Etapa #9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
14-10-2015, 10:37, (Ultima modificare: 04-04-2016, 8:55 de Kidu.)
#1
Etapa #9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Sper ca de data asta sa vina si prima victorie acasa in actuala stagiune de liga a II-a.
Metalul vine antrenata de catre Eugen Trica, sper sa fie bine primit pentru ca ar fi pacat sa fie injurat de unii frustrati. Omul a trait clipe grele cat timp a antrenat UTA in timpul lui Martian si nu s-a codit, a aratat caracter si a fost ferm pe pozitie pana la capat.
Chiar daca a fost o perioada de care nu mai vreau sa imi aduc aminte asta nu sterge cu nimic comportamentul sau. HAIDE UTA!
Răspunde
14-10-2015, 22:38,
#2
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Din pacate sunt atat de multi bizoni in trinunele stadionului, incat ma indoiesc ca Eugen Trica va scapa de apostrofarile lor. Am ramas cu un gust amar cand la meciul cu Pandurii mi-am dus un prieten din Germania pasionat de fotbal, iar cateva exemplare de joasa speta ale speciei umane ii adresau injuraturi si mistouri murdare antrenorului celor de la Tg Jiu. Prietenul meu a ramas masca la comportamentul tribunei in general: mancat de seminte 90% dintre spectatori, hartuirea permanenta a antrenorilor si a jucatorilor adversi. I-au placut sincer incurajarile si jocul UTA-ei. Mentionez ca la fiecare meci de acasa oarecum aceiasi oameni i-au la tinta antrenorul advers, chiar daca acesta incearca sa ignore atitudinea tribunei. Din pacate in loc sa mergem sa incurajam UTA, sa o impingem spre victorie, majoritatea spectatorilor mananca seminte pe tot parcursul meciului. Poate nu ar fi o ideea rea ca cei din conducere sa inerzica mancatul de seminte pe stadion. Si asta se poate face in felul urmator: se interzice comercializarea semintelor in proximitatea stadionului, se interzice accesul cu seminte in coaja in incinta stadionului.
Răspunde
14-10-2015, 22:43,
#3
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
De acord cu tine cu semințele dar problema rămâne; crezi că ”bizonii” nu vor mai înjura tot ce le intră în rază dacă vor mânca pufuleți?
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
14-10-2015, 22:58,
#4
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
La educatia spectatorilor din pacate nu cred ca se mai poate interveni, poate doar cizela putin comportamentul acestora. Am speranta ca odata cu finalizarea stadionului Francisc Neumann sa neridicam si noi, spectatorii, la noile standarde.
Răspunde
14-10-2015, 23:03,
#5
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Se poate, dar mai trebuie să riște și clubul. Nu cred că trebuie să transformăm stadionul în sală de teatru sau filarmonică, fotbalul e o cultură a străzii și a spiritului masculin, e evident lucrul ăsta, dar chiar și aici sunt niște limite care trebuie trase. Adică eu cred că dacă ai anumiți spectatori care din înjurătură au făcut un mod de comportament pe tot parcursul meciului poți să-i iei frumos de-o aripă și să-i scoți afară. Până la urmă organizatorul face regulile. Dar pentru asta ai nevoie de stewarzi profesioniști, cu simțul discernământului. Să formezi astfel de oameni e greu, costă și cred că e printre ultima (dacă nu ultima) preocupare a cluburilor de la noi. Dar în fine, hai că deviem în off topic poate continuăm dezbaterea la altă secțiune
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
15-10-2015, 0:53, (Ultima modificare: 15-10-2015, 0:53 de bsa924.)
#6
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Depinde si de comportamentul antrenorului daca este sfidator prin comportamentul sau, sau daca vocifereaza la fiecare actiune fie ca are dreptate fie ca nu , aceste lucruri irita oamenii mai ales cand vezi ca te fura arbitrii sau jocul nu merge. Comportamentul lui Iordanescu la meciul de cupa a fost mai mult decat sfidator probabil de aia a reactionat si lumea asa , de exp Pelici si cel de la Baia Mare nu cred ca a avut nimeni treaba cu ei pentru ca nu au facut pe mascaricii in fata bancilor de rezerve si in plus cateodata este bine sa se simta presiunea venita din tribune sa vada si sa simta ca aici este UTA nu joaca cu o echipa oarecare.
Răspunde
15-10-2015, 8:36,
#7
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
De când mă știu umblând la meciuri așa era atmosfera la tribuna a II a, nu cred că e mai grav acum decât în urmă cu 5, 10, 20 de ani. Așa e și pe alte stadioane de la noi din țară. Nu se poate face mare lucru înafară de evacuarea lor, însă după cum spune Giuliano, ai nevoie de stewarzi profesioniști care să știe când să aplice o anumită sancțiune pentru că altfel ar ieși scandal.

Despre meci, ar trebui să batem lejer fiind cel mai ușor meci de acasă din tot campionatul. Sâmbăta trecută, ascultând meciurile la radio, spune comentatorul de la Reșița cam așa: orice atac al Chindiei aduce pericol în careul Reșiței, apărarea gazdelor e răsfirată. Cu toate astea, Chindia a bătut doar cu 1-0.  Nu ne-ar strica un 3-0...
Răspunde
16-10-2015, 18:01,
#8
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
A: Roşu Flavius Alin (Timişoara - Timiş)
A1: Drăguţ Cristian Gabriel (Timişoara - Timiş)
A2: Samsudean Patricia (Timişoara - Timiş)

R1: Drăgoi Răzvan Nicolae (Timişoara - Timiş)
R2: ( - )
Obs: Ion Fevronia (Craiova - Dolj)
Obs: Malac Romeo (Timişoara - Timiş)
Răspunde
16-10-2015, 23:23,
#9
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Dacă îmi amintesc bine Rosu Flavius este cel care în "era martian" la meciul cu Bistrița ne-a refuzat un penalty si după a acordat oaspeților o lovitură de la 11 m.
Răspunde
17-10-2015, 6:17,
#10
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Chiar el este. Să sperăm că nu se va repeta maniera de arbitraj de la meciul ăla; care s-a terminat bine până la urmă din punct de vedere al rezultatului pentru că tocmai arbitrajul ăla i-a motivat pe jucători. Sunt curios dacă Trică îl mai ține minte.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
17-10-2015, 10:31,
#11
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Exista cumva o transmisie video pe net a meciului si daca da imi puteti da va rog frumos linkul? haide UTA
Răspunde
17-10-2015, 14:35,
#12
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Chiar putem promova anul acesta si chiar putem face o figura frumoasa si in liga 1 cu acesti tineri! Doar sa se forteze lucrarile la stadion. Trebuie sa ne gandim ca primim si ceva banuti din televiziune in liga 1. UTA ARAD!
Răspunde
18-10-2015, 14:33,
#13
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Eu zic ca fiecare pas ce va urma trebuie gândit f bine, pt că e f clar ca se poate promova!trebuie analizate avantajele unei promovari cu o echipa plină de jucători tineri ,care cu 3 sau 4 intariri se poate bate la cupele europene (nu exagerez cu nimic - la cum arata liga 1) mai conteaza si drepturile tv si altele iar în partea cealaltă a balanţei trebuie puse argumente ca lipsa unui stadion si chiar plecarea unor jucători la finalul campionatului!
E greu de concluzionat însă avem o conducere profesionistă si se va lua cea mai bună decizie!
Răspunde
18-10-2015, 14:57,
#14
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
pai cam avem exemplul Gradinitei lui Hagi...nu poti vinde pe bani buni jucatori daca ei nu joaca macar in liga 1...de asta a fortat Hagi sa intre si mai apoi sa si ramana chiar daca stadionul din Ovidiu era doar un vis la acele vremuri...acum,iacata ca se bate la titlu,au stadion nou nout si un public stabil de vreo 3000 de oameni(aici sunt convins ca noi am sta mai bine,am avea vreo 10.000 meci de meci )...comparatii se pot face, nu avem numele Hagi dar avem numele UTA si in schimb o galerie mult superioara...si din cate se pare aven si tineri talentati convocati la multe echipe nationale...deci, am putea...
Răspunde
18-10-2015, 18:43,
#15
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Doar că la polul opus exemplului Hagi, avem experiența Gio. Hai să nu uităm ce ne-a costat obsesia ”promovava”.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
19-10-2015, 9:05,
#16
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Am câștigat primul meci de pe teren propriu în sezonul acesta, mai ales în faţa ultimei clasate care stim ce probleme are. Am bătut ultimul loc şi deja unii au vise de promovare, pe când la meciul cu Baia Mare toţi eraţi nemulţumiţi de jocul echipei...oricum Baia Mare nu este din întâmplare pe primul loc, dacă i-am fi bătut pe ei cu 2/3-0, atunci da, ziceam si eu că "putem mai mult" dar nu acum când am bătut ultima clasată, care era o victorie necesară!
Răspunde
19-10-2015, 9:23,
#17
RE: Etapa nr. 9: UTA - Metalul Resita (17.10.2015, ora 11:00)
Asa-i lumea. Nu trebuie luati in seama. Sa accedem in play-off, sa se sudeze echipa si pentru anul asta eu zic ca e foarte bine.
Referitor la meci: mi-a fost teama la inceput cand am vazut gazonul moale si mi-era teama ca daca nu vom da gol in prima jumatate de ora ne va fi tot mai greu pe masura ce gazonul va ceva. N-a fost cazul de temeri pentru ca baietii le-au spulberat.
De apreciat bunul simt si politetea lui Trica. Ii urez succes in salvarea Metalului!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)