Stiri din sezonul 2015-2016
10-02-2016, 17:42,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
O stire pe cat de surprinzatoare ,pe atat de interesanta!
http://specialarad.ro/hutan-s-a-desparti...-portarii/
Răspunde
10-02-2016, 18:57,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Are ceva afacere, probabil că mai mult îl încurcă să stea la UTA. Oricum să-i mulţumim pentru tot şi să-i dorim succes, la fel ca şi lui Ţapoş. Mulţi şi l-au dorit pe Ţapoş anul trecut, să vedem dacă se va vedea contribuţia sa în forma lui Miron sau Anca Trip.
Răspunde
11-02-2016, 17:30,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Cel mai bun transfer al iernii! Smile
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
20-02-2016, 1:59,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
"UTA a fost la Comisia de Licenţiere!

Scris de Leo Sfara - Primele şase echipe din clasamentul ligii secunde au participat la discuţiile privind licenţierea cluburilor pentru anul competiţional următor.

Un reprezentant al clubului  UTA a fost prezent, ieri, la sediul Federaţiei Române de Fotbal, acolo unde a avut loc întâlnirea reprezentanţilor ligii secunde (primele şase locuri din fiecare serie) cu membri comisiei de Licenţiere din cadrul forului fotbalistic român.
Au fost doar discuţii cu privire îndeplinirea criteriilor de licenţiere (sportiv, infrastructură, personal, administrativ şi financiar), practic dezbateri între părţi, fiecare spunându-şi punctul de vedere. Cluburile interesate au termen 31 martie pentru depunerea dosarului de licenţiere, dar – probabil – se va mai primi o bonificaţie, de o lună, până la 30 aprilie, pentru ca dosarul să fie „beton”. Până acum, niciun club din liga secundă nu a depus documentele la FRF, deşi – dacă doresc – şi alte echipe, care nu sunt acum în primele şase, au dreptul să meargă cu dosar de licenţiere. În această situaţie se află, de exemplu, Gaz Metan Mediaş, care e pe locul 7 în seria vest.
Dacă vorbim strict de UTA, cel mai mare impediment e cel al infrastructurii, „arena” Motorul neridicându-se la pretenţiile primei ligi."

http://www.aradon.ro/uta-a-fost-la-comis...re/1617903
Răspunde
22-02-2016, 20:15,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
După ce și-a văzut tatăl stabilizat după intervenția chirurgicală suferită la Cluj, Roland Nagy a revenit la Arad, iar în această dimineață a condus primul antrenament al săptămânii la UTA. Strătilă et. comp. au transpirat pe terenul doi al bazei sportive „Motorul”, unde iarba e din ce în ce mai rară și e înlocuită de noroi. Cum pe terenul principal nici nu se pune problema să intre, atâta timp cât apa se simte la ea acasă acolo, probabil, „alb-roșii” își vor încerca norocul pe gazonul din Sînicolaul Mic pentru antrenamentele din această săptămână. Dacă, însă, va ploua așa cum anunță meteorologii, Primăria va refuza politicos echipa fanion a Aradului, căreia nu-i rămâne decât varianta „Șega”.
Știindu-se că jucătorii „Bătrânei Doamne” fug ca dracul de tămâie de suprafața sintetică pentru a evita durerile de gleznă, genunchi sau inghinali, din câte se pare, stafful tehnic va anula unul din cele două antrenamente programate inițial marți. Totodată, îngrijorarea rămâne mare atâta timp cât se anunță ploi pentru zilele de marți, miercuri și vineri, condiții în care gazonul de pe „Motorul” s-ar putea transforma într-o orezărie, așa cum a mai fost cu Universitatea Cluj sau Olimpia Satu Mare.
Și tot la baza din Aradul Nou mai persistă și o altă problemă. Nici acum Primăria nu a rezolvat problema termostatului de la unul dintre boilere, așa că există riscul ca sâmbătă, apa caldă să nu se ajungă pentru toți componenții celor de la UTA și FC Brașov.

http://sportarad.ro/nagy-si-a-reluat-atr...nt-si-joc/


Ploaia , bat-o vina! Hai sa ne rugam la dumniezoul de la Ekklesia sa ploua numai la dusuri
Răspunde
23-02-2016, 0:47,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Nu creeeed, într-un oraș în care primarul a făcut atââââââtea pentru sport??!!!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
23-02-2016, 11:52,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.............................. dar totusi nu dau astia legea aia cu doua tururi odata in plm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
23-02-2016, 13:34,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Chiar nu inteleg faza cu terenurile de antrenament... chiar nu sunt capabili astia de la primarie sa faca un teren pentru a putea fi folosit si in aceste conditii? Avem doua la ICRTI plus unul (terenul2) motorul, ori nu se vrea de la primarie ori nu exista comunicare intre club si primarie!!! Chiar e imposibil ca o echipa de Liga2-a mai ales de talia UTA-ei sa nu aiba unde sa se antreneze. Bun frate, ai daramat 3 stadioane, pe 2 locuri sa zicem ca le-a iesit investitia , pe unul e un mall care azi maine se inchide... FA UNU BUN , UN TEREN DE ANTRENAMENT ... defapt trebuie sa inteleg? Stie Falca ce face!
Răspunde
23-02-2016, 22:06,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
AUDIO / UTA este pregătită pentru reluarea campionatului

http://radiotimisoara.ro/2016/02/22/audi...ionatului/
Răspunde
24-02-2016, 19:00,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Din cauza faptului că nu a putut onora invitaţia noastră de a participa la întâlnirea din 15 februarie, Roland Nagy ne-a invitat la rândul său la o discuţie despre echipă şi sezonul de primăvară - gest pentru care îi mulţumim. Întâlnirea va fi mâine,joi 25 februarie, ora 18.00, la Old Lady's Pub pe strada Poetului.
Răspunde
25-02-2016, 2:25, (Ultima modificare: 25-02-2016, 2:27 de Man09.)
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Mister Mayor of Arad sa nu uite ca si documentaru e facut
tot din banii aradenilor nu din ai lui personali.
Gradinaru zice clar stadionu e gata in 2018.
http://sptfm.ro/2016/02/20/exclusiv-dece...l-stadion/
Răspunde
25-02-2016, 6:37, (Ultima modificare: 25-02-2016, 6:40 de adymax.)
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Abonamentele la UTA rămân valabile și în play-off, chestiunea „boilerul” – speculație de presă
Posted By: managerPosted date: 24/02/2016in: UTA Arad1 Comment
Pe lângă aspectele legate de lotul de jucători și apropierea meciului cu FC Brașov, Codru Grădinariu a „atacat” și subiecte adiacente, de ordin oraganizatoric.

uta-arad.ro, într-o nouă prezentare

Prin vocea lui Radu Romanescu am aflat că de azi site-ul oficial și-a schimbat designul. „Icetech, agenția de publicitate care a realizat noul site al echipei, a noul partener al clubului nostru. Compania are 12 ani de experiență în domeniul publicității și un portofoliu pe măsură, fiind specializată în servicii profesionale de webdesign și promovare online”, a anunțat , purtătorul de cuvânt al echipei fanion a Aradului. Chiar din ziua lansării, suporterii „Bătrânei Doamne” pot viziona filmul aniversar, difuzat în premieră la sărbătorirea a 70 ani de existență.

Intrarea pe bază de abonamente și în play-off

Fiindcă până la finalul sezonului regulat, utiștii mai joacă pe teren propriu doar două partide, cel de sâmbătă, cu FC Brașov și în ultima rundă, cu Tărlungeniul, conducerea UTA-ei a decis să nu-i mai taxeze suplimentar pe fanii fideli ai echipei pentru întrecerile din parte a doua a campionatului (probabil play-off). „Suntem cu toții nerăbdători să înceapă meciurile oficiale, din păcate, nu ne vedem decât de două ori la Arad în acest retur. Le transmitem suporterilor că abonamentele vândute sunt valabile și pentru meciurile din play-off”, a ținut să precizeze Codru Grădinariu, directorul general al „alb-roșiilor”.

„Ca și chiriași la Motorul, doar adrese către Primărie”

Sportarad.ro a sesizat în două rânduri problemele legate de apa caldă de la arena „Motorul”, ce nu a ajuns tot timpul pentru toți componenții „Bătrânei Doamne”, mai ales în zilele de meciuri oficiale, în care o foloseau și adversarii. Sigur, problema e mai veche, în sensul că cele trei boilere sunt insuficiente (între care funcționează doar unul, iar al doilea din când în când), dar ea ar fi trebuit rezolvată cumva defintiv în perioada de vacanță competițională. De fapt, recent, doi specialiști au inspectat sistemul de încălzire a apei de pe stadionul din Aradul Nou și au spus că e necesar montarea a unui boiler cu o capacitate mai mare, respectiv 1000 de litri. Când se va aproba această investiție din partea Primăriei nimeni nu știe. Deocamdată, precizările managerului Codru Grădinariu sunt următoarele: „Este o speculaţie de presă, vă pot spune că a fost vorba de presiunea de la reţea, dar acesta nu poate fi un subiect. S-au făcut demersuri pentru remedierea situaţiei, am făcut adrese la Primărie, se ştie, noi suntem chiriași la Motorul. Acum, totul e în regulă, problema boilerului e rezolvată. Eu zic că ambele echipe vor avea apă caldă sâmbătă după joc”.

http://sportarad.ro/abonamentele-la-uta-...ent-117448

In sfarist avem un site super cum cu totii ne-am dorit. As avea o remarca: parca pe prima pagina se abuzeza prea mult cu prezentarea meciurilor trecute si viitoare apoi se repata cete trecute cu cronica lor.
Răspunde
25-02-2016, 11:53,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Cronicile apar acolo ca și știri. După câteva zile în care vor apărea articole pe site, acele cronici vor dispărea, urmând a fi înlocuite cu articolele recente.
Răspunde
25-02-2016, 13:34,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Perfect Sergiu. Multumim de explicatii si spor la treaba Wink
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-03-2016, 23:27,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Cred ca-i o tampenie ca nu-l foloseste Nagy la prima echipa:

"Rămas în afara lotului anti-Reșița, utistul Roman nu a acceptat să coboare la Liga IV-a: „Ori prima echipă, ori deloc”

Ca și în runda inaugurală, singurul transfer al iernii al „Bătrânei Doamne” nu a prins lotul de 18 pentru un meci oficial. Alin Roman, căci despre el este vorba, nu a agreat această nouă excludere și a plecat acasă la Timișoara, ignorând – oarecum – indicațiile staffului tehnic ce l-ar fi dorit în iarbă, mâine, la Șiria, în disputa dintre UTA II și Progresul Pecica. „Nu mă consider eu cel mai bun sau nu am aere de vedetă, dar nu am venit la UTA să joc în Liga a 4-a. Dacă mi se spunea asta de la început stăteam acasă, sau încercam să-mi găsesc o altă destinație, căci am avut oferte și propuneri și de la alte cluburi. Am fost pe la naționalele de juniori sau la Dinamo, nu cred că e cazul să demonstrez în fotbalul județean din Arad că merit să joc în Liga a 2-a. Respect pe toată lumea la UTA, doar că nu renunț la principiile mele. Ori prima echipă, ori deloc…De săptămâna viitoare îmi voi relua pregătirile, îmi aștept rândul pentru un loc în echipă, dar la echipa a doua nu merg”, a punctat Roman.
Coincidență sau nu, una dintre cauzele jocului mai puțin reușit al UTA-ei la Reșița a fost chiar absența unui mijlocaș central cu profil ofensiv, post pe care în cea de-a doua repriză, până la intrarea lui Jorza a evoluat Man. „Ne gâdeam că vine din linia a doua, are pasă bună și astfel vom pune o mai mare presiune printr-un jucător mai ofensiv la mijloc, dar și Cipri Rus”, a motivat Roland Nagy oțiunea pentu Dennis Man pe postul de mijlocaș la creație."

http://sportarad.ro/ramas-in-afara-lotul...i-deloc-2/
Răspunde
14-03-2016, 12:17,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Asta e inca o dovada la cat il duce capul pe Roli si cat de depasit e de situatia in care se afla!
Răspunde
19-03-2016, 9:16, (Ultima modificare: 19-03-2016, 15:35 de psv.)
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Plouă cu bani: Primăria, darnică cu sportul de performanţă arădean!
-www.aradon.ro

Coincidenţă sau nu, anul electoral 2016 aduce sume frumoase în bugetele cluburilor sportive din oraşul nostru, cele mai apreciate de Primăria Arad fiind: UTA BD (aproximativ 780.000 de euro), Univ. Goldiş ICIM (280.000€), Raliul Aradului (97.000€), Atletico (81.000€) şi AMEFA – polo (70.000€).






Prima sesiune a finanţărilor nerambursabile a proiectelor sportului de performanţă oferite de Primăria Arad, prin Centrul Municipal de Cultură, a adus sportului arădean suma de 6.828.500 lei.
Cele mai importante felii din „caşcavalul” de peste 1.500.000 de euro au primit: ACS UTA Bătrâna Doamnă (3.500.000 lei), CS Baschet Arad (1.250.000 lei – Univ. Goldiş ICIM), AMC Racing (435.000 lei – pentru Raliul Aradului), CS Atletico (363.000 lei – pentru 3 proiecte de fotbal juvenil), CS AMEFA (310.000 lei – polo şi 80.000 lei – haltere), CS ProVolei (220.000 lei – volei masculin, feminin, beach-volley), ACS Astra (215.000 lei – lupte) şi ACS Voinţa (125.500 lei – pentru 9 proiecte de ciclism, canotaj sau surf-kaiac)
Între cele 34 de proiecte care au întrunit punctajul minim necesar, din cele 39 depuse, mai apar cele ale: CSŞ „Avram Iancu” (85.000 lei – handbal masculin şi feminin), ACS Mistral (45.000 lei – majorete), CS Ballroom Dance (40.000 lei – dans sportiv), Şah Club Vados (40.000 lei – 3 proiecte), ACS Hard Enduro (30.000 lei), CS Urania (26.000 lei – gimnastică aerobică), Asociaţiei Judeţene de Gimnastică (20.000 lei), Asociaţiei Judeţene de Judo (15.000 lei), ACS Univest (15.000 lei – oină) şi Baschet Club Valbon (14.000 lei).
Pentru sesiunea din primăvara a anului 2015 s-au alocat 4.735.000 de lei.



S-a alocat o suma extrem de generoasa pentru UTA(cea mai mare alocata vreodata), sincer nu stiu cum vom putea cheltuii acesti bani atat timp cat se pot face plati doar  pe cantonamente ,echipament s-au cazare ,cred ca in acesta suma isi putea face lejer loc si achizitia unui autocar de catre consiliu local (este indmisibil ca un club de talia UTA-ei sa nu aiba un autocar propriu) care ulterior sa fie donat clubului!Am inteles ca si Consiliu Judetean va aloca undeva la 200 de mii euro,astfel incat am avea un buget doar din contributia autoritatilor locale aproape de un milion de euro ,ceea ce consider ca este mai mult decat decent pentru ca proiectul sa mearga linistit mai departe!
Răspunde
19-03-2016, 11:36,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Poate fi şi un fel de fanfaronadă de genul: uite, noi alocăm bani şi ne spălăm pe mâini. Însă, dacă la un moment apar nişte clarificări cu privire la paragraful din lege care permite plata salariilor direct din aceşti bani, atunci ei ne vor prinde bine. La fel şi în cazul ICIM-ului.
Răspunde
19-03-2016, 20:27,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Da, e aproape imposibil sa cheltui banii aia daca nu se pot folosi la salarii sau bonusuri. Ideea cu autocarul e foarte buna. Eu as mai propune sa ne interesam de un teren de antrenament, eventual construit de la zero, care sa fie exclusiv al clubului.
Răspunde
20-03-2016, 1:55,
RE: Stiri din sezonul 2015-2016
Daca promovezi mai primesti 1 milion daca nu ma insel, poate si mai mult din drepturile tv... si la ce palavrageala e in liga 1 poti supravietui llejer!!!!!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)