Stiri din sezonul 2015-2016
02-08-2015, 16:23,
#61
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Si eu sunt de aceeasi parere. Avem o echipa buna cu mult potential cum n-am mai avut demult.
Răspunde
03-08-2015, 23:30,
#62
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
http://www.aradon.ro/uta-la-mallnitz-ca-acasa/1560042

Personal românesc la cabana „UHL”, teren gazonat la dispoziţia echipei, plus o sumedenie de cărţi pentru „omorârea” timpului liber.


UTA şi-a intrat în drepturi depline în cantonamentul din Austria. Pensiunea „UHL”, aflată la 1200 de metri altitudine, oferă camere cu privelişti uimitoare ale Munţilor Ankogel şi Parcului Naţional Hohe Tauern, dar şi toate facilităţile delegaţiei arădene. La 100 de metri de cabană, „alb-roşiii” se întâlnesc cu un teren gazonat perfect, deşi în localitate nu există o echipă de fotbal.
Două antrenamente pe zi
23 de jucători sunt în cantonament, care se întinde de sâmbăta trecută, până lunea viitoare. Cu două antrenamente zilnic, Roland Nagy încearcă să îmbine antrenamentele fizice, cu cele tehnico-tactice. Dimineaţa, de obicei, şedinţa de pregătire e cu specific fizic, zona fiind una minunată pentru alergări de anduranţă. După-amiaza, în cele mai multe rânduri, se lucrează la teren, cu mingea.
Primul antrenament al zilei e la ora 10.30, cel de-al doilea, la 17.30.
Personal românesc
Încă o dată, dacă mai era nevoie, trebuie să spunem că românul se descurcă oriunde ar fi. Delegaţia UTA-ei a găsit la pensiunea UHL personal românesc, aşa că se simte ca acasă. Arădenii au tot la dispoziţie, nu duc lipsă de nimic, iar dacă e nevoie de supliment, în zonă se află „Billa”, iar team-managerul Decebal Grădinariu e gata oricând de cumpărături.
Utiştii, băieţi citiţi
Ca de obicei, jucătorii îşi omoară timpul liber din cantonament (şi) citind. Decebal Grădinariu a avutr grijă să nu uite din bagaj o sumedenie de cărţi, în special pentru dezvoltarea personalităţii. De la „Alimentaţie pe grupe sanguine”, continuând cu „Lasă grijile şi învaţă să trăieşti” sau „Un sfert de veac cu UTA” (plus multe altele), jucătorii se pot relaxa, iată, „şi altfel”.

http://sportarad.ro/uta-e-vazuta-drept-c...rimul-loc/

Ioan Horoba, președintele Gaz Metan Mediaș, a anunțat, la Sport Total FM, că obiectivul grupării sale pentru 2015-2016 e promovarea în Liga I și și-a prezentat părerea despre echipele care se mai pot implica în lupta pentru primul loc. Conducătorul a inclus și UTA în ecuație!

”Noi avem bugetul asigurat, jucătorii sunt plătiți la zi, nu avem nicio datorie către nimeni. Este o serie grea, cu cluburi de tradiție. Mioveniul mi se pare cea mai periculoasă în lupta pentru promovare. Poate și UTA, că am înțeles că sunt susținuți de autoritățile locale pentru acest obiectiv”, a zis conducătorul Gazului, în emisiunea ”Fotbal la matineu”.

Trupa de pe Târnava Mare și-a menținut, în mare parte, lotul de anul trecut, exceptându-i pe arădenii Todea (secund al UTA) și Pleșca (Botoșani), Curtean (Timișoara), Tahar (Steaua), Târnovan (Steaua) sau Zaharia (Voluntari).

Altfel, medieșenii n-au abandonat gândul că ancheta DNA pe tema meciului cu Brașov i-ar putea readuce mai repede în Liga I. ”Am senzatia ca va fi un seism în fotbalul românesc cât de curând. Noi vom duce lupta până la capăt”, a adăugat Ioan Horoba.

http://sportarad.ro/alarma-la-alin-gligor/

Apărătorul Bătrânei Doamne n-a terminat prima repriză a meciului cu Landskron. Alin Gligor s-a resimțit după o fază și, cu dureri la coapsa stângă, a fost nevoit să iasă de pe teren. Utiștii speră să nu fie ceva grav și, pentru orice eventualitate, îl vor însoți, în cel mai scurt timp, la un spital din zonă.

Alin Gligor se întorsese la Arad după doi ani petrecuți la FC Olt și, în amicalele de până acum, a părut favorit să formeze cuplu cu Sorin Botiș în centrul defensivei roș-albe.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
05-08-2015, 13:36,
#63
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
FRF a stabilit data în care va avea loc ţintarul pentru noul sezon din Liga 2. Două cluburi încă nu şi-au cedat drepturile TV

După ce a bătut în cuie componenţa celor două serii a noului sezon al Ligii 2, ediţia 2015-2016, şi a hotărât data de 29 august ca perfectă pentru startul campionatului, Federaţia Română de Fotbal a stabilit astăzi ziua în care va avea loc ţintarul jocurilor. Astfel, membrii celor 28 de cluburi înscrise şi acceptate în noul campionat al eşalonului secund sunt aşteptaţi vinerea viitoare, pe 14 august, de la ora 11:00, la Casa Fotbalului pentru a extrage bilele din urne şi a afla viitorul program de meciuri pe care îl vor avea în Liga 2.

Ţintarul Ligii 3 ar fi trebuit să aibă loc, în mod normal, în aceeaşi zi, însă acesta a fost amânat câteva zile.

Ceahlăul şi FC Rapid, singurele cluburi din Liga 2 care încă nu şi-au cedat drepturile TV către FRF

În altă ordine de idei, cluburile din Liga 2 care au decis până acum, 5 august, să îşi cedeze drepturilor TV către FRF, pentru ca reprezentanţii acestui forum să organizeze caietul de sarcini şi licitaţia, a crescut la 26 faţă de 19 cât erau pe 29 iulie.

Singurele echipe care nu au făcut acest lucru sunt Ceahlăul şi FC Rapid. Nemţenii sunt de acord cu această cedare, însă nu au cererea semnată de preşedintele italian Angelo Masonne, plecat din ţară. În privinţa giuleştenilor, patronul Valerii Moraru anunţa marţi că are două propuneri de vânzare a drepturilor TV pentru partidele de pe Giuleşti, dar speră ca soluţia FRF, licitaţia alături de celelalte cluburi, să se ridice la nivelul ofertelor actuale. Basarabeanul spunea că procesul insolvenţei, în care se află clubul său, nu permite alegerea unei soluţii financiare mai puţin avantajoasă şi că va da un răspuns sigur federaţiei, în privinţa cedării acestor drepturi pentru vânzarea la comun, în două-trei zile, altfel va negocia singur.

"Soluţia federaţiei, să se vândă la pachet drepturile TV printr-o licitaţie, este bună. Sunt convins că se poate ridica nivelul Ligii a II-a prin această soluţie. Noi avem deja două oferte de vânzare şi nu vrem să coborâm sub aceste două oferte. Asta pentru că noi suntem în insolvenţă şi alegerea altei soluţii mai puţin avantajoasă poate să nu fie aprobată de administratorul judiciar. Noi ne gândim şi o să luăm o decizie în două-trei zile. O să comunicăm decizia şi la federaţie. Este clar că Rapid are alte posibilităţi în Liga a II-a, singură ar putea să fie avantajată la aceste negocieri. Dar noi chiar ne dorim să se ridice nivelul în Liga a II-a, şi dacă se apropie de cele două oferte atunci o să acceptăm", a spus, marţi, Valerii Moraru pentru Mediafax.

Constatăm astfel că printre cele 26 de cluburi care au decis să îşi cedeze drepturile TV către FRF se află şi FCM Dorohoi, echipă care nu s-a reunit nici până în acest moment, iar posibila participare în noul sezon este aproape nulă. "Nu am reluat pregătirile. Am înscris echipa, deoarece speram într-o şansă a noastră de a veni sponsori lângă echipă. Sincer, îmi pare rău, pentru că, într-un fel, încurcăm competiţia, dar nu este rea voinţă. Am sperat până în ultima clipă, n-a fost cazul. Nu ni s-a alăturat nimeni şi, mai mult ca sigur, se va termina proiectul", a spus, la radio Sport Total FM, antrenorul Vespazian Colban.

http://liga2.prosport.ro/seria-1/frf-a-s...v-14664647
Răspunde
05-08-2015, 13:43,
#64
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Moldoveanul joaca un pic la cacealma insa e dreptul lor sa negocieze daca cred ca pot obtine mai mult. In realitate ma indoiesc ca ofertele alea sunt reale.
Toata treaba asta cu drepturile de televizare trebuie privita in ansamblu: tu Rapid, U Cluj, UTA normal ca prezinti mai mult interes decat Pancota, Bucovina Pojorata sau altii ca ei insa ca aia sa poata supravietui in liga a II-a au nevoie de banii aia ce vin de la televiziuni mult mai mult decat ai tu nevoie asa ca poti ceda drepturile la comun pentru a se obtine un pret mai bun pentru toata lumea.
La randul tau si tu ca si club ai nevoie de prezenta alora mici in competitie, pentru a avea meciuri, pentru a evita etapele de pauza din anii trecuti.

Toata treaba asta se aplica si la Liga 1 unde acolo tu esti locul celor mici mai ales in anul de debut. Desigur, exista si exceptii insa per ansamblu cred ca e mai bine pentru liga a II-a sa se negocieze la comun.
Răspunde
05-08-2015, 13:47,
#65
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Cei de la Rapid asteapta sa vada daca primesc un pret mai mare pe drepturile TV individual, asa ar fi trebuit sa facem si noi !!!
Răspunde
05-08-2015, 13:58,
#66
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Exact ca in fiecare an se inscriu si "disperatii" (cum a fost si cazul nostru in ultimul sezon de B cu cei doi gropari) ca oricum vor lasa in faliment clubul daca ii retrogradeaza fie in liga a III-a fie in a V-a , asa ca de ce sa nu isi incerce norocul . resita, bihor, cluj, brasov sunt si in seria noastra cateva din echipele care nu e sigur ca vor incepe , sau daca incep ca nu vor si termina campionatul. tarlungeni si caransebes au avut probleme si anul trecut asa ca cel putin 6 din 14 echipe sunt la limita subzistentei si in seria noastra.

Ma surprinde putin ca am cedat drepturile TV in favoarea frf , insa probabil nu am vrut sa fim luati la ochi . Oricum daca nu se finalizeaza nimic la comun sunt sigur ca vom reusi pe cont propriu sa ne vindem drepturile TV singuri fara nici o problema
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
05-08-2015, 17:14, (Ultima modificare: 05-08-2015, 17:56 de adymax.)
#67
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Bun - ce nu pricep eu de ce nu se poate vota si introduce in regulament faptul ca FRF va negocia drepturile tv si va impartii banii. Cu 27-1 voturi nu cred ca mai are nimic de comentat Rapid. In alta ordine de idei nu poti avea o competie fara niste criterii minime financiare, logistice de participare care ar trebui sa le impui din timp. Cand o sa vad si eu un regulament normal, batut in cuie cu date stabilite care nu se schimba de la an la an, chiar asa greu e de stabilit?
Răspunde
05-08-2015, 19:39,
#68
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
adymax cine sa voteze pt reguli mai stricte , aceleasi cluburi care fac in fiecare an smecherii si compromisuri ca sa ramana in viata ? cluburile constituie AGA a Frfsi a Ligii I, daca ele nu voteaza regulile minime de functionare nu le paote impune din exterior nici Burleanu, nici Blatter nici Putin , intelegi ?

De asta a fost atat de greu sa ii schimbi pe mitica si sandu ca ii tineau in viata toti prostii si mafiotii de la cluburi care aveau interes sa ii tina acolo sa fie protejati .

Sistemul in fotbal nu poate fi reformat decat de cei din interior . Din exterior doar Diicot, Dna si Sri ar putea opera niste "schimbari" . IN rest nu intervine nimeni......a ma insel, ar putea cei care dau grosul banilor cablistii si televizunile . De altfel s-a vazut mana lor tot mai puternic in ultimii ani,chiar anul asta fiind discutii dure privind formatul noului sezon de liga I, insa nu cred ca schimbarile lor vizeaza neaparat binele fotbalului cat binele lor pt profit. Atata timp cat cele doua coincid bine, cand sunt diametral opuse nu cred ca va tine nimeni seama de suporteri si de ceea ce ne dorim noi de la fotbalul romanesc
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-08-2015, 13:04,
#69
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Utiștii se întorc acasă, sâmbătă îi vedem la meci!

Triunghiularul de aseară a pus punct cantonamentului UTA-ei de la Mallnitz. Antrenamentele intense au fost ”întrerupte” de patru întâlniri în care Roli Nagy și colaboratorii lui au încercat diverse formule de echipă și au dorit să lege cât mai bine relațiile de joc. Recapitulând, a fost 2-2 cu SC Landskron (goluri Cipri Rus și Marius Curtuiuș), 6-0 cu Admira Villach (Adi Petre x 3, Cipri Rus, Dennis Man și Cristian Costin), apoi 0-0 cu Cjarlins Muzane și 2-0 cu SV Spittal (Norbi Polgar, Adrian Petre).

La prima oră a dimineții de azi, utiștii au servit micul dejun, iar la ora 8,00 fix (în Austria) erau urcați în autocar, pregătiți de lungul drum spre casă.

Mâine e programată o ședință de recuperare la Gemi Sport, vineri, Roli Nagy conduce un nou antrenament, iar sâmbătă e meci cu FC Caransebeș. Se joacă de la ora 11,00, în Sînnicolau Mic. Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în jocul de verificare, fiecare impunându-se în deplasare: UTA a câștigat cu 3-1 în fieful ”gugulanilor”, vara trecută, iar în iarnă, la Șiria, Caransebeșul s-a impus cu 4-0. Oaspeții de sâmbătă ai UTA-ei vin cu schimbări majore față de anul trecut, atât la nivel de lot, cât și la nivel de bancă tehnică. De două săptămâni, antrenor a devenit italianul Giovanni Pisano (anul trecut la CS Balotești, în B1), fost atacant la Salenitana.
http://sportarad.ro/utistii-se-intorc-ac...m-la-meci/
Răspunde
14-08-2015, 13:01, (Ultima modificare: 14-08-2015, 13:02 de cipri_23.)
#70
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Programul noului sezon: Gaz Metan Mediaș (acasă); U. Cluj (deplasare); CS. Mioveni (a); Olimpia Satu Mare (d); CS. Me. Rm. Vâlcea (a); FC. Brașov (d); FC. Baia Mare (a); FC. Caran Sebeș (d); Metalul Reșița (a); FC. Bihor (d); Chindia Târgoviște (a); Șoimii Pâncota (a); Unirea Tărlungeni (d)

Cred ca mai greu de atat nu se putea in primele 6 etape Smile)
Răspunde
14-08-2015, 13:18,
#71
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Se stiu orele la care se vor disputa partidele? Dimineata? sau dupa amiaza ?
Răspunde
14-08-2015, 13:23,
#72
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Sper sa se joace sambata! Prima etapa cred in 29.08.2015, probabil seara!
Răspunde
14-08-2015, 13:41,
#73
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Avand in vedere ca sunt multe echipe fara nocturna cred ca ora oficiala va ramane 11 dimineata ca si pana acuma. Alte ore vor fi doar la cererea televiziunilor daca vor transmite unele meciuri.
Răspunde
14-08-2015, 14:05,
#74
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
(14-08-2015, 13:23)Adrian07 a scris: Sper sa se joace sambata! Prima etapa cred  in 29.08.2015, probabil seara!

De unde ai luat-o pe asta?!
Ora oficiala de disputare a meciurilor este 11:00.
Răspunde
14-08-2015, 14:33,
#75
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Ziceam si eu, ar fi frumos seara...
Răspunde
14-08-2015, 14:36,
#76
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Fara suparare dar nu ar strica sa fiti un pic mai realisti. sabau15 a explicat foarte bine ca ora oficiala este 11:00 asa cum o stim din todeauna, ca exista exceptii doar cand partidele sunt televizate.
Răspunde
17-08-2015, 18:12,
#77
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Varga si Copil la cermei-www.sportarad.ro
Cine il mai intelege si pe Copil,si ce-o fi fost in capul lui in vara?!?A dat UTA ...pe Cermei
L-am vazut sambata pe Sorian,nu ma impresionat cu nimic,si cand ma gandesc la evolutiile lui Mitrut din sezonul trecut ,in special din retur cand a venit in fiecare meci cu un plus de pe banca....sincer imi pare tare rau pentru el
Răspunde
17-08-2015, 18:37,
#78
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Sa fie sanatos. A vrut in austria liga a V-a si a ajuns in Arad liga a IV-a. Mai bine decat in liga a II-a cu UTA probabil dupa mintea lui
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
20-08-2015, 13:25,
#79
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
[Imagine: NEZfs6H.jpg]
Răspunde
23-08-2015, 19:37,
#80
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
http://www.vestic.ro/articol_46311/bani-...-lei-.html
Chiar asa ne dau afara banii din casa de UTA nu a depus nici un proiect ?!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)