Au plecat prea devreme dintre noi
23-10-2015, 19:29,
#21
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
http://specialarad.ro/marturisire-emotio...ot-sa-mor/

Dumnezeu sa il odihneasca in pace !
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
24-10-2015, 15:38,
#22
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Stiu de la familie, fiind vecin cu parintii mei, cum ca ultima sa dorinta a fost ca inainte sa fie dus la cimitir sa fie dus la stadion; nu stiu daca s-a intamplat acest lucru. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
Răspunde
24-10-2015, 19:48,
#23
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
http://specialarad.ro/ghita-beleiu-s-a-s...e-utafoto/

Frumos gestul celor de la club.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
18-11-2015, 11:24,
#24
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
R.I.P. Jonah Lomu!
http://sport.hotnews.ro/stiri-teamball-2...40-ani.htm
Răspunde
09-12-2015, 15:10,
#25
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
http://www.aradon.ro/ne-a-parasit-sculpt...an/1598625
[Imagine: colaj-600x337.jpg]
Autor a numeroase lucrări de sculptură monumentală şi coautor al Monumentului Eroilor de la Păuliş

În această dimineaţă am primit, din partea Filialei Arad a USR, un anunţ scurt şi rece prin care aflam că a trecut la cele veşnice sculptorul arădean Ionel Muntean: „Cu regrete anunţăm decesul sculptorului IONEL MUNTEAN (1938-2015) în California, Statele Unite ale Americii, membru UAP Arad şi autor a numeroase lucrări de sculptură monumentală şi coautor al Monumentului Eroilor de la Păuliş, judeţul Arad”.
Câteva repere
Ionel Muntean expus prima oară la Galați în anul absolvirii ca apoi să participe la expozițiile colective organizate de Filiala UAP Arad la Baia Mare, Timișoara, București, Békéscsaba, Szarvas, Zrenjanin șu Subotica.
În 1971 participă la Simpozionul de Sculptură de la Arad, în 1973 la cel de la Măgura, în 1977 la tabăra de creație Ecka – Iugoslavia. În 1974, împreună cu sculptorul E. Vitroel și arh. M. Cristea realizează „Monumentul eroilor de la Păuliș”.
Este prezent în 1975 la Concursul internațional de ceramică de la Florența și în 1979 la expoziția de la Maidanek – Polonia, precum și la expoziția de sculptură româneaască de la Moscova.
În cronica vremii
„L-am găsit în fața lucrării «Semn pentru ea și el» – scria regretatul sciitor Florin Bănescu. Medita, era firesc, lucrarea aceasta face parte dintrun ciclu conceput chiar ca un spațiu de meditație – despre veșnicia cuplului uman și, din cînd în cînd, își lua uneltele ca să dea contur, în piatră, gîndurilor sale. Fără grabă, «Piatra nu-ți dă voie să te grăbești» spune el, ba chiar pretinde «înțelegere». Mai mult decât această răbdare în fața materialului, artistul își mărturisește și o anumită teamă – teama de piatră, resimțită la tabăra de la Căsoaia, poate fiindcă înfrunta rigorile ei după un șir lung de lucrări în alte materiale, poate fiindcă însuși rigoarea lui i-o dicta. Oricum, «relațiile» dintre artist și piatra albă s-au schimbat după ce prima lucrare din ciclul amintit și-a aflat locul în acel «amfiteatru de sculptură românească» după cum inspirat numea Căsoaia sculptorul Dumitru Șerban…”
Ionel Muntean
• S-a născut în Arad (1938); • Este absolvent al Institutului „Ion Andreescu” din Cluj-Napoca (1967); • Din 1982 trăia și lucra în California – SUA.
Răspunde
09-12-2015, 20:30,
#26
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
S-a dus si Laza Knejevici la 79 de ani,un fost mare cantaret de muzica populara si totodata desi era timisorean, un mare suporter al UTA-ei!
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Răspunde
09-12-2015, 22:49,
#27
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Da, imi aduc aminte de domnul Knejevici. A compus chiar un imn pentru UTA in era Passini-Gandolfi. Dumnezeu sa il odihneasca!
Răspunde
09-12-2015, 23:56,
#28
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Cel cu "Singorra vecchia, amore mio"? O să-l întreb zilele astea pe dnul Lupaş dacă îl mai are cumva, pe CD sau casetă.

R.I.P.
Răspunde
10-12-2015, 10:07,
#29
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Exact Luci.
Răspunde
10-12-2015, 21:35,
#30
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Am vorbit, nu-l mai are. Mi-a indicat sa vorbesc cu Seba Siclovan, Leo Sfara sau Daniel Scridon.
Răspunde
07-01-2016, 19:30,
#31
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
A fost un om cumsecade si bun indiferent cu cine vorbesti din cei care l-au cunoscut direct. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

http://www.aradon.ro/a-murit-cristian-moisescu/1605585


Fost primar al municipiului Arad între anii 1992-1996, Cristian Moisescu a murit în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 2.00. El se afla internat în stare foarte gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad, de aproximativ trei săptămâni. În ultima perioadă de timp a avut probleme cardiace majore, suferind o triplă operaţie de bypass coronarian, iar mai recent a fost supus unei noi intervenții în urma căreia i s-au montat două stenturi. Din păcate, organismul său extrem de slăbit nu a mai făcut față bolii. În cele din urmă septicemia cu care l-au diagnosticat medicii i-a fost fatală. Cristian Moisescu avea 69 de ani.
Cei care vor să-și ia rămas bun de la fostul primar al Aradului o pot face vineri, 8 ianuarie 2016, începând de la ora 18.00, la Biserica baptistă „Dragostea” din Arad, strada Dorobanților (cartier Pârneava). Slujba de înmormântare se va desfășura în același loc sâmbătă, de la ora 13.00, după care cortegiul funerar se va îndrepta spre Cimitirul Eternitatea (UTA), unde va avea loc înhumarea.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-01-2016, 7:49,
#32
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
RIP Cristian Moisescu .
Răspunde
08-01-2016, 8:49,
#33
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
O vreme l-am blamat pentru activitatea sa de primar insa eram mult mai imatur la acea vreme si habar n-aveam cum sta treaba cu banii si bugetul primariei.
A fost un om de bun simt, cumsecade, modest si nu in ultimul rand un bun aradean. Dumnezeu sa il odihneasca!
Răspunde
08-01-2016, 17:45,
#34
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Pacat ca s-a stins un astfel de OM ! Dumnezeu sa il odihneasca !

http://www.aradon.ro/cristian-moisescu-s...ct/1605848



A fost primul primar ales democratic în Aradul post-revoluționar. Din această postură şi-a servit orașul cu cinste şi dăruire între anii 1992-1996. A devenit popular printre concetățenii săi grație pasiunii pentru mersul pe bicicletă. „Am căutat ca funcţia să nu mă schimbe. Am continuat să merg cu bicicleta sau pe jos, printre oameni” – spunea, cândva, fostul primar. El rămâne întipărit în memoria colectivă ca un om jovial, gata oricând să-și asculte și să-și ajute semenii.

Din 7 ianuarie 2016, vorbim despre Cristian Moisescu la timpul trecut. Trecerea sa în nefiinţă e un eveniment trist pentru comunitatea locală. Arădenii îl simpatizau pe Cristian Moisescu pentru că acestuia îi era foarte uşor să empatizeze cu ei. A fost un om pe cât de sensibil, pe atât de puternic, un om pe care funcţiile nu l-au pervertit şi care nu s-a lăsat doborât de greutăţile vieţii.

„Acesta a fost secretul”

„Cel mai important lucru pe care consider că l-am făcut în cei patru ani de mandat a fost faptul că am ridicat o ștachetă morală, am arătat cum trebuie să se comporte un primar ales în mod democratic, fără a profita de poziția sa. Un primar care să se poarte cu dragoste față de semenii lui, cei care i-au acordat încrederea lor. I-am privit pe fiecare din cei care veneau în Primărie ca pe un semen creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu… Acesta a fost secretul. Nu am căutat să profit de poziția mea ca primar. Nu am făcut niciun fel de afaceri cu Primăria sau cu alte instituții. Unii poate m-au considerat prost pentru că nu am profitat, dar eu sunt convins că am făcut ceea ce trebuia, ceea ce a fost bine. Spuneam atunci că Dumnezeu este pentru mine adevărata opinie publică. Oamenii sunt așa cum sunt, nu îi poți mulțumi pe toți, deși am încercat din răsputeri să fac lucrul acesta. Sunt și eu un simplu muritor imperfect, dar m-am străduit cât am putut să ajut, să spun o vorbă bună, să dau un sfat” – spunea în urmă cu ceva timp Cristian Moisescu.

Via Veritas Vita

„Via Veritas Vita”, inscripţia poleită cu aur montată pe frontispiciul Palatului Administrativ a devenit o emblemă pentru edificiul de la Kilometrul Zero din Arad. Este mesajul pe care Cristian Moisescu îl lasă posterităţii.
„Sunt foarte bucuros că pe clădirea Primăriei din Arad, în 1993, în perioada cât am fost primar al municipiului Arad, am putut să pun aceste trei cuvinte care sunt îmbrăcate în foiţă de aur: Via Veritas Vita – Calea Adevărul şi Viaţa. Isus este cel care ne-a spus că El este Calea, El este Adevărul şi în El avem Viaţă veşnică. Am dorit ca aceste cuvinte să fie un imbold pentru arădeni. Am dorit ca cei care lucrează în această instituţie publică, cei care vin aici cu diverse treburi să fie sub această cupolă dumnezeiască. Acesta este un mesaj, aceasta este o mărturie nu numai a mea, ci a Aradului, a creştinilor. Cred că, dacă vrem să ne numim cu adevărat creştini, trebuie să fim mărturisitori” – a punctat, acum câţiva ani, Cristian Moisescu.

Formator de caractere

Tată a două fete şi bunic a trei nepoţi, Cristian Moisescu a îndrăgit necondiţionat copiii. I-a plăcut mereu să se afle în mijlocul lor pentru că „sunt puri şi nu sunt atinşi de răutatea vieţii. Mă fac să văd cu alţi ochi viaţa. Pot să iau din energia tinereţii lor. În schimb, eu încerc să le dau puţin din înţelepciunea mea.”

A procedat în acest fel nu doar în familie, ci şi ca profesor, predând engleza într-un mod atipic dar plăcut şi eficient. Generaţii întregi de elevi şi studenţi îşi amintesc cu drag de profesorul Cristian Moisescu pentru că au învăţat de la el mai mult decât limba engleză. Iată ce spunea, acum câţiva ani, dascălul Cristian Moisescu: „Ţinta mea este să creez caractere. Am întâlnit oameni extrem de inteligenţi şi bine instruiţi, dar, dacă nu au caracter, folosesc această inteligenţă în scopuri negative.”

Dincolo de profesor, dincolo de primar, a fost dintotdeauna OMUL Cristian Moisescu. Omul care s-a străduit din răsputeri să trăiască precum s-a autodefinit, ca „un creștin Christocentric, care Îl are pe Christos în centrul vieții sale”.

Dumnezeu să-l odihnească!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
16-03-2017, 11:23,
#35
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
S-a stins Adi Stoicov!

[Imagine: DSC07339.jpg]

Adrian Stoicov, poreclit „Bulgarul”, a fost unul dintre cei mai buni fotbaliști ai Timișoarei în anii 90. Făcea parte din acea echipă a lui Poli care elimina pe Atletico Madrid sau care juca finala Cupei României contra Stelei.
A jucat în multe derby-uri Poli – UTA, având multe meciuri cu scântei contra lui Adi Ungur sau Nicolae Mitu. De astăzi vorbim despre el la trecut, despre frumoasele amintiri, despre ce a fost și nu va mai fi niciodată.

„Adrian Stoicov (49 de ani), unul dintre cei mai importanți oameni din istoria clubului Politehnica Timișoara, a încetat astăzi din viață, în urma unei scurte, dar grave suferințe. Adrian Stoicov, fundaș stânga, a fost unul dintre componenții de bază ai echipei Poli din anii 80-90, atunci când echipa alb-violetă a eliminat Atletico Madrid, a remizat cu Real Madrid și a ajuns în 1992 în finala Cupei României. Ulterior, Adrian Stoicov a fost antrenor secund și antrenor de copii și juniori la Politehnica Timișoara. Din 2012 încoace, a activat ca antrenor secund la ACS Poli, iar apoi a făcut parte ca tehnician la diferite grupe de vârstă în cadrul Centrului de Copii și Juniori. Odihnește-te în pace, «Bulgarule»! Nu te vom uita niciodată!”, spune mesajul transmis pe site-ul ACS Poli Timișoara.
 
În urmă cu câteva luni venea cu echipa pe care o antrena, ACS Poli II, la Sânnicolau Mic. Juca un amical cu UTA II înainte de startul campionatului în Liga a 3-a. Atunci a fost 1-1, dar după numai două săptămâni, Stoicov se întorcea la Arad. UTA II și ACS Poli II s-au întâlnit de data aceasta la Șiria în prima etapă și eșalonul al treilea. Gruparea antrenată de Stoicov s-a impus cu 2-0 prin reușitele unui… arădean. Vasi…
Au trecut doar câteva luni de atunci, îndeajuns ca un om cu vitalitatea sa să se stingă. „Nu a fumat, nu a băut, nu a făcut excese. Era un model pentru cei care l-au cunoscut. Nu ne vine să credem”, spune Cristian Păcurar, antrenorul alături de Dan Oprescu al echipei UTA II.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Răspunde
12-04-2017, 1:53,
#36
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Odihnește-te în pace, Ștefan Bicsky!

[Imagine: bicsky-stefan.jpg]

Tristețe în rândurile echipei noastre și în lumea fotbalului arădean: în această seară s-a stins din viață maseurul Ștefan Bicsky.
Născut pe 1 mai 1955, cel supranumit ”Tânărul” a fost unul din portarii buni ai Aradului în anii ’70-’80, având ca perioadă de referință echipa Strungul. A făcut parte dintr-o generație prezidată de Ladislau Korossi și antrenată de Emanoil Gherghel și Christos Metskas, cu nume consacrate: Viorel Sima, Butaș, Cilian, Matei, Curuțiu, Bran, Tușa, Roth și mulți alții.
Apoi a devenit unul din cei mai pricepuți și valoroși maseuri ai Aradului, activând la Strungul, Telecom și UTA.

Odihnească-se în pace!
Răspunde
12-04-2017, 7:31,
#37
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Odihneste-te in pace Tanaru Sad((
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-04-2017, 17:41,
#38
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Dumnezeu sa-l odihneasca !
Ave UTA, morituri te salutant !
Răspunde
19-04-2017, 11:42,
#39
Au plecat prea devreme dintre noi
Poate ca unii dintre voi isi amintesc de el: numele in ziarele vremii i se scria Both II. A jucat la UTA intre 1971 si 1973

http://www.prosport.ro/highlight/a-murit...e-16236918
Răspunde
19-04-2017, 14:12,
#40
RE: Au plecat prea devreme dintre noi
Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca in pace!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)