e prototipul "Imperio Eco". Ei mai au un prototip roşu, de fapt primul vagon pe care l-au produs. El a fost gata încă în vara lui 2011 când am apucat şi eu să merg cu el de la Primărie până la Podgoria. E foarte silenţios. Vagonul din dreapta pozei pare a fi în construcţie.

Primăria a comandat şase vagoane dar nu văd de ce la final nu ne-ar fi donat şi al 7 -lea, cel folosit deja. Îl au pe cel roşu pentru expoziţii.
Răspunde
30-10-2014, 9:18,
#4
RE: Transportul in Arad
Citat:Primele două tramvaie Imperio pentru arădeni vor fi livrate joi

Cu mult înainte de termenul contractual, Astra Vagoane Călători va livra, joi, Companiei de Transport Public, primele două tramvaie Imperio din cele șase cumpărate de municipalitate.

Anunțul a fost făcut de primarul Gheorghe Falcă, acesta precizând că tramvaiele vor putea fi văzute prin oraș imediat după livrare, însă o perioadă vor fi în probe și, probabil, din luna decembrie arădenii vor putea călători cu ele.

În 13 iunie, conducerea Primăriei a semnat cu Astra Vagoane Călători contractul de achiziţie a şase tramvaie noi, model Imperio, realizat cu licenţă Siemens. Celelalte patru garnituri contractate vor fi livrate anul viitor.

Valoarea achiziţiei este de 8,3 milioane de euro cu TVA inclus, mai mică decât estimările făcute înainte de licitație, când suma anunțată era de 9,4 milioane de euro. De altfel, la momentul semnării contractului, acţionarul majoritar al companiei, Valer Blidar, declarase că a oferit “un preţ promoţional” oraşului nostru.

“Aradul beneficiază de un preţ promoţional din respect faţă de orăşenii noştri. Preţul este cel de producţie, am pus un profit simbolic de un leu (la fiecare tramvai – n.r.). Pe mine nu mă interesează să câştig aici, mă interesează să apară primele tramvaie moderne şi, sigur, aşa vom putea demonstra competitivitatea acestui mijloc de transport”, declara Blidar.

Conform producătorilor, Imperio are cel mai mic consum energetic din lume pentru tramvaiele din clasa sa, respectiv de 0,63 de KW pe kilometru. Spre comparaţie, tramvaiele care circulă acum în oraş consumă de patru ori mai mult.

Municipalitatea va încerca să cumpere şi alte tramvaie, folosind fonduri europene în prioada 2015-2020.

SURSA: ARQ

De apreciat pretul promotional pentru Arad. In plus ma bucur ca la Arad vor circula tramvaie construite in Arad si ca Astra a castigat achizitia.
Răspunde
30-10-2014, 9:34,
#5
RE: Transportul in Arad
In rosu le statea mai bine
Răspunde
30-10-2014, 9:38,
#6
RE: Transportul in Arad
De acord insa asta nu e un motiv sa strambam din nas.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)