Stadionul "Francisc Neumann"
26-08-2021, 9:12, (Ultima modificare: 26-08-2021, 9:15 de psv.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(25-08-2021, 18:50)Octavian a scris: Mai sunt sanse sa scapam de acel gard din fata stadionului ? Parerea mea e ca fara acea ingradire ar fi mult mai aerisita zona si ar fi mai libera cirulatia oamenilor mai ales in zilele de meci.

Administratia asa spune , acum stim toti cum se misca proiectele la stat ....pare ca vreau sa refaca intreaga zona din fata , nu doar sa demoleze gardul!Asfaltul ala si chiar stalpii de iluminat pusi in graba si care nu functioneaza mai niciodata , nu se incadreaza nicicum in specificul zonei.
Răspunde
26-08-2021, 14:58,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Mda, cam peste 3 ani si ceva...
Răspunde
26-08-2021, 19:15,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Ar mai fi si problema scarilor de acces intre sectiunile tribunelor si peluzelor din stadion. Eu unul n-am mai mai vazut la nici un stadion sa fie asa de late...cred ca sunt exagerat de late. Acolo ar mai incape cate un rand de scaune pe fiecare parte...poate chiar mai mult.
Răspunde
30-08-2021, 7:36,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Ar mai intra linistit cate o coloana de scaune de o parte si de alta a scarilor.
Răspunde
25-09-2021, 13:03,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Va salut cu respect, s-a discutat pana acum despre inchiderea tribunelor si peluzelor pe lateral sau raman asa cu gardul acela urat? Gen impachetat fiindca asa arats ca un stadion nefinisat 100%. Va multumesc
Răspunde
26-09-2021, 10:44,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(25-09-2021, 13:03)Milanezu1899 a scris: Va salut cu respect, s-a discutat pana acum despre inchiderea tribunelor si peluzelor pe lateral sau raman asa cu gardul acela urat? Gen impachetat fiindca asa arats ca un stadion nefinisat 100%. Va multumesc

S-a mai discutat...nu exista nici un proiect demarat de inchidere a stadionului!Oricum pana acolo exista multe lipsuri legate de functionabilitatea stadiounului care nu sunt rezolvate,si am sa iti enumar cateva:
-banci de rezerva neconforme
-lipsa unui transformator performant care sa acopere toti condumatori(aici e o licitatie in desfasurare)si probabil pana in iarna va fi montat
-lispa iluminatoarelor in zonele de food court(s-au montat cateva proiectoare) dar e o masura temporara
-lipsa unei instalatii de sonorizare performanta
-din cate stiu problema ingiltratiilor in caz de ploi abundente nu s-a rezolvat nici acum

Deci...Meszar avea dreptate ,in cel mai optimist scenariu putem vorbi de un stadion finalizat si complet functional in minim doi ani de zile ..e nevoie inca de cateva milioane bune de euro sa arate asa cum ar fi trebuit sa arate cand "s-a finalizat "in august 2020!
Răspunde
27-09-2021, 12:08,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Stie cineva sa imi spuna daca stadionul este omologat, sau daca poate fi omologat pentru competitii UEFA? Sezonul asta depunem dosarul pentru licenta UEFA?
Sau vrem fix locurile 5-6  Smile , si defapt asta e motivul pentru care sezonul trecut nu puteam participa in competitii europene, ba din cauza ca ne finanteaza primaria, ba din cauza lui nu stiu ce jurist in Bucuresti?
Răspunde
28-09-2021, 14:19,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Referitor la gard nu a fost demolat zicea Bibart pt. ca ar ramane demisolul nesecurizat trebuie gen porți la accesele auto si îngrădit cumva parterul intre acei stalpi. (sub camerele de hotel neutilizate)
@Milanezu1899 A aparut in presă o machetă comandată de Drast la vremea aceea cu o îmbrăcare exterioară care arăta bine era vorba de 300 de mii de € in plus primaria nu a fost de acord.
@PSV sa nu uitam si de cablurile pt transmisiile TV care in contextul introducerii VAR devin cruciale pt ca se va filma meciul cu mult mai multe camere.
Inaintea predării au spus ca va fi primul stadion din RO cu camera VAR din construcție dar cablurile lipsesc.
@Cristi_Arad Stadionul nu e omologat UEFA era vorba ca vine o comisie, care nu avea de ce sa vină, pt ca nu era nimic de omologat. Pt tururi preliminare poate am fi primit o derogare dar de la grupe in sus condițiile sunt ft clare.
Cum a spus si psv mai e nevoie de bani ramane de vazut cand va fi facut bugetul pe 2022 daca vor bugeta lucrările pt. măcar o parte din lipsurile existente.
Răspunde
04-10-2021, 15:52, (Ultima modificare: 04-10-2021, 15:53 de psv.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Pentru cine a vazut aseara meciul CFR-ului, este de apreciat protocolul DMX pe care l-au instalat si pe care il folosesc inclusiv la goluri. Pentru cine nu stie si arena Francisc Neuman beneficiaza de un astfel de sistem , fiind chiar prima arena din Romania care a fost dotata cu nocturna full LED si protocol de control DMX, din pacate ...si o spun cu mare regret, din pacate ...acest protocol nu este folosit la meciurile UTA-ei , pe considerentul ca nimeni nu stie sa o foloseasca !?!?!Am incerc sa vorbesc la club , am si gasit o persoana care ar putea sa ii ajute ,din pacate nu mi s-a spus nici da, nici ba , ...pacat , extrem de pacat ...se poate face cu acest protocol o atmosfera si mai electrizanta la meciurile UTA-ei!
Răspunde
04-10-2021, 18:28,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
@ psv
Mai e cineva din partea clubului care citeste forumul asta ? Vad eforturi din partea de marketing pe retelele de socializare, dar mi se pare absolut obligatoriu sa monitorizezi si forumul pe care de ani de zile activeaza cei mai hard-core suporteri.
Răspunde
04-10-2021, 19:28, (Ultima modificare: 04-10-2021, 19:29 de soundinfect.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
@psv

Nu stiu cat de mult vor agrea televiziunile asemenea jocuri de lumini atata timp cat la TV nu e nimic spectaculos, mai rau li se face tot ecranul negru.

Sun n stadioane in lumea asta care au acest sistem integrat si nu il folosesc pentru ca nu prea are legatura cu fotbalul. Daca vorbim de un festival, atunci e cu totul alta poveste.
Răspunde
05-10-2021, 9:07,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
soundinfect are dreptate, e stadion nu discoteca, nu am vazut astfel de briz-briz-uri nicaieri in lumea civilizata a fotbalului si cred si eu ca nu ar accepta nici televiziunile.
Răspunde
05-10-2021, 9:12, (Ultima modificare: 05-10-2021, 11:29 de psv.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(04-10-2021, 19:28)soundinfect a scris: @psv

Nu stiu cat de mult vor agrea televiziunile asemenea jocuri de lumini atata timp cat la TV nu e nimic spectaculos, mai rau li se face tot ecranul negru.

Sun n stadioane in lumea asta care au acest sistem integrat si nu il folosesc pentru ca nu prea are legatura cu fotbalul. Daca vorbim de un festival, atunci e cu totul alta poveste.

Imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine , foarte multe echipe folosesc acest sistem in special la intrarea echipelor pe teren. Pana la urma, fotbalul este un spectacol si sunt sigur ca o astfel de masura inovativa pentru Romania ar fi apreciata ca atare, mai ales ca la meciurile UTA-ei vin foarte multi copii.... Ca un exemplu, o masura extrem de simpla dar care a fost implementata abia de la meciul trecut , si anume cadre cu suporteri ,prezentate inainte de meci pe ecranele tabelelor din stadion au fost extrem de apreciate!
Răspunde
05-10-2021, 11:20, (Ultima modificare: 05-10-2021, 11:20 de mns.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(05-10-2021, 9:07)Kidu a scris: soundinfect are dreptate, e stadion nu discoteca, nu am vazut astfel de briz-briz-uri nicaieri in lumea civilizata a fotbalului si cred si eu ca nu ar accepta nici televiziunile.

La Bayern chiar si in meciurile de UCL fac jocuri de lumini destul de spectaculoase, cel putin inaite de inceperea transmisiei oficiale si cand se prezinta echipele.
Răspunde
05-10-2021, 16:14, (Ultima modificare: 05-10-2021, 16:14 de Man09.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
https://specialarad.ro/stadionul-uta-va-...litatilor/
A aparut proiectul primăriei pt scuarul din fața stadionului pare unul reușit dar nu văd sa apară si adevărata statuie a lui Iosif Petschovschi încă abandonată in vreun depozit al RECONS.
Răspunde
05-10-2021, 16:34, (Ultima modificare: 06-10-2021, 9:08 de psv.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(05-10-2021, 16:14)Man09 a scris: https://specialarad.ro/stadionul-uta-va-...litatilor/
A aparut proiectul primăriei pt scuarul din fața stadionului  pare unul reușit dar nu văd sa apară si adevărata statuie a lui Iosif Petschovschi încă abandonată in vreun depozit al RECONS.

Pai cu presiuni, din partea aradenilor si a presei, cu siguranta se va rezolva si problema cu statuia, numai asa pare sa functioneze in Arad. Desi din randare nu se vede eu sper ca vor inlocui si asflatul ala penibil cu ceva dale, daca tot vorbim de zona pietonala.... iar stalpii de iluminat se pot inlocui cu niste stalpi talie joasa , pretabili pentru traficul pietonal.
Răspunde
06-10-2021, 8:56, (Ultima modificare: 06-10-2021, 8:57 de Kidu.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Oameni buni, statuia aia este "a lui Petschvoschi" doar pentru ca asa i-am zis noi, in realitate nu are nicio treaba cu "Csala".
Imi place ideea asta cu "zidul personalitatilor", este o idee care, daca e facuta cu simt de raspundere, va arata foarte bine. Ce mi se pare insa ca lipseste din tot ansamblul, este statuia Baronului.
Răspunde
06-10-2021, 9:07, (Ultima modificare: 06-10-2021, 9:09 de psv.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Din cate am inteles acest proiect este compus din doua etape , etapa 1 demolarea vechiului gard , realizarea zidului personalitatilor, portilor automate de acces, iar etapa 2 montarea pavajului, bancute, elemente de iluminat in incinta, unde deasemenea pe pavaj vor exista inscrisuri cu momente istorice din istoria UTA-ei.
Eu sunt multumit pentru ca desi cu viteza melcului , se misca ceva in directia imbunatatirii arenei Francisc Neuman, mai aprope de cum ar fi trebuit sa arate finalizata!
Răspunde
06-10-2021, 10:49, (Ultima modificare: 06-10-2021, 11:41 de Man09.)
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(06-10-2021, 8:56)Kidu a scris: Oameni buni, statuia aia este "a lui Petschvoschi" doar pentru ca asa i-am zis noi, in realitate nu are nicio treaba cu "Csala".
Imi place ideea asta cu "zidul personalitatilor", este o idee care, daca e facuta cu simt de raspundere, va arata foarte bine. Ce mi se pare insa ca lipseste din tot ansamblul, este statuia Baronului.

Ba da chiar este a lui Iosif Petschovschi cea de peste drum e Statuia Fotbalistului(mingea la piciorul drept) nu are legătură cu Petschovschi mai mare rușinea ca la ultimul meci de acasă cu Sepsi, cei de la Sepsi au depus o coroană la statuia fotbalistului spunand ca au depus coroana pt Petschovschi nestiind ca nu e statuia potrivita.
https://www.aradon.ro/ut-arad/gest-frumo...a-1365717/
https://bibliotecaarad.ro/iconografia-mo...otbalului/
In link 2 e istoria celor 2 monumente. Citat:
Monumentul memorial Iosif Petschovschi
Monumentul memorial Iosif Petschovschi. Sculptură în bosse-ronde, piatră artificială
În semn de omagiu, conducerea Clubului UTA, i-a ridicat în 1973 un monument, care a fost aşezat pe spaţiul verde, existent, în spatele intrării principale a cunoscutului stadion din Arad. Pe un soclu paralelipipedic, placat ci marmură şi marcat cu fanionul triunghiular alb-roşu al clubului sportiv, a fost aşezată statuia întreagă a celebrului fotbalist. Autorul, sculptorul arădean Ion Tolan, a conceput lucrarea prezentând un sportiv, în echipament specific, în plină mişcare, cu mingea la piciorul stâng. Sculptura a fost eloxată cu bronz, tricoul fiind marcat în culoare roşie cu literele UTA. Nu există alte inscripţii, texte explicative elemente decorative sau împrejmuire. Speciile dominante din scuar sunt coniferele.

La începerea lucrărilor noului stadion, sculptura a fost demontată, conservată și pregătită pentru a fi reașezată pe soclu.

[Imagine: 4-I-Petschovschi-764x1024.jpg]
Răspunde
06-10-2021, 12:17,
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Asa este, ai dreptate insa cei de la Sepsi nu aveau de unde sa stie cum nu stiu multi aradeni ca aia nu este statuia fotbalistului. Gestul lor a fost unul de buna credinta si trebuie apreciat ca atare.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 6 Musafir(i)