Liga I
30-04-2015, 9:19,
#61
RE: Liga I
Totusi, dedei, fcsb a vandut in iarna din fiecare compartiment cate un jucator. szukala, sanmartean si keseru. sanmartean facea jocul, keseru era marcator. cred ca si asta contribuie, pe langa complotul anti galca.
Semper Fidelis
Răspunde
30-04-2015, 9:43,
#62
RE: Liga I
Si mie imi pare un cumul de factori la toata aceasta situatie insa cu toate astea daca ASA-ul ia titlul eu cred ca va fi meritat numai pentru cursa de urmarire din retur.
Un plus din partea mea pentru ei ar fi pentru concentrarea de care dau dovada in fiecare meci. Ati vazut si aseara ce siguri erau in joc, ce executii si pase precise au dat inca din primul minut. Bravo lor!
Răspunde
30-04-2015, 11:01,
#63
RE: Liga I
Cum zice Bure, becaliotul a vandut in ultimii ani vreo 2-3 transe de jucatori care formau axul echipei. de la tatarusanu la chiriches, bourceanu, pintilii, sanmartean, keseru, szukala,etc. Nu poti sa vinzi tot ce ai prin casa si pe urma sa ai pretentia sa te umpli de bani din ch league . Nu ma bucur atat pt creatia pdl mures (nu pot uita cum acum ceva vreme stadionul , culorile si galeria erau toti orange boys si nu aveau vreo legatura cu traditia asa, insa in ultimii doi ani si-au dat seama de prostie) cat m-as bucura sa nu ia becali titlul si sa se umple iarasi de bani ca de vreo 5 ani incoace gunoiul ala a scos vreo cateva zeci de milioane din fotbal hahaind pe toate posturile tv si batandu-se pe burta gretos.

Merita felicitati si "mercenarii" mureseni , si cand spun mercenari nu ma refer la sensul peiorativ al cuvantului ci pur si simplu s-a vazut si aseara ce pot face o legiune de jucatori cu experienta , obisnuiti sa lupte pt titluri (nu pt meciuri vandute) si care sunt antrenati si platiti cum trebuie. Bravo lor pt ce au reusit anul asta . Chiar a fost discutia aici pe forum acum un an cand am observat ce echipa si-a facut falub pe vremea aia si spuneam ca or sa se bata la cupele europene, dar uite ca acum au sanse sa castige chiar titlul. Inca odata bravo lor......totusi nu poti sa nu observi cat de slab si jalnic a ajuns fotbalul la noi cand echipe infiintate peste noapte gen urziceni , cfr cluj sau tg mures ajung sa castige titlul sau cum otelul sau navodari , la fel ca si urziceni sau cfr cluj se desfiinteaza sau sunt in curs de desfiintare dupa ce cativa "patroni" si-au umplut buzunarele peste noapte de milioanele din fotbal. Un fotbal sub orice critica de slab si totusi ....cu o audienta cu mult peste media campionatelor mai tari din lume (conform ultimului sondaj facut de fifa privind interesul manifestat de populatia fiecarei tari pt fotbal)
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-04-2015, 16:55,
#64
RE: Liga I
Si cand te gandesti ca echipa asta ne egala anul trecut nemeritat din penalty in minutul 90 in prima etapa si unde au ajuns ei unde am ajuns noi. Sad Ce frumos era sa fim in locul lor , poate peste cativa ani cand o sa fie gata si stadionul.
Răspunde
30-04-2015, 19:10,
#65
RE: Liga I
Nu era echipa asta! Cred ca nici un sfert din ea... N doye, bumba, zicu, axente, sepsi, stancioiu, marius constantin, voiculet, muresan...
Răspunde
30-04-2015, 19:42,
#66
RE: Liga I
Doar Bumba era dar eu altceva am vrut sa zic , cu cap si daca vrei poti sa faci o echipa frumoasa care printr-o conjunctura favorabila poate sa castige campionatul din postura de nou promovata.
Răspunde
18-05-2015, 8:52,
#67
RE: Liga I
Un editorial ce se potrivește și la Liga a III a.

http://www.tolo.ro/2015/05/18/cine-e-blat/

Suspansul salvează finalul de campionat, dar nu e suficient ca să salveze imaginația noastră încremenită în blaturi.

Două echipe aleargă șchiopătînd umăr la umăr. Tot timpul cînd se întîmplă asta există motive să te îndoiești. Cu încetinitorul, orice fază în care interacționează mai mult de trei fotbaliști poate alimenta teoria conspirației.
Pînă acum, ediția 2014-2015 ni s-a părut submediocră pentru că nu avea tensiune. Steaua conducea detașat și asta i-a făcut pînă și pe șefii clubului să creadă că vor cîștiga fără emoții. Așa se explică plasarea lejeră a nunții lui Adi Popa cu trei etape înaintea finalului.
Se visau campioni matematic pînă în runda a 32-a! Dacă ar fi fost după sufletul și luciditatea șefilor din Ghencea, la Brașov ar fi intrat șoferul de autobuz să joace în roș-albastru, căci baștanii i-ar fi învoit și pe cavalerii de onoare.
Numai că, între timp, s-a stîrnit cursa admirabilă de urmărire a ASA care, pe nebăgate de seamă, a devenit ea favorită.
După golul superb de sîmbătă al lui Voiculeț, oamenii au zis că Pecanha a stat prea în față. Și Cordoba a stat la fel cînd Hagi a tras din tușă direct sub bara de pe Rose Bowl.
Altă suspiciune: „Nimeni din flancul drept al Petrolului n-a intrat la Voiculeț, lăsîndu-l să tragă!”. Așa e, numai că reflexul omenesc este acela de a te retrage tot mai mult în ultimele minute. Fotbalistic e greșit, dar uneori învinge partea aceea de creier neschimbată în milenii de evoluție.
Nimeni din echipa României n-a intrat să blocheze centrarea inițială către Kennet Andersson în meciul cu Suedia, iar Prunea a ezitat și el, dar dacă cineva se gîndește la blat, să ridice două degete ca să formăm 112!
Sportul e mereu interpretabil. Dacă nu pleci de la premisa bunei-credințe, o poți lua razna.
Pînă la urmă, nici nu contează dacă ai putea avea dreptate în bănuielile tale, pentru că deja perspectiva îți e cu totul deformată.
E foarte greu de imaginat că cineva, avînd în vedere toate acțiunile justiției, ar avea curajul să cumpere fotbaliști în acest moment! Și de ce ar fi „mai cumpărat” petrolistul Astafei, autorul unor ratări într-adevăr epocale de care a beneficiat ASA, decît brașoveanul Țîră, cel care a rașchetat cîteva mingi cînd scăpase spre poarta Stelei?! Adevărat, diferența esențială e că Țîră a marcat un gol. Însă a și rispit mai apoi cel puțin unul.
De fapt, această polemică este un compliment neașteptat pentru Liga 1. Cînd toată lumea sforăia, suporterii s-au trezit brusc și au început să se certe între ei și să-i admonesteze pe fotbaliști, pe ziariști și pe arbitri. Yes! Acesta e fotbalul, asta se presupune că e de făcut în ultimele etape ale unui campionat care s-a retrezit miraculos la viață.
Se joacă mai bine? Da și nu. ASA a avut nevoie de 178 de minute ca să înscrie printr-o execuție de astru izolat a lui Voiculeț. Iar la Steaua, deși echipa pare că-și revine, Gâlcă rămîne greu de intuit în ceea ce vrea, cere și reușește.
Spectacolul acestui final vine mai degrabă din imprevizibil, din imaginea tremurată a camerelor de luat vederi de pe stadioane, cînd lumea sare ca să ridice brațele sus, descriind în aer calcule, suspiciuni și credința că toți ceilalți sînt niște fraieri și numai noi, cei de pe rîndul ăsta, înțelegem cu adevărat ceea ce se petrece.
Răspunde
18-05-2015, 14:23,
#68
RE: Liga I
http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal-...ate-49924/

FC Petrolul Ploieşti, FC Rapid, CFR Cluj, U Cluj, Oţelul Galaţi, Ceahlăul Piatra Neamţ, FC Braşov şi Metalul Reşiţa au primit sancţiuni cu depunctarea din partea Comisiei de Fond a Sistemului Naţional de Licenţiere din cadrul FRF, anunță Mediafax
Astfel, în urma analizării dosarelor prezentate de cluburile care au solicitat licenţă pentru Liga I, ediţia 2015-2016, prima instanţă a considerat că şapte grupări din primul eşalon şi unul din cel de-al doilea nu au îndeplinit criteriile financiare.

În consecinţă, în primul an în care Federaţia Română de Fotbal a renunţat la sancţionarea cu retrogradarea pentru neîndeplinirea cerinţelor din manualul de licenţiere, Comisia de Fond a stabilit următoarele sancţiuni:

Metalul Reşiţa - 9 puncte penalizare

Ceahlăul Piatra Neamţ - 9 puncte

Petrolul Ploieşti - 6 puncte

CFR Cluj - 6 puncte

Rapid - 3 puncte

Oţelul Galaţi - 3 puncte

FC Braşov - 3 puncte

Universitatea Cluj - 3 puncte şi 50.000 de lei.

Dintre cele opt grupări, sancţionate în total cu 42 de puncte, Ceahlăul Piatra Neamţ şi Oţelul Galaţi sunt retrogradate matematic în Liga a II, iar Metalul Reşiţa nu poate evolua în ediţia viitoare a Ligii I, pentru că, din Seria a II-a a Ligii a II-a din care face parte, a promovat deja ACS Poli Timişoara.

Conform regulamentului, deducerea punctelor se face în sezonul 2015-2016 al Ligii I, prin decizii ale Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF, la solicitarea directorului de licenţiere.

După ce în ultimii ani, mai multe cluburi, printre care Rapid sau Gloria Bistriţa, nu au îndeplinit criteriile financiare obligatorii pentru obţinerea licenţiei şi au fost retrogradate în Liga a II-a la masa verde, conducătorii grupărilor din Liga I au solicitat conducerii FRF în octombrie 2014 relaxarea condiţiilor şi eliminarea sancţiunii cu retrogradarea. Pierderea licenţei a provocat de asemenea o serie de procese la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne şi modificarea componenţei Ligii I după începutul competiţiei.

În 10 noiembrie 2014, la recomandarea UEFA, Comitetul Executiv al FRF a eliminat sancţiunea cu retrogradarea, aceasta fiind înlocuită cu depunctarea şi penalizarea financiară.
Răspunde
22-05-2015, 10:41, (Ultima modificare: 22-05-2015, 10:42 de Redpunk_one.)
#69
RE: Liga I
Iarasi configuratia ligii I decisa de TAS !!! Oare de ce dracu nu sunt dati afara cei vinovati de la comisiile asea care iau decizii ampulea care ulterior sunt anulate pe la TAS ?

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv...50417.html

TAS i-a anunţat azi pe cei de la CFR Cluj că şi-au primit înapoi cele 24 de puncte pierdute la instanţele fotbalistice interne din cauza datoriilor către 6 jucători.

Cei din Gruia au fost mereu optimişti, invocînd că hotărîrea Comisiei de Disciplină FRF a venit ulterior intrării oficiale în insolvenţă, produsă în aceeaşi zi.

"Mă aşteptam la această decizie de la TAS. Am avut nişte apărători excepţionali, iar avocaţii şi-au făcut meseria. Nu aveam cum să pierdem pentru că legea insolvenţei ne dădea dreptate. S-a făcut un abuz mare împotriva CFR-ului atunci cînd s-a luat decizia de a ni se lua cele 24 de puncte", a zis Iuliu Mureşan pentru GSP.RO.

Preşedintele clujenilor şi-a făcut deja planuri pentru sezonul viitor: "După decizia de azi am primit deja foarte multe telefoane de la investitori care vor să bage bani la CFR Cluj. Sînt şanse mari ca echipa să arate la fel de bine ca anii trecuţi, cînd eram o forţă în Liga 1. Viitorul va fi mult mai bun pentru noi şi sînt sigur că echipa va arăta mult mai bine".

Despre problemele pe care le-au avut în acest sezon, Mureşan a punctat: "Din păcate, ne-am trezit tîrziu şi am pierdut multe puncte după ce am primit decizia iniţială de la FRF. Acum jucătorii au altă stare de spirit, au dovedit că au luat caracter puternic şi au cîştigat ultimele meciuri".

CUM ARATĂ ACUM CLASAMENTUL

CFR Cluj va urca astfel pe locul 3 cu 54 de puncte, iar Gaz Metan cade pe loc retrogradabil, fiind pe locul 13.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-05-2015, 11:02,
#70
RE: Liga I
După decizia asta U Cluj și Brașov sunt practic retrogradate, fiind la 6 puncte de Chiajna, echipa de pe locul 12 (nu știu  cum stau la rezultatele directe). Rapidul are șanse mici, iar Gaz Metan are de doi bani speranță. U și Mediaș vor veni sigur la noi în serie, probabil și Brașovul. Oricum va fi altă viață pe Cluj Arena față de Becicherec Arena. Big Grin
Răspunde
22-05-2015, 13:22,
#71
RE: Liga I
Imi este greu sa cred ca U cluj sau Brasov vor putea continua in liga a doua ,avand in vedere ca sunt in insolventa si tot planul de reorganiazare se baza pe bani venite din televizari!
Facand o gluma ,cred ca sunt sanse mai mari sa ne intalnim in liga a doua cu Sebis decat cu U sau Brasov
Răspunde
26-05-2015, 17:12,
#72
RE: Liga I
Ce dezastru e in Liga 1 in legatura cu drepturile TV !

Scandal uriaş la Adunarea Generală a LPF. Cluburile, informate că vor primi cu 6 milioane de euro mai puţin în noul sezon. Cei prezenţi au vrut contractul, şeful Ligii i-a refuzat | UPDATE Se cere revenirea la 18 echipe! Revin drepturile la Digi?


UPDATE 16:32 O altă posibilă consecinţă a scandalului pe drepturile TV ar putea fi revenirea contractului la RCS. ProSport a mai scris despre interesul companiei care are aproape 50% din piaţa de cablu din România şi care a deţinut drepturile pentru campionat în intervalul 2008-2014.
Pe scurt, în acest moment situaţia e următoarea:
> abonaţii din reţeaua UPC văd o parte din meciurile Ligii 1 gratis, iar o altă parte (cele mai interesante jocuri) contra unui abonament de 10 lei pe lună. Partidele sunt transmise pe Look TV şi Look Plus.
> abonaţii din reţeaua Telekom (Dolce) văd, de asemenea, o parte din meciuri gratis, iar derby-urile contra unui abonament lunar de 9,5 lei. Partidele sunt transmise pe Look TV şi Look Plus.
> abonaţii din reţeaua RCS văd, pe Digi, gratuit toate meciurile din Liga 1.
Potrivit informaţiilor ProSport, UPC şi Telekom plătesc la un loc, pentru meciurile transmise gratis în reţelele lor, circa 16,8 milioane de euro pe an. RCS plăteşte 12 milioane.
Între conducătorii de cluburi există în acest moment suspiciunea că se încearcă tragerea lor pe sfoară. Concret, ei bănuiesc că, prin această micşorare de contract, e vizată disponibilizarea unor milioane de euro care ar trebui să intre în alte conturi, ne-a explicat unul dintre oficiali, sub acoperirea anonimatului.
Pe de altă parte, lucrurile sunt mult mai complicate. După preluarea contractului de ISB Ltd, audienţa şi interesul pentru Liga 1 s-au prăbuşit. Au existat numeroase meciuri cu audienţă zero. Acest argument le-a fost adus marţi şefilor de cluburi. Cabliştii sunt şi ei surprinşi de lipsa de interes a românilor faţă de competiţia internă.
Digi ar fi interesată, în continuare, de campionat, aşa cum a fost şi anul trecut, dar nu la preţul de 27 de milioane, considerat nerealist. În cazul rezilierii actualului contract, există posibilitatea unei oferte de la gigantul patronat de miliardarul Zoltan Teszari.
Pe de altă parte, şefii de cluburi sunt cu spatele la zid. Fără banii din drepturile TV, cei mai mulţi dintre ei dau faliment. Multe cluburi au girat cu banii din drepturile TV împrumuturi la diverse bănci. Le e frică să nu rămână fără niciun contract, dar în acelaşi timp îşi dau seama că au fost traşi pe sfoară. Digi ar fi o variantă mai convenabilă pentru ei şi deoarece şefii acestui post ar agrea, susţin sursele ProSport, o Liga 1 cu măcar 16 echipe, ceea ce ar fi mai pe placul şefilor de cluburi, care în marea lor majoritate cred că formula cu 14 echipe şi doar două retrogradate e una nefericită.
________________________________________
UPDATE 16:00 În acest moment, vestea căzută ca un trăsnet a provocat confuzie şi reacţii divergente printre şefii de cluburi. Unii vor rezilierea imediată a contractului, alţii vor renegociere. Ioan Horoba, şeful grupării Gaz Metan, propune revenirea imediată la sistemul cu 18 echipe! Părerea acestuia are mari şanse să fie îmbrăţişată de multe cluburi. Astă-iarnă, ProSport a dezvăluit în exclusivitate o tentativă de schimbare din mers a sistemului competiţional. O propunere venită de la Chiajna şi trimisă tuturor cluburilor a câştigat rapid popularitate, însă Iorgulescu a parat printr-o atitudine agresivă. Şeful LPF a anunţat că reducerea numărului de echipe de la 18 la 14 este stipulată în misteriosul contract pe care cluburile nu-l citiseră şi că, în această situaţie, dacă vor cei 27 de milioane de euro, cluburile trebuie să accepte situaţia. A urmat un comunicat băţos, în care şefii cluburilor au fost jigniţi chiar pe site-ul LPF.
Acum, când termenii înţelegerii sunt schimbaţi din mers chiar de partenerul de afaceri, conducătorii de cluburi nu se mai simt constrânşi să respecte contractul.
________________________________________
Adunarea Generală a LPF de marţi dimineaţă a degenerat într-un imens scandal din cauza banilor pe drepturile TV. O reprezentantă a firmei care a câştigat drepturile TV anul trecut, asistată de Gino Iorgulescu, şeful Ligii, i-a anunţat pe şefii cluburilor de Liga 1 prezenţi la sediul LPF că, din cauza scăderii audienţelor, li se vor tăia peste 6 milioane de euro din cei 27 de milioane pe care se semnase anul trecut contractul! Firma care deţine drepturile este Intel Sky Broadcast LTD, un offshore în spatele căruia s-ar afla Arpad Paszkany.

Date culese de pe site-ul transfermarkt!

Conducătorii cluburilor, care făcuseră anul trecut compromisul de a accepta trecerea, din vara aceasta, la un campionat cu 14 echipe jucat cu play-off şi play-out după ce li se fluturase contractul de 27 de milioane, au protestat vehement. A izbucnit un scandal de proporţii, susţin sursele ProSport, atmosfera degenerând total atunci când, după ce i s-a cerut să prezinte contractul semnat cu offshore-ul maltez, Iorgulescu a refuzat.
Preşedintele LPF le-a cerut conducătorilor de cluburi să se prezinte la ligă cu jurişti, avertizându-i că nu-i lasă să iasă din incintă cu exemplare ale contractului pentru drepturile TV.
A fost o bătaie de joc. Ne-am trezit cu reprezentanta firmei Intel Sky Broadcast care ne-a făcut pur şi simplu o informare, dacă vă puteţi imagina aşa ceva! Nici măcar nu ne-a întrebat, nu ne-a făcut o propunere oficială. Ne-a informat că la anul vom primi aceiaşi bani ca şi anul acesta, deşi numărul cluburilor scade de la 18 la 14. În total, drepturile TV se reduc cu vreo 6 milioane", ne-a relatat unul dintre cei prezenţi la furtunoasa şedinţă.
Indignarea conducătorilor de cluburi a crescut, au dezvăluit pentru ProSport martori oculari, atunci când li s-a prezentat un raport despre starea fotbalului românesc întocmit în bătaie de joc: "A fost absolut jenant. Au copiat bugete, salarii şi cote de transfer de pe site-ul transfermarkt.de! E posibil aşa ceva? A fost ceva redactat de amatori şi prezentat nouă ca argument forte".

Romică Paşcu şi Iuliu Mureşan n-au avut nimic de obiectat

Dintre cei 17 conducători de cluburi prezenţi (Ioan Horoba, de la Gaz Metan, a pierdut avionul şi n-a ajuns la şedinţă), doi - Iuliu Mureşan de la CFR Cluj şi Romică Paşcu de la FC Braşov - n-au avut nimic de comentat. Restul au protestat vehement, obligându-l pe Gino Iorgulescu să facă un pas înapoi. S-a convenit ca, în cel puţin 10 zile (intervalul prevăzut de regulamente), să se convoace o nouă Adunare Generală a LPF, iar deţinătorii drepturilor TV să se prezinte cu o propunere oficială şi concretă. Se va supune apoi la vot această diminuare a contractului, dar nimeni nu pare dispus să facă acest compromis.
Stilul absolut superficial şi neprofesionist în care se derulează lucrurile în fotbalul românesc a generat şi alte situaţii incredibile. În acest moment de criză, conducătorii de cluburi din sală au realizat că nu cunosc clauzele contractului pentru drepturi TV pe care-l semnaseră anul trecut! Cum Iorgulescu nu vrea să le dea contractul pe motiv că are clauze confidenţiale, s-a stabilit că reprezentanţii cluburilor, însoţiti de jurişti, vor merge zilele următoare la Ligă şi vor consulta actele. "Trebuie să vedem ce clauze sunt. Normal ar fi să existe clauze de penalizare pentru partea care nu respectă contractul", şi-a exprimat speranţa unul dintre conducătorii de club, într-o discuţie cu reporterii ProSport. Modul total netransparent în care Iorgulescu a procedat în semnarea contractului şi neglijenţa cluburilor, care au aprobat actele fără să le citească, poate duce acum la situaţii absurde. Adică s-ar putea constata chiar că Intel Sky Broadcast are dreptul să modifice unilateral, oricând pofteşte, actualul contract!

Dragomir e încântat: "Să vină DNA-ul! Contractul fără garanţii e puşcărie curată!"

Dumitru Dragomir, fostul şef al LPF înlocuit de Gino Iorgulescu în toamna lui 2013, a explodat plin de satisfacţie, după evenimentele de marţi. "Ha, ha, ha! Exact ce am spus eu! Când nu faci licitaţie, te ia maşina în bot. Acum să-i întreb eu pe ei (n.r. - pe actualii conducători ai LPF) de ce nu au făcut licitaţie şi cine răspunde pentru ce se întâmplă? Pentru că acum vine DNA-ul. Eu, dacă procedam aşa şi nu făceam licitaţie, eram arestat de o sută de ori până acum. Acum îşi dă toată lumea seama că asta a fost şmecheria? M-au dat afară de la ligă pentru bani. Au făcut contracte fără garanţii, eu nu am făcut unul fără garanţii, pentru că în momentul în care încălcau contractul, pac, le luam garanţia. Altfel, contract fără garanţii e puşcărie curată. Cine a făcut asta să răspundă", a declarat Dragomir, pentru MEDIAFAX. Cei arătaţi cu degetul sunt, în mod explicit, Gino Iorgulescu, în calitate de preşedinte LPF, şi Justin Ştefan, secretarul general al LPF.
Dragomir le cere cluburilor din Liga 1 să cheme procurorii anticorupţie  şi să nu cedeze la presiunile făcute de ISB şi conducerea Ligii. "Preşedinţilor de cluburi le transmit să fie tari pe poziţii şi să analizeze bine contractul. Dacă a fost făcut fraudulos să se îndrepte imediat către DNA", a adăugat Dragomir pentru aceeaşi sursă.
Semnele colapsului au apărut astă-toamnă
În primăvara lui 2014, Iorgulescu a pus pe masă un contract pentru drepturile TV ale Ligii 1 cu o firmă offshore din Malta care oferea 27 de milioane de euro pe sezon pe o durată de cinci ani. Numai că planurile financiare ale noilor deţinători ai drepturilor TV n-au mers aşa cum plănuiseră aceştia. Timp de 6 luni, RCS a refuzat să intre în combinaţia propusă de Iorgulescu şi Paszkany.
Contractul a fost la un pas de colaps astă-iarnă, înţelegerea la care s-a ajuns cu Digi oferindu-le un mic răgaz deţinătorilor drepturilor TV până acum. Despre gravele probleme cu banii întâmpinate de cei care au cumpărat televizarea campionatului, ProSport a scris în exclusivitate, în mai multe rânduri, pe parcursul ultimului an.

http://m.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/scandal-urias-adunarea-generala-lpf-cluburile-informate-vor-primi-6-milioane-euro-putin-noul-sezon-cei-prezenti-au-vrut-contractul-seful-ligii-i-refuzat-update-cere-revenirea-18-echipe-revin-14337857
Răspunde
28-05-2015, 22:02,
#73
RE: Liga I
Doamne ce parodie de campionat! FCSB campioana Smile)
Răspunde
28-05-2015, 22:55, (Ultima modificare: 28-05-2015, 22:56 de I 929.)
#74
RE: Liga I
Indiferent de condiţii, numărul sau calitatea suporterilor, Târgu Mureş trebuia să bată azi. Au făcut o primă repriză bună, au jucat aşa cum trebuie, însă apoi s-au retras - iar asta înseamnă o problemă pe bancă, mentalitatea românească şi posibil pregătirea fizică. Steaua sau FCSB nu este o campioană meritoasă, sau cel puţin jucătorii nu, doar antrenorul - cu toate minusurile lui. Mi s-a părut clar că jucătorii importanţi au vrut să-l saboteze, împinşi din umbră de "Reghe". Oricum, nivelul campionatului a fost foarte jos, poate cel mai jos din istorie, iar şansele pentru o comportare bună în cupele europene sunt foarte mici. Măcar Steaua are ceva şanse în plus...Urmează o finală de cupă între campioană şi o retrogradată în cazul căreia nu se ştie exact dacă meciul respectiv nu va fi ultimul din, hai să-i zicem, actuala formă de organizare a clubului.
Răspunde
28-05-2015, 23:55, (Ultima modificare: 28-05-2015, 23:55 de robert.)
#75
RE: Liga I
Voiculet a pierdut titlul pentru Targu Mures cu ratarea dintr-un metru in min 92-93 dar sunt de acord ca ambele echipe arata foarte slab d.p.d.v al jocului, mai ales ca la Steaua din cate vad a revenit si marele specialist care face schimbarile si echipa.
Răspunde
16-07-2015, 18:23,
#76
RE: Liga I
Interesant, de urmarit daca Tg. Jiu o sa aiba rezultate bune cu preparatorul fizic care a facut treaba serioasa in trecut la Steaua:

http://www.ziare.com/fotbal/stiri-fotbal...sc-1373513

"Revenire spectaculoasa in fotbalul romanesc

Unul dintre artizanii succeselor obtinute de Steaua in perioada 2012-2014 se intoarce in Liga 1.

Preparatorul fizic Thomas Neubert va colabora cu Edi Iordanescu la Pandurii Targu Jiu, anunta Prosport.

Pe langa Neubert, gorjenii au pus mana pe inca un membru din staff-ul tehnic al lui Laurentiu Reghecampf, medicul Radu Paligora.

Neubert e considerat a fi omul din spatele succeselor obtinute de Steaua lui Reghecampf si un adevarat magician al pregatirii fizice.

In ceea ce-l priveste pe Reghecampf, acesta e in continuare liber de contract dupa despartirea de Al Hilal. "
Răspunde
14-10-2015, 21:34,
#77
RE: Liga I
Problemele financiare cu care se confruntă toate structurile sportive finanțate cu bani de la administrația locală au ajuns și la ACS Poli Timișoara. Prezent în platoul Diviziei Locale, managerul general al clubului de fotbal, Daniel Stanciu, a explicat care este situația exactă a grupării alb-violete.

Ne apropiem de limita de subzistență, într-o săptămână...două, în mod normal, ar trebui să închidem porțile”, susține Daniel Stanciu.
Bănățenii sunt loviți de blocajul Curții de Conturi chiar într-un moment în care echipa era pe un trend ascendent. Nici conjunctura nu le este prea favorabilă având în vedere că alb-violeții au programate trei deplasări lungi în următoarea perioadă: în capitală, la Severin și la Botoșani.
„Din păcate pentru noi, situația e cu atât mai dificilă cu cât urmează o serie de jocuri foarte importante, majoritatea în deplasare, unde, bineînțeles, sunt alte cheltuieli. MUSCĂ. La noi e ca și cum ai cumpărat o mașină de lux în leasing, ai plătit avansul, prima și a doua rată și ai rămas fără bani”, adaugă managerul general al ACS Poli.
Situația poate deveni cu atât mai complicată cu cât alb-violeților le va fi greu să mai țină unii jucători în iarnă, câțiva dintre stranierii din lot fiind deja vizați de alte echipe.
„Din punctul meu de vedere, va fi foarte greu să îl mai țin pe Llorente, un jucător care este dorit de foarte multe cluburi din Liga I și există un interes real și din străinătate pentru el. E foarte greu să îl mai țin pe Sacha Kirchstein, unul dintre cei mai buni portari, la ora actuală, din Liga I. Bineînțeles că nici Hernandez nu poate să mai stea”, încheie Stanciu.

http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi...gn=FB-Post

Cred ca ar trebui sa gasim cat de curand un finantator sa nu ne trezim cu surprize neplacute pe viitor.
Răspunde
14-10-2015, 22:30,
#78
RE: Liga I
Avem nevoie de investitori care să vadă fotbalul și acest club ca o afacere, de o societate organizată ca SA. Altfel, fie cu autoritățile, fie cu diverși finanțatori vom pluti într-o permanentă nesiguranță. Asta este însă situația generală în fotbalul românesc și probabil ne vom duce la fund odată cu toată corabia dacă nu se iau măsuri drastice de reorganizare a fotbalului. Nu văd însă cine le va lua deoarece nici cei care conduc structurile de vârf și nici cei care conduc cluburile nu sunt interesați să schimbe lucrurile fundamental. Dimpotrivă, unii știu că vor pierde ciolanul și vaca de muls (chiar dacă e din ce în ce mai anemică, trebuie stoarsă până la ultima picătură de lapte) iar alții pur și simplu sunt prea limitați pentru a înțelege ce se întâmplă în jurul lor.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
14-10-2015, 22:40,
#79
RE: Liga I
Problema e şi la Curtea de Conturi din punctul meu de vedere, pentru că nu au o practică unitară pe toată ţara. Din moment ce continuă să existe cluburi de fotbal de Liga I finanţate de primării, înseamnă că pe undeva există o soluţie perfect legală. O primărie trece printr-un control al Curţii de Conturi cel puţin o dată la doi ani, deci la Chiajna, Mioveni, Voluntari etc probabil e ok. La Timişoara poate sunt mai expuşi, având şi precedentul cu societatea lui Iancu. Şi Primăria Arad a trecut prin controale ale Curţii, iar rezultatul a fost doar o întârziere a unor plăţi, din câte cunosc eu, cauzată în mare parte de faptul că funcţionarii "suflă şi în iaurt", mai ales că cel de la cabinetul 1 nu prea-şi asumă altceva decât merite - unde are ocazia.

Ar trebui găsită o finanţare privată în mai multe domenii, dar sistemul..., dar şi oamenii de afaceri... Sad
Răspunde
03-11-2015, 10:22,
#80
RE: Liga I
Cat de interesant mai e fotbalul in Romania ? Chiar inainte sa citesc stirea asta m-am uitat la filmuletul cu suporterii Dresdei la meciul din liga a 3-a germana, Dynamo Dresda - Magdeburg si imi dau seama ca la noi fotbalul este o gluma proasta. Tinerii din ziua de azi trec de la jocul cu mingea la jocul cu mouse-ul...

Steaua-CFR cît EnVyUs-Na'Vi » Meciul din Liga 1 a adunat la fel de mulți spectatori cît Dreamhack Cluj-Napoca 2015

Meciul dintre CFR Cluj și Steaua a adunat la fel de mulți spectatori, 7.000, cît a strîns și Dreamhack Cluj-Napoca 2015, un turneu major de jocuri pe calculator în finala căruia s-au întîlnit francezii de la EnVyUs și ucrainenii de la Na'Vi.

Derby-ul etapei nu a născut un interes pe măsura importanței partidei, iar stadionul Dr. Constantin Rădulescu s-a evidențiat prin mai multe sectoare goale. Pentru meciul dintre CFR și Steaua s-au vîndut 7.000 de bilete, în condițiile în care stadionul are o capacitate totală de 23.500 de locuri.

În paralel cu partida din Gruia, în același oraș, Sala Polivalentă a găzduit un festival de jocuri pe calculator. La Dreamhack 2015 au fost tot 7.000 de spectatori în tribune pe parcursul finalei turneului de Counter-Strike: Global Offensive, în timp ce alți 3.000 de pasionați ai acestui domeniu au preferat să își petreacă timpul la standurile IT de pe holurile Polivalentei.

Pe parchetul sălii a fost instalată o scenă cu două cabine din care echipele participante au jucat. Partidele au fost proiectate pe trei ecrane enorme, iar publicul a stat atît în tribune, cît și pe scaune așezate pe suprafața de joc. În plus, finala de Counter-Strike a fost transmisă și pe internet și urmărită de aproximativ un milion de oameni.

CE ESTE COUNTER-STRIKE

Counter-Strike: Global Offensive este cea mai nouă versiune a unuia dintre cele mai populare jocuri din toate timpurile. Jocul reprezintă lupta dintre teroriști și forțele poliției. Echipa teroristă poate cîștiga o rundă prin două modalități: prin plantarea unei bombe într-un loc specific și protejarea acesteia de forțele militare care vor încerca dezamorsarea, respectiv prin eliminarea forțelor de ordine.

Echipa polițiștilor poate cîștiga runda fie protejînd timp de 1:45 minute locul de plantare, fie dezamorsînd bomba, fie eliminînd întreaga echipă adversă. Prima echipă ce ajunge la 16 runde cîștigate este declarată învingătoare.

Fiecare formație este alcătuită din 5 oameni. În acest moment există aproximativ 9 milioane de jucători în întreaga lume și zeci de echipe profesioniste. EnVyUs, campionii de la Cluj, au cîștigat 100.000 de dolari, dintr-un fond de premiere de 250.000 de dolari.

40 de lei
a costat cel mai ieftin bilet la Dreamhack, în timp ce la CFR-Steaua cel mai ieftin a fost 20 de lei

Sursa : http://www.gsp.ro/gsp-special/diverse/st...62477.html
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)