Chestionar: Cu cine veti vota in turul II?
Victor Ponta
10.00%
4 10.00%
Klaus Iohannis
85.00%
34 85.00%
Nu votez / Invalidez votul
5.00%
2 5.00%
Total 40 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
07-11-2014, 0:13, (Ultima modificare: 07-11-2014, 0:45 de I 929.)
#41
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Şi Calimente ce zicea de Falcă/Băsescu şi vice versa? Îl cheamă toţi pe Antonescu la arme deşi el era principalul artizan al "loviturii de stat" din 2012...De Pleşu am mai zis ce cred, nu mai reiau acum.

E dreptul oricui să protesteze, chiar sunt curios cum va arăta. Noi sper că ne vom vedea de meciul cu Becicherec. Wink

Later edit: Am găsit o pagină de facebook cu titlul " Aradu are voce vino in 14.11.2014 in fata primariei protest anti Ponta". Următorul este mesajul de mobilizare, ar trebui să vorbim cu băiatul să ne facă şi nouă PR-ul pentru eventurile cu meciuri.

"Tu ala ce citesti!tu da...am o intrebare? Iti place sa fii oaia lui Ponta, Hrebenciuc Voiculescu Vintu Mazare Ghita etc ? Mai trebuie si din astia nu? Sa muncesti pe 7 milioane ? Eu unu nu vreau .. vreau sa ies in strada si sa ma c** pe toti politicienii astia j**** in special PONTA. Va asteptam in numar mare in toata tara pentru a dovedii ca meritam mai mult decat sa fim niste sclavi in tara noastra. 14 noiembrie sa fie o zi in care vom schimba naibii clasa asta politica jegoasa!
Stii ce se zice despre romani nu Smile ca sunt tari in gura pe facebook dar cam atat! Nu uita nu traiesti intr-o lume virtuala !

Si nu uita sa mergi la vot - un vot in minus un pas mai aproape de presedentie pentru Victor Viorel Ponta
Va rog.SHARE SI INVITATI-VA PRIETENII!!

ROMANIA TREBUIE SA SE TREZEASCA, ROMANIA TREBUIE SA IASA LA VOT SI SA VOTEZE IOHANNIS PRESEDINTE, TINERII DIN ROMANIA TREBUIE SA VOTEZE PENTRU VIITORUL LOR SI PENTRU TINERII CAZUTI IN 89 LA REVOLUTIE. TREBUIE SA IESIM SA FACEM REVOLUTIE PRIN VOTURI NU PRIN VARSARE DE SANGE. TREBUIE SA FIM ALATURI DE IOHANNIS CUM SI DOMNIA SA ESTE ALATURI DE ROMANI. JOS PONTA SI JOS GUVERNU PONTA!!!!! ROMANIA TREBUIE SA VOTEZE IN DATA DE 16.11.2014 SI SA IASA IN STRADA SA SUSTINA PE Klaus Iohannis JOS PONTA MINCINOSU!!!!!!!!!!!!!"

Cam confuz mesajul, părerea mea. Oare când spune Ghiţă se referă la Gogu? Anti toţi politicienii sau doar anti Ponta? Îi las pe cei care cad pe spade când deschid gura Pleşu&Liiceanu să numere greşelile de ortografie.
08-11-2014, 0:24, (Ultima modificare: 08-11-2014, 1:11 de Xtreme.)
#42
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Eu am o singura nelamurire/intrebare I929:
Totusi, ai vre-un argument pro Ponta?
Eu n-am treaba nici cu Calimente, nici macar nu stiu cine e, si nici cu Falca pe care l-am facut in trecut cu ou si otet si n-am inteles de ce unii din anturajul apropiat l-au votat sau il voteaza. Dar pana la urma m-am convins ca se poate si mai rau. Nu poate nimeni nega, pentru ca se vede cu ochiul liber, ca Falca a facut cate ceva in Arad. PSD-istii ce au facut pentru Arad, pentru Romania?

Si inca o intrebare, pentru tine cine ar fi un model de intelectual, daca nu Plesu, Liiceanu sau Cartarescu?

Acuma stiu si cine e Calimente, interesant http://www.youtube.com/watch?v=m2GmK43hUTA#t=32
08-11-2014, 21:08, (Ultima modificare: 08-11-2014, 21:11 de micutu.)
#43
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ce a facut Falca in afara de asfaltari si mall-uri?
Aaaaaaaaa, o demolat stadioane? Fabrici?
Am uitat. Amenajari interioare de vreo 1 mil de eur ... la el acasa. De unde are atati bani? Din salarul de primar? Sau poate din "vanzari anterioare"? Sau din "meditatii"?
Scuze, stiu, ... de la NANA, de la nasu', ca si asa traieste cu el in suflet.
Falca il sustine pe Iohanis? Ups !!! E antibasist cumva?
08-11-2014, 21:36,
#44
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Micutule, ai o retorica de birtul garii. In plus de asta oricat ai incerca sa deturnezi discutia nu tine, in joc este presedintia Romaniei nu ce a facut sau nu Gogu.
08-11-2014, 22:15,
#45
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
@xtreme, am scris o postare kilometrică pe care ai zis că ai citit-o în care mi-am explicat votul.
PSD a condus Aradul doar în perioada 2000-2004 când ceva realizări au fost, însă nu vreau să intru într-o discuţie Popa vs Falcă. După 10 ani de administraţie Falcă eu cred că întrebarea corectă e : a făcut PDL destul şi destul de bine pentru Arad? Altfel numai ce s-au alocat la solicitarea Primăriei peste 7,5 milioane lei ajutor pentru CET. Cred că vom avea timp să discutăm mai aplicat despre Arad înainte alegerilor din 2016. Smile

Am mai explicat şi de ce nu îmi place Pleşu, Liiceanu şi Cărtărescu: pentru partizanatul lor aproape fanatic. Ei ar fi primii care ar trebui să respecte opţiunile politice ale altor persoane, cum ar fi de exemplu ale unui om de peste 90 de ani - actorul Radu Beligan. Reacţia lor (a lui Pleşu) - l-au făcut comunist.
09-11-2014, 0:18, (Ultima modificare: 09-11-2014, 0:42 de Xtreme.)
#46
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
@ micutu, stai sa vezi, ca daca iese Ponta probabil stadionul nou ramane la stadiul actual inca zece ani de acum incolo din pacate. Pe de alta parte, majoritatea aradenilor care s-au prezentat la vot vad altfel lucrurile, inclusiv justitia care la achitat. Sa fie singurul defect al lui Iohannis ca este sustinut de Falca? omg
@I 929 ai dreptate, am recitit si n-am gasit nici un argument sustinut cu date concrete sau cu rezultate vizibile. Referitor la Arad, doar privind arterele principale in Vlaicu, Centru si Aradul Nou, si cateva parcuri se vede cu ochiul liber ce a facut administratia Falca si ce n-au facut cei dinaintea lui. Si da, cred ca se putea si mai mult, dar nu cunosc nici un aradean care ar fi fost in stare. Poate dl. Popa, da s-a trezit putin cam tarziu sa asfalteze... , Dumnezeu sa-l ierte.
Singurul PSD-ist cat de cat capabil si cu realizari este Geoana. Da na, nu a prins momentul oportun.
Cat despre Plesu, iti recomand sa citesti "Despre Îngeri"
Despre respect, campania Ponta-PSD-isti se bazeaza pe respect? Prin denigrarea contracandidatilor sau prin neprezentare/ refuzare a unei dezbateri directe cu Iohannis? Cine se bazeaza pe votul celor care sunt spalati pe creier? (Persoanele de fata se exclud Smile)

apropo,sa completam statisticile:
Klaus Iohannis s-a clasat pe primul loc în opţiunile alegătorilor din diaspora la primul de scrutin al prezidenţialelor, cu 73.912 voturi (46,17%), urmat de Victor Ponta, cu 25.466 de voturi (15,89%), Monica Macovei - 24.342 (15,20%) şi Elena Udrea cu 15.656 (9,78%), potrivit rezultatelor finale.
Sursa: http://www.mediafax.ro/social/rezultate-...7-13501013
09-11-2014, 10:30, (Ultima modificare: 09-11-2014, 10:32 de Redpunk_one.)
#47
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Da, se pare ca psd-ul incearca sa evite o "dezbatere finala" de tipul celor ratate lamentabil in trecut, vezi : constantinescu-iliescu , basescu-nastase si basescu-geoana. La fiecare din aceste 3 dezbateri candidatul psd a esuat cu toate ca era favorit cert (toti 3 psdistii erau favoriti inaintea acelei dezbateri). Se merge pe varianta 4 dezbateri cu ultima la antena 3 (hahaha asta e chiar buna hahaha) ca sa fie siguri ca vreo evntuala eroare de tipul "ati fost aseara la vantu?" sa poata fi reparata in ochii alegatorilor ulterior.

Probabil nu vom avea nici o dezbatere . La fel cum in primul tur ponta a invocat refuzul unui candidat (tariceanu a refuzat, ma intreb acum oare de ce ?) pe motivul ca nu participa TOTI candidatii, ca sa participe la dezbaterea organizata de Institutul de Politici Publice si acum psdistii vor evita probabil invocand alte argumente sa dezbata fata in fata cu neamtul. Ceea ce mi se pare ridicol tinand cont de cat de monosilabic e Iohannis si cat de sigur pe el e pontanacul, dar asta e democratia romaneasca. Nu e nevoie de argumente ci doar de suficiente galeti pentru a-ti asigura votul (unora) dintre romani Sad
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
09-11-2014, 14:01, (Ultima modificare: 09-11-2014, 20:41 de Kidu.)
#48
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ce om normal s-ar duce la Gadea ori Razvan Dumitrescu la Antena 3 sau la Ciutacu la Romania TV? Ce ii recomanda pe latraii astia sa pozeze in moderatori intr-o disputa cu astfel de miza?
O astfel de dezbatere daca se face trebuie facuta in primul rand la TVR cu un moderator agreat de ambele parti. Pana acum cea mai decenta propunere mi s-a parut cea a PNL-ului care a solicitat un teren neutru la care sa aiba acces toate televiziunile interesate. Restul e doar gargara si demagogie ieftina.

P.S. Daca inca nu sunteti decisi, poate duminica o sa tineti cont si de asta cand o sa puneti stampila:
09-11-2014, 23:21,
#49
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Evita dezbaterea , nu vor sa permita votul diasporei, mint, santajeaza, cumpara televiziuni intregi (dupa antena 3 si romania tv, acum si tvr si b1 tv au schimbat pe fata programul si nu au relatat nimic despre mitingurile din toata tara; doar cei de la realitatea si digi mai dau stiri fara cenzura) vor face orice ca sa nu piarda. E totul sau nimic pt ponta&co si se pare ca nu mai tin cont chiar de nimic.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...i-13518397


Faptele vorbesc de la sine. Duminică seara, când miilor de români din diaspora li s-au închis în nas, după ore de aşteptare, uşile ambasadelor şi consulatelor, fără să poată vota, MAE – ignorând Legea 370/2004 - a dat vina pe BEC, premierul prezidenţiabil, Victor Ponta, pe o nedovedită fraudare a votului în 2009, la Paris, iar deputatul PSD Sebastian Ghiţă, pe ambasadorii „băsişti”. Cozile lungi şi protestele ad-hoc de la porţile unor reprezentanţe diplomatice româneşti au fost puse de dl Ponta pe seama „oamenilor aduşi cu autobuzele, ca să blocheze secţiile”, teză preluată mai târziu de ministrul pentru diaspora, Bogdan Stanoevici, care i-a numit „agitatori”, pe alegătorii supăraţi de la Viena şi Paris.

Luni seara, după ce umilinţa îndurată de votanţii din străinătate explodează pe reţelele de socializare, iar guvernanţii sunt bombardaţi cu mărturii ce le contrazic teoriile, Victor Ponta participă la o şedinţă la MAE, la finalul căreia declară ritos: „Domnul ministru şi echipa de conducere din MAE îmi garantează cu funcţiile lor că niciun cetăţean român care vrea să voteze nu va rămâne în afara secţiilor de vot. Pe 16 seara, dacă va exista un singur cetăţean român care nu poate vota, toată echipa de conducere îşi va asuma responsabilitatea”. În realitate, garanţia cu funcţia este o băşcălie, deoarece, dacă dl Ponta va fi ales preşedinte, nu doar ministrul Titus Corlăţean va trebui să demisioneze, ci întreg Cabinetul, pentru a se forma unul cu alt prim-ministru, în care actuala echipă de la MAE s-ar putea regăsi.

A doua zi, după o întâlnire cu reprezentanţii BEC, dl Corlăţean comunică ce măsuri a luat ca să nu-şi piardă funcţia: declaraţiile pe propria răspundere vor putea fi descărcate de pe Internet, va fi suplimentat numărul de cabine de vot şi ştampile, unde este cazul, iar personalul diplomatic va fi disponibil să completeze birourile secţiilor de votare. Niciun cuvânt despre înfiinţarea de secţii noi, în regiunile ţărilor europene cu mari comunităţi de români.

Vineri, după întâlnirea cu ambasadorii, ministrul Corlăţean continuă să susţină că nu are bază legală să mărească numărul secţiilor din străinătate şi BEC ar fi dat o hătărâre în acest sens. BEC îl contrazice imediat, prezentând interpretarea sa şi articolul de lege care arată, negru pe alb, competenţele directe ale MAE. Prins cu minciuna, dl Corlăţean se dă plin de bune intenţii: nu vrea să-i bulverseze pe cetăţeni, dar mai buna organizare şi utilizare a logisticii va rezolva problema etc. La puţin timp, ambasadorul în Franţa, Bogdan Mazuru, pune degetul pe rană: deciziile luate sunt insuficiente pentru Paris, care a avut în primul tur numărul maxim de cabine şi ştampile. Precizând că se aşteaptă la un număr mult mai mare de votanţi, ambasadorul spune că e nevoie de o nouă secţie sau de prelungirea programului alocat votării. După această ultimă declaraţie, MAE a intrat într-un „proces de evaluare consolidată”, din care nu a mai ieşit.

Din faptele enumerate mai sus se desprind două idei. Prima – guvernul minimalizează voit participarea, dorinţa de a vota şi protestele românilor din diaspora. A doua, în directă legătură cu prima – guvernul evită din răsputeri înfiinţarea a noi secţii de votare, singura măsură care nu numai că le-ar permite tuturor doritorilor să voteze, ci i-ar şi încuraja să meargă la urne. Aceasta este politica electorală a lui Victor Ponta, care şi-a propus să câştige alegerile la diferenţă mare de Klaus Iohannis şi nu vrea ca diaspora, de la care a primit 10-15 la sută din voturi, să-i strice scorul. Împiedicarea românilor din străinătate să voteze se dovedeşte, aşadar, o acţiune premeditată, clocită la partid, pe care ministrul Corlăţean o duce la îndeplinire. Singurul lucru pe care pesediştii nu l-au anticipat îl constituie protestele de stradă, dar văd că au găsit soluţia: organizează contramanifestaţii şi vorbesc de război civil. I-o fi concediat dl Ponta pe americani şi şi-a luat consilieri ruşi?!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
10-11-2014, 0:14, (Ultima modificare: 10-11-2014, 0:20 de Xtreme.)
#50
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Nu stiu daca cuvintele de mai jos sunt chiar ale regelui, dar le impartasesc:
„Acolo unde e minciună nu poate fi libertate. Alegeri libere vor fi în România numai în ziua când nimeni, fie el om sau formațiune politică, nu va câștiga de pe urma unei minciuni. Înțeleg prin asta că trebuie să vină ziua și pentru noi, românii, când oamenilor politici le va fi rușine să întrețină ignoranța alegătorilor și să profite de ea. Nici un scop nu este atât de nobil încât să justifice atingerea lui cu mijloace josnice. Am spus întotdeauna că adevărul luptă singur. În istorie, multe minciuni s-au impus cu ajutorul banilor, al constrângerilor, în fine. Pentru victoria unei minciuni, unii nu s-au dat înapoi nici de la omor. Ce adevăr s-a impus cu puterea armelor sau cu cheltuială de bani? Eu unul nu-mi amintesc.” M.S. Regele Mihai I al României

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." la 25 de ani de la revolutie vorbim din nou de agitatori. Sincer, imi fac griji si sunt pregatit si prezent duminica viitoare.
10-11-2014, 1:17, (Ultima modificare: 10-11-2014, 1:31 de Xtreme.)
#51
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Candidatul ACL la prezidentiale Klaus Iohannis s-a declarat convins, duminica seara, intr-o emisiune la B1 Tv, ca "Oamenii din diaspora au vazut cum au fost tratati si vor merge masiv la vot" si a acuzat Guvernul Ponta ca a "suprimat intentionat" votul romanilor din strainatate. "Am crezut initial ca Guvernul Ponta este doar ineficient, asa am si declarat. Intentionat a fost suprimat votul romanilor din diaspora, pentru ca ei au stiut ca romanii din diaspora nu voteaza Victor Ponta. MAE a vrut sa ramana lucrurile asa cum sunt, masurile MAE nu ma conving deloc. Oamenii din diaspora au vazut cum au fost tratati si vor merge masiv la vot. Niciun Guvern nu poate sa isi bata joc de votul cetatenilor pentru ca va plati, si acest Guvern Ponta va plati".

Klaus Iohannis a acuzat Guvernul Ponta si de faptul ca "Nu are niciun proiect. Nu are nici macar un draft de buget, habar nu are ce vrea sa faca in 2015. Guvernul promite pomeni electorale."
--Tind sa cred ceea ce zice--

Liderul PNL a povestit, in emisiune, si ca a avut "o discutie cu Crin Antonescu acum 2-3 zile, am schimbat amabilitati". Intebat de moderatoare daca a fost vorba despre "Amabilitati de sustinere sau doar amabilitati?", Iohannis a raspuns "amablitati doar".

Klaus Iohannis a declarat ca "Vreau sa fiu un presedinte mediator si integrator, dar in acelasi timp un arbitru foarte ferm al derapajelor de orice fel. Vreau sa fiu un presedinte pregatit si pe partea economica, si in partea de securitate nationala, si in politica externe, si in ce se pregateste pentru anul viitor. Presedintele este un om ales ca sa fie seful statului. Nu vom avea coabitare, vom avea colaborare institutionala. Va exista in continuare o majoritate si un Guvern PSD. In niciun caz nu o sa ma vedeti pe mine mergand la televizor si certandu-ma cu primul ministru. Acele lucruri se negociaza, se discuta pana se rezolva."

In ceea ce priveste negocierea cu alti politicieni, liderul PNL spune ca "Sunt un om care intelege negocierea politica si compromisul necesar, dar nu vreau sa negociez cu niciun politician voturile romanilor. Niciun politician nu are voturile romanilor la el in buzunar. Eu vreau sa negociez si am sa negociez cu politicienii lucruri negociale, voturile romanilor nu sunt un lucru negociabil."

Iohannis a vorbit si despre legea amnistiei si gratierii, spunand ca "Sunt total impotriva acestei legi care se refera la amnistie sau gratiere si in calitate de presedinte voi gasi metode pentru a incheia definitiv cu aceste legi. Nu voi gratia niciun politician condamnat pentru coruptie, indiferent din ce partid este. Aceste doua lucruri sunt ne-negociabile pentru mine."

Iohannis l-a acuzat pe Victor Ponta ca "Toti coruptii asteapta sa fie ales Ponta presedinte sa ii gratieze. Nu s-a realizat nici modificarea Constitutiei, nici regionalizarea, nici descentralizarea, nici un Guvern ca lumea nu avem. Ce sa facem, sa plecam acasa si sa lasam coruptia? "

Candidatul ACL vrea si o alta lege pentru alegerea Parlamentului, aratand ca solutia ar fi votul mixt: "Este nevoie de alta lege de alegere a Parlamentului pentru ca avem o aberatie. Sunt parlamentari care au ajuns de pe locul 3 sa fie parlamentari. Parca avem chiar unul din acei premieri nominalizati, de vreme buna, de vreme rea (cu referire la Calin Popescu Tariceanu - n.red.). Trebuie sa fie un Parlament mai mic, bicameral. Votul mixt rezolva majoritatea problemelor pe care le avem acum cu Parlamentul si parlamentarii. Oamenii de pe strada nu au incredere in Parlament si in parlamentari, este foarte grav. Oamenii trebuie sa aiba incredere si in Paralment, si in presedinte, si in justitie, si in Guvern. Altfel, lucrurile nu functioneaza."

Candidatul la prezidentiale a comentat si campania electorala a lui Victor Ponta, pe care a calificat-o drept "o mizerie la adresa mea": "Domnul Ponta a mintit ca eu vreau sa tai pensiile. Nu am afirmat niciodata acest lucru si exista o decizie a CCR care interzice taierea pensiilor. Au folosit o institutie publica - Posta Romana - si a trimis acei fluturasi impreuna cu cuponul de pensie, au speriat acei oameni nevinovati, e un gest marsav. Nu numai ca a mintit domnul Ponta, ci a folosit o institutie publica pentru a distribui in tara aceasta minciuna."

El a adugat ca "A venit echipa domnului Ponta si a mintit ca eu as fi traficat copii. Este o minciuna ordinara. Pe mine m-a interesat, m-am interesat de acei copii cu toate ca nu era treba mea, era treaba institutiilor statului. M-am interesat si acei copii sunt bine merci, sunt la casele lor si aceasta afirmatie a fost o minciuna ordinara, pot demonstra cu acte."

"Dupa ce au venit rezultatele din primul tur, domnul Ponta si cei din echipa PSD au inventat o alta minciuna, cum ca eu, Klaus Iohannis, vreau sa rup Ardealul. Domnul Ponta si toti acolitii domniei sale umbla prin tara si spun ca eu vreau sa rup Ardealul. Nu vi-i rusine, PSD-istilor, sa spuneti acest lucru in anul 2014? Astfel de afirmatii sunt o amenintare pentru democratie, felul in care domnul Ponta conduce Guvernul e un pericol pentu economie. Domnul Ponta e un pericol pentru Romania. Eu accept rorice atac politic, sunt politician, sunt dispus sa raspund la atacuri politice. Nu la minciuni. In aceasta campanie am vazut toata Romania, am vorbit cu mii de oameni, simt vantul schimbarii si le-am simtit speranta. Oamenii au speranta", a adaugat Iohannis.

Klaus Iohannis a vorbit si despre incercarile de a stabili o dezbatere electorala intre cei doi candidati inainte de turul doi: "Domnul mare prim ministru ineficinet s-a gandit ca e suficient daca de la cabinetul sau stabileste: luni la, marti la televiziune... O dezbatere trebuie facuta pe o platforma independenta, care nu poate fi banuita ca e de o parte sau de alta, la care toata lumea trebuie sa aiba acces. A avut loc o intalnire intre staff-uri care s-a finalizat cu o declaratie mincinoasa din partea PSD-istilor, nu s-a ajuns la nimic. Lucrurile nu vor ramane asa. Luni sau marti voi incerca sa ii aduc la negocieri, sa avem o dezbatere intre candidati despre problemele Romaniei."

Sursa: http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-ra...-masiv.htm
Si denigrarile live la adresa lui Iohannis continua la toate televiziunile de casa ale PSD...
10-11-2014, 15:37, (Ultima modificare: 10-11-2014, 15:38 de Redpunk_one.)
#52
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
corlateanu a fugit pasand raspunderea, si e tot mai evident pt toata lumea ca se pregatesc pt inca o noua runda de umilinte pt romanii de afara . BEC formata din judecatori spune ca legea permite MAE sa infiinteze cate sectii de votare vor ei, MAE spune ca ...nu are cadru legal. Demisia viermelui corlateanu nu face decat sa amane luarea unor decizii si rezolvarea unei probleme sesizate deja si de guvernele din Europa. In Romania la fel ca intr-o tara unde dictatura se face cu arma pe strazi, se ingradeste intentionat de aceasta data (daca prima data poti sa ii mai crezi acum ca au fost doar deficiente neprevazute) dreptul la vot al cetatenilor care nu pot fi controlati de guvernul ponatanac. Daca iesim insa, toti cei care ne dam seama de lucrurile astea, la vot , nu au nici o sansa. Asa cum am spus-o si dupa primul tur, pontanacul si gasca lui pot pierde doar pe mana lor, pe prostia si aroganta lor. Si asta fac cu varf si indesat Smile))))))))))))


http://www.gandul.info/puterea-gandului/frica-13523002

FRICA

Spre deosebire de celălalt vierme intestinal al lui V. Ponta, ministrul Diasporei, Stanoevici, T. Corlăţean a găsit ieşirea. Evacuarea lui nu rezolvă nimic, dimpotrivă, în legătură cu asigurarea posibilităţii de a vota duminică pentru cetăţenii români din străinătate.


Singura semnificaţie a acestei dări afară este frica. Sub zâmbetul de elev pervers până-n măduva oaselor al lui V. Ponta, se umflă frica.

Nu e nicidecum atât de sigur că va câştiga duminică pe cât vrea să pară. Diferenţa estimată pentru turul 2 între el şi adversar, aşa cum apare în sondaje necoafate, ţinute la sertar de echipa lui Ponta, e probabil mult mai mică decât cea trâmbiţată.


Altfel, puţin i-ar fi păsat cinicului arogant V. Ponta de manifestaţiile de protest din ţară şi din străinătate. N-ar fi îngăduit acest semn de slăbiciune, de pas înapoi din partea unui membru important al camarilei sale.

Şi e posibil ca marile cancelarii să-i fi transmis şi ele lui V. Ponta că a-ţi bate joc de cetăţenii români din Diaspora, aşa cum nu o face niciun guvern occidental, este inacceptabil.

Justificarea lui Corlăţean, cum că nu există bază juridică pentru înfiinţarea de noi secţii, e o diversiune groasă. Nu trebuie să existe nicio lege care să împiedice exercitarea dreptului constituţional fundamental al cetăţeanului la vot. O ordonanţă de urgenţă a guvernului poate crea pe loc cadrul juridic pentru respectarea Constituţiei.

Orice va face acum V. Ponta nu va micşora valul de furie pe care el însuşi, vorbind despre „agitatorii cu pancarte şi autobuze”, care ar fi creat „înghesuială” la votul din străinătate ca să fie filmaţi, l-a ridicat
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
10-11-2014, 15:44,
#53
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Nu-i aşa de simplu. BEC ar fi trebuit să dea o hotărâre mai exactă pentru că înfiinţarea unei secţii nu se poate face aşa, pe picior.

http://www.mediafax.ro/politic/muhulet-b...a-13523678

Vicepreşedintele AEP, Marian Muhuleţ, a declarat, luni, pentru MEDIAFAX, că BEC a creat o "posibilitate interpretabilă" pentru înfiinţarea de noi secţii de votare în străinătate, insuficientă fără o decizie prin care BEC să stabilească termenele pentru desemnarea membrilor acestor secţii.
"În opinia mea, de vicepreşedinte al AEP, cele două organisme implicate în situaţia aceasta ar fi trebuit ca în urma întâlnirii de săptămâna trecută să identifice soluţii practice în interesul alegătorilor. Din păcate, s-a ajuns la o dezbatere politică inutilă interesului alegătorilor", a declarat Muhuleţ, contactat la sediul Autorităţii Electorale Permanente.

Chestionat despre Hotărârea 4, despre care BEC a informat, vineri, prin comunicat, că în baza acesteia se pot organiza noi secţii de votare în străinătate, vicepreşedintele AEP a spus că, în acest caz, BEC "a interpretat" articolul 54 din Legea 370/2004, "creând, astfel, o posibilitate interpretabilă de a se organiza secţii de votare în străinătate între cele două tururi de scrutin".

"Hotărârea 4 poate fi considerată ilegală doar dacă o instanţă se pronunţă în sensul acesta. Neatacând nimeni în sensul acesta această hotărâre de interpretare, ea îşi produce efectele", a completat acesta.

Întrebat dacă o hotărâre de interpretare a BEC poate contraveni prevederilor legii pentru alegerea Preşedintelui, care arată că turul doi ale alegrilor se desfăşoară în aceleaşi secţii ca la primul tur, Muhuleţ a răspuns: "Rolul BEC este tocmai acela de a lua hotărâri de interpretare, de a lua decizii de aplicare a prevederilor legale acolo unde consideră că textul legal nu este suficient de clar".

"Ca urmare a discuţiilor de săptămâna trecută cu reprezentanţii MAE, s-a ajuns la concluzia că legea nu este suficient de clară şi acolo (articolul 54 – n.r.) poate fi cheia prin care se poate deschide calea înfiinţării de secţii de votare în străinătate", a afirmat vicepreşedintele Autorităţii.

Chestionat, în calitatea sa de vicepreşedinte al AEP, cum poate fi interpretată Hotârărea 4 a BEC în sensul că ea permite înfiinţarea de noi secţii în diapora, în condiţiile în care aceasta menţionează doar că listele electorale permanente se folosesc numai la secţiile de votare din ţară, nu şi la cele din străinătate, el a spus că acest lucru se poate face prin extrapolare.

"Textul articolului este mult mai amplu, se referă la ansamblul organizării alegerilor. Nu se referă la un anume element. Hotărârea aceea a extras un element din textul acelui articol şi l-a interpretat, arătând că noţiunea de liste electorale se referă la secţiile de votare din ţară, unde se folosesc liste electorale", a explicat Marian Muhuleţ.

Potrivit acestuia, interpretarea că respectivul articol vizează doar secţiile de votare din ţară şi nu secţiile de votare din străinătate se poate face "doar extrapolând".

Pe de altă parte, vicepreşedintele AEP a susţinut că, în opinia sa, Hotărârea de interpretare 4 a BEC este insuficientă pentru înfiinţarea de noi secţii de votare în străinătate.

"În opinia mea, ca vicepreşedinte al Autorităţii Electorale Permanente, poziţie pe care am şi exprimat-o în cadrul BEC, hotărârea aceea nu cred că este suficientă. Ea ar fi trebuit completată şi cu măsuri organizatorice, ar fi trebuit completată cu o decizie de aplicare, în sensul în care termenele privind organizarea acelor secţii de votare şi, când spun organizare, mă refer la desemnarea preşedinţilor birourilor secţiilor de votare şi a membrilor, la termenele de contestare a desemnării acestora, aşa cum ele sunt prevăzute pentru organizarea normală pentru orice birou de secţie de votare, pentru ca orice termen prevăzut în legislaţie să poată fi restrâns în această perioadă scurtă de timp", a spus el.

"Nu avem încă o astfel de decizie, deci cred că doar hotărârea de interpretare dată de BEC nu este suficientă. În opinia mea, doar a deschide calea organizării a noi secţii de votare în străinătate nu este suficient", a completat vicepreşedintele AEP.

Contactat iniţial pentru a exprima un punct de vedere în ceea ce priveşte punctele de vedere divergente ale BEC şi MAE privind existenţa, în acest moment, a cadrului legal pentru înfiinţarea de noi secţii de votare în străinătate, Marian Muhuleţ a refuzat să facă orice comentarii în legătură cu acest subiect în calitate de purtător de cuvânt al BEC, menţionând că nu a primit mandat să facă acest lucru.
10-11-2014, 18:23, (Ultima modificare: 10-11-2014, 18:24 de Xtreme.)
#54
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ok, dacă nu exista cadru legal atunci sa amâne turul doi de alegeri. Dar probabil nu e în interesul unora...același tertipuri și aceleași marionete scoase de la naftalină se aduna în jurul celui mai iubit fiu al boborului: melescanu, WC tudor, tariceanu și diaconescu ... apropo, știi cu cine au votat pușcăriașii? ??
10-11-2014, 18:24,
#55
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
http://www.dcnews.ro/mobile/culise-din-p...58928.html
10-11-2014, 18:41,
#56
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Băiat deștept baselu, ultimele mișcări mă fac sa cred ca există o relația amoroasa cu ponta și cacealmaua e perfectă Smile o mana spală alta, pregătiți vaselina Smile
11-11-2014, 0:02,
#57
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Dati-le liber studentilor in acest weekend sa plece acasa . Sa nu participe la mitinguri si sa nu voteze. Mda , se joaca cu toate armele pe masa.Sunt prea multe interese la mijloc si prea multe in joc . Nu le mai pasa chiar de nimic si nu risca nimic. Probabil nu va avea loc nici o dezbatere , romanii de afara vor sta iarasi la cozi, studentii sunt trimisi acasa prin ordin al ministrului, in toata oltenia vom inregistra prezente de 120%......si totusi le este FRICA . Sondajele comandate de psd au fost ascunse in sertare iar masurile ultimelor zile confirma ca situatia nu e roz pt pontanac si gasca lui. Dragnea e acum incercanat si tras la fata . In loc de popcorn si victorii pe linie sa fie asta sfarsitul pentru pontanac ?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-185...ersita.htm
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
11-11-2014, 0:39,
#58
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Pei unii studenţi au protestat la Bucureşti că s-a făcut coadă la secţia de votare deşi ei puteau vota oriunde în ţară. Vor vota acasă la ei, care vor pleca. Dacă vor să protesteze, să rămână în centre. Nu-i obligă nimeni să meargă acasă, nici măcar zacusca. Şi sondajele comandate de ACL? Există vreunul care să spună că procentele sunt măcar egale?

Cred că se pregăteşte terenul pentru următoarele situaţii: dacă iese Ponta a fost fraudă că n-au votat toţi românii răspândiţi prin toate orăşelele şi satele Europei, dacă iese Iohannis e totul în regulă aşa cum a fost şi în turul 2 din 2009. Aia cu Oltenia este o exagerare tipică acestor zile. În Municipiul Arad, din 75.000 de voturi exprimate, peste 5000 au fost pe liste speciale. Îmi place cum numai prin sud-estul României se pun unele întrebări cu privire la aceste voturi, numai cei care au votat cu Ponta sunt puşi sub semnul întrebării.
11-11-2014, 0:49, (Ultima modificare: 11-11-2014, 0:55 de Xtreme.)
#59
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
1. Si eu sunt de acord cu masura de a da liber la studenti, chiar daca astfel inhiba protestele si eventual cozile. Sper ca studentii sa se intoarca acasa si sa misioneze batrinii, un lucru mai bun nu ni se poate intampla!
2. La fel de normal mi se pare ca cei care mint si fura sa fie intrebatii primii, din moment ce si recunosc cu nonsalanta ca mint si fura?
3. Mie nu mi se pare normal ca in unele sate parasite sa fie mai mult de dublu, chiar triplu de votanti raportat la numarul de locuitori, curat murdar, NU?
4. Toate sondajele online il arata castigator pe Iohannis, cu scoruri de 70-80%, de ce? Smile
11-11-2014, 10:28,
#60
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Nu e o noutate pentru nimeni ca Ponta nu are priza la lumea educata. Problema e pulimea si voturile care se vor frauda iar cand vine vorba de asta PSD-ul este o masinarie foarte bine pusa la punct.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)