Ajutor umanitar
20-12-2014, 0:10, (Ultima modificare: 20-12-2014, 0:12 de Kidu.)
#1
Ajutor umanitar
M-am gandit zilele acestea sa facem o bucurie unor copii nevoiasi, ocazie cu care am facut rost de aceasta lista cu nevoie a centrelor sociale din Arad:

[Imagine: 205xrvn.jpg]

[Imagine: 54jh8y.jpg]

Stiu ca nevoile sunt mari si multe insa din toata lista aia eu m-am gandit la pozitia numarul 4, la Centrul pentru copii cu dizabilitati de pe strada Tudor Vladimirescu, pentru care as vrea sa stang bani pentru achizitia unui frigider sau a unei combinae frigorifice. 
M-am gandit ca un astfel de ajutor le-ar fi mult mai util pentru o mai lunga perioada de timp la pastrarea alimentelor. 

Pentru cei ce nu stiu, acesti copii sunt mai speciali in sensul ca spre deosebire de altii care sunt sanatosi si normali, ei saracii sunt cei mai napastuiti de soarta avand handicapuri locomotorii, psihice si multe alte probleme medicale. Am fost o data acolo si am ramas marcat de ceea ce am vazut.

Cine vrea sa se ralieze initiativei mele este binevenit si il rog sa ma contacteze pana duminica, 21.12.2014 la telefonul 0740.147.291. Orice suma sau orice ajutor este bine primit.

De asemenea cine vrea sa isi indrepte ajutorul catre oricare alt centru din lista de mai sus si nu numai, cred ca ar fi de asemenea bine primit. Multumesc si va astept!
Răspunde
25-02-2015, 14:11, (Ultima modificare: 25-02-2015, 14:20 de gaboru.)
#2
RE: Ajutor umanitar
Ajuta-ne sa refacem inima lui Alin!

Alin s-a nascut in 1 septembrie 2014 cu Sindromul Down ce i-a cauzat si o malformatie cardiaca:are 2 gauri in peretele din mijlocul inimii.Operatia se poate efectua in Targu-Mures,insa parintii au nevoie de ajutor pentru a-si permite totalul costurilor.Momentan Alin e in recuperare dupa un atac cerebral,in timp ce urgentaoperatiei creste cu fiecare bataie de inima!

Parintii au deschis 2 conturi pentru cei care doresc sa ajute ca operatia micutului sa aiba loc cat mai repede.
ORICE suma este bine venita!

Raiffeisen Bank-Palage Dorel
RO12RZBR0000060017480547-EURO
RO84RZBR0000060017480512-RON

Ps:ii cunosc personal pe parintii si nu dispun de fonduri pt operatia baiatuluil.
Răspunde
15-05-2015, 15:48,
#3
RE: Ajutor umanitar
Dominik are nevoie de noi! Eveniment caritabil pentru a salva un copil de 3 ani 

[Imagine: dominik-1-340x255.jpg]
Știri Arad. Arădenii sunt invitați să participe miercuri seara la un eveniment caritabil organizat pentru ajutorarea lui Dominik Warga, un copil suferind de rabdomiosarcom embrionar stadiul III, altfe spus, cancer la cap.
Pentru acest eveniment a fost creată și o pagină pe rețeaua de socializare facebook.com, iar mai jos vă redăm textul integral referitor la eveniment.
Asociația Umanitară Ricardo Caria în colaborare cu sala de Evenimente Vila Carol organizează evenimentul caritabil pentru Dominik Warga în data de 20.05.2015 orele 19.00 la Vila Carol din Mun. Arad.
Diagnosticul lui Dominik!
Rabdomiosarcom embrionar stadiul III: tumoarea reziduală macroscopic, după excizia chirurgicală incompletă (excizie intralezională).
Acest sistem de clasificare se bazează pe CT, scintigrafia scheletului, limfografie, biopsia sistematică a nodulilor limfatici regionali, pe studiul macroscopic și histologic al marginior tumorii rezecate. Este o tumoare malignă.
- predilecție pentru sexul masculin, în special copii si tineri. are cea mai mare frecventă de la naștere pină spre 15 ani,
- predomină la nivelul capului și gâtului,
Diagnostic clinic
- crește rapid, distruge și invadează tesuturile vecine. De aceea el devine palpabil sau vizibil la suprafața pielii
Diagnostic radiologic
Uneori tumoarea poate eroda osul vecin, în special la nivelul craniului
Diagnostic anatomopatologic
- o masă tumorală unică, în general de consistență moale. Culoarea variază de la gri-palid la brun deschis. Limitele se disting greu datorită înfiltrării în țesuturile vecine.
Prognostic
În prezent, tratamentul combinat (chirurgie, iradiere și chimioterapie) asigură supraviețuirea la 5 ani postoperator la aproape 80% din cazuri, dacă nu existau metastaze în momentul operației.
Tratament
- chimioterapia preoperatorie, în cazul în care excizia nu a fost largă, este indicată radioterapia postoperatorie locală în partea tumorii primare și a nodulilor limfatici, chimioterapia postoperatorie, în toate cazurile, pe o durată de 2 ani, cu polichimioterapie: vincristina, actinomicina D, ciclofosfamida și adriamicina.
Dominik are doar 3 ani… Evenimentul este organizat în vederea strângerii de fonduri necesare pentru tratamentul copilului bolnav de cancer la cap. O invitație costă 35 de lei, sumă care va fi donată în totalitate. În acest preț este inclus și un bufet suedez, un concert susținut de Ricardo Caria, un spectacol de magie al lui Cătălin Pintea și o demonstrație de dans a celor de la Royal Steps.
De asemenea, posesorii de bilete vor participa la o tombolă cu premii oferite de partenerii evenimentului.









Va invit pe aceasta cale la acest eveniment, iar daca nu puteti ajunge va invit sa faceti o donatie, oricat de mica.

Din pacate soarta e prea crunta pentru unii si viata nedreapta.
Răspunde
25-09-2017, 19:20,
#4
RE: Ajutor umanitar
(20-12-2014, 0:10)Kidu a scris: M-am gandit zilele acestea sa facem o bucurie unor copii nevoiasi, ocazie cu care am facut rost de aceasta lista cu nevoie a centrelor sociale din Arad:

[Imagine: 205xrvn.jpg]

[Imagine: 54jh8y.jpg]

Stiu ca nevoile sunt mari si multe insa din toata lista aia eu m-am gandit la pozitia numarul 4, la Centrul pentru copii cu dizabilitati de pe strada Tudor Vladimirescu, pentru care as vrea sa stang bani pentru achizitia unui frigider sau a unei combinae frigorifice. 
M-am gandit ca un astfel de ajutor le-ar fi mult mai util pentru o mai lunga perioada de timp la pastrarea alimentelor. 

Pentru cei ce nu stiu, acesti copii sunt mai speciali in sensul ca spre deosebire de altii care sunt sanatosi si normali, ei saracii sunt cei mai napastuiti de soarta avand handicapuri locomotorii, psihice si multe alte probleme medicale. Am fost o data acolo si am ramas marcat de ceea ce am vazut.

Cine vrea sa se ralieze initiativei mele este binevenit si il rog sa ma contacteze pana duminica, 21.12.2014 la telefonul 0740.147.291. Orice suma sau orice ajutor este bine primit.

De asemenea cine vrea sa isi indrepte ajutorul catre oricare alt centru din lista de mai sus si nu numai, cred ca ar fi de asemenea bine primit. Multumesc si va astept!

Va felicitdin toata inima, din ce in ce mai multi romani cu inima mare au inceput sa faca asta.
Răspunde
26-09-2017, 7:55,
#5
RE: Ajutor umanitar
Multumim! Ne propunem ca in fiecare an sa putem bucura sufletele unor copii amarati.
Răspunde
06-11-2022, 0:25, (Ultima modificare: 06-11-2022, 0:27 de archerrox11.)
#6
RE: Ajutor umanitar
Am aflat recent ceva foarte tare din acest articol https://business-voice.ro/2022/11/03/goi...n-romania/ . GoIT își deschide porțile școlii din România . Compania este lider în domeniul formării în domeniul tehnologiei informației în Europa Centrală. Cu mulți ani de experiență, aceștia sunt capabili să crească specialiști pregătiți pentru companii IT de top.
Răspunde
03-07-2023, 15:30,
#7
RE: Ajutor umanitar
Mulți copii, și oameni în general, au nevoie de medicamente. Dar să nu uităm, de asemenea, că multe medicamente sunt dăunătoare pentru organism. De aceea, după administrarea de antibiotice, este necesară profilaxia. Pe https://liki24.ro/search/lagosa/, de exemplu, puteți citi despre medicamentele care sunt folosite în cazul expunerii la substanțe cu risc hepatotoxic.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)