OFF-TOPIC
17-10-2016, 5:49,
#61
RE: OFF-TOPIC
Răspunde
22-10-2016, 14:26,
#62
RE: OFF-TOPIC
In conditiile in care s-au anuntat listele pentru parlamentare, care sunt sansele ca Falca sa dispara din Arad? Ce procentaj trebuie sa obtine PNL in conditiile in care el se afla al 5-lea pe lista?
Lista candidaților pentru Camera Deputaților

GLAD VARGA
EUSEBIU PISTRU
CLAUDIA BOGHICEVICI
SERGIU BÎLCEA
GHEORGHE FALCĂ
Răspunde
22-10-2016, 17:06,
#63
RE: OFF-TOPIC
Peste 50% ca sa fie siguri. Candideaza la vrajeala si el si Olguta
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
31-10-2016, 18:57,
#64
RE: OFF-TOPIC
Nici măcar de topicul Liga I nu cred că e ştirea asta: Mutu a adus primul său transfer la Dinamo, un fundaş italian de 33 de ani care nu a mai jucat într-un meci oficial din aprilie.  Big Grin
Răspunde
19-12-2016, 2:05, (Ultima modificare: 19-12-2016, 2:05 de Crishu.)
#65
RE: OFF-TOPIC
http://3dots.ro/sci-tech/find-my-phone-video-5688.html

După ce i s-a furat iPhone-ul, în timp ce se afla la Amsterdam, unui tânăr olandez, student la regie de film, i-a încolțit o idee genială: să provoace un nou hoț de telefoane și să-l urmărească din umbră, să-i cunoască viața, obiceiurile, credințele.

Anthony van der Meer și-a pregătit telefonul ce urma să fie furat instalând o aplicație de tip spyware - Cerberus - camuflată sub o altă denumire și blocând posibilitatea de a reseta hardware sistemul și de a înlocui sistemul de operare - Android. Cerberus îi oferea accesul prin internet la identificarea locației, a datelor salvate pe smartphone și la controlul asupra microfonului și a camerei foto.

Se pare că e mai greu să ți se fure telefonul atunci când îți dorești asta! Pentru că așteptarea a fost destul de mare. Studentul s-a postat în holul unui mall, tentând hoții de telefoane cu o pradă ușoară. După mai multe ezitări, tatonări și tentative nereușite, s-a întâmplat - telefonul i-a fost furat, începuse aventura.

În următoarele două săptămâni, studentul a fost martorul plimbărilor, întâlnirilor și conversațiilor celui care îi furase telefonul - o legătură realizată cu ajutorul tehnologiei, deasupra barierelor sociale.

Care este viața unui hoț de telefoane? Puteți urmări din documentarul realizat de Anthony van der Meer, intitulat Find my Phone, care a adunat aproape două milioane de vizualizări într-o săptămână.

Răspunde
19-12-2016, 12:47,
#66
RE: OFF-TOPIC
fain scurtmetraj, merita vazut!
Răspunde
06-02-2017, 3:36,
#67
RE: OFF-TOPIC
https://www.artofprotest.ro/
Răspunde
28-02-2017, 22:14,
#68
RE: OFF-TOPIC
Comic... trist...

http://specialarad.ro/femeie-talharita-i...oto-video/

De multă vreme aveam în plan să facem un test, un fel de exercițiu din care să rezulte care este nivelul răspunderii civice printre arădeni. Știți voi, exact cum ați mai văzut la televizor, atunci când se înscenează un furt, o tâlhărie în plină stradă, după care se așteaptă reacția trecătorilor.

Din nefericire, ieri am fost martorul unei astfel de întâmplări, dar reală, nu trucată, în urma căreia am trăit o experiență pe de o parte tristă, fiindcă am putut vedea că răspunderea civică a unor arădeni este aproape inexistentă, pe de altă parte fericită, fiindcă am confirmarea, nu că aveam neapărat nevoie de una, că Poliția Română și Jandarmeria Română lucrează bine, prompt și eficient.

Și acum să vă povestesc…

Ieri, în jurul orei 16:10, în timp ce scriam un articol despre primar și problemele sale cu Agenția Națională de Integritate, aud niște strigăte venite din spatele blocului în care locuiesc. M-am gândit că or fi iar ceva boschetari, că au obiceiul să apară prin zonă și să facă scandal. Mi s-a părut totuși că o femeie strigă „ajutor, ajutor!”. Din păcate… am auzit bine în acest caz. De pe balcon am văzut cum un bărbat buscula o femeie și în câteva secunde i-a smuls lanțul de la gât și a plecat pe o alee dintre blocul în care locuiesc și blocul vecin.

Câteva secunde mi-au trebuit să îmi înfig picioarele într-o pereche de papuci aflată în fața ușii, să-mi iau telefonul în mână și să fug. O auzeam pe soție cum striga în urma mea, pe scara blocului: „Ai grijă! Te rog să ai grijă!”. Nici cu liftul n-aș fi ajuns jos atât de repede. Am ieșit în fața blocului, pe strada Miron Costin și imediat la capătul aleii pe care fugise bărbatul, stătea femeia plângând. Am alergat spre ea și am întrebat-o pe unde a luat-o hoțul. Nici nu putea să vorbească, săraca femeie, dar a mi-a făcut un semn din mână că bărbatul o luase spre Gară. Și am luat-o după el. După vreo 10 metri alergați, văd cum de pe partea opusă a străzii, traversează un bărbat înapoi pe partea pe care mă aflam eu. Era hoțul. În urma lui, un bărbat se apleca să ridice ceva. Ridicase lanțul femeii și se îndrepta spre aceasta.

Ulterior am înțeles că bărbatul respectiv i-ar fi pus piedică hoțului și că acesta a scăpat lanțul. Nu am înțeles nici atunci, nici acum, de ce l-a lăsat totuși să fugă. Mă rog…

Eu mi-am continuat fuga după hoț. Imediat acesta a intrat pe o alee dintre blocurile 6 și 8, îndreptându-se spre Aleea Azuga. Inițial nici nu știa că cineva fuge după el. Când m-am apropiat la vreo 5 metri de el, m-a auzit și a grăbit pasul. Pe undeva printre blocurile de pe Aleea Azuga, într-o grădină, hoțul și-a agățat geaca dintr-o imitație de piele de o țeavă metalică. A fost momentul în care l-am ajuns din urmă. Când am apucat să pun mâna pe haină, acesta deja se dezbrăcase și a luat-o din nou la fugă. Am luat geaca în mâini și am continuat urmărirea. Văzând că hoțul a luat-o prin spatele sediului BCR, am încercat să-l surprind și să-i ies în față, luând-o pe alt traseu. Între timp am apelat și numărul de urgență 112, unde, deși abia respiram, am reușit să-i explic ofițerului de la celălalt capăt al „firului” povestea pe scurt. Dar ajuns în fața sediului BCR, pe strada Nelu Aristide Dragomir, nici urmă de hoț. Am intrat din nou printre blocuri, cu telefonul la ureche, explicând unui politest locația exactă în care mă îndrept. În acel moment, între blocuri, în interiorul unei platforme de colectare a gunoiului menajer, printre containere, mi s-a părut că văd o mișcare. Am intrat între zidurile care împrejmuiau contanierele și i-am strigat polițistului de la telefon: „Gata! E aici! L-am prins!”. Hoțul, un tinerel puțin trecut de 20 de ani, cu vreo înălțime de aproximativ 1,70 m și cu o greutate de vreo 60 kg, n-a avut nevoie decât de vreo două secunde să se cațere pe zid și să sară. Am reușit să-l prind de un picior, dar cum era în cădere, n-aveam cum să-l țin. Și a luat-o din nou la fugă. Eu după el…

Cu un tupeu ieșit din comun, individul a luat-o spre Bulevardul Revoluției, cu mine pe urmele lui. Simțeam că la cele aproape 95 kg ale mele șansele să-l prind sunt aproape nule și am început să strig pe stradă „hoțul”, „opriți-l” sau „opriți hoțul”. Aici a venit surpriza neplăcută. Deși pe stradă erau o mulțime de bărbați, de toate vârstele, nici măcar unul n-a avut intenția de a-l opri. Nici măcar unul n-a părut măcar să stea pe gânduri dacă să se implice sau nu. Se uitau toți la mine de parcă eram din filme cu proști. E drept că dacă ne filma cineva când alergam printre blocuri, ar fi ieșit un material de comedie genial, cu mine alergând și respirând ca Darth Vader (vezi aici reclama cu „ăla negru de respira greu”), iar în același timp urlând după hoț „stai, bă, oprește-te, f..u-ți gura mă-tii, că dacă te prind te omor!”. Vă dați seama că hoțul abia aștepta să se oprească să-l bată unul de două ori cât el… Așadar, eram un ciudat îmbrăcat în haine de casă, cu tricoul în pantaloni ca orice cocalar care se respectă, cu geaca hoțului într-o mână și cu telefonul în cealaltă mână, care urla ca bezmeticul pe stradă.

Văzând că nimeni nu încearcă măcar să pună mâna pe hoț, mi-am continuat urmărirea traversând Bulevardul Revoluției spre Banc Post, pe trecerea de pietoni, dar „pe roșu”, după care, odată ajuns pe trotuar simțeam că îmi dau duhul. Se pare că și hoțul obosise, că s-a oprit din alergare și, din moment ce văzuse că nimeni nu sare pe el, și-a continuat drumul „la pas”. Eu, văzând că nu mai poate nici el, nici eu, am început să-l filmez, pe ideea că poate întoarce cumva capul să se uite dacă-l mai urmăresc. Și a făcut-o, de vreo 2-3 ori. Ajuns în fața restaurantului Bucegi, individul a simțit că s-a odihnit suficient și a luat-o din nou la goană. Am oprit filmarea și, cu ultima zvâcnire, am luat-o și eu la fugă. Nu pentru mult timp, căci imediat a luat-o la dreapta după blocurile turn (blocurile G), după care l-am pierdut. Am sunat din nou la 112 ca să explic Poliției că am ajuns într-o cu totul altă zonă decât anunțasem la primul apel. În mai puțin de un minut, un echipaj de jandarmi a ajuns la mine. Le-am predat acestora haina hoțului și am urcat cu ei în „dubă”. Atunci am aflat, atât de la cei trei jandarmi care formau echipajul respectiv, cât și din ceea ce se auzea din stațiile de emisie-recepție că toate efectivele de Poliție și Jandarmerie sunt în zona Gării și în cartierul Grădiște, căutând hoții. Am continuat căutările cu băieții de la jandarmerie timp de mai bine de jumătate de oră, după care am ajuns într-o altă mașină, de această dată a Poliției, alături de patru domni îmbrăcați civil. Împreună cu aceștia am revenit la „locul faptei” și le-am povestit acestora toată întâmplarea, dar am și reconstituit traseul pe care l-am urmărit pe hoț.

Ah, era să uit, înregistrarea video pe care o făcusem atunci când îl urmăream pe hoț, a ajuns într-un timp record la toate echipajele care îl căutau pe acesta. Cu ajutorul acelei înregistrări, toate efectivele știau cum arată individul și cum este îmbrăcat.

După reconstituire, domnii de la Poliție m-au rugat să-i însoțesc la sediul Inspectoratului de Poliție pentru a declara cele întâmplate.

Se pare că hoțul a fost prins, pe baza acelor înregistrări, încă de aseară, la mai puțin de trei ore de la tâlhăria comisă.

„Bărbatul în cauză a fost identificat și a fost reținut pentru 24 de ore. Urmează ca acesta să fie prezentat Parchetului cu propunere de arestare”, a declarat Claudia Iuga, agent șef adjunct și purtător de cuvânt al IPJ Arad, pentru Special Arad.

Concluziile acestei întâmplări sunt simple. În primul rând, am constatat că arădenii nu posedă suficient spirit civic și, doamne ferește să ai parte de o tâlhărie în plin centrul orașului, că nu îți sare nimeni în ajutor. În același timp, este de apreciată reacția promptă a autorităților, atât a Poliției Române, cât și a Jandarmeriei Române, dar și eficiența de care au dat dovadă în această speță, reușind să prindă hoțul într-un timp extrem de scurt.
Răspunde
23-04-2017, 20:50, (Ultima modificare: 23-04-2017, 20:54 de GDA.)
#69
RE: OFF-TOPIC
Va salut pe toti!
Fetita nostra in 23.03.2017 a facut hemoragie cerebrala pe baza unei malformatii congenitale la vena lui Galen. Nu am stiut nimik pana in momentul accidentului vascular. De atunci suntem internati cu ea la Spitalul Louis Turcanu din Timisoara unde ne chinuim cu sistemul care nici nu stie ce sa faca dar nici nu spune ca nu sunt capabili de a rezolva problema( ironia sortii, TIMISOARA). In fine, vom pleca la Paris la un Spital de acolo unde am intanit un roman, care in momentul cand a aflat de cazul nostru a inceput sa-si ceara mii de scuze ca nu a aflat mai repede de cazul nostru!
Lansez un apel la voi ca asa cum suntem uniti in peluza pentru echipa nostra draga, sa ne purtati in gandul vostru pentru a ne intari si ai da putere sa treaca peste aceasta interventie prin embolizare pe vena lui Galen ca la final sa primeasca sansa la o viata normala. Interventia se face sub anestezie generala si dureaza intre 4 si 6 ore care pentru un copil de 3 luni nu este un lucru usor. Cu VOI in spate vom trece peste orice! Va multumesc!
NOI NU DAM NICIODATA INAPOI!
Răspunde
23-04-2017, 21:41,
#70
RE: OFF-TOPIC
Bafta si multa sanatate fetitei voastre. Si multa putere voua sa puteti sa fiti acolo pt ea in orice moment ! Suntem si noi , cu gandul macar , daca nu cu altceva, alaturi de voi !
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
24-04-2017, 1:38,
#71
RE: OFF-TOPIC
Ocluzie partiala, banuiesc...i-a facut consult neuro ? Cand are operatia ?
Pe langa neurochirurg, ar trebui ca un cardiolog pediatru sa aiba grija de ea...sa vorbesti cu prietenul tau... 
Clar ca santem cu tine...bunul Dumnezeu sa aiba grija de micuta !
Răspunde
24-04-2017, 8:21,
#72
RE: OFF-TOPIC
(23-04-2017, 20:50)GDA a scris: Va salut pe toti!
Fetita nostra in 23.03.2017 a facut hemoragie cerebrala pe baza unei malformatii congenitale la vena lui Galen. Nu am stiut nimik pana in momentul accidentului vascular. De atunci suntem internati cu ea la Spitalul Louis Turcanu din Timisoara unde ne chinuim cu sistemul care nici nu stie ce sa faca dar nici nu spune ca nu sunt capabili de a rezolva problema( ironia sortii, TIMISOARA). In fine, vom pleca la Paris la un Spital de acolo unde am intanit un roman, care in momentul cand a aflat de cazul nostru a inceput sa-si ceara mii de scuze ca nu a aflat mai repede de cazul nostru!
Lansez un apel la voi ca asa cum suntem uniti in peluza pentru echipa nostra draga, sa ne purtati in gandul vostru pentru a ne intari si ai da putere sa treaca peste aceasta interventie prin embolizare pe vena lui Galen ca la final sa primeasca sansa la o viata normala. Interventia se face sub anestezie generala si dureaza intre 4 si 6 ore care pentru un copil de 3 luni nu este un lucru usor. Cu VOI in spate vom trece peste orice! Va multumesc!
NOI NU DAM NICIODATA INAPOI!

Lasa-ne te rog un cont bancar unde cei ce vor dori, sa poata pune niste banuti. Stiu ca vei fi tentat sa ne refuzi insa veti avea parte de multe cheltuieli mari.
Ii doresc multa sanatate fetitei voastre si voua multa putere sa puteti depasi cu bine momentul. Doamne ajuta!
Răspunde
24-04-2017, 9:33,
#73
RE: OFF-TOPIC
Suntem alături de voi! Doamne ajută!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-04-2017, 11:42, (Ultima modificare: 24-04-2017, 11:43 de GDA.)
#74
RE: OFF-TOPIC
(23-04-2017, 20:50)GDA a scris: Va salut pe toti!
Fetita nostra in 23.03.2017 a facut hemoragie cerebrala pe baza unei malformatii congenitale la vena lui Galen. Nu am stiut nimik pana in momentul accidentului vascular. De atunci suntem internati cu ea la Spitalul Louis Turcanu din Timisoara unde ne chinuim cu sistemul care nici nu stie ce sa faca dar nici nu spune ca nu sunt capabili de a rezolva problema( ironia sortii, TIMISOARA). In fine, vom pleca la Paris la un Spital de acolo unde am intanit un roman, care in momentul cand a aflat de cazul nostru a inceput sa-si ceara mii de scuze ca nu a aflat mai repede de cazul nostru!
Lansez un apel la voi ca asa cum suntem uniti in peluza pentru echipa nostra draga, sa ne purtati in gandul vostru pentru a ne intari si ai da putere sa treaca peste aceasta interventie prin embolizare pe vena lui Galen ca la final sa primeasca sansa la o viata normala. Interventia se face sub anestezie generala si dureaza intre 4 si 6 ore care pentru un copil de 3 luni nu este un lucru usor. Cu VOI in spate vom trece peste orice! Va multumesc!
NOI NU DAM NICIODATA INAPOI!

(24-04-2017, 8:21)Kidu a scris:
(23-04-2017, 20:50)GDA a scris: Va salut pe toti!
Fetita nostra in 23.03.2017 a facut hemoragie cerebrala pe baza unei malformatii congenitale la vena lui Galen. Nu am stiut nimik pana in momentul accidentului vascular. De atunci suntem internati cu ea la Spitalul Louis Turcanu din Timisoara unde ne chinuim cu sistemul care nici nu stie ce sa faca dar nici nu spune ca nu sunt capabili de a rezolva problema( ironia sortii, TIMISOARA). In fine, vom pleca la Paris la un Spital de acolo unde am intanit un roman, care in momentul cand a aflat de cazul nostru a inceput sa-si ceara mii de scuze ca nu a aflat mai repede de cazul nostru!
Lansez un apel la voi ca asa cum suntem uniti in peluza pentru echipa nostra draga, sa ne purtati in gandul vostru pentru a ne intari si ai da putere sa treaca peste aceasta interventie prin embolizare pe vena lui Galen ca la final sa primeasca sansa la o viata normala. Interventia se face sub anestezie generala si dureaza intre 4 si 6 ore care pentru un copil de 3 luni nu este un lucru usor. Cu VOI in spate vom trece peste orice! Va multumesc!
NOI NU DAM NICIODATA INAPOI!

Lasa-ne te rog un cont bancar unde cei ce vor dori, sa poata pune niste banuti. Stiu ca vei fi tentat sa ne refuzi insa veti avea parte de multe cheltuieli mari.
Ii doresc multa sanatate fetitei voastre si voua multa putere sa puteti depasi cu bine momentul. Doamne ajuta!

Am sa va las aici un cont de lei pentru cine doreste, poate si vrea sa ne ajute. Va rog frumos, la observati sa treceti numele fetitei Bianca, pentru ca nu stim exact ce costuri suplimentare vor fi sau daca vor fi iar daca nu vom folosi acesti bani ii vom returna celor care ne vor ajuta.

CONTUL ESTE: RO46BRDE020SV72843210200 BRD ARAD PE NUMELE GORGAN LOREDANA

Postez aici si un link cu adresa Spitalului Bicetre din Paris poate aveti cunostinte sau cunoasteti unde putem gasi cazare mai ieftina in zona spitalului.

https://www.google.ro/maps/place/Hospita...d2.3521901

Daca mai doriti detalii va las numarul meu de telefon sa ma contactati: 0723737701

Va multumim!
Răspunde
24-04-2017, 12:12,
#75
RE: OFF-TOPIC
Garantez eu pentru veridicitatea celor spuse de Dio.
Nu avem pe nimeni in zona Parisului sa ii putem ajuta cu o cazare mai ieftina?
Răspunde
25-04-2017, 10:55,
#76
RE: OFF-TOPIC
Sa va dea Dumnezeu putere ca sa treceti toti cu bine de aceasta incercare.
Răspunde
25-04-2017, 11:33, (Ultima modificare: 25-04-2017, 11:35 de GDA.)
#77
RE: OFF-TOPIC
Sa ne ajute Dumnezeu! Am vorbit cu cineva care a fost acolo si Casa de Asigurari de Sanatate nu despagubeste toate cheltuielile. Sunt cheltuieli pe care nu le despagubeste cum ar fi patutul fetitei, mancarea ei etc. Mare dreptate ai avut Kidule! Deja se vehiculeaza niste costuri mari.
Răspunde
25-04-2017, 13:42,
#78
RE: OFF-TOPIC
Ma gandesc daca pe filiera usr nu s-ar putea ajuta cumva...adi wiener poate ar avea informatii ajutatoare fiind in domeniu. Stiu ca Vlad Voiculescu a ajutat foarte multa lume fara sa faca tam tam din treaba asta.
Răspunde
03-05-2017, 7:34,
#79
RE: OFF-TOPIC
Va salut di nou!

Astazi la ora 12 micuta noastra va intra in operatie la Szeged. Hadeti, ca impreuna, sa fim alaturi de ea sa ii insuflam puterea de care are nevoie un ingheras asa de mic sa treaca peste aceasta mare incercare a vietii ei. V-am simtit alaturi de noi si va multumim pe aceasta cale.
Dumnezeu sa o ajute!
Răspunde
03-05-2017, 8:41,
#80
RE: OFF-TOPIC
Sa fie intr-un ceas bun. Bafta!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)