EURO 2016 - Franța
15-10-2015, 11:55,
#1
EURO 2016 - Franța
O veste puțin proastă pentru ”majoritatea Digi” din Arad: Dolce va transmite toate cele 51 de meciuri, dintre care 28 în exclusivitate. Un număr de 23 de meciuri sunt destinate și pentru un post cu retransmisie liberă, TVR sau Pro TV de la noi, pentru că doar cele două au și sistem HD (obligatoriu). Probabil că cele 28 de meciuri în exclusivitate cuprind partide mai puțin atractive din grupe.

Ultima ofertă: 3,5 milioane de euro! Postul public încearcă cu disperare să transmită "naţionala" la turneul final din Franţa

EBU scade din pretenţii pentru ca [b]TVR să achiziţioneze Euro 2016, dar postul public are mari probleme în a prezenta o scrisoare de garanţie pentru cele 23 de meciuri pe care și le dorește[/b]
Zilele trecute, o comisie impresionantă de la EBU, Uniunea Europeană de Radio și Televiziune, a venit special în România pentru a discuta cu şefii postului public. Totul despre şansele ca postul naţional să poată transmite în direct, în vara anului viitor, Campionatul European din Franța. "După plecarea lui Stelian Tănase se pare că șansele noastre cresc, dar nimic nu este clar în acest moment. A dispărut ««duşmanul lui Ponta»», asta zice toată lumea, acum aşteptăm şi ajutorul Guvernului", spun cei din postul public.

Decembrie, ultima strigare


"Şefa EBU a venit la Bucureşti, unde a avut o discuţie de cîteva ore cu cei care conduc în acest moment televiziunea. Costi Şerbu, care pînă de curînd era exilat de Tănase, a fost de această dată omul care a purtat negocierile şi a făcut tot ce a putut pentru a trage de timp în ce privește prezentarea unei scrisori de garanţie! A primit din partea comisiei termen limită luna decembrie. Să nu uităm că TVR trebuia să prezinte scrisoarea de garanţie încă din martie!", dezvăluie oameni din TVR. Pentru că nu a avut respectiva garanție, TVR pierdea exclusivitatea pentru Euro 2016. DolceSport a achiziţionat toate cele 51 de partide de la turneul final din 2016, dintre care 28 în exclusivitate.

De la 6 la 3,5 milioane

Restul de 23 de partide destinate unui post liber la retransmisie, numit free to air, au rămas în joc. Acum, după mai bine de trei ore de discuţii cu cei de la EBU, s-a ajuns la un nou acord pentru suma de 3,5 milioane de euro pentru ca TVR-ul să poată transmită aceste meciuri, printre care şi toate partidele echipei naţionale. "E o performanță mare pentru că la începutul anului se vorbea de 6 milioane, în aprilie de 4,5 milioane, iar acum oficialii EBU au cedat pînă la această sumă!", mai spun oamenii din TVR.
"Domnule, eu am plecat de acolo, nu mă mai interesează nimic. Toată lumea mă bate la cap cu meciurile de la Euro. Să facă ce vor!"
Stelian Tănase, fost preşedinte, director general al TVR

http://www.gsp.ro/gsp-special/media/ulti...60953.html
Răspunde
12-12-2015, 21:16,
#2
RE: EURO 2016 - Franța
Grupele
[Imagine: RKg6BCQ.png]

România va juca în meciul de deschidere al Campionatului European 2016, împotriva țării gazdă, Franța!

Programul meciurilor noastre la turneul final:

10 iunie Franța - România (Stade de France, Paris)
15 iunie România - Elveția (Parc des Princes, Paris)
19 iunie România - Albania (Stade des Lumieres, Lyon)
Răspunde
12-12-2015, 23:58,
#3
RE: EURO 2016 - Franța
Avem sanse mari sa iesim din grupa. Din nou am avut noroc.
Răspunde
13-12-2015, 0:43, (Ultima modificare: 13-12-2015, 6:20 de adymax.)
#4
RE: EURO 2016 - Franța
Am un Albanez coleg, chiar mi-a povestit acum 2 saptamani ca echipa Elvetiei are multi jucatori albananezi naturalizati. Acum mi-a trimis un text: "..there is 2 Albanian teams in group A....Switzerland and Albania." Smile Vad ca si reversul e valabil: https://www.dreamteamfc.com/c/heres-why-...ntal-game/

E o grupa echilibrata, Franta nu mai ce a fost, Elvetia e Elvetia, la fel si Albanezii, sanse sunt dar depinde de ce forma prindem si de selectie. Ungurii au avut un noroc incedibil sa cada intr-o grupa asa slaba.
Răspunde
13-12-2015, 11:43, (Ultima modificare: 13-12-2015, 11:44 de Giuliano.)
#5
RE: EURO 2016 - Franța
Franţa e gazda turneului, Elveţia şi Albania au o grămadă de jucători care vorbesc aceeaşi limbă iar noi avem cea mai slabă naţională din câte generaţii am văzut eu cel puţin. În condiţiile astea îmi e greu să cred că avem şanse mari. Dar... partea bună e că la nivelul de jos la care am ajuns orice reuşită va fi o surpriză plăcută. Rămân la părerea că nici noi şi nici alte echipe nu aveam ce să căutăm la un turneu final, că nu ne putem gândi la performanţă dar tocmai de aceea miza noastră ar trebui să fie câştigarea respectului publicului; prin joc ofensiv şi atitudine care să ne scoată pozitiv în evidenţă. Asta este o miză cât se poate de respectabilă pentru o echipă ca a României şi sper să avem inteligenţa să ne dăm seama de asta. Pe mine unul faptul că ne-am putea ieşi din grupă cu 3 puncte şi golaveraj 0-0 pentru ca apoi să fim eliminaţi în primul tur următor nu mă încălzeşte cu nimic. Aş prefera să nu ne calificăm mai departe dar la finalul ultimului meci publicul să ne aplaude iar jurnaliştii care analizează turneul să spună "ce păcat că această echipă n-a mers mai departe".
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
13-12-2015, 11:46,
#6
RE: EURO 2016 - Franța
Şi încă ceva: a zis cineva că grupa Ungariei e uşoară???!!! Îmi pare rău dar nu ştiţi ce vorbiţi. Islanda a câştigat o grupă cu Olanda, Cehia şi Turcia iar Austria a fost prima echipă calificată la Europene. Iar jumătate din lot sunt titulari în Bundesliga, un campionat unde ungurii n-au decât un antrenor şi un jucător care nici măcar nu mai prinde banca la Hamburg. Să fim serioşi, ungurii nu fac niciun punct în grupa aia.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
13-12-2015, 15:33,
#7
RE: EURO 2016 - Franța
Ady, esti departe si totusi atat de aproape...mentalitatea te tradeaza

Ma bucur ca jucam meciul de deschidere si sper sa facem o figura frumoasa in special in acel meci pe care sigur sute de milioane de pe intregul mapamond il vor viziona.

In alta ordine de idei stiti cum se vor vande biletele, se merge organizat sau merge fiecare cum apuca?
Răspunde
13-12-2015, 16:36,
#8
RE: EURO 2016 - Franța
Chiar spuneam ca cea mai buna varianta pt noi ar fi cu Franta in grupa (presiunea e intotdeauna pe gazde) si daca se poate sa fim pozitia a doua si sa deschidem balul in cel mai urmarit meci al turneului dupa finala. Albania si Elvetia par accesibile in comparatie cu Italia, Croatia sau Polonia, insa valorile sun cam egale intre echipele de la turneele finale. Avem sansa noastra si totul e sa ne concentram si sa profitam de ea.

Pt bilete trebuie sa te inscrii pe siteul euro2016.com vezi in link pasii necesari.
http://www.gsp.ro/international/euro-201...65401.html
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-12-2015, 22:29,
#9
RE: EURO 2016 - Franța
Şi eu zic că puteam avea o grupă mai grea. Suntem obligaţi să punem cel puţin locul 3 drept obiectiv, pentru că ar fi rău să mergem la turneu cu placa de a fi cea mai slabă echipă din grupă.

Cu privire la lot şi aria de selecţie, cred că în primăvară fiecare jucător român cu şanse de convocare ar trebui să tragă ca disperatul pentru a intra pe lista celor 23. Cel descoperit compartiment al nostru cred că este mijlocul, acolo unde Pintilii şi Hoban par a fi titularii de drept. Sper ca Răduţ să fie convocat la un amical şi, alături de Hora, să demonstreze că s-a maturizat într-un jucător foarte bun pentru liga I. Înafară de Răduţ nu văd ce variante de "mijlocaş defensiv care să ştie da o pasă înainte" s-ar mai putea descoperi.
Răspunde
14-12-2015, 9:09,
#10
RE: EURO 2016 - Franța
Obiectivul trasat ar trebui sa fie in mod normal locul 2, de ce 3? Inteleg ca suntem slabuti dar totusi.

@Xtreme, chill. Nu cred ca Adi a fost tendentios cand a zis ca Ungaria a cazut intr-o grupa slaba. Nu mai sari asa ca ars, nu e deloc constructiv.
Răspunde
14-12-2015, 11:10, (Ultima modificare: 14-12-2015, 11:14 de Xtreme.)
#11
RE: EURO 2016 - Franța
Kidule, cred ca Giuliano a sintetizat scurt si concis cum sta treaba cu grupa usoara a Ungariei, deci Ady ori nu stie despre ce vorbeste ori e tendentios...
De ce nu ne vedem noi de ale noastre si ne bucuram de o grupa echilibrata si probabil mult mediatizata? Eu zic ca e sansa noastra la o imagine pozitiva
Răspunde
14-12-2015, 11:20,
#12
RE: EURO 2016 - Franța
Ca bine zici, poate chiar era mai bine sa nu ne fi prezentat, sa-i fi scutit pe unguri de emotia barajului. Evitam riscul de a ne face de ras. Stiu...
Răspunde
14-12-2015, 11:37,
#13
RE: EURO 2016 - Franța
Eu cred ca o sa ne calificam de pe locul 2, desi o sa fie o lupta stransa cu Elvetia. Imi pare rau ca tucia si albania nu au fost excluse de la Euro (prin faptul ca au huiduit momentele de reculegere in memoria victimelor de la Paris).
Referitor la grupa Ungariei, e cea mai slaba grupa. Pe unguri i-am vazut in grupa noastra de calificare, sunt foarte slabi. Austriecii or avea jucatori in Bundesliga, dar in afara de Alaba restul joaca pe la Ingolstadt, Stuttgart si Bremen + in 2Bundesliga... Islandezii or fi ei in crestere, dar tot mici sunt (cele mai bune echipa la care au jucatori sunt Alkmar si Hoffenheim). Portugalia nu ar trebui sa aiba emotii in a castiga grupa.
@Xtreme, Ady nu te-a jignit cu nimic, asa ca ia-o si tu mai usor
Semper Fidelis
Răspunde
14-12-2015, 12:00, (Ultima modificare: 14-12-2015, 13:03 de Xtreme.)
#14
RE: EURO 2016 - Franța
(14-12-2015, 11:20)Kidu a scris: Ca bine zici, poate chiar era mai bine sa nu ne fi prezentat, sa-i fi scutit pe unguri de emotia barajului. Evitam riscul de a ne face de ras. Stiu...

cu toate ca probabilitatea de a ne face de ras este destul de mare eu incerc sa fiu prezent si sa ii incurajez, tu?

@Burebista, cred ca ai vazut alte meciuri, Islanda a batut de doua ori Olanda, pe Cehi si pe Turci. Austria are un golaveraj de 22-5 cu 9 meciuri castigate si un egal. Din punctul meu de vedere portughezii sunt cei mai slabi din grupa respectiva...

@Kidu, atunci poate ne vedem, la ce folos ironiile?
Răspunde
14-12-2015, 12:51,
#15
RE: EURO 2016 - Franța
(14-12-2015, 12:00)Xtreme a scris: cu toate ca probabilitatea de a ne face de ras este destul de mare eu incerc sa fiu prezent si sa ii incurajez, tu?

Hai sa nu ne umflam in pene, Parisul e la cateva e la 5-6 ore pe autostrada de tine. Totusi pentru linistea ta sa stii ca impreuna cu baietii din fostul grup SUR chiar vorbeam sa facem cumva si sa ajungem la un meci macar.
Totusi nu depinde numai de mine, conteaza si de concediul familiei, de buget, de copil (in primul rand) asa ca oi vedea daca pot sau nu.
Răspunde
14-12-2015, 13:28,
#16
RE: EURO 2016 - Franța
ce repede uitam ca ne-am calificat dupa un meci decisiv cu Faroe Smile
ne vom bate cu Ungaria intr-un singur clasament: al penibilitatii jocului.
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
14-12-2015, 14:50,
#17
RE: EURO 2016 - Franța
ne vom bate cu Ungaria intr-un singur clasament: al penibilitatii jocului.

...sper sa castigam acest duel Smile))))

In alta ordine de idei de azi se fac isncrierile pt meciul de deschidere la care Romania are "rezervate" 15000 de bilete minim.

Deci ne bagam ???
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
14-12-2015, 15:15,
#18
RE: EURO 2016 - Franța
Stai un pic, e cu inscriere? Biletele vor fi nominale? Vor mai putea fi vandute ulterior?
Răspunde
14-12-2015, 15:23,
#19
RE: EURO 2016 - Franța
https://euro2016-rou.tickets.uefa.com/lo...me_en.html

Aici se intră, se face un cont și se aplică pentru meciuri urmând instrucțiunile. Cel mai ieftin bilet la Franța - România, 75 de euro (90 cu taxe transport), cel mai scump 590 de euro, iar pentru Elveția-România e 25 de euro biletul cel mai ieftin și vreo 70 cel de categoria  a III a.  Sunt patru categorii de bilete.

Înscrierile durează până în 18 ianuarie, iar apoi  urmează o procedură de tragere la sorți. Chiar dacă vi se cer și acum datele de pe cardul de credit, UEFA va lua banii doar după ce se confirmă repartizarea biletelor.
Răspunde
14-12-2015, 19:15,
#20
RE: EURO 2016 - Franța
Burebista, nu te uita doar unde joacă ci ce joacă. Majoritatea sunt nu numai titulari dar oameni cheie la echipele lor. Şi acum spune-mi un jucător maghiar titular de drept la o echipă de primă ligă în primele 5 campionate europene. Eu ştiu ce spun pentru că urmăresc săptămână de săptămână Bundesliga şi nu doar Bayern sau Dortmund. Jumătate din echipa Austriei sunt jucători de o calitate cum doar 4-5 echipe de la turneul ăsta au. Sigur, asta nu-i o garanţie că şi ca echipă pot avea rezultate însă faptul că au fost prima echipă calificată la Euro, câştigând la pas grupa mă face să cred că vor fi o surpriză plăcută la Euro. Iar ungurii, ca să scoată ceva din meciul cu ei au nevoie de un miracol care, după cel întâmplat cu Norvegia, nu cred că-l vor mai întâlni. Ştiu că mulţi ar vrea ca Ungaria să facă ceva la turneul ăsta pentru a mai şterge din ruşinea faptului că noi am reuşit să le tragem în două meciuri 6 şuturi pe poartă dar, serios, sunt o echipă care în prima ligă din România ar juca în playout
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)