Evenimente aradene
06-03-2015, 12:45,
#1
Evenimente aradene
Fenomenul Renașterii – Ideile care au schimbat lumea
- eveniment cultural -
11 martie – 22 martie 2015

Locul de desfăşurare: Expoziția de arheologie din Palatul Cultural, piața George Enescu nr. 1 (intrarea dinspre blv. Dragalina)

Asociația culturală Noua Acropolă în colaborare cu Complexul Muzeal Arad vă invită la evenimentul Fenomenul Renașterii – Ideile care au schimbat lumea.
Atunci când spunem Epoca Renașterii ne referim la un timp în care limitele cunoașterii umane au fost împinse către noi granițe. Omul a redevenit măsura tuturor lucrurilor și manifestările sale în artă, știință, filosofie și chiar politică au deschis porțile unei noi lumi.

Din programul evenimentului: 
Expoziția: Pe urmele geniilor Renașterii; 
Conferințe filosofice: Destinul secolului XXI: Renaștere sau Ev Mediu?, Mecanismele interne ale Renașterii, Evoluția conștiinței - Evoluția științifică, Interpretarea esoterică a Primăverii lui Botticelli, Lorenzo Magnificul sau despre știința guvernării; 
Mese rotunde: Arta Renașterii interioare, Ce înseamnă să fii cetățean al lumii?; 
Ateliere de creație pentru adulți și copii - pictură pe pânză și pictură pe basorelief; 
Atelier de muzică și dans renascentist;
Proiecții de film documentar;
Concursuri de creație pentru tineri. 

Expoziția poate fi vizitată în perioada 11 - 22 martie, conform programului următor: (marți-vineri între orele 09.00-17.00, sâmbătă și duminică între orele 10:00-17:00)
Intrarea este liberă. Pentru participarea la ateliere este necesară înscrierea prealabilă.

Concurs de exprimare artistică pentru tineri (elevi și studenți): 
Invităm liceenii și studenții să se lase provocați de tema: Ce înseamnă o lume mai bună? Redați această idee printr-un eseu, poezie, pictură, fotografie, compoziție muzicală, etc.

Trimiteți-ne creațiile voastre pe e-mail, la adresa: na-arad@noua-acropola.ro sau aduceți-le la locul de desfășurare al evenimentului oricând în timpul programului anunțat.
Termen limită: 18 martie 2015

Cele mai bune creații vor fi premiate astfel:
- participarea gratuită la un Curs de filosofie comparată care cuprinde o introducere în marile filosofii care au conturat gândirea umană până acum: Filosofia indiană, budistă, egipteană, greacă, romană și chineză (3 locuri);
- cărți și basoreliefuri realizate de atelierul artizanal al Noii Acropole;
- reducere de 50% la cursul de pictură pe basorelief ce se va desfășura în perioada 25-26 aprilie (3 premii).

Programul evenimentului:

Miercuri, 11 martie
18:30 Deschiderea evenimentului. Conferinţă: Destinul secolului XXI: Renaștere sau Ev Mediu? (prezintă: Monica Varga)
19:30 Rezonanțe renascentiste – recital de flaut, vioară și fagot. 

Joi, 12 martie
18:30 Conferință: Mecanismele interne ale Renașterii (prezintă: Monica Varga)

Sâmbătă, 14 martie
11:00 Povestea sunetului - Atelier de muzică pentru copii
11:30 Proiecție de film documentar - Florența. Pe urmele geniilor Renașterii
15:00 Atelier de dans renascentist pentru tineri 
17:00 Conferință: Interpretarea esoterică a Primăverii lui Botticelli (prezintă: Alis Brebu)

Duminică, 15 martie
10.00-17.00 Vizitarea expoziției: Pe urmele geniilor Renașterii
11:00 -13.00 Atelier de pictură pe pânză pentru adulți 
16:00 Masă rotundă filosofică: Arta renașterii interioare (moderator: Alis Brebu) 
Locul de desfășurare: ArtCafé Gallery – Piața Avram Iancu 10

Joi, 19 martie 
18:30 Conferință: Renașterea: Evoluția conștiinței - Evoluția științifică (prezintă: Robert Szepesi)

Vineri, 20 martie
09.00-17.00 Vizitarea ghidată a expoziției: Pe urmele geniilor Renașterii
Ghidajul va fi oferit de voluntarii asociației Noua Acropolă.

Sâmbătă, 21 martie
11:00 Conferința: Lorenzo Magnificul sau despre știința guvernării (prezintă: Laurențiu Plăcintă)
13.00 Curs introductiv de filosofie comparată (prezintă: Alis Brebu)
Anunțarea câștigătorilor concursului de creație.
15:00 Atelier de pictură pe basorelief pentru copii 
15:30 Proiecție de film documentar: Praga, insula luminii

Duminică, 22 martie
11:00 Atelier de pictură pe pânză pentru adulți
16:00 Masă rotundă filosofică: Când știi că ești cetățean al lumii?
Locul de desfășurare: ArtCafé Gallery – Piața Avram Iancu 10

Pentru mai multe informații și înscriere la ateliere vă rugăm să ne contactați la 0749067441 sau prin email: na-arad@noua-acropola.ro
Vă așteptăm cu drag!
Răspunde
02-12-2015, 23:34,
#2
RE: Evenimente aradene
A fost o expozitie foarte reusita. 
Sper sa o mai organizati si anul viitor.
_____________________________
Marius
Invitatii Garf
Răspunde
09-03-2016, 11:36,
#3
RE: Evenimente aradene
A trecut Cupa Davis insa in pofida aparentul succes de organizare un aspect totusi umbreste reusita: au fost destui tarani care au fumat in sala in pofida faptului ca li s-a atras atentia la difuzoare, in pofida faptului ca fumul se propaga si pe teren si deranja jucatorii.
Incredibil asa ceva!
Răspunde
09-03-2016, 11:42,
#4
RE: Evenimente aradene
prima data cand aud ca se fumeaza la un meci de tenis...
Au declarat cei de la federatie si jucatorii ca nu mai vin pe la noi, mai cu perdea dar asta era mesajul.
Răspunde
09-03-2016, 14:41, (Ultima modificare: 09-03-2016, 14:43 de red11.)
#5
RE: Evenimente aradene
probabil s-a fumat pe coridorul din jurul salii dar lasandu-se usile deschise a intrat fumul si in sala... eu unul nu cred sa fi fumat cineva in tribune..
Răspunde
09-03-2016, 16:47,
#6
RE: Evenimente aradene
Nu s-a fumat in sala ci pe coridoare, in sala nu se putea intra decat in pauzele dintre game-uri. Probabil ca atunci au simtit miros de fum. Eu cred ca in vara se va juca tot la arad meciul cu spania, in aer liber, pe stadionul gloria. Sa mai asteptam putin...
Ca si concluzii, dpmdv, evenimentul a fost o reusita! Timpul scurt pe care l-au avut la dispozitie organizatorii, sala care arata jalnic inainte, putina notorietate de care se bucura si orasul (evident ca si primarul). Au fost si lucruri pe care publicul nu le stia, sa tinem cont ca a fost totusi o premiera in arad iar un public il educi in timp. Sa vedem si partile bune care le-a adus aceasta competitie...
Răspunde
09-03-2016, 17:34,
#7
RE: Evenimente aradene
Asta cu fumul pe coridoare e o problema si cand se jucau meciruile de baschet. Aerisirea e inexistenta la Polivalenta si probabil fumul de pe coridoare a patruns lejer inanuntru odata cu deschiderea usilor la fiecare pauza de game.

Mie mi se pare o tiganeala ce a facut federatia .............cu bilete anuntate vandute in totalitate si....... la tv se vedea sala pe jumatate goala la unele meciuri Sad((
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-03-2016, 18:52,
#8
RE: Evenimente aradene
Pe facebook ziceu ăştia că locurile goale vin de la cei care au primit invitaţii (cine ştie cine şi pe ce criterii), dar n-au catadicsit să meargă la meciuri.
Răspunde
09-03-2016, 19:46,
#9
RE: Evenimente aradene
Fain asta cu invitatiile. Deci lumea se calca in picioare pt bilete iar ei au dat invitatii a la falca sa stea sala goala Sad((
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
10-03-2016, 0:27,
#10
RE: Evenimente aradene
Romanisme...
Răspunde
10-03-2016, 6:24,
#11
RE: Evenimente aradene
Poze de pe Gloria, vad au pus tribune o gramada: http://www.arq.ro/pregatiri-intense-pent...g-cup/5346
Răspunde
10-03-2016, 9:15,
#12
RE: Evenimente aradene
Totul e cu caracter provizoriu. Nu sunt tribune permanente.
Răspunde
12-03-2016, 16:37,
#13
RE: Evenimente aradene
Am fost vreo 30 de minute pe Gloria. Stadionul arată binişor, lume foarte puţină: "galeria Anelei Freer", sportivi, organizatori, oameni de prin partide, în rest foarte puţin curioşi. Asta este, o ramură de sport fără mare tradiţie în Arad şi poate la un moment dat plictisitoare, un eveniment care vine peste o perioadă gri-neagră a sportului profesionist arădean, o vreme destul de rece şi nu în ultimul rând problema culturii sportive a arădenilor. 
Nu am fost pe "Gloria 2" (sună urât, dar e mai simplu pentru străni decât Gloria şi C.S.S. Gloria) să văd cum e. Mă gândesc că acolo chiar nu sunt alţi spectatori decât membrii echipelor participante. 

Mă întreb, totuşi, cum de a fost trimisă această competiţie în România şi dacă în alte ţări cu infrastructură mult mai bună se bucură de mai mult succes.  Dar în fine, felicitări din partea mea Vioricăi Graur, cea care cred că a fost creierul organizatoric. Nu e un lucru simplu să organizezi aşa ceva, chiar dacă ai la dispoziţie bani destui sau mai mult decât destui. 

Altfel, foarte mare păcat că UTA nu poate juca pe Gloria! Tribuna montată are 10 rânduri, e din cadru metalic (oare nu ar putea fi mutată pe Motorul?) iar scaunele sunt cele vechi de pe Motorul - un minus pentru că unele sunt decolorate, zgâriate. Este o tribună mică şi pe partea cu Mureşul, iar la peluze este loc destul pentru tribune mobile. Gazonul era cam moale, dar cred că îi ajută pe arbitrii care găsesc mai uşor urmele obiectelor aruncate de sportivi.  Big Grin  Dar pe lângă tribune e şi locul încărcat de istorie fotbalistică şi nu numai, un cartier liniştit, cu un aer al Aradului de odinioară. Păcat că  s-a investit în stadionul ăsta pentru o singură competiţie de anvergură. Păcat de lipsa asta de simţ sportiv al celor care au hotărât să jucăm pe Motorul, dar ce să ne mai mire?
Răspunde
19-03-2016, 17:16,
#14
RE: Evenimente aradene
http://stirialert.ro/jenant-mare-om-mare-caracter/

JENANT ! MARE OM, MARE CARACTER
STIRI ALERT | 18 martie 2016 | ȘTIRI ALERT | Niciun comentariu
La nici o săptămână de la Cupa Europei la Aruncări Lungi, Federaţia Română de Atletism se pare că şi-a uitat proisiunile făcute. Chiar dacă nu a dat în scris, oficialii federaţiei au promis că tribunele aduse la Arad vor rămâne pe stadionul Gloria, cel puţin până în luna iunie. Numai că, seara trecută, toate scaunele au fost luate de firma angajată de FRA. În aceste condiţii, stadionul rămâne fără tribunele mult promise. Nimeni nu contestă importanţa evenimentului desfăşurat la Arad, însă, după ce s-au văzut cu problema rezolvată, organizatorii şi-au luat „ jucăriile” şi au plecat. Au intrat cu maşinile pe pista de milioane de euro investite de Primăria Arad, au intrat cu TIR-ul în interiorul stadionului Gloria.

Duetul S.I.&Falca
Răspunde
20-04-2016, 22:30,
#15
RE: Evenimente aradene
Doi membri ai Miscarii Aradene (Brigi si Norbi) care se implica in continuare in organizarea de diverse evenimente in si pt Arad.

http://www.norbertszucs.ro/aradeanul

O bună prietenă de-a mea, Brigitta Saszet, m-a rugat zilele trecute să o ajut cu promovarea evenimentului pe care-l organizează. Se numește Mândru că-s Arădean, este o gală ce urmează să fie la ediția a 2-a și se vrea organizată o dată la doi ani; scopul acesteia fiind de a promova cultura, istoria, stilul de viaţă şi moştenirea arădeană pe plan local, naţional şi internaţional; un scop frumos de altfel, și foarte serios, din punctul meu de vedere.

Am scris acum doi ani (dacă nu mai mult!) un articol care, deși n-a văzut butonul de “Publish”, a văzut tiparnița; fiind inclusă în cartea Despre una-alta scrisă de mine și colega mea, Mihaela Livia Popa. Și, dacă tot e să susțin acest eveniment și sunt de părere că acesta este unul dintre cele mai frumoase evenimente livrate de cercul meu de prieteni, ei bine, atunci vreau să-ți împărtășesc povestioara mea privind Aradul și motivul pentru care investesc anii mei de tinerețe în el.

Aradul pentru mine nu înseamnă clădiri, nu înseamnă istorie sau oamenii care au trăit cândva pe străzile noastre. Nu. Aradul pentru mine înseamnă acel acum și oportunitățile pe care le pot costrui pentru a avea o experiență de viață cât se poate de diversă.

Aradul înseamnă prezentul; un dialog între noi doi și o povestea pe care o spunem împreună!

Cred în ideea că dragostea față de un oraș nu se datorează trecutului ci mai degrabă eului; a faptului că tu deții un rol printre clădirile acestea ce ne înconjoară, că faci un bine, că deschizi un drum sau mai multe, adăugând un puls în plus inimii orașului, dezvoltând ceva și mai ales, pe cineva.
Iubesc orașele vii, orașele care nu dorm. Orașele care oferă un meniu vast de activități zi de zi, destinate dezvoltării comunitare, personale și antreprenoriale.

Să-ți mai spun că nu eram curios de oraș mai deloc până-n anul 2011?

Îmi spuneam seară de seară că, odată ce termin școala, voi plec cât văd cu ochii de departe.
Era multă gălăgie, praf și chestii complicate fără sens. Asta până într-o zi. Până în ziua în care toate s-au schimbat.
Un ceai negru cu lapte, câțiva biscuiți cu fulgi de ovăz și doi prieteni dragi au fost suficienți pentru a-mi da seama de motivul pentru care merită să mă dedic acestui oraș numit Arad.

E vorba de primul meu proiect, primul filtru prin care am reușit să redescopăr orașul și oamenii pe care-i ocrotește. Acei oameni plini de idei, de energie și pasiune.
Așa am realizat că trăiesc într-un oraș ruginit. Unul a cărei roșu și praf ascunde jungla urbană după care tremur de atâta timp.

Lună de lună, cu fiecare ediție de proiect, cu fiecare călătorie în lume, mi-a crescut orașul în inimă. I-am văzut adevărata valoare - oameni și ale lor povești.

Oameni pe zembre și praf pe teniși, Aradul este casa mea! Iar arădeanul din mine spune în felul următor:

Consider că n-am fost aduși pe lumea asta pentru a ne plânge de ce n-avem. N-am fost aduși aici pentru a aștepta după cineva care să ne îndeplinească mofturile. Eu cred că ne-am născut cât se poate de egali.
Atitudinea e cea care ne diferențiază unul de celălat, nicidecum abilitățile, IQ-ul sau talentul. Succesul rămâne la atitudinea motivației și a ambițiilor fiecăruia, indiferent unde ne-am afla. Iar Aradul, zic eu, are suficient teren fertil pentru o sumedenie de povești de succes. Unul dintre acestea fiind chiar TU.

De multe ori mă simțeam sufocat ca într-o cutie, crezând până la cer și înapoi că s-a făcut tot ce s-a putut pentru orașul nostru și că punctul în care mă aflam în momentul absolvirii primei facultăți era apogeul experienței personale. Adică Aradul era un soi de cuptor, un cocon pentru mine; odată maturizat, unica mea misiune era să plec într-un alt ora. Când de fapt, astăzi, mă gândesc, că de abia atins nivelul mării... Căci adevărata față a Aradul e ascunsă și plină de ușii. Un oraș neexplorat al Oportunităților!

Oriunde te uiți, aplicând filtrul care trebuie, observi cu adevărat oportunitățile care îmbracă ulițele arădene. Trebuie doar să vrei! - Acesta e secretul.

Și văd comunități active, cafenele arhipline și evenimente pentru tot tacâmul. Văd Interculturalitate, diversitate și oportunități în concordanță cu nevoile și interesele fiecăruia.
Văd artiști, afaceriști, studenți locali din alte părți ale țării și din întreaga lume.
Văd prieteni, colegi și viitori colaboratori.
Văd Aradul ca pe un paradis al cunoașterii și al liberului arbitru. Așa cum văd oameni lipsiți de frică, lideri ce clădesc noi inițiative și conduc noi mișcări, toate în folosul comunităților noastre, toate în folosul orașului nostru frumos, sănătos și activ!

Mica Vienă zici? Eu zic să rebrandăm! E Arad și atât. Un oraș minune ce deține combustibil pentru a aprinde nu doar un phoenix ci stoluri întregi care să ne (i)lumineze străzile. Asta cred eu.
Un Arad lipsit de frică.
Un Arad în care opinia și activitatea individului contează.
Un Arad în care unicitatea fiecăruia este adevărata hrană a inimii societății. Și tocmai de aceea sugerez să ne bucurăm că facem parte din viața arădeană și că excelăm în domeniile în care credemși în comunitățile în care ne dorim să fim.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-05-2016, 14:09,
#16
RE: Evenimente aradene
Just for info Wink

http://specialarad.ro/trupa-subcarpati-e...l-de-vara/

În cea de-a șaptea zi a Festivalului Internațional de Teatru Nou, trupa Subcarpați va trece Carpații și va ajunge la Arad, unde va susține un concert ce promite să facă un spectacol memorabil.

Trupa va concerta de la ora 20:00 la Teatrul de vară situat pe strada Gheorghe Barițiu nr.16.

Biletele se găsesc la casieria Teatrului de Stat și pe biletmaster . Prețul unui bilet este 20,00 RON.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-05-2016, 15:27,
#17
RE: Evenimente aradene
Sa ploua, sa ploua, uite am zis sa ploua...
Ne vedem diseara!
Răspunde
09-01-2017, 14:57,
#18
RE: Evenimente aradene
Personalități arădene: Ioan Igna și Ovidiu Hațegan - arbitri

Joi, 12 ianuarie 2017, la ora 13.00 doi arbitri de fotbal de marcă- mentor și discipol - vor fi protagoniștii proiectului Bibliotecii Județene ”ALEXANDRU D. XENOPOL” - Ioan IGNA și Ovidiu Hațegan.


http://www.bibliotecaarad.ro/node/1512

Nu poate fi un eveniment neinteresant. Voi încerca să ajung, dacă îmi va permite programul de la lucru. Smile
Răspunde
14-04-2017, 9:58,
#19
RE: Evenimente aradene
[Imagine: image-2017-04-14-21714789-41-festivalul-...u-arad.jpg]

Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad organizeaza cea de-a cincea editie a Festivalului de Teatru Nou in perioada 6-14 mai 2017. Editia din acest an a evenimentului va avea un „Focus MicROmânia” și un „Focus Andrea Gavriliu”, selectia spectacolelor fiind semnata ca si anul trecut de Bogdan Costea, informeaza organizatorii.

Teatrologul Claudiu Groza, curatorul FITN: 
Despre România cea mică, România întâmplărilor de zi cu zi, România vieţilor noastre şi a năravurilor personale/colective de care ne izbim cotidian vom vorbi destul de mult la a 5-a ediţie a Festivalului de Teatru Nou. Mai cu sarcasm, mai cu hohote de râs, mai cu emoţia în coşul pieptului şi lacrima în colţul ochiului ne vom oglindi în MicROmânia. Acesta este focusul principal al acestei ediţii cumva aniversare, pe care, sincer o spun, o visam „cea mai…” de până acum. Vom afla de la voi, spectatorii, la finalul festivalului dacă a fost aşa.

Un al doilea focus al FTN este dedicat unei artiste cu evoluţie remarcabilă în teatrul românesc, de o incontestabilă originalitate şi prospeţime a viziunii: Andrea Gavriliu. Un mic geniu ludic, după cum vă veţi convinge văzându-i patru spectacole în festival.

Mai avem însă o mulţime de spectacole poznaşe, fermecătoare, frisonante, amuzante, inteligente, faine toate şi de văzut musai!

Vă recomand toate spectacolele, vă invit la fiecare reprezentaţie, pentru că, împreună cu Bogdan Costea, am încercat să facem încă o ediţie memorabilă a FTN, deşi pe an ce trece festivalul devine o provocare din multe puncte de vedere. Ne-am gândit în primul rând la bucuria voastră de privitori, la plăcerea jocului şi empatia emoţiei pe care le veţi avea venind la teatru… Vă aşteptăm între 6-14 mai la Arad!


PROGRAMUL FESTIVALULUI


SÂMBĂTĂ, 6 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
Iarna de Jon Fosse, regia Mihai Măniuţiu
Producător: Teatrul „Nottara”, Bucureşti / Focus Andrea Gavriliu
Durata: 1h10min

Ora 20.30, Sala Studio
Mai spun atât şi plec… decorul Alpár Albert, mişcarea scenică Tünde Baczó
Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara 
Durata: 50min


DUMINICĂ, 7 MAI

Ora 19.00, Sala Studio
Masa, un spectacol audio compus, regizat şi interpretat de grupul Karbido, Polonia
Durata: 1h

Ora 20.00, Sala Mare
O mie de motive – One man-show Florin Piersic Jr., după “Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan
regia Horia Suru
Producător: POINT, Bucureşti
(Spectacol cu publicul pe scenă)
Durata: 1h45min

Ora 22.00, Sala Studio
Jurnal de România. Sfântu Gheorghe, scenariul şi regia Carmen Lidia Vidu
Producător: Teatrul „Andrei Mureşanu”, Sfântu-Gheorghe / MicROmânia 
Durata: 1h


LUNI, 8 MAI

Ora 18.00, Platoul din faţa Palatului Administrativ
d'ECOurage, un spectacol de Andrea Gavriliu
Producător: Teatrul Naţional Cluj-Napoca / Focus Andrea Gavriliu
(Spectacol în aer liber)
Durata: 35min

Ora 19.00, Sala Mare
Ludibrium, un spectacol de Andrea Gavriliu. Texte de Andrea Gavriliu şi Daniel Chirilă (inspirate din volumul de eseuri „Sexul şi spaima” de Pascal Quignard)
Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ / Focus Andrea Gavriliu
Durata: 1h

Ora 21.00, Club Flex
Creditul de Jordi Galcerán, regia Mihai Constantin
Producător: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h30min


MARŢI, 9 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
N-ai tu treabă! de Cătălin Ştefănescu, adaptare după „Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă,  regia Alexandru Dabija
Producător: Teatrul ACT, Bucureşti
Durata: 1h20min

Ora 20.30, Sala Studio
Patru piesuţe politice despre duşmani de Csaba Székely, regia Sebestyén Aba
Producător: Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Liviu Rebreanu” / MicROmânia
Durata: 1h30min


MIERCURI, 10 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
Micul prinţ de Antoine de Saint-Exupéry, regia Alexandru Dabija
Producător: Teatrul de Comedie, Bucureşti
Durata: 1h40min


Ora 21.00, Sala Studio
O femeie după Péter Esterházy, un spectacol de Andrea Gavriliu
Producător: Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea „Babeş Bolyai” Cluj-Napoca / Focus Andrea Gavriliu
Durata: 1h30min

Ora 23.00, Club Flex
Copii răi de Mihaela Michailov, regia Geanina Hergheligiu
Producător: Teatrul Arte dell'Anima, Bucureşti / Focus MicROmânia
Durata: 1h


JOI, 11 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
Jacques şi stăpânul său de Milan Kundera, regia Cristi Juncu
Producător: Teatrul „Maria Filotti”, Brăila
(Spectacol cu publicul pe scenă) 
Durata: 2h

Ora 21.00, Sala Studio
Open de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu
Producători: Asociaţia Reciproca în parteneriat cu Federaţia Fabrica de Pensule şi Asociaţia GroundFloor Group, Cluj-Napoca 
Durata: 1h10min

Ora 22.30, Club Flex
Pena, texte de Ruth Smythers, Ştefan Mako, Adina Lazăr, regia Adina Lazăr
Producător: Compania Create.Act.Enjoy, Cluj-Napoca
Durata: 50min


VINERI, 12 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
Yen de Anna Jordan, regia Adrian Roman
Producător: Teatrul „Anton Pann”, Râmnicu-Vâlcea
(Spectacol cu publicul pe scenă)
Durata: 2h15min

Ora 21.30, Sala Studio
Vorbeşte cu mine!, scenariul şi regia Ion-Ardeal Ieremia, după texte de Ioan Peter, Ştefan Caraman, Geanina Jinaru-Doboş, Lorena Lupu, Cătălin Ursu, Călin Stanciu Jr., Amalia Huţan, Ion Rizea, Claudia Ieremia
Producător: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara
Durata: 1h40min



SÂMBĂTĂ, 13 MAI

Ora 11.00, Sala Studio
Un être hors pair / Un om de milioane de Ioan Peter, regia Florin Didilescu
Producător: Trupa de teatru pentru elevi şi studenţi „Amifran”, Arad
(Spectacol în limba franceză) 
Durata: 1h

Ora 19.00, Sala Mare
Coliziuni, un spectacol de teatru-dans, dramaturgia Tamás Szalay, regia Levente Dimény
Producător: Teatrul „Szigligeti”, Oradea – Ansamblul Nagyvárad
Durata: 1h10min

Ora 20.30, Sala Studio
ARE NEVOIE DE MULTĂ ATENŢIE! de Martin Crimp, regia Sânziana Stoican
Producător: Teatrul UNTEATRU, Bucureşti 
Durata: 1h40min


DUMINICĂ, 14 MAI

Ora 19.00, Sala Mare
#EmojiPlay, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu
Producător: Teatrul Excelsior, Bucureşti în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”
Durata: 1h

Ora 20.30, Club Flex
Mioritza (Tristory III), un spectacol de Daniel Chirilă
Producători: Frilensăr & Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti / FocusMicROmânia
Durata: 1h10min

Spectacolele vor avea loc la Sala Mare şi Sala Studio a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad, precum şi în Club Flex.

Biletele se vor pune în vânzare pe www.biletmaster.ro şi la Casa de bilete a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad.
Răspunde
26-04-2017, 10:08,
#20
RE: Evenimente aradene
Se tine intr-o anumita perioada a anului sau a fost doar atunci?
Multumesc anticipat!
_________________________________________________
Marius Garf
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)