Dennis Man
07-06-2016, 20:04,
#1
Dennis Man
Dorit de Steaua și Dinamo, puștiul-minune de la UTA știe unde va juca în sezonul viitor! Anunțul conducerii

Denis Man, atacantul formaţiei UTA Bătrâna Doamnă, a atras privirile unor formaţii importante din prima ligă, Steaua și Dinamo fiind numele cele mai importante de pe listă.

"Denis Man este cel mai bun jucător din România la nivelul generaţiei 1998. Are nişte calităţi extraordinare care îl vor ajuta să ajungă un mare fotbalist.

Pentru formaţiile bucureştene care sunt interesate de serviciile lui am un mesaj de transmis: nu se pune problema plecării lui, visul jucătorului fiind acela de a evolua în tricoul UTA-ei în primul eşalon", a spus Codru Grădinaru, team managerul arădenilor, la Sport Total FM.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/dorit-de...80141.html

Corect! E important pentru jucător să plece atunci când e pregătit să facă pasul ăsta; şi mai ales la o echipă care pune preţ pe jucătorii tineri. Nu ca cele două, în special Steaua, care cumpără jucători tineri pentru a-i împrumuta ani de zile pe la tot felul de pseudoechipe precum cea cu care ne vom duela mâine. Şi, cel mai important lucru ar fi acela de a se da un semnal important: de la UTA nu se mai pleacă pe bani de 2 baxuri de apă plus iluzorice comisioane din transferuri viitoare. Cine vrea jucători de la UTA, să scoată banii, altfel spor la cumpărături din Congo sau Burkinafaso
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
22-08-2016, 13:49, (Ultima modificare: 22-08-2016, 13:49 de Kidu.)
#2
RE: Dennis Man
Citat:Cristian Man, tatăl lui Dennis: „Mi-a spus că Dennis va fi fotbalist! A avut dreptate”

Unul dintre cei mai fericiți arădeni din acest weekend a fost Cristian Man, tatăl lui Dennis, fotbalistul care sâmbătă a marcat de trei ori în poarta Brăilei, toate golurile fiind reușite cu capul.
În urmă cu 20 de ani, Cristi era unul dintre tinerii promițători ai fotbalului arădean. A debutat de timpuriu în liga secundă în culorile echipei Aris (fostă Strungul), evoluând apoi mai mult la echipe din județ. Și el era tot un fotbalist de profil ofensiv și îi plăcea golul.
Acum, imediat după reușitele lui Dennis, Cristi și-a reamintit cine i-a spus că fiul său va fi fotbalist.„Nevastă-mea era însărcinată cu Dennis, dar venea la fiecare meci al meu când jucam pentru Tricoul Roșu. Jucam în Aradul Nou, pe arena aia din capăt de la Constituției, iar ea era mereu la gard. Neamțu, Weirer, dacă ți-l mai amintești, mi-a spus atunci: Cristi, ăla mic va fi fotbalist. A avut dreptate…”, spune Cristi Man.
Tatăl tânărului fotbalist al Bătrânei Doamne nu își dorește ca Dennis să plece deocamdată de la UTA. „Pentru el cel mai bine în acest moment este să aibă continuitate. Au fost mai multe cluburi care și-au manifestat interesul pentru el, dar cred că cel mai bine este să rămână aici cel puțin în acest sezon și să confirme forma bună prin care trece. A marcat în fiecare etapă în acest campionat, dar trebuie să luăm în calcul și diferența de valoare dintre Liga 1 și liga secundă”, spune Cristi Man.

Cristi Man este antrenor al echipei din Liga a 4-a, Glogovăț. În dimineața jocului UTA – Brăila, echipa lui Cristi Man a pierdut cu scorul de 0-4 la Lipova, în etapa inaugurală din L4. Supărarea i-a trecut imediat după reușitele fiului său.

„A fost un meci greu împotriva unei echipe bune, printre cele mai bune pe care le-am întâlnit. Am început mai greu, dar pe parcursul meciului ne-am dat drumul și asta s-a văzut și pe tabelă. Mă bucur că am reușit să câștigăm acasă, în fața minunaților suporteri. Cu siguranță mă bucur că am reușit să înscriu și să îmi ajut echipa, dar nu contează cine înscrie, important e să câștigăm. Eram bucuros și dacă nu înscriam și dădeam trei pase de gol. Important e ca echipa să adune puncte și să câștigăm. Obiectivul meu este să îmi ajut echipa și să dau totul atunci când intru pe teren”, spunea Dennis imediat după meciul UTA – Brăila.

„Man a avut realizările de partea lui, e un jucător de excepție care chiar putea să mai puncteze o dată, tot cu capul, lucrul care nu l-a caracterizat până acum. Dar el își dorește mult de la viață, se pregătește bine mereu, sunt convins că a rămas cu picioarele pe pământ și vrea în continuare maximum de la el. Este, fără să pară că spun vorbe mari, un jucător de excepție, am mai spus-o nu o dată dar e important să aibă continuitate. Sigur, această victorie este în mare parte meritul său, dar e și al echipei, al lui Manea, Gligor, Miron, toți s-au luptat exemplar, atât tactic dar au avut și realizări. Legat de plecarea lui Man la lotul național, sunt ceilalți care vin din spate, care trebuie să vină la joc, care să încerce să profite de șansa acelor jocuri când ne vor lipsi acești juniori. Vom încerca să ne descurcăm, chiar dacă nu e pe placul nostru această situație“, a declarat Roli Nagy.

SURSA: Lucian DANILA, Special Arad

Citat:Cristian Man:˝Peste șase luni și peste un an, îl văd pe Dennis tot la UTA˝

Cele cinci goluri înscrise în primele trei etape de către DENNIS the MANace au atras serios atenția asupra evoluției excelente a tânărului atacant al UTA-ei. De evoluția fotbalistică a juniorului ce încă nu a împlinit 18 ani s-a ocupat și se ocupă și tatăl său, fost fotbalist și actual antrenor, Cristian Man.

˝Sper să ajungă UTA pe primul loc iar Dennis să joace bine, să marcheze, pentru că asta este datoria lui. Diferența dintre Liga a doua și Liga întîi este foarte mare și dacă Dennis ar face pasul mai sus acum, riscă să nu joace. Are și el minusurile lui, mai are de muncit și eu cred că acum este important pentru el să joace meci de meci, să aibă continuitate și să mai crească în valoare. La 17 ani a decis cîteva partide de liga a doua și desigur că a atras atenția unor cluburi de Liga întîi. Au fost oferte și vor mai fi dar peste șase luni sau peste un an eu îl văd jucând tot la UTA.˝ ne-a declarat Cristian Man, tatăl celui mai valoros jucător de perspectivă din curtea UTA-ei.

Parcursul rapid al lui Dennis de la juniori la seniori a fost posibil datorită ochiului profesionist al antrenorilor. ˝Încrederea acordată de antrenorii pe care i-a avut, Tisza și Păcurar, au făcut ca Dennis să ajungă la echipa de seniori la doar 17 ani, să joace meci de meci, ceea ce este extraordinar. La liga a doua este alt ritm de joc, alte antrenamente, o pregătire fizică și tactică mai bună și asta contează. A început fantastic acest campionat, cu goluri în fiecare partidă, sper să continue tot așa. Trebuie să rămână cu picioarele pe pământ, să muncească și să se pregătească în continuare și să fie util echipei.˝  
˝Sunt mândru de fiul meu și sper să ajungă un mare fotbalist.˝ a concluzionat tatăl lui Dennis.

SURSA: Lucian GREC, SportArad

Ma bucura o astfel de atitutdine din partea tatalui lui Dennis. Cu un astfel de parinte nu e de mirare ascensiunea baiatului.
Răspunde
12-05-2017, 20:02,
#3
RE: Dennis Man
Pacat ca nu joaca baiatul asta mai mult (Dennis Man), dar asa e cand te complici cu ciobanul:

"Se încing spiritele înaintea ultimei etape din play-off-ul Ligii 1, care se va disputa cu titlul pe masă. Trei echipe au șanse reale să câștige campionatul, este vorba despre Viitorul, FCSB și Dinamo, dar favorită este formația lui Gică Hagi, care depinde doar de ea. Dacă va câștiga cu CFR Cluj, atunci echipa ”Regelui” va fi campioană, în timp ce roș-albaștrii și alb-roșiii depind de Viitorul.

Hagi a răbufnit înaintea meciului care-i poate aduce primul titlu din istorie. Fostul lider al ”Generației de Aur” consideră că s-a făcut prea mult tam-tam referitor la echipa trimisă pe teren de CS U Craiova în meciul cu Viitorul și îi ironizează pe cei de la FCSB.
”S-a creat o presiune enormă în afara terenului din vorbe și din speculații. Noi nu am făcut nimic în afara terenului, nu am vorbit niciodată de adversari, nu se poate să faci așa, să inventezi lucruri. Păi la Pitești a dat gol Coman, născut în '98, asta înseamnă că am denigrat competiția? Cei de la FCSB au cumpărat de la noi trei jucători și tot nu ne-au bătut.

Acum îmi dau seama ce am riscat eu la meciul cu FCSB, când l-am băgat pe Casap, care are 18 ani. Antrenorii din stafful meu se uitau uluiți la mine, vă dați seama ce scenarii se făceau dacă pierdeam? Dacă pierd acum, parcă văd că se va spune că ne-am dat la o parte”, a declarat Gică Hagi în conferința de presă premergătoare meciului cu CFR.
Gică Hagi este de părere că presiunea este pe FCSB și consideră că Reghecampf trebuia să rișe mai mult și să-l folosească pe Dennis Man.
”Au luat cel mai bun tânăr jucător din liga secundă (n.r. - Dennis Man) și nu joacă deloc. Ce atâta frică? Vă dați seama cât de mare e presiunea dacă un super talent de 18 ani nu poate să joace alături de 10 jucători experimentați?", a mai spus Hagi.
În ultima rundă a play-off-ului, Viitorul va întâlni CFR Cluj, FCSB va juca cu CS U Craiova, în timp ce Dinamo va întâlni Astra, campioana din sezonul precedent."

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Com...y-off-Hagi
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)