Ligile inferioare romanesti
24-06-2014, 9:09,
#21
RE: Ligile inferioare romanesti
Citat:AJF Timiș dă explicații la FRF în cazul folosirii numelui și culorilor de către ASU Poli

Forul județean a fost chemat la Comisia de Disciplină a FRF pe motiv că ar fi încălcat drepturile SC Politehnica Timișoara SA. După ce acțiunea vechei societăți împotriva celor de la ASU Politehnica a fost respinsă la TAS, ”dosarul” a fost deschis în țară. Președintele AJF Timiș, Dănuț Lața, spune că nu are emoții în acest caz deoarece acțiunea trebuia începută normal la federație, iar forul pe care-l conduce se supune deciziilor acestuia.

Conform președintelui AJF Timiș, societatea Politehnica aflată în insolvență a apelat la Gheorghe Chivorchian, secretarul general al FRF, astfel că noua acțiune la FRF a început la Comisia de Disciplină, urmând căile normale din țară. De altfel, acțiunea la TAS a societății conduse de Marian Iancu a fost respinsă în primăvară deoarece nu a urmat căile de atac din țară. ”Acțiunea a început demult. Noi am cerut amânarea ședinței după Adunarea Generală. A fost o notificare a SC Politehnica SA către secretarul general al FRF. A ajuns la Comisia de Disciplină. După ce TAS nu i-a băgat în seamă, acum fac pașii normali. ASU exista de când era Iancu aici, acum l-au deranjat probabil suporterii. Nu știu ce va fi, e foarte dificil. Poli e în insolvență, sunt dezafiliați provizoriu. Depinde cum prezintă cazul departamentul juridic… Eu nu am nicio emoție, AJF execută ce decide FRF. Noi am trimis toate actele cerute încă din 26 martie”, ne-a spus Dănuț Lața, președintele AJF Timiș.

Forul județean a cerut amânarea cazului în care va face probabil front comun cu ASU Politehnica, ai cărei avocați s-au ocupat și de situația ivită la TAS. Ședința Comisiei de Disciplină va avea loc pe 2 iulie. Totuși, pe 28 iunie, când are loc Adunarea Generală a FRF nu e exclus să apară și o decizie radicală în cazul SC Politehnica SA, club ce ar putea fi dezafiliat definitiv.

Deranjat de injuriile fanilor

Înjurăturile de la finala Cupei, faza județeană, adresate șefului AJF au ajuns și la urechile acesuia. Dănuț Lața s-a arătat deranjat de reacția suporterilor și spune că el nu a făcut decât să respecte regulamentul competiției referindu-se la organizarea jocului la Giarmata Vii. ”Nu știu de ce mă înjură pe mine, asta m-a deranjat… Eu chiar i-am sprijinit când a permis regulamentul”, a precizat Lața.

SURSA: Sport 9

Tare mi-e teama ca proiectul timisorenilor nu va avea in veci soarta de izbanda. Doar entuziasmul nu te ajuta cand toti sortii iti sunt impotriva.
Răspunde
13-07-2014, 12:29,
#22
RE: Ligile inferioare romanesti
„A fost neașteptat de ușor. Sunt etape într-un asemenea drum. La Liga a VI-a a fost o competiție care nu prea își are rostul, mai bine s-ar face altceva, pentru că mai mult de antrenezi decât joci. Bine, pentru echipele de pe sate care se adună să joace duminică și apoi merg la bere, e OK. Dar pentru cele care vor ceva, cum am fost noi… Nu vin nici jucători pentru 7-8 meciuri pe tur. Mai departe, a fost altceva, la Liga a V-a am mai adus jucători, iar în iarnă, când puteam spune 99 la sută că suntem promovați, am adus alții. Acum, la fel, normal că altfel discuți cu ei, la Liga a IV-a sunt terenuri mai bune, condiții mai bune, sperăm să facem o figură frumoasă”, spune Marius Grad.

http://sportarad.ro/soimii-lipova-povest...b-standard

Încă o mărturie despre Liga a VI a, în caz că mai comentează cineva ceva pe tema asta...
Răspunde
31-07-2014, 9:07,
#23
RE: Ligile inferioare romanesti
Smardoi si astia:
http://sporttim.ro/fotbal/galerie-foto-a...a-becicher
Răspunde
31-07-2014, 11:01,
#24
RE: Ligile inferioare romanesti
baga-mi-as p*** in mortii lor...pai noi trebuia sa-l violam pe asistentul alexandru filip care-i membru in peluza lor !!!

faini oameni banatenii astia!
Răspunde
31-07-2014, 11:30,
#25
RE: Ligile inferioare romanesti
N-are sens sa ne aprindem aiurea. Daca ei sunt dobitoci si nu realizeaza ca prin astfel de gesturi isi taie singuri craca de sub picioare, treaba lor.
Ar fi fost super aiurea sa ne fi luat de tusierul ala de pe partea noastra. Stiam cu totii ca-i peluzar de la ei insa una-i una, alta-i alta.

Gestul lor insa-i de tot cacatul mai ales ca era si fata aia tusier si am inteles ca au arbitrat chiar bine, faza invocata de ei nefiind penalty. Asa se intampla insa cand unii si-o iau in cap si se cred mai mult decat suporteri. La noi nu cred ca ar fi facut nimeni faza asta.

Ce mi se pare comic e ca tot ei se cred victimele sistemului, tot asa au facut la finalul sezonului incheiat cand au ratat participarea la baraj. In conditiile astea prevad ca acolo o sa ii bata Dumnezeu in judet mergand pe sate, cat or mai merge pentru ca entuziasmul se erodeaza la un moment dat si apare blazarea, resemnarea.
Intr-un fel imi pare rau de ei pentru echipa lor n-are niciun viitor, probabil o stiu si ei si de asta rabufnesc asa.
Răspunde
06-08-2014, 14:36,
#26
RE: Ligile inferioare romanesti
http://www.frf.ro/public/images/uploads/...281%29.pdf

Ca fapt divers, iată cât de mult cresc baremurile de arbitraj de la Liga a IV a la Liga a III a - peste dublu.
Răspunde
23-07-2015, 11:05,
#27
RE: Ligile inferioare romanesti
Din pacate coruptia e prezenta in toate ligile. Sad
________________________________________
Steve Works
Răspunde
25-08-2015, 23:23, (Ultima modificare: 25-08-2015, 23:25 de Kidu.)
#28
RE: Ligile inferioare romanesti
N-as fi crezut vreodata ca voi putea scrie ceva de bine despre Flacara Moreni insa articolul asta si eforturile lui Gabi Paraschiv m-au impresionat:

Citat:Fenomenul Flacăra Moreni | Gabi Paraschiv a aprins scânteia: de la Oţelul şi imnul Ligii, la provocarea din "D"

Viaţa fotbalistică din Moreni nu şi-a încetat cursul ei fantastic. Aflată în Liga a 4-a, Flacăra a fost reaprinsă de mâna lui Gabi Paraschiv (37 de ani), fostul căpitan al Oţelului, şi de căldura celor 1.500 de suflete care ratează un meci doar când echipa n-are meci. Formaţia dâmboviţeană a terminat sezonul trecut pe locul secund în campionat, iar în acest an, în prima etapă, pe 15 august, a trecut în deplasare, scor 3-0 de AS Pas Pucioasa. Azi, de la ora 17:30, gruparea antrenată de Gabi Paraschiv va întâlni formaţia SCM Piteşti, în turul 4 al Cupei României.

Gasiti articolul complet cu o galerie foto pe liga2.ro

Pana la urma multi dintre noi beneficiem de o a doua sansa in viata. Intr-un oras mic si sarac cum e Moreniul, cred ca fotbalul poate fi unica bucurie.
Răspunde
29-08-2016, 21:37,
#29
RE: Ligile inferioare romanesti
UAU !

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/cum...v-15625688


Trei dintre cele patru formaţii care revendică moştenirea Rapidului au intrat luni în tragerea la sorţi a celor două serii din Liga 5 a Bucureştiului. AFC Rapid a fost repartizată în aceeaşi serie cu AS FC Rapid. Mişcarea CFR a nimerit în cealaltă serie a Ligii 5 de la AMFB. „Am făcut două serii a câte 10 echipe în Liga 5 deoarece numărul cluburilor înscrise a fost de 20. Erau prea multe pentru o singură serie. Vom avea două serii cu sezon regulat şi play-off / play-out, astfel că fiecare echipă va avea 26 de meciuri. Liga 4 are 16 echipe. În total, la AMFB (Asociaţia Municipală de Fotbal Bucureşti) sunt înscrise, în acest sezon, 36 de formaţii“, a declarat, pentru ProSport, Marian Lumânare, preşedintele AMFB.



AS FC Rapid s-a înscris însă atât la AMFB, cât şi la AJF Ilfov! Această echipă ar dori să joace în Ilfov, pentru că acolo ultimul eşalon e Liga 4. Despre acest subiect, ProSport a scris în exclusivitate pe 13 august aici. AS FC Rapid a fost deja repartizată în campionat la AMFB, deşi a cerut o adeverinţă că nu e înscrisă în competiţie, pentru a putea fi repartizată la AJF Ilfov. Rămâne de văzut ce se va întâmpla în continuare.

Mulţi, dar mici

Deşi „spartă“ în mai multe bucăţele, suflarea giuleşteană – apărută după falimentul SC FC Rapid SA al lui Valerii Moraru – are însă destule probleme şi e improbabil ca toate cele patru echipe înscrise la AMFB şi AJF Ilfov să şi intre în competiţie.

Mişcarea CFR este susţinută de Clubul Sportiv Rapid, personalităţile grupate în Clubul Aristocratic Rapid, sindicatul ceferiştilor şi o parte a suporterilor.

AFC Rapid, condusă de Horia Manoliu, fost director de marketing la falimentarul FC Rapid, a preluat personalul societăţii lui Valerii Moraru.

AS FC Rapid îi are, ca membri fondatori, pe Ion Butoi (fost director sportiv la FC Rapid şi la Concordia Chiajna), Dumitru Copil, Ion Drăghici şi Constantin Petcu. Preşedintele acestei grupări este Dragoş Sabău. Spre deosebire de primele două "aşchii" sărite din Rapid, AS FC nu are personalitate juridică. Cei de la această asociaţie au dat asigurări la AMFB că obţin actele de la tribunal până în octombrie.

Pe ce mizează fiecare Rapid

O fuziune între aceste grupări este destul de greu de realizat, deoarece fiecare formaţie se revendică a fi adevărata moştenitoare a Rapidului legendar.

Mişcarea CFR ar beneficia de palmaresul Rapidului din perioada 1923-1994, conform declaraţiilor făcute aici de Vali Ionescu-Caciureac, preşedinta CS Rapid, în exclusivitate pentru ProSport. AFC Rapid este continuatoarea şi moştenitoarea UFC Rapid şi ar intra în posesia palmaresului 1994-2016, a explicat, pentru publicaţia noastră, preşedintele Horia Manoliu. AS FC Rapid nu are atuul palmaresului şi al legăturii „în acte“ cu trecutul, dar ar beneficia, în schimb, de o stare financiară mai bună şi aşteaptă ca echipele „cu palmares“ să dispară pentru a rămâne, prin forţa împrejurărilor, singură „pe piaţă“.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
29-08-2016, 22:08,
#30
RE: Ligile inferioare romanesti
Doua Poli, trei Rapiduri...Din câte citesc, singura susţintă de suporteri ar fi Mişcarea CFR. Sper să ajungă cât mai repede în fotbalul naţional.
Răspunde
08-09-2017, 8:30, (Ultima modificare: 08-09-2017, 8:34 de Kidu.)
#31
RE: Ligile inferioare romanesti
Citat:LIVIU DRAGNEA PROPUNE "MECIUL DE PARTID" LA INAUGURARE

Aflat într-o vizită pe noua arenă din Craiova, alături de Lia Olguța Vasilescu, președintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat că și-ar dori ca meciul de inaugurare de pe stadionul din Bănie să se joace între CS U Craiova și Academia Rapid, echipă aflată în administrarea Primăriei Sectorului 1 din București.
"Cred că stadionul va contribui la renașterea Universității. Mi-aș dori ca meciul de inaugurare să se joace cu Rapid, cu cel din Liga 4, pe care o să-l creștem", a spus Liviu Dragnea pentru TVR Craiova. 

Odata cu reaparitia Stelei chiar voiam sa salut si reaparitia Rapidului insa daca asta este drumul ales, ca "echipa a PSD-ului", ca "bricheta al lui Dragnea", nu le dau prea multe sanse de reusita.

Pacat! Parca ei cantau: "Galeria lu'Rapid, n-a fost membra de partid."
Răspunde
08-09-2017, 10:34,
#32
RE: Ligile inferioare romanesti
Chiar am observat si eu ieri declaratia mustaciosului. "rapid din a 4-a pe care O SA II CRESTEM" suupeeer
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-09-2017, 18:03,
#33
RE: Ligile inferioare romanesti
Steaua întreţinută din bugetul Ministerului Apărării, Rapidul şi Craiova echipe de partid, mai lipseşte să fie preluată Dinamo de Ministerul de Interne şi să-şi facă SRI-ul echipă şi gata... ne-am întors în "iepoca de aur"
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
08-09-2017, 20:09, (Ultima modificare: 08-09-2017, 20:10 de red11.)
#34
RE: Ligile inferioare romanesti
Mie personal nu mi s-a parut vreun moment ca am fi lasat in urma epoca de aur, marea majoritate a "marilor afaceristi" romani sunt fosti securisti, iar marea majoritate a "marilor oameni" politici romani sunt fosti comunisti sau puii acestora.
Ciolanul? ..banii publici!

Cand o sa-si ia Comunitatea Europeana mana de pe noi o sa cadem in cap. Asta daca nu ne cumpara dreacului cu totul intre timp!
Răspunde
29-10-2017, 23:52,
#35
RE: Ligile inferioare romanesti
http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Com...e-afiliate

Stirea ii destul de veche, dar ma intereseaza daca s-a implementat. Aveti cunostinte de acest lucru?
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)