Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
01-06-2016, 21:21,
#41
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
(01-06-2016, 20:07)knazinho a scris:
(01-06-2016, 18:00)Crishu a scris: Baieti, sunt disperat.... se pare ca Dolce nu transmite, Digi ... ceva?
dolce a transmis pe 2... ma abtin sa nu te jignesc

De ce sa il jignesti? Daca te uitai pe site la Dolce azi dimineata, nu vedeai nimic de meci. Nici in programul TV nu era trecut, iar la sectiunea "Fotbal intern" niciun articol despre transmisiune. De abia dupa amiaza au anuntat si ei, dar tot nu era trecut in program. S-au comportat ca niste amatori. 

In fine, despre meciul de astazi nu cred ca e nimic de comentat. Bine ca am scapat cu 3-1. Important este ca baietii sa se mobilizeze sambata, iar noi sa fim acolo sa-i incurajam.

Haide UTA!
Răspunde
01-06-2016, 21:22,
#42
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
Promovam!
Răspunde
01-06-2016, 22:19,
#43
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
(01-06-2016, 21:21)Johnny a scris:
(01-06-2016, 20:07)knazinho a scris:
(01-06-2016, 18:00)Crishu a scris: Baieti, sunt disperat.... se pare ca Dolce nu transmite, Digi ... ceva?
dolce a transmis pe 2... ma abtin sa nu te jignesc

De ce sa il jignesti? Daca te uitai pe site la Dolce azi dimineata, nu vedeai nimic de meci. Nici in programul TV nu era trecut, iar la sectiunea "Fotbal intern" niciun articol despre transmisiune. De abia dupa amiaza au anuntat si ei, dar tot nu era trecut in program. S-au comportat ca niste amatori. 

In fine, despre meciul de astazi nu cred ca e nimic de comentat. Bine ca am scapat cu 3-1. Important este ca baietii sa se mobilizeze sambata, iar noi sa fim acolo sa-i incurajam.

Haide UTA!
La ora meciului schimbai pe 2 3 sau 4 si vedeai daca e sau nu televizat, au dat si reclame ca va fii pe dolce 2... in fine, nu asta e problema, eram nervos de la meci si mai apar si personaje dastea sa ma enerveze.
Sa speram ca se refac mai ales psihic si sa castigam..
Răspunde
01-06-2016, 22:35, (Ultima modificare: 01-06-2016, 22:39 de Giuliano.)
#44
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
Eu cred că-s singurul om fericit după meciul ăsta. Nu, n-am luat-o razna, aveți explicația mai jos. Cu scuze pentru lungime și uneori off topic

În urmă cu mai bine de doi ani și jumătate luam, împreună cu colegii de atunci din Suporter Club UTA o decizie grea și dureroasă, ale cărei consecințe erau atunci imprevizibile dar pe care ni le-am asumat pentru că am considerat că batjocora la care era supus acest simbol al Aradului trebuia să înceteze, cu orice preț! Retragerea dreptului de folosință a mărcii și numelui UTA echivala atunci cu un glonț tras în capul unui animal chinuit și batjocorit, al cărui însănătoșire nu mai era posibilă dar a cărui suferință trebuia curmată. Un astfel de gest nu poate fi altfel decât controversat și eu unul mă așteptam să existe polemici chiar și mai aprinse decât cele care au fost la acel moment.
Din fericire un club de fotbal e construit pe alte principii existențiale decât o persoană. Principiul păsării Phoenix face parte din ciclul de existență al acestui club iar cei mai mulți dintre cei care au luat atunci această decizie aveau încă din acel moment un singur gând: renașterea. Recunosc, nu am fost printre cei care au sprijinit necondiționat și cu entuziasm viziunea renașterii UTA-ei în jurul proiectului care fusese deja demarat sub numele UTA Bătrâna Doamnă. Agonia prelungită a ultimelor sezoane m-a făcut să nu-mi doresc altceva decât o pauză. Obosisem, nu mai puteam, nu mai vroiam. În acel context a fost ușor să iau distanță de proiectul care făcea atunci primii pași, cu atât mai mult cu cât, deși ideea mi se părea și mie unica viabilă, modul cum s-au ars primele etape m-a nemulțumit. Consider și acum că lucrurile s-au făcut formal, pe fugă, cu multe elemente de fațadă iar din această cauză pe drum s-au pierdut suporteri și de asemenea credibilitate. Cum spuneam, fără să contest legitimitatea acestui proiect în continuarea tradiției UTA, m-am simțit străin și prea obosit pentru a mai participa la ceva în care nu credeam.
Pauza a durat un an. Am revenit la stadion nu din nevoie de a vedea fotbal, nu din dorul pentru ”zăpezile de altă dată” ci dintr-un simț al datoriei; o datorie față de acest simbol al fotbalului românesc care este UTA, o datorie față de acest oraș care înseamnă ceva în fotbalul românesc. Și am considerat că, deși nu mai simțeam aproape nimic la primele meciuri, generațiile următoare de arădeni trebuie să aibă în oraș o echipă care se numește UTA și care să-i reprezinte pe ei și comunitatea. Iar acest lucru nu ar putea fi realizabil dacă cei de acum rămâneam indiferenți și nu participăm la punerea primelor cărămizi pe șantierul renașterii acestui club. Fie și prin simpla prezență fizică meci de meci pe stadion.
Cu timpul a urmat și partea mai plăcută. A reînceput să-mi placă să vin meci de meci la stadion. Fără a face o pasiune din acest lucru, fără stres, fără așteptări, fără entuziasme sau nopți nedormite din cauza asta. O satisfacție precum cea produsă de vizionarea unui film bun sau a unui concert de calitate, precum cea a unei plimbări în aer liber sau a unei ieșiri la o conversație agreabilă cu prietenii.
Și a urmat în această primăvară declicul; rapid, fulgertător și poate inexplicabil. De la meciul cu Chindia Târgoviște am ieșit extaziat, aproape urlând de fericire, suprinzându-mă rememorând zile întregi faze de joc. A venit apoi nevoia aproape fizică de a face deplasarea la Brașov, prima după foarte mulți ani; cu tot ce implică asta. Iar astăzi am redescoperit sentimentul furiei și al frustrării în fața unei prestații slabe a echipei. Ce vreau să spun cu asta? Deși a fost o prestație dezastroasă și un rezultat prost, meciul de astăzi a pus ultima cărămidă la reîntoarcerea mea totală către ceea ce înseamnă acest fenomen UTA: dacă pot să ies extaziat de la un meci, dacă pot să mă scol cu noaptea-n cap și să îndur chinurile unei deplasări prin țară și dacă pot să spumeg de furie la un meci al acestei echipe înseamnă că da... această echipă este UTA! N-am nevoie de niciun certificat pentru a fi convins de asta, de nicio hotărâre judecătorească și nici de vreo bătălie a argumentelor câștigată cu cineva care crede altfel.
În final vreau să spun doar atât: deși din punct de vedere organizatoric s-au făcut foarte multe lucruri bune la acest club, toate aceste trăiri renăscute au o altă sursă: iar sursa aceea este cea corectă, cea care trebuie să fie: echipa! Cei care m-au făcut să mă bucur, să mă enervez sau să-mi doresc să-i urmez prin țară sunt băieții din teren: începând, în primul rând cu puști ca Dennis Man sau Ionuț Tănase, trecând prin arădeni cu suflet mare ca Alex Manea sau Alin Gligor și terminând cu veterani ca Sorin Botiș ori Sorin Strătilă. Ei m-au readus la stadion nu doar fizic ci și sufletește. Și tocmai de aceea, deși azi au jucat prost și, cum se spune în Ardeal, i-am suduit zdravăn, sâmbăta asta și în toate sâmbetele, duminicile sau miercurile ce vor urma voi fi în spatele lor! Indiferent de rezultat sau eșalon!
Forza UTA!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
01-06-2016, 22:36,
#45
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
E adevarat, azi calarasenii ne-au calarit insa nu trebuie dat in baieti pentru ca greul l-au dus aceeasi 14 jucatori. Unde mai punem oboseala acumalata in campionat si felul cum am cazut la baraj la cateva zile distanta dupa alta deplasare grea.
Nu caut scuze insa toate astea se aduna si-n plus nici calarasenii astia nu au echipa rea.

Eu unul raman increzator si zic ca la Arad vom intoarce calificarea. HAIDE UTA!

P.S. Astia chiar ne-au aratat ca pot exista terenuri mai proaste decat cel de pe "Motorul".
Răspunde
01-06-2016, 22:53,
#46
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
Giuliano, frumoasă postare.  Smile Jucătorii enumeraţi merită toate aprecierile pentru cum au luptat în acest sfârşit de campionat. Să nu uităm că Manea, Copil, Hlistei, Cipri Rus, Polgar, Chindriş şi alţii nu au mai jucat constant la acest nivel şi pentru ei e un vârf de carieră.
Răspunde
01-06-2016, 23:20,
#47
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
salutare, sunt multe de spus dupa meciul asta.. Cred ca jucatorii sunt obositi, e greu sa ai meci decisiv la Brasov si dupa cateva zile sa joci un baraj! E o prostie sistemul asta cu patru meciuri in 12 zile! Cred ca era mai bine daca din Liga I retrogradau patru echipe si din Liga II promovau patru direct.  Dunarea si-a asigurat de mult prezenta la baraj, noi am avut un meci decisiv in ultima etapa, plus aceste deplasari...! Din cate stiu Dunarea C. a jucat la Clinceni ultima etapa un meci "amical"! Imi era frica sa nu pierdem la scor si era important sa marcam cel putin un gol, e bine ca am marcat si cred ca altfel va fi meciul de acasa! Sunt sigur ca vom marca cel putin doua goluri, important e sa fim atenti in aparare! Deja am vazut suporterii de rezultat cum comenteaza aiurea pe diferite site-uri, din pacate nu ducem lipsa de astfel de oameni in Arad! Nu cred ca Dunarea e chiar asa de periculoasa in atac, problema e la noi in aparare, in meciul de astazi si o echipa de Liga III ne putea pune probleme!
Cred in calificare, asa cum am crezut si la Brasov pana in ultima clipa ca vom castiga! Daca nu marcam, un 4-0 era greu, dar un 2-0 nu e imposibil! Nu vreau sa judec niciun jucator, baietii si-au dorit mult sa scoata un rezultat bun, dar astazi atat s-a putut! E greu si pentru ei sa joace astfel de meciuri cu o asa incarcatura psihica tot la cateva zile!
Haide UTA, hai Aradu'!
Istoria adevarata nu se invata la scoala!
Răspunde
02-06-2016, 5:15,
#48
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
Am vazut si eu acum golurile. Pacat de gaurile uriase din aparare. Golul si faza lui Man si Stratila foarte frumoasa.
Capul sus si mergem mai departe, in 90 de minute se pot intampla multe iar baietii chiar nu au nimic de pierdut, e un sezon peste asteptari la ce sa propus. Cu totii la stadion sambata!
Răspunde
02-06-2016, 8:25,
#49
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
Giuli, abia acum am vazut mesajul tau (prpobabil aseara am postat in acelasi timp si de aia nu l-am vazut).
Jos palaria pentru ca asta este spiritul UTA-ei!
Răspunde
02-06-2016, 9:02,
#50
RE: Baraj #1: Dunarea Calarasi - UTA (01.06.2016, ora 18:00, Digi Sport 1)
(01-06-2016, 20:44)knazinho a scris: exact, mobilizare pentru sambata, sa-l injuram pe mihalcica cu m mic si sa batem..... totusi nici inchizatorii nu si-au facut treaba foarte bine, cel putin in primele 60 min...... de fundasi sa numai zic......foarte periculosi cei din mijlocul lor.....
remontada pe sambata..... sa-i zdrobim...... trebuie rezolvate aceste lacune foarte curand.

Oare tu esti unul din cei doi retardati de la tribuna 2 care de cateva meciuri incoace nu fac altceva decat sa injure antrenorul advers si jucatorii?
Daca da, sa stii ca rabdarea celor din jur are o limita, iar pt ca lucrurile sa nu degenereze, promit ca iti dau eu 10 lei de bilet numai sa stai acasa!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)