Dumitru Copil
08-01-2015, 16:05,
#1
Dumitru Copil
http://www.prosport.ro/sport-life/specia...i-13750373





Cea mai tristă poveste a fotbalului românesc. Dorit la 16 ani de Celtic şi Liverpool, văzut de WorldSoccer mai valoros decât Toni Kroos sau Mesut Ozil, Dumitru Copil a sfârşit în subsolul fotbalului românesc. ”Dacă aş putea da timpul înapoi, mi-aş trage două palme!”


de Cristi Scutariu Ultimul update Astăzi, 08:27
[Imagine: dumitru-copil.jpg?width=815]
Share






  • Dumitru Copil (24 de ani) a fost unul dintre primele cazuri de tânăr fotbalist român vânat de cluburi importante din străinătate. Pe când avea 16 ani, mijlocaşul ofensiv a avut oferte de la Celtic şi Liverpool, dar a ales să semneze cu Hearts
  • A fugit supărat de la clubul din Scoţia după nici un an, în momentul în care a văzut că nu are şanse să joace la echipa mare. Totul, la doar câteva luni după ce WorldSoccer îl vedea pe locul 16 într-un top al celor mai buni 50 de tineri fotbalişti ai lumii
  • Copil a revenit în România după experienţa de la Hearts, însă de atunci a schimbat cluburile aproape în fiecare sezon, toate doar în liga a doua şi a treia
Acum opt ani, la finalul lui 2006, BBC prezenta o ştire amplă al cărei subiect era un fotbalist român. Era perioada în care în fotbalul britanic nu mai jucau români la nivel înalt – Mutu fusese deja suspendat de Chelsea pentru consum de cocaină, însă un alt club important din Premier League îşi manifesta interesul pentru un fotbalist de la noi din ţară. Liverpool pregătise o ofertă pentru Dumitru Copil, puşti de 16 ani cotat la acel moment la 250.000 de lire sterline. Potrivit articolului, de român mai erau interesate Celtic Glasgow şi Hearts, iar declaraţiile lui Copil păreau să indice o mutare în Scoţia. ”Mi-a plăcut la Hearts, în perioada în care am dat probe, însă la o săptămână după am primit o ofertă de la Liverpool. Îmi place Liverpool, însă credeam că cel mai bun loc pentru a mă dezvolta este Hearts. Totuşi, a apărut şi varianta Celtic, iar după ce am cântărit-o mi-am dat seama că este cea mai bună opţiune pentru mine”, spunea Dumitru Copil, citat de BBC Sports.
[Imagine: copil-bbc.jpg?height=349&width=630]
Salariul lui Copil la Hearts nu a fost făcut niciodată public, însă Scottish Daily Record scria că era unul mai mare decât cel făcut public în oferta lui Celtic: 60.000 de euro pe an! Nu e nimic adevărat, s-a speculat mult pe tema asta, însă nu aveam un salariu atât de mare. Aveam un salariu normal, de junior, nu era extraordinar de mare”, spune acum Copil.
Ezitările lui Copil, surprinse de jurnaliştii britanici, aveau să fie un indiciu important asupra a ceea ce urma să se întâmple cu cariera lui, una marcată de hotărâri luate doar pe jumătate, lipsă de seriozitate şi un alint specific vârstei şi ştampilei de tânăr talent. Acum, la opt ani distanţă, Dumitru Copil explică pentru ProSport cum stăteau lucrurile la sosirea în Anglia. ”Îmi aduc aminte de lupta dintre cluburi pentru mine. Nu prea eram eu conştient de ceea ce mi se întâmplă, eram foarte tânăr. Eu plecasem din România să semnez cu Celtic Glasgow, nicidecum cu Hearts. Înainte să ajung la Celtic, la bază, m-au contactat de la Hearts şi de la Liverpool şi eram derutat, nu ştiam cum să fac, cu cine să semnez”.
Dumitru Copil are acum 24 de ani şi joacă la UTA Bătrâna Doamnă, nou-promovată în liga a treia, după un parcurs prin subsolul fotbalului românesc. Dar să revenim la momentul în care fotbalistul îşi decidea viitorul în fotbalul din Marea Britanie.
În 2007, WorldSoccer îl vedea pe Copil mai valoros decât Ozil, Mata, Kroos sau Alexis Sanchez
În ianuarie 2007, Hearts of Midlothian – club de tradiţie în Scoţia, fondat în 1874 – câştiga cursa pentru obţinerea semnăturii lui Copil. Fotbalistul care mai avea două luni până să împlinească 17 ani era prezentat drept o mare victorie pentru club, iar Copil părea încântat. ”Când am auzit pentru prima dată că mă vrea Hearts am fost foarte fericit, e un vis împlinit pentru mine”, spunea românul pentru BBC Sport. ”Mă plimbam, ba la Celtic, ba la Hearts, nu ştiam cu cine să semnez. La un moment dat, cei de la Hearts mi-au spus că în primele şase luni voi juca la echipa a doua, apoi mă vor promova la echipa mare. Şi acesta a fost argumentul care m-a făcut să semnez cu ei”, spune acum Copil.
Entuziasmul scoţienilor care plătiseră lui Atletico Arad 125.000 de lire pentru transfer era pe deplin justificat în noiembrie 2007, atunci când revista WorldSoccer publica ”Top 50 Most Exciting Teen Footballers 2007”. Era un clasament alcătuit de specialişti pe seama performanţelor demonstrate până la acel moment de fotbalişti cu vârste în jurul a 17 ani, iar Dumitru Copil ocupa locul 16 într-o companie ameţitoare.
[Imagine: copil.jpg?height=477&width=630]
Obţinerea semnăturii lui Dumitru Copil a fost privită drept o mare victorie de către cei de la Hearts, club care câştigase încrederea fotbalistului în lupta cu Celtic Glasgow şi Liverpool. Foto: arhivă personală
Copil era întrecut în top de nume precum Alexandre Pato (locul 3), Gareth Bale (locul 6), Kun Aguero (locul 7), Angel di Maria (locul 11) sau Karim Benzema (locul 15), însă depăşea în viziunea WorldSoccer fotbalişti uriaşi. Dumitru Copil era poziţionat mai bine decât Toni Kroos (locul 27), Juan Mata (locul 28), Mesut Ozil (locul 37), Alexis Sanchez (locul 42) sau Theo Walcott (locul 48). Toate premisele pentru un transfer reuşit făcut de Hearts, mai ales în condiţiile în care valoarea lui Dumitru Copil fusese certificată de încercările lui Liverpool şi lui Celtic de a-l transfera. ”Îmi aduc aminte foarte bine, dar ce să fac? Nu mai pot să dau timpul înapoi. Sub mine erau Kroos, Mata, Walcott… eram al şaisprezecelea, imediat sub Benzema. Am văzut ziarul atunci, când eram în Scoţia, şi nu puteam crede că sunt eu acolo, în top-ul WorldSoccer”, rememorează fotbalistul.
Promisiune pentru scoţieni, Dumitru Copil era deja o certitudine pentru echipa naţională Under-17 a României, acolo unde era unul dintre cei mai buni jucători ai unui lot care cuprindea alte nume interesante. Dumitru Copil purta tricoul cu numărul 10 într-o echipă în care erau selecţionaţi constant fotbalişti precum Marius Alexe, Cristian Daminuţă, Cornel Râpă, Lucian Filip, Mihai Onicaş sau Vlad Rusu.
[Imagine: 8904-104369193091630-309093441-n.jpg?hei...&width=630]
Dumitru Copil la un meci al echipei naţionale Under 17 a României împotriva Franţei. Foto: arhivă personală

Fuga de la Hearts şi dorinţa de a juca pentru Dinamo. ”Nu au avut încredere în mine, nu am primit şanse la prima echipă”
Aventurile lui Dumitru Copil la echipele de juniori şi de tineret ale lui Hearts s-au terminat repede. Deşi semnase un contract pe doi ani, cu opţiune de prelungire pe alţi cinci, Copil a plecat din Scoţia în martie 2008 şi s-a întors la Arad. Motivul? A fost înlocuit în timpul unui meci Under-19 cu Glasgow Rangers. ”Nu mai vreau să rămân acolo din mai multe motive. Am depăşit greutăţile cu adaptarea la viaţa din Scoţia, însă principala problemă era că nu au avut încredere în mine. Îmi spuneau că sunt un jucător bun, însă nu am jucat niciodată pentru echipa mare, am avut o singură astfel de şansă în timpul unui amical. Cine mă vrea acum trebuie să plătească 200.000 de euro lui Hearts”, anunţa Copil de la Arad prin intermediul ziarului ”The Scotsman”. Românul împlinise 18 ani, iar jurnaliştii suspectau că în spatele deciziei de a fugi de la Hearts era Dinamo Bucureşti, club care ar fi vrut să îl transfere pe Copil. ”Îmi doresc foarte mult să joc în România pentru un club mare cum este Dinamo. Probabil că mă voi duce la Bucureşti să mă antrenez cu ei”, le confirma fotbalistul bănuielile.
Cum vede acum Dumitru Copil lucrurile? ”Am primit o singură şansă, în 2007, am plecat cu echipa mare în cantonament în Germania. A fost o bucurie foarte mare, nu credeam să se întâmple asta atât de repede. După cantonament tot veneau la mine şi îmi spuneau că sunt pregătit pentru echipa mare, dar nu s-a întâmplat aşa. Am vrut să îmi respect contractul de doi ani de zile, apoi să plec. Nu mă gândeam că o să ajung în România”.
[Imagine: copil-the.jpg?height=274&width=630]
Hearts a reuşit să îl convingă pe Copil să revină în Scoţia în vara lui 2008, la startul cantonamentului pentru sezonul 08/09, însă românul nu a reuşit nici în această perioadă să îşi convingă antrenorul că poate juca la prima echipă. Stephen Frail, cel care o antrena atunci pe Hearts, spunea pentru Scottish Daily Record că ”lui Copil îi este dor de casă. Este un jucător bun, dar nu cred că este suficient de bun ca să joace la prima echipă în acest moment”. Totul s-a terminat în ianuarie 2009, atunci când contractul iniţial al lui Copil a expirat. Hearts nu a activat clauza de prelungire pe cinci sezoane, însă i-a prelungit contract pe încă un an în speranţa de a-şi recupera investiţia iniţială de 125.000 de lire.
S-au auzit zvonuri că vrea să mă ia Steaua, apoi Dinamo. Când am venit în România, am aflat de la agentul meu că, de fapt, Gloria Bistriţa voia să mă cumpere. Dar s-au cerut prea mulţi bani pe mine şi a picat totul. Am rămas la Gloria Arad, echipă nouă cu jucători tineri, dar în România nu e serios absolut nimic. Am mai avut ocazii să plec, dar s-au tot cerut bani mulţi şi s-au dus şi speranţele mele”, spune Copil. Conform fotbalistului, un alt argument care a cântărit în decizia de a pleca de la Hearts a fost faptul că oficialii scoţieni nu şi-au onorat o promisiune făcută în momentul în care a fost semnat contractul. ”Cu siguranţă aş fi putut schimba ceva dacă aveam atunci mintea de acum. Dar eram copil, la Hearts mi s-a promis că vine mama să stea cu mine şi asta nu s-a întâmplat. Eram singur acolo la 17 ani fără două luni… Poate că dacă mă duceam la Celtic aş fi avut mai multe şanse. Sau poate că era mai rău, nu ştiu ce să cred”.
”I-aş da două palme celui care eram la 16 ani. I-aş da două palme ca să se trezească!”
În prezent, Dumitru Copil este fotbalistul clubului UTA Bătrâna Doamnă. ”Sunt bine, acasă la Arad. E bine la UTA, în sensul că sperăm că ne îndeplinim obiectivul, promovarea în liga a doua. Acum sunt şi sută la sută apt fizic, am avut o ruptură musculară înainte să înceapă turul, dar mi-am revenit”, spune fotbalistul care dezvăluie că nu a mai avut şansa de a reveni în fotbalul mare, fie el şi cel din România: ”În ultima perioadă nu am mai avut nicio oportunitate de a semna cu cineva din prima sau din a doua ligă din ţară”.
[Imagine: copil2.jpg?height=418&width=630]
Din momentul plecării din Scoţia, copil a jucat pe rând la Gloria Arad, UTA, FC Bihor Oradea, Jiul Petroşani, Şoimii Pâncota, CS Ineu şi Atletico Arad. Regretă felul în care şi-a gestionat cariera, însă maturitatea acumulată în urma experienţelor unei cariere începute foarte devreme îi permite să judece calm situaţia. ”Dacă m-aş întâlni acum cum cel care eram imediat după ce am semnat cu Hearts? I-aş da două palme. Sincer! I-aş da două palme ca să îl trezesc. Eu nu am apreciat ce şansă aveam, i-aş spune să se trezească, să profite, că oriunde afară este mai bine decât aici. Şi dacă nu profiţi e greu să te mai întorci la acelaşi nivel”, spune Copil. 
Are doar 24 de ani şi continuă să creadă că mai are ceva de spus. ”Vreau să fiu sănătos şi să promovez cu UTA. Dacă voi fi sănătos sunt sigur că voi ajunge din nou fotbalist mare”, încheie Dumitru Copil.
Răspunde
08-01-2015, 16:38,
#2
RE: Dumitru Copil
Povesti pescaresti. Auzi tu: mai bun ca Toni Kroos sau Ozil. De aia sunt aia campioni mondiali si tu nu esti titular la UTA in liga a III-a.
Nu e nimeni vinovat in afara de el. Mereu si-a batut joc de sansele sale, mereu a fost superficial si la cum se comporta nici la UTA nu ii mai dau multe zile.
Răspunde
08-01-2015, 17:10,
#3
RE: Dumitru Copil
Intr-un raport wolrdsoccer de acum 8 ani Kidule. Probabil la varsta aia asa era vazut la actiunile nationalelor de tineret, la turneele la care a participat la juniori,etc , probabil ca si talent era la nivelul lor pe vremea aceea, dar seriozitatea si munca fac diferenta ........ Si ce diferenta.

Nici eu nu cred , din pacate pentru el in primul rand si pe urma si pentru noi ca echipa , ca va mai "exploda" Copil vreodata. Nu il vad capabil de o "trezire" de genul asta.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-01-2015, 17:20,
#4
RE: Dumitru Copil
http://soccerlens.com/top-50-most-exciti...2007/4258/
Deci topul ala e real. Mentalitatea romaneasca l-a tras in jos.
Legat de explodat, depinde de el. Uitati-va la Keseru, credea cineva ca va putea reveni?
Semper Fidelis
Răspunde
08-01-2015, 20:27,
#5
RE: Dumitru Copil
"s-a nascut talent si a murit speranta"...  Wink
Răspunde
08-01-2015, 23:12,
#6
RE: Dumitru Copil
Daca s-ar găsi cineva să-l ajute cu adevarat în recuperarea fizică şi mentală, cred ca ar putea urca la nivelul unui jucator bun de liga a II a, cel puţin. Numai că e  foarte greu de găsit acea persoană atât timp cât  el nu-şi schimbă cu adevărat mentalitatea. Se pare că cel puţin declarativ îşi asumă din greşeli, sper că e sincer în autocaracterizarea asta.
Răspunde
09-01-2015, 11:58,
#7
RE: Dumitru Copil
hai sa fim seriosi...
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
20-08-2015, 12:40,
#8
RE: Dumitru Copil
Poveste despre suflet și despre priorități! Copil s-a întors la UTA

Dumitru Copil este un personaj despre care în orice moment ar putea fi scrisă o carte. Una bună, dar o carte tristă… O poveste tristă despre un talent imens care era comparat cu Hagi și a ajuns să bată maidanele de pe la Tauț sau Sâmpetru German.

În mare parte este vina lui. O altă vină probabil o poartă destinul. Unii probabil se vor grăbi să comenteze la finalul acestui articol, se vor grăbi să-l critice, să-l certe, să-i dea lecții de viață. Cine, mă întreb, poate să aibă această calitate? Ce am făcut noi ca să putem să-i analizăm viața? Ce știm noi despre omul Dumitru Copil? Vă spun sincer, mulți dintre noi nu știm nimic…
A plecat în Scoția la 16 ani, dar s-a întors. Nu pentru că nu avea valoare, ci pentru că valoarea lui scădea din cauză că nu putea trăi fără familia lui, singur printre străini. Atunci când clubul din Scoția i-a transmis că mama lui nu poate locui la Edinburgh din cauze birocratice, iar tatăl lui i-a spus că și dacă ar fi posibil, el nu poate să se adapteze acolo, atunci „Mitruț” s-a întors acasă. A fost primul său pas înapoi în carieră. Unul care l-a marcat atunci și ale cărui efecte se simt încă și acum, la aproape un deceniu distanță.
Dumitru Copil este un om, unul sensibil, unul pentru care familia e pusă mereu pe un piedestal. Anii au trecut și „Mitruț” nu a mai ajuns niciodată la nivelul marilor jucători cu care era comparat în trecut: Aguero, Theo Walcott, Ozil, Benzema, Khedira și alții… Este probabil tot o poveste despre destin, despre alegeri, despre noroc, în fond… despre priorități.
Copil nu a ajuns niciodată nici măcar în Liga 1 deși era dorit de Astra, de Farul, de Rapid sau Dinamo. Dintr-o carieră care se întrevedea strălucitoare, „Mitruț”, arădeanul nostru, a ajuns să joace la echipe obscure pentru fotbalul mare: Jiul, Pâncota, Ineu sau FC Bihor. Maximul carierei sale este legat de UTA. Este clubul la care a debutat în liga secundă, și apoi, odată cu înființarea echipei UTA Bătrâna Doamnă, a obținut două promovări consecutive din liga a 4-a până în cea secundă.
A venit vara… Nu, nu era doar un silogism adevărat. Părea că pentru Copil chiar a venit vara și în viața sa. destinul în sfârșit în trăgea cu ochiul. Familia îi era bine, trăiește o relație frumoasă alături de iubita lui, și, în sfârșit, putea să se împlinească și financiar. A plecat în urmă cu o lună și jumătate să joace la o echipă din liga a șasea austriacă. Nu e vorba de performanță, ci de faptul că din fotbal și din muncă putea aduna un salariu care se apropia de 2.000 de euro. Bani mulți pentru majoritatea dintre noi. Era o prioritate la acel moment. Dorea să se aleagă cu ceva din fotbal…
După 40 de zile destinul și-a întors fața. Tatăl său s-a îmbolnăvit grav. A suferit un infarct iar acest lucru l-a dărâmat pe „Mitruț”. A lăsat Austria, a lăsat și banii și a fugit spre casă. „Pentru mine cel mai important lucru în viață este familia”, spune fotbalistul Dumitru Copil.
Prioritatea lui e clară. Pentru a fi aproape de tatăl său era în stare să joace și la Cermei. S-a întors în cele din urmă la UTA, echipă cu care reia pregătirile mâine dimineață.
Bine ai revenit Mitruț și sănătate tatălui tău! Cât despre priorități, fiecare și le știe pe ale lui. Dar acest OM ne arată că niciodată faima sau banii nu trec peste dragostea de părinți. Acest COPIL ne arată că viața în general este o poveste despre suflet, despre dăruire, despre sentimente și compasiune, despre dragoste în general. Iar Mitruț, mai presus de orice, își iubește familia


http://specialarad.ro/poveste-despre-suf...rs-la-uta/
Răspunde
09-06-2017, 23:44,
#9
RE: Dumitru Copil
Ii doresc din toata inima sa faca 2 meciuri mari la baraj si sa promoveze cu UTA...pentru el si mai ales pentru UTA !

"Fiindcă în disputele de la baraj cu Poli, UTA e obligată să utilizeze un singur fotbalist Under 21 (și nu trei cât prevedea regulamentul ligii secunde), Laurențiu Roșu poate opta pentru o formație ceva mai experimentată și cu un plus la nivelul mijlocașilor centrali. Acest plus ar putea veni de la Dumitru Copil, care pare foarte conectat și determinat înainte de „duelul” cu timișorenii. „Mister e singurul care va decide dacă joc sau nu la Timișoara și apoi la Șiria. Dar, nu contează cine intră pe teren, atâta timp cât se pa autodepăși și va vărsa și ultima picătură de transpirație. După cum a spus și Norbi (n.a. Polgar), ambiția și determinarea poate bate valoarea. Nu mai departe de barajul trecut, cu Dunărea Călărași, am demonstrat de suntem în stare dacă dăm totul din noi. Cu acea atitudine, de la meciul retur, de la Arad, putem trece de oricine. Personal, am mare încredere în noi, în echipă sunt 100% sigur că anul acesta vom trece de baraj. Suntem aproape toți apți și determinați la maxim”, anunță mijlocașul de 27  de ani.

Copil susține că banderola de căpitan pe care a purtat-o la meciul cu Chindia nu l-a responsabilizat în plus, fiindcă: „Eu zi că sunt responsabil mereu. Sigur, am și contestatari, unii suporteri te înjură, alții te aplaudă. Eu îi rog să fie cu toții alături de noi la acest baraj, chiar și pe cei care – poate – nu mai cred în noi, iar la final să intre pe gazon alături de noi, să ne bucurăm împreună. Îmi doresc enorm să promovez cu UTA și cred că și colegii mei vor același lucru. Pentru câțiva dintre noi și mă refer în special la arădeni, care avem acest vis de mici, a sosit vremea să jucăm cu UTA în Liga 1”, a mai punctat pe un ton optimist  cel care în urmă cu un deceniu era comparat cu „Regele” Hagi."

http://sportarad.ro/2017/06/09/optimismu...ta-liga-1/
Răspunde
10-06-2017, 1:31,
#10
RE: Dumitru Copil
Bafta Mitre!!!!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)