Stadionul "Francisc Neumann"
19-06-2014, 20:48,
#61
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
ma gindesc ce ar fi sa luam o bucatica de gazon de 50x50 cm si sa-l pastram undeva ca amintire poate pt. un viitor muzeu al UTA-ei, apropou se stie daca cineva sau cine a luat trofeele aflate in cladirea administrativa ?
Ave UTA, morituri te salutant !
Răspunde
19-06-2014, 20:54,
#62
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
informatia era ca se vor pastra anumite bucati din actualul "francisc neuman" si vor fi expuse in muzeul care va functiona in una din locatiile noului stadion.
Răspunde
19-06-2014, 22:26, (Ultima modificare: 19-06-2014, 22:38 de adymax.)
#63
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Imi place cum se face stadionul dupa ureche. Adica constructorul nu stie daca darama tot sau mai lasa ceva. Cum adica?

Inscrisurile de pe turnurile de la a doua ar trebui salvate sau ceva reprezentativ. Ar fi pacat ca Martean si Gio sa fii vandut toate trofeele din sediu. Sa se faca un inventar si eventual tinute de AJF.

Si din gard ce sa mai salveze ca ala e mai batran ca noi toti? Mi mult costa manopera pentru domolare. As fii vrut sa vad buldozerele nu flexul.

Turnul de televiune la fel. Nu cred ca e folosit de televiziuni penttru ca nu se mai trasmite asa. Sau asteptam sa cada pe careva.
Răspunde
19-06-2014, 22:51,
#64
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
turnul ala pentru televizune este o constructie comunista care nu mai are ce cauta langa constructia noua care va aparea.nici nu cred ca a mai fost folosit in ultimii 30 de ani.
nu stiu in schimb ce se va intampla cu gradinita de langa stadion (se va demola sau nu) ,[/i] oricum arata intr-o stare deplorabila.

p.s.nu vreau sa par carcotas dar am observant si eu un detaliu care totusi pare ridicol pentru o firma de constructii care se respecta si poate asta spune multe despre viteza cu ,care se va construi stadionul ....scaunele se demontau cu surubelnita!!!!(totusi traim in era in care avem masini automate cu acumulatoare si utilizand acest procedeu ,procesul de demontare al scaunelor ar fi mult rapid).
Răspunde
20-06-2014, 11:06,
#65
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Am mai spus-o cred. Din câte știu eu, clădirea cu grădinița de lângă stadion aparține lui Charles ( nepotul lui Neuman ) și nu cred că se poate băga primăria să demoleze fără acordul său.
Răspunde
20-06-2014, 13:15,
#66
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Fratilor lasati dracu' carcoteala...asta conteaza acuma cu ce se demonteaza scaunele?! Ieri s-a anuntat demolarea si azi bagam de vina...
Răspunde
20-06-2014, 17:38,
#67
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Maxinan: „Am demarat lucrările la stadion de abia acum pentru a nu fi acuzați că perturbăm activitatea echipelor”

[Imagine: utaluc.jpg]

Firma câștigătoare a licitației pentru lucrările de modernizare a arenei „Francisc Neuman” ar fi trebuit să demareze activitatea la mijlocul primăverii, însă totul s-a amânat pentru începutul verii. Mai precis, angajații SC Tehnodomus SA au luat taurul de coarne de joi, 19 iunie, odată cu demontarea scaunelor și gardului împrejmuitor din fața peluzelor și tribunei a II-a. „Ne ocupăm de obiectele de inventar, pe care, din câte am înțeles, Primăria le va redirecționa spre alte baze sportive administrate de ea. Intenționam să intrăm mai repede pe stadion, insă nu am făcut-o pentru a nu fi acuzați că perturbăm activitatea echipelor care evoluau acolo. Nu puteam intui noi că formația de Liga a II-a are probleme, oricum nu era treaba noastră. Știam când se termină oficial sezonul și am acționat imediat”, spune George Maxinan.

Administratorul Tehnodomus ne-a mai dezvăluit și etapele lucrărilor din Calea Aurel Vlaicu. „După demontarea scaunelor, gardului, tabelei de marcaj și celorlalte obiecte aflate pe inventar, vom trece efectiv la demolare. Vom începe cu peluzele, urmând ca până la finalul anului, atât cât vremea ne va permite, să terminăm lucrările de infrastructură. Cu siguranță, la anul trecem și la structură, la turnat betoane, construcții metalice și compartimentări. În fine, vor urma finisajele și dotările arenei. Vor fi perioade în care vor lucra și 100 de angajați, sau chiar peste acest număr, e un proiect major al orașului. Cu siguranță, termenul din contract (n.a. 36 de luni) va fi respectat, dar intenționăm să terminăm mai repede. Practic, totul va fi ridicat de la 0, mai puțin instalația de nocturnă, de care nu ne atingem. Nici gazonul nu e treaba noastră”, a adăugat Maxinan, care ne-a mai mărturisit și faptul că birourile din fața arenei vor rămâne deocamdată în picioare pentru a găzdui în continuare Asociația Județeană de Fotbal, dar și birourile de șantier ale firmei Tehnodomus.

În fine, reprezentantul firmei constructoare vorbește și despre … „construcția” fotbalistică a viitorului. „Personal, nu mai cred în varianta unor așa-ziși investitori din afara orașului, care s-a dovedit cât de serioși sunt. În schimb, un om de afaceri ca Marius Țucudean, care vine din fotbal, are băiat fotbalist și gândește sănătos fenomenul, are toate șansele să reușeașscă. Pe mine acest nou proiect mă convinge. Mi-ar plăcea ca odată cu stadionul nou la care lucrăm să apară și un club cu adevărat solid care să le aducă din nou bucurii arădenilor”, mai spune George Maxinan.

Tehnodomus a câștigat licitația publică de lucrări cu o ofertă în valoare de 32 733 275, 15 lei (TVA inclus). Lucrările de construcții vor dura 36 de luni și după finalizare arena ultramodernă va avea 12 584 de locuri. Tribuna oficială și tribuna I vor strange 2.798 locuri, tribuna a II-a – 3.982 locuri, peluza nord: 2.902 locuri (suprafață utilă 215,4 mp.), iar peluza sud: 2.902 locuri (suprafața utilă 510,49 mp). Conform documentaţiei proiectului, tribunele vor fi acoperite integral, vor exista 15 puncte de acces în stadion, iar sub peluza Sud va exista un mini-hotel, destinat cazării pe termen scurt a echipei oaspete şi a personalului auxiliar. În zona stadionului va fi amenajată o parcare cu 300 de locuri pentru autoturisme şi 20 pentru autocare.

(www.sportarad.com)
Răspunde
20-06-2014, 17:55,
#68
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Nu vreau sa par carcotas, dar daca nu se ating de gazon atunci va trebui ca primaria sa faca alta licitatie pentru inlocuirea lui si montarea instalatiei de incalzire - conditie ce cred ca trebuie indeplinita pentru licenta de Liga I.
Răspunde
20-06-2014, 18:01,
#69
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
La cat de scartar e Falca prevad ca ramane gazonul asta. Nici nu au inceput bine demolarea si eu sunt deja dezamagit de proiectul asta. O sa aiba loc noile tribune de turnul de televiziune? Gradinita? Sunt multe semne de intrebare care nu par normale cand te apuci de o constructie de rangul asta.
Răspunde
20-06-2014, 18:40,
#70
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Stadionul acesta va fi realizat dupa un proiect bine stabilit (arhitectura+structura+instalatii+etc). Bineinteles ca a fost conceput in asa fel incat "sa aiba loc" si tribuna de turnul de televiziune. Gazonul nu va mai putea fi folosit, in timpul executarii proiectului va fi cu siguranta afectat de utilaje. Cu siguranta se vor gasi in buget 500 000 de euro pentru gazon. Smile
Răspunde
20-06-2014, 20:28, (Ultima modificare: 20-06-2014, 20:38 de psv.)
#71
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
gazonul va fi inlocuit fara doar si poate +incalzire dar va fi prins in alta licitatie ,oricum pretul final al stadionului va sari de 10 milioane euro.legat de proiect ,daca ne uitam si in prezentarea cu noul stadion ,se poate observa ca doar gradinita apare in prezentare ,in schimb vestitul turn de televiziune ,sper sa aiba intelepciunea si sa renunte la ideea de pastra "fieratania "aia din fata stadionul care chiar nu are nici o utilitate.
Răspunde
20-06-2014, 20:31,
#72
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Evident ca va fi inlocuit insa doar nu credeti ca Tehnodomus are experienta cu gazoane. E normal ca lucrarea sa fie contractata de catre alta firma.
Răspunde
20-06-2014, 20:44,
#73
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
universul verde Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
20-06-2014, 20:48,
#74
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Parca nici nu mai stim sa ne bucuram...
Răspunde
20-06-2014, 20:55,
#75
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Intre constructia stadionului cu firmele de casa ale lui Falca si gargara fara continut a opozantilor sai politici, aleg oricand prima varianta.
Si apoi chiar ma bucur ca banii raman in Arad, ca prin proiectul asta are sansa si un constructor aradean.
Răspunde
20-06-2014, 21:15, (Ultima modificare: 20-06-2014, 21:17 de adymax.)
#76
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
(20-06-2014, 20:48)Chere a scris: Parca nici nu mai stim sa ne bucuram...

Pentru ce sa ne bucuram? Ca se mai darama un stadion? Sa-l vedem inaugurat si atunci o sa ne bucuram. Idea

Am auzit ca nu toti muncitorii au surubelnite si ca desfac scaunele cu cutitele de clisa. Big Grin
Răspunde
20-06-2014, 21:23,
#77
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Hai ca esti simpatic Smile)))
Răspunde
20-06-2014, 21:31,
#78
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Ca sa mai discutam putin niste discutii, termenul de 36 de luni cred ca fost impus de Primarie si pentru ca sa imparta costurile pe trei ani. Asa ca, daca firma constructoare poate termina mai repede e foarte bine, fiind o firma "aradeana" mai poate astepta plata cateva luni dupa ce a terminat lucrarile. Poate ca intr-adevar ar fi fost posibila o mobilizare mai mare din aceste prime faze insa si Tehnodomus trebuie sa isi faca niste calcule de genul: daca angajez 100 de oameni ca sa demontez scaunele in 5 ore, in urmatoarele zile si luni ce le dau de lucru ca sa-si justifice salariul? Asa ca, deocamdata, Tehnodomus lucreaza "fara presiune" la stadion.
Răspunde
20-06-2014, 23:03, (Ultima modificare: 20-06-2014, 23:03 de adymax.)
#79
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
I929 logica ta e tipic romaneasca. Adica in loc sa termin lucrarea cat mai repede si bine sa iau banul si sa ma apuc de alta mai bine le dau mucitorilor surubelnite in loc de drills (chiar nu stiu cum le zice in romaneste) ca sa aiba productivitate scazuta ca doar este timp.
Răspunde
20-06-2014, 23:07,
#80
RE: Stadionul "Francisc Neumann"
Autofiletante Adi. Smile
In alta ordine de idei parerea lui Luci (I 929) imi pare plauzibila si logica.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)