Liga a II-a
23-04-2014, 19:56,
#21
RE: Liga a II-a
Nu e vorba de reprezentare ci de faptul ca e greu, daca nu imposibil sa ceri presei sa nu mai scrie nimic despre un club de liga a II-a care joaca in Arad si mai ales unul care ....... aduce rating prin scandalul zilnic pe care il face.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
23-04-2014, 20:55,
#22
RE: Liga a II-a
Adi, iti inteleg supararea mai ales ca se folosesc de numele UTA insa nu avem ce face. Pana se termina competitia ei sunt UTA pentru FRF.
Stiu, e greu de inghitit tot circul asta care murdareste numele UTA insa asta e, inghitim in sec si mergem mai departe.
Răspunde
27-04-2014, 11:32,
#23
RE: Liga a II-a
Citat:FC Clinceni aşteaptă să promoveze pentru a se muta la Piteşti: ”Noua echipă se va numi FC Argeş 1953”

FC Clinceni a câştigat doar un punct în urma meciului din etapa a II-a a play-off-ului Seriei I a Ligii a II-a. Ilfovenii au remizat pe terenul echipei ACS Berceni, scor 2-2, după ce au revenit pe tabela de marcaj şi mai apoi au condus, însă au fost egalaţi pe final. Viorel Ştefan (27) a deschis scorul pentru gazde, Laurenţiu Venţer (54) a egalat pentru trupa lui Bădoi, iar Iulian Roşu (63) şi-a adus echipa în avantaj. Scorul final a fost stabilit de Alexandru Stan (74).

La finalul meciului de la Berceni, s-a adus din nou în discuţie unde va evolua FC Clinceni în cazul în care va promova în Liga I. Echipa lui Valentin Bădoi se află momentan pe locul patru în clasamentul play-off al Seriei I, cu 18 puncte, cu patru mai puţin faţă de locul doi promovabil ocupat de Unirea Slobozia şi la cinci de liderul CSMS Iaşi.

Dan Lăzărescu, preşedintele echipei FC Clinceni, spune că a stabilit deja termenii colaborării cu primarul Piteştiului, Tudor Pendiuc, şi cu preşedintele AJF Argeş, Cornel Sorescu. În cazul în care va promova în Liga I ilfovenii vor juca pe teren propriu pe stadionul ”Nicolae Dobrin” din Piteşti.

”Am fixat tot ce trebuie, acum echipa trebuie doar să promoveze. Din trei echipe cu drept de promovare, doar două merg în Liga I. Sper ca una să fim noi. Nu mă bazez pe faptul că nu va primi Rapidul licenţă, noi trebuie să jucăm fotbal şi să mergem sportiv în prima ligă. Noua echipă se va numi FC Argeş 1953 şi vom avea parte de un mare ajutor din partea autorităţilor piteştene. Dacă nu promovăm, rămânem la Clinceni! Doar în Liga I ne vom duce la Piteşti. Rămânem cu cantonamentul la Clinceni, antrenamente pe terenurile de la Dragomireşti, dar vom juca în oraşul din Argeş.”, a spus, pentru ilfovsport.ro, Dan Lăzărescu.

Sursa: liga2.ro
Răspunde
27-04-2014, 18:15,
#24
RE: Liga a II-a
Nu stiu prin ce tertipuri se mai poate "fuziona", dar sincer nu m-ar deranja sa aiba Pitestiul o echipa in detrimentul Clinceniului...
Răspunde
27-04-2014, 20:11,
#25
RE: Liga a II-a
Ar fi ceva identic cu ce au făcut timisorenii cu recas.
Răspunde
28-04-2014, 19:09,
#26
RE: Liga a II-a
Da. Nu e fuziune ci doar schimbare de nume si sediu. Daca promoveaza pe teren se pot muta si redenumi cum vor ei..
Răspunde
01-05-2014, 15:59,
#27
RE: Liga a II-a
Lovitura de teatru la UTA! Un conducator, un antrenor si doi jucatori sunt chemati sa dea cu subsemnatul la departamentul de integritate al FRF. Aradenii sunt banuiti de „blat” la un meci din finalul sezonului regulat, cel mai probabil jocul de la Resita, cu Metalul.
Bucuresti. Zilele trecute, pe adresa clubului UTA a sosit o adresa prin care seful Comisiei de Integritate al FRF, Ioan Hurdubaie ii cheama la raport pe cei de la UTA. In hartie, fostul sef al Interpol Roamnia, acum sef al departamentului Integritate al FRF, sustine ca UTA este suspectata de aranjament la un meci din sezonul regulat si i-a citat la comisie pe Dorin Micsa – presedinte executiv, Stelian Gherman – antrenor, plus jucatorii Horvat si Alex. Gornic. Meciul cu pricina pare cel de la Resita, cu Metalul, desi cei citati au fost prezenti pe teren si la jocul de acasa, cu FC Olt, in care UTA a facut figuratie, iar elevii lui Gherman au pierdut, asa cum isi si doreau, de altfel. Insa, daca meciul suspectat era cel cu trupa lui Oprescu, aproape sigur cei citati erau altii, adica „greii” echipei, care au fost – de asemenea – titulari. In schimb, la Resita, Horvat si Gornic au fost printre cei mai „rasariti”. Nu se specifica exact capetele de acuzare, mai ales ca infrangerea era una normala, avand in vedere ca aradenii au trimis juniorii la meci, dar lucrurile sunt dubioase, din punctul de vedere al celor de la departamentul „anti-blat” al FRF.
Asadar, politia fotbalului a ajuns si la UTA, care – iata – o suspecteaza de blat, lucru care nu face cinste Aradului si fenomenului fotbalistic din orasul nostru. Este o pata de rusine pe obrazul fotbalului aradean, iar Martian si Catanzariti (foto) ar trebui sa iasa in fata si sa raspunda acestor acuzatii venite din partea lui Hurdubaie.
sursa: http://www.aradon.ro/politia-fotbalului-...ta/1411985
Răspunde
02-05-2014, 16:04, (Ultima modificare: 02-05-2014, 16:05 de adymax.)
#28
RE: Liga a II-a
Cica renunta coate goale la UTA. Cel putin asa cred cei de la SA.

http://sportarad.ro/martian-la-arad-pent...de-la-uta/
Răspunde
03-05-2014, 13:17,
#29
RE: Liga a II-a
Viorel Duru a explicat ce se întîmplă cu procesul de licenţiere la echipele din a doua ligă: "La Liga a doua începe procesul de licenţiere de luni, 5 mai, iar la 9 iunie se ia o decizie de fond. Apoi, la 16 mai se ia o decizie finală la Comisia de Apel".
www.gsp.ro

Si uite asa se vor duce ultimele sperante de liga a 2 a pentru S.A., chiar daca regulile se vor schimba din mers si vor face doua serii a cate 16 echipe. Se pare ca in cazul licentierii, cei de la FRF sunt cat de cat seriosi.
Răspunde
03-05-2014, 13:31,
#30
RE: Liga a II-a
Cred ca e vorba de licenta pt echipele din liga a II-a care vor sa joace in liga I.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
03-05-2014, 13:35,
#31
RE: Liga a II-a
Chiar si asa, ideea cu echipa lui Marean in liga a 2 a la anul e cam SF.
Răspunde
06-05-2014, 18:32,
#32
RE: Liga a II-a
http://www.livearad.ro/circul-continua-l...satu-mare/

Incredibil ce circ, iarasi...

P.S.1: Nu am putut da copy paste articolului
P.S.2: Am citat din siteul "prieten" livearad pentru ca stirea e scrisa de Sorin Haut intr-un stil normal.
Răspunde
06-05-2014, 19:11, (Ultima modificare: 06-05-2014, 19:12 de Redpunk_one.)
#33
RE: Liga a II-a
Eu as fi evitat site-ul papagalului de mihuta . Stirea despre circul de la SA gasesti si aici :

http://sportularadean.ro/utistii-amenint...2kJAIF46wg

si aici

http://www.aradon.ro/continua-circul-la-uta/1413573

sau aici

http://sportarad.ro/utistii-si-au-rezolv...le-de-joc/

Sau puteai pur si simplu sa nu le faci trafic si "reclama" unor stiri legate de cocalar si sa-ul lui (ceea ce am facut si eu involuntar acum), ca pana la urma vor ajunge la concluzia ca "uite ca mai sunt vizualizari si la stirile cu martipan, hai sa mai scriem de el" Sad((
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-05-2014, 18:45,
#34
RE: Liga a II-a
In urma etapei de azi, echipa lui martipan, sc fc uta sa, e este in liga a III dpdv sportiv. Se pare ca au jucat fara probleme, nu a fost nimeni de la primarie la stadion.
Răspunde
17-05-2014, 19:10,
#35
RE: Liga a II-a
La ce te astepti de la falca&co? Pervers si la doua capete ca intotdeauna. Oricum nici cu frf care l-a programat pe martipan cu, 6 de acum, baremuri neplatite si la seniori si la juniori dar nici cu copii si parintii care nu stiu ce mai vor sa demonstreze in aceste meciuri , nu mi-e rusine.

martipan si gio, cu micsa si barbu ca si slugi ascultatoare , profita doar de cei de mai sus , dar si de faptul ca nu intervenim noi sa le dam un picior in cur.

Macar de la stadion putem sa ii dam afara insa. Sincer eu unul m-am saturat sa tot citesc de circul care are loc la stadionul UTA-ei cand vine vorba de astia.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-05-2014, 22:37,
#36
RE: Liga a II-a
Rapid , Bistrita raman fara licenta de liga I. Curioasa decizia comisiei in cazul CSU Craiova. Credeam ca vor amana pentru dupa decizia CEx din 28 mai insa se pare ca Duru si comisia sa sunt curajosi si si-au asumat o decizie definitiva in Romania si Craiova a primit licenta de liga I . Doar TAS-ul mai poate intoarce deciziile comisiei de licentiere .

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/veste-pr...26070.html
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-05-2014, 15:23, (Ultima modificare: 19-05-2014, 15:24 de Marius19.)
#37
RE: Liga a II-a
http://liga2.prosport.ro/seria-1/campion...a-12633887

UPDATE Viorel Duru a vorbit şi despre cazul lui "U" Cluj, club care sezonul trecut a câştigat la TAS dreptul de a evolua în Liga 1. Oficialul consideră că decizia Tribunalului de la Lausanne a fost însă neregulamentară.

"Decizia TAS în privinţa U Cluj a fost luată în anumite condiţii. FRF nu a fost reprezentată la TAS. Decizia a fost luată cu adăugarea la regulament a unor reglementări TAS. Toate aceste lucruri nu se regăsesc în regulamentul de licenţiere al FRF. Deşi neregulamentară decizia TAS, clubul şi-a demonstrat capacitatea de a se susţine financiar şi astfel a obţinut licenţa şi pentru următorul sezon.

În cazul unor eventuale apeluri făcute de Rapid şi Gloria Bistriţa la TAS, FRF se va apăra. În 2011 ne-am apărat şi toate cele trei apeluri au fost respinse. Mergem acolo să ne apărăm şi în aceste cazuri", a spus Viorel Duru.

Directorul Sistemului Naţional de licenţiere din cadrul FRF a descris şi situaţia în care se află Dinamo, ocupanta locului patru în campionat, club ce a cerut intrarea în insolvenţă.

"În cazul lui Dinamo lucrurile au evoluat. Vineri am primit un telefon de la UEFA şi am fost întrebat dacă este adevărat ce se scrie în presa românească. Am confirmat şi a rămas că vom rămâne în contact.

Am trimis o scrisoare şi am solicitat un punct de vedere scris din partea celor de la Dinamo. Cele cinci zile, cât prevede termenul în care această scrisoare trebuie redactată, se încheie astăzi (n.r. luni).

Dacă Dinamo va confirma că a cerut insolvenţa, cu documente, licenţiatorul poate retrage licenţa. Dacă Dinamo va transmite acest lucru, vom propune retragerea licenţei pentru cupele europene. Nu se aplică acest lucru pentru Liga 1", a adăugat oficialul.

UPDATE "Odată cu intrarea în insolvenţă, Gloria Bistriţa şi Rapid încalcă principiul fundamental al continuităţii activităţii. E normal să nu primească licenţa", a explicat Viorel Duru, director al Sistemului Naţional de Licenţiere.

UPDATE Viorel Duru a elucidat motivele care au stat la baza deciziei în cazul Rapidului

"Unui club i se poate refuza licenţa doar pe criteriu financiar. Eu mi-am asumat de la început riscurile de a deveni indezirabil, cu riscul de a-mi pierde funcţia. Dar nu o să fac rabat vreodată de la regulile de licenţiere. Aştept clubul Rapid să facă o contestaţie la TAS, vom merge împreună acolo, fiecare cu argumentele lui. Până atunci, decizia e definitivă şi irevocabilă pe plan naţional.

Rapid a intrat în insolvenţă, după cum ştiţi. A încercat anul trecut să obţină licenţa, fără a avea un plan de reorganizare aprobat. Ca atare, nu a primit licenţa. Între timp, în tot cursul anului 2013 s-au acumulat datorii, chiar dacă clubul a activat în liga a 2-a.

Au apărut şi alte datorii către foşti jucători, pe care clubul nu le-a recunoscut. Asta deşi erau obligaţi să le plătească angajaţilor, conform regulamentului FIFA.

Clubul nu a înregistrat aceste datorii care au fost prezentate licenţiatorului, deşi şi le-a asumat, pentru că nu a făcut apel la decizii. Rapid nu contestă datoriile, ci calificarea lor: spune că sunt datorii "istorice" şi trebuie să intre în planul de reorganizare. Dar ei nu au făcut decât în 21 martie 2014 diligenţele necesare pentru ca acestea să fie trecute din datorii curente în istorice. Au făcut acest lucru doar pentru a eluda procesul de licenţiere.", a mai spus Viorel Duru.

UPDATE Preşedintele Comisiei de Apel a motivat decizia luată în cazul celor trei cluburi care au contestat hotărârea:

"În ambele cazuri - Bistriţa şi Rapid -, motivele pentru care au dus la neacordarea licenţei au ţinut de aprecierea Comisiei că aceste două entităţi sportive nu pot face faţă din punct de vedere financiar la cerinţele Ligii 1. Vă asigur că deciziile sunt rodul unor deliberări dificile, cu un studiu amplu făcut de oameni de specialitate. Mai mult nu vă pot spune din culise, totul e scris în motivarea făcută", a declarat Preşedintele Comisiei de Apel a FRF.

UPDATE Viorel Duru a explicat procedura prin care U Craiova, Rapid şi Gloria Bistriţa, cluburi care nu au primit licenţa din partea Comisiei de Fond, pot evolua în Liga 1 în sezonul viitor. Dacă în cazul lui U Craiova, Comisa de Apel a anulat decizia Comisie de Fond, celelalte două cluburi vor trebui să caute înţelegere la TAS.

"Comisia de Fond a decis ca trei cluburi să nu primească licenţa: CSU Craiova SA, pentru neîndeplinirea criteriului financiar, Rapid şi Gloria Bistriţa.

Toate cele trei cluburi au făcut apel la Comisia de Apel. Aceasta a anulat decizia în ceea ce priveşte clubul U Craiova, dar a respins apelurile cluburilor Rapid şi Gloria Bistriţa.

Acestea au dreptul să facă apel la TAS în termen de 21 de zile. Pe 30 iunie 2014, TAS trebuie să dea o decizie irevocabilă în ceea ce priveşte aceste apeluri", a spus Viorel Duru în cadrul unei conferinţe de presă


Comisia de Apel a Sistemului Naţional de licenţiere din cadrul Federaţiei Române de Fotbal a respins dosarele cluburilor Rapid şi Gloria Bistriţa. Cu patru etape înainte de finalul sezonului, Rapid se află pe locul doi în clasamentul play-off-ului Seriei I a eşalonului secund, poziţie care îi permite să promoveze din punct de vedere sportiv în Liga I. În cazul în care Rapid primeşte un răspuns negativ şi de la TAS, în Liga I va promova în locul său FC Clinceni. Giuleştenii au contestat însă dreptul celor de la FC Clinceni de a urca în primul eşalon.

Totodată, CSU Craiova, gruparea antrenată de Gabi Balint, a primit dreptul de a promova în Liga 1. Rămâne de văzut însă ce se va întâmpla cu SC Vaslui, formaţie care nu a primit licenţa de a participa în Liga 1 şi în sezonul 2014-2015. În acest moment, clubul moldav este ca şi retrogradat în eşalonul secund, în ciuda faptului că ocupă locul şase în campionat, cu o singură etapă înainte de final.

Penibil, inca un motiv care ma face sa nu ma mai uit la liga 1 , exceptand 2,3 meciuri din campionat.
Răspunde
20-05-2014, 21:43,
#38
RE: Liga a II-a
Citat:LPF propune Federaţiei: O serie de 20 de echipe în Liga a II-a și altele patru a câte câte 18 echipe în Liga a III-a

Membrii Adunării Generale a Ligii Profesioniste de Fotbal au votat, marţi, în unanimitate, propunerea schimbării sistemului competiţional al Ligii I, din sezonul 2015-2016, într-unul cu 14 echipe şi cu sistem play-off şi play-out, propunere ce urmează a fi analizată de Comitetul Executiv al FRF.

Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Steaua, Valeriu Argăseală, a declarat la finalul Adunării Generale Extraordinare de marţi, că Liga I va creşte valoric ca urmare a schimbării sistemului competiţional. „Cu 14 echipe, Liga I va arăta mai bine. E o concentrare a valorilor, un număr mai mare de meciuri decât în prezent şi bani mai mulţi din televizare”, a spus el.

Argăseală a explicat că la finalul ediţiei 2014-2015 vor retrograda şase echipe, iar după trecerea la noul sistem, din sezonul 2015-2016 două. Play-off-ul se va disputa între echipele clasate la finalul sezonului regulat pe locurile 1-7, iar play-out-ul între formaţiile clasate pe locurile 8-14.

Se va propune noi sisteme şi pentru Liga a II-a şi a III-a

LPF va propune Comitetului Executiv al FRF şi schimbarea sistemelor competiţionale din eşaloanele inferioare: Liga a II-a cu o serie de 20 de echipe din care promovează 2 şi retrogradează 4, iar Liga a III-a cu patru serii a câte 18 echipe din care promovează 4 şi retrogradează 16.

„Meciurile vor fi mult mai încinse în Liga I pentru că în sezonul următor vor retrograda şase echipe. La finalul ediţiei 2015-2016 vor retrograda două echipe. Noi am propus să se modifice sistemul competiţional şi la Liga a II-a şi la Liga a III-a. Important este ca începând de la Liga a III-a să se retrogradeze în funcţie de nivelul ligii superioare, respectiv Liga a II-a şi Liga I. În propunerea LPF, în Liga a II-a va fi o serie de 20 de echipe, iar la Liga a III-a patru serii a câte 18 echipe. Cei de la Liga a III-a am înţeles că ar propune să se împartă aceste 72 de echipe pe criterii geografice şi atunci ar vrea să fie şase serii. Dar asta le aparţine lor ca decizie”, a menţionat Argăseală.

În acest moment, Liga I se desfăşoară după sistemul campionat cu 18 echipe. Liga a II-a are în prezent două serii a câte 12 echipe, iar Liga a III-a are şase serii a câte 12 echipe.

SURSA: SportArad

O greseala din punctul meu de vedere. Liga a II-a e bine cum e acum dar ar trebui sa conteze in Play-Off/Play-Out si punctele adunate in timpul sezonului regulat.
Daca faci o singura serie, supui cluburile la aceleasi cheltuieli logistice ca si cele din liga I insa pentru o miza mult mai mica.
Răspunde
27-05-2014, 17:30,
#39
RE: Liga a II-a
[Imagine: hhh.jpg]

http://www.frf-cca.ro/delegari/27/05/201...4/1/54/829
Răspunde
27-05-2014, 23:07,
#40
RE: Liga a II-a
E clar ca nu va mai plati nimeni nimic. Din pacate aici s-a ajuns, noi trebuie sa ne vedem mai departe de drumul nostru.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 6 Musafir(i)