Transferuri
30-05-2017, 21:28,
RE: Transferuri
(30-05-2017, 7:50)Giuliano a scris: Gru, tu spui că actuala conducere urmăreşte acelaşi miraj ca acum 10 ani. Spune-mi te rog, ce jucători vindea UTA acum 10 sau 5 ani? UTA nu vindea jucători, UTA aducea jucători pe salarii mari, pe care-i pierdea gratis şi ajungea la faliment; de două ori chiar! Dacă ar fi vândut jucători n-ar fi ajuns acolo. Suntem extraordinari noi arădenii: reuşim marea performanţă să strângem unpic peste 200 de abonamente dar avem pretenţia ca firmele din Arad să arunce cu milioanele în echipă, conducerea să nu vândă niciun jucător şi, dacă se poate, să fie şi foarte scorţoasă şi independentă faţă de primărie. Dar faptul că trebuie plătite nişte salarii ne dă de gândit? Ah, e treaba conducerii, nu a noastră, foarte comod de gândit! Aşa hulit cum a fost, transferul lui Dennis Man a plătit salariile jucătorilor pe un an întreg aproape, pentru că banii de la primărie nu pot fi folosiţi în scopul ăsta. În condiţiile în care la noi numărul de abonamente şi vânzările de materiale promoţionale sunt cum sunt, chiar crede cineva că putem atrage sponsori mai puternici decât cei care te alimentează cu sume cu 4 zerouri pe sezon? Şi atunci, cu ce să plătim salariile? Vrem să nu vindem, vrem să ducem jucători importanţi dar uităm că nu mai suntem în anii 70 când angajam jucătorii pe hârtie în fabrică şi partidul îi plătea la negru.

Din ce vad, tu cauti prilej sa-ti expui inca odata teoria aradenilor pretentiosi vs ce sunt dispusi sa ofere. Desi interesanta, in contextul actual e nepotrivita. Cand vorbeam de miraj, ma refeream la jucatorii tineri, care aleg repede sa mearga la echiplee ce le promit marea cu sarea, de genul Steaua. Desi, rational vorbind, nu au motive sa o faca la varsta asta. Gandirea asta, orientata in general catre capatuiala pe termen scurt, ii face pe cei mai multi sa se rateze. Ulterior, cu carierele incheiate prematur, nu le mai ramane decat sa dea interviuri prin GSP si Prosport in care sa se planga de deciziile proaste ale tineretii. Mi-ar parea extrem de rau ca Adrian Petre sa ingroase randurile acelor fotbalisti. Si nu, nu il vreau pe viata la UTA, chiar cred ca daca isi vede de treaba, in primul rand sa reinceapa sa joace fotbal, poate sa ajunga un jucator de sute de mii de EUR...salariu anual. In multe privinte, are calitati exceptionale, tine doar de el sa treaca peste sincopa asta de "prea mult, prea repede."
Răspunde
30-05-2017, 22:57, (Ultima modificare: 30-05-2017, 23:10 de Giuliano.)
RE: Transferuri
Adi Petre e un jucător foarte bun însă cu o mentalitate total greșită. Arogant, suficient, se vede cu mult deasupra clubului la care joacă. Și pe cum cresc ifosele pe atât scade randamentul în teren (asta evident ca o consecință a scăderii efortului și concentrării). Spre binele lui sper să se trezească dar... eu unul sunt suporterul UTA-ei și nu al lui X sau Y. Cei pe care tricoul UTA-ei nu-i mai încape... drum bun la prima ofertă corectă. Doar n-o să stăm să ne rugăm în genunchi de unul care după un sezon bun se crede prea finuț pentru munca de jos din liga a doua. Și mai am un punct de vedere, cu care știu că nu mulți sunt de acord dar eu mi-l mențin: de ăia cărora li s-a aplecat să muncească pentru noi în liga a doua, nu avem nevoie nici în prima!

"– La fel de sincer, rămâi la UTA dacă promovați?
Dacă promovăm, cred că da. Dacă ar fi să-ți dau procente, 60%. Dar depinde de mulți factori. Stau și mă gândesc dacă nu cumva o anumită ofertă refuzată nu înseamnă o șansă pierdută. Și nu mă mulțumesc cu puțin."

http://dincolodesport.eu/adrian-petre-de...undesliga/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
31-05-2017, 20:22,
RE: Transferuri
Petre este un jucator bun pentru nivelul diviziei in care a evoluat. Nu am convingerea ca in Liga 1, acolo unde ar avea de a face cu fundasi mai buni, cu un marcaj mai strict, ar avea acelasi randament. Dar el nu cred ca este constient de asta. El are nevoie de spatiu de manevra, rareori ii reuseste un dribling pe metru patrat. A dovedit in multe meciuri ca este delasator si infumurat, ca nu este un om de echipa. Il prefer pe Curtuius. Exista si avantaje de privi meciurile la TV: prim planurile cu fetele jucatorilor. Atunci se vede cel mai bine cat de implicati/transpirati/conectati la meci sunt unii (si aici Curtuius e printre primii, alaturi de rudimentarul Manea, Adili, Stahl, Miron, Filaret, Stratila si chiar si...surpriza...Burla) si cat de zeflemitori sunt altii gen Munteanu, Petre, Copil, Piccioni.
Nu vreau sa ma gandesc la scenariul (posibil, de altfel) ca Petre sa nu dea totul pe teren la meciurile de baraj, stiind ca, odata cu promovarea, cota lui actuala de 400-500.000 interesanta pentru un club gen FCSB, sa creasca la 800-900.000 sau peste si, astfel, echipe cu dare de mana sa zica pas....
Răspunde
31-05-2017, 22:08,
RE: Transferuri
Nu mi se pare corect sa acuzi pe cineva bazat doar pe niste simple teorii, oricat de plauzibile ti s-ar parea tie. Adi a avut un sezon excelent la UTA si santem acolo sus si datorita lui. Hai sa-i aratam respectul cuvenit...
Răspunde
31-05-2017, 23:48,
RE: Transferuri
Cat castiga Denis Man la Steaua? Cat a castigat la UTA? Despre ce vorbim? Petre,sau oricare alt fotbalist, la asa ceva se gandeste in primul rand. Restul sunt povesti. Eu personal nu-i judec, incerc sa-i inteleg. Puneti-va in locul lor (stiu ca e greu), oare voi ce ati face? Filosofia unui jucator de fotbal e foarte simpla: am o cariera scurta, tre sa fac cat mai multi bani! Cu toti cu care am discutat au aceeasi gandire.
Răspunde
31-05-2017, 23:52,
RE: Transferuri
Fara suparare insa gandesti superficial si la scara mica. Ce folos ca are salariul mai bun la FCSB dar joaca in liga a III-a? Cat va mai avea salariul asta? Dupa aia ce va face?
Răspunde
31-05-2017, 23:55,
RE: Transferuri
I se rupe in ce liga joaca, fac pariu cu oricare din voi. Ei nu gandesc pe termen lung, nici macar mediu. Totul se rezuma la ACUM.
Răspunde
01-06-2017, 0:00,
RE: Transferuri
Pai tocmai, pentru ca au cariera scurta ar trebui sa isi calculeze mai atent pasii pentru ca daca se pripeste, s-ar putea ca pumnul asta de bani ipotetici pe care i-ar primi sa fie maximul carierei sale.
In plus de asta n-a trecut niciun an, nu e Van Basten, unde dracu' sa plece?
Răspunde
01-06-2017, 1:27,
RE: Transferuri
Deja o luati pe aratura rau...
Presa manca cacat la fiecare pas, orice jucator care se remarca este vazut la FCSB. Hai sa ne vedem de ale noastre, ca avem multe de facut si sa nu ne mai batem capul cu prostiile unora. Mai avem un meci, urmeaza barajul , dupa ce rezolvam datele problemei, o sa vedem care sunt lucrurile pozitive si negative din acest an. Dupa ce tragi linie , poti vorbi de transferuri, in functie de liga in care o sa evoluam.
UTA Arad indiferent de liga, de jucatori, de antrenori sau conducatori! Indubitabil UTA ARAD 1945 !
Răspunde
01-06-2017, 10:32,
RE: Transferuri
Pai tocmai cred ca Noi santem cu siguranta printre cei care ne vedem de ale noastre de ceilalti.... nu sunt asa de sigur
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)