Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
30-03-2017, 18:06, (Ultima modificare: 31-03-2017, 0:02 de Kidu.)
#1
Video  Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Un gest frumos:

http://sportarad.ro/2017/03/30/jenei-sar...-romanesc/

Jenei, sărbătorit de utiști la meciul cu Luceafărul: „Face cinste județului Arad și fotbalului românesc”
Figură marcantă a fotbalului românesc, singurul antrenor ce a adus o Cupă a Campionilor Europeni în țară, cu Steaua, în 1986, Emerich Jenei a sărbătorit pe 22 martie împlinirea venerabilei vârste de 80 de ani. Ca și jucător, Jenei primea sărutul fotbalului în tricoul UTA-ei, într-o generație în care străluceau Petschovsky, Farmati, Mercea sau Coco Dumitrescu. Județul Arad, prin autoritățile locale din Șiria, dorește să-i fie recunoscător marelui fotbalist și tehnician născut în satul Agrișu Mic, iar partida de duminică, dintre UTA și Luceafărul creează prilejul perfect pentru acest lucru.

Surpriza a devoalat-o primarul comunei lui Slavici în cadrul conferinței de presă premergătoare „duelului” dintre arădeni și orădeni. „În ședință de Consiliu Local am decis decernarea titlului de cetățean de onoare al comunei Șiria pentru cel mai titrat antrenor român, domnul Emerich Jenei. Lucrurile se leagă, deoarece dânsul a împlinit recent o frumoasă vârstă, ocazie cu care județul în care s-a născut trebuie să-și aducă recunoștința pentru calitatea sportivă și umană a lui nea’ Imi. Știm că marele antrenor nu are o legătură directă cu Șiria, atâta timp cât s-a născut la Agrișu Mic și a jucat la UTA, dar mi-a povestit odată că obișnuia să tranziteze deseori comuna noastră. Își vizita rudele de la Pîncota, iar săgeata verde trecea bineînțeles prin Șiria. Ca și gazdă a UTA-ei în această primăvară, am crezut că e oportun să-i oferim această distincție domnului Jenei. Îl așteptăm duminică la meci, probabil în pauză îi vom da acest titlu, sper ca și pentru suporterii UTA-ei să fie un eveniment frumos. Din punctul meu de vedere, nea’ Imi rămâne unic în fotbalul românesc, e greu de crezut că un alt antrenor de fotbal din România va reuși ceea ce a reușit dânsul”, a punctat Valentin Bot.


***
Despre meciul cu Luceafărul: un meci care ar trebui să fie cel mai uşor dintre cele grele (toate). Nici nu mai are rost să vorbim despre importanţa sa. Începe o serie de cinci partide la capătul căreia vom şti sigur dacă am ieşit din calculele promovării sau dacă mergem mai departe şi ne luptăm până la capăt.  Undecided
Răspunde
30-03-2017, 18:35,
#2
RE: Etapa nr. 27 UTA - Luceafărul Oradea (Şiria, 2.04.2017, ora 11.00)
De acum inainte nu ma intereseaza cum jucam... Doar victoriile sa vina!Cu totii la meci!!
Răspunde
30-03-2017, 19:47,
#3
RE: Etapa nr. 27 UTA - Luceafărul Oradea (Şiria, 2.04.2017, ora 11.00)
Clar ca sant ceva probleme cu Burla, nu stiu daca de implicare la antrenamente, de disciplina, sau altceva. Sper sa-si revina cat mai repede:

Burlă – „donat” UTA-ei II, Filaret acuză probleme medicale, cine joacă fundaș stânga duminică? Roșu: „De promovare mai vorbim în ultimele etape, dacă e cazul”

Cu ocazia vizitei celor de la Luceafărul Oradea, e de așteptat ca Laurențiu Roșu să opereze mai multe schimbări în „unsprezecele” ce a pierdut cu Brașovul în urmă cu zece zile. Probabil, vor fi schimbări în toate compartimentele, iar pe lângă rațiuni de ordin tehnic și tactic există și unele de ordin medical. Filaret s-a accidentat la genunchi ieri și e incert, iar Copil a fost bolnav și a revenit la antrenamente doar azi.
Pe undeva, era de așteptat ca Burlă să revină pe banda stângă a defensivei, dar, din câte se pare, un alt junior va primi această șansă. „Burlă este apt, s-a antrenat normal, dar am decis să reintre în circuit la echipa a doua, iar pe viitor vom vedea. La <<satelit>> mai merg pentru meciul de mâine Costin, Vlad și s-ar putea și Barna”, a precizat Laurențiu Roșu cu ocazia conferinței de presă de azi. Cel mai probabil, îi va veni rândul Paul Copaci, fotbalist care a debutat bine la Râmnicu Vâlcea  chiar ca fundaș stânga și care va fi apt de joc, după ce suspendarea dictată de FRF îi expiră mâine, odată cu meciul UTA-ei II la Lugoj.
Astfel, Vîlceanu ar putea plăti tribut evoluției mai puțin reușite cu Brașovul, iar pe stânga să apară încă din startul confruntării cu orădenii Andor sau Muntean, fotbaliști refăcuți sută la sută.
Bineînțeles, Roșu nu dorește să-și dezvăluie planurile tactice pentru disputa cu „luceferii” lui Kiss și-și reafirmă dorința exprimată după înfrângerea echipei sale la Brăila. „Ne gândim să câștigăm fiecare meci, dar, din câte se vede, nu întotdeauna ne și iese. Ne-a durut mult înfrângerea cu Brașovul, o contracandidată directă la locul 2. Am suferit după meci, dar apoi ne-am revenit încetul cu încetul și am pregătit foarte bine meciul cu Luceafărul. Suntem concentrați pe ceea ce avem de făcut, vrem să jucăm bine și mai ales să luăm cele trei puncte. Mergem pas cu pas, nu mai vreau să vorbim despre promovare în condițiile în care mai sunt atâtea meciuri de disputat. Dacă e cazul, și sperăm și ne dorim să fie, o să vorbim despre promovare și alte calcule în ultimele trei-patru etape. Deocamdată, nu are rost, atâta timp cât azi poți pe locul 2, iar după un singur rezultat negativ poți cădea pe 4. Următorul meci va fi întotdeauna cel mai important pentru noi, indiferent cu cine și unde jucăm”, a afirmat antrenorul „Bătrânei Doamne”."

http://sportarad.ro/2017/03/30/burla-don...a-e-cazul/
Răspunde
30-03-2017, 19:57,
#4
RE: Etapa nr. 27 UTA - Luceafărul Oradea (Şiria, 2.04.2017, ora 11.00)
Probabil disciplina. Si daca nu isi revine curand, probabil isi va rata complet cariera. Treaba lui.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
01-04-2017, 12:51,
#5
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
S-a incurcat Brasovul... deci chiar suntem la mana noastra!!! Haideti sa ne mobilizam!
Răspunde
02-04-2017, 11:35,
#6
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Pana acum joc catastrofal facut de ai nostri... nu se leaga nimic si nu imi place din nou nici atitudinea ne credem superiori, dar suntem superficiali si visatori
Răspunde
02-04-2017, 12:03,
#7
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Parca nici daruirea jucatorilor nu mai e la fel ca in momentele noastre bune!un Petre iesit putin din forma si total neinspirat in momentele importante!sper sa ne trezim in repriza 2!un gol marcat repede cred ca ne-ar ajuta
Răspunde
02-04-2017, 12:52,
#8
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Foarte slab!!!
Răspunde
02-04-2017, 12:53,
#9
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
deci cred ca e evident pentru toata lumea ca nu avem cu ce... ne lauda! Adio promovare Sad
Răspunde
02-04-2017, 12:55,
#10
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Daca bate sepsi maine in mare am iesit din lupta pt promovare!asta e ! Azi am jucat fff slab la fel ca si in meciul cu brasov! Nu ai cum sa promovezi asa
Răspunde
02-04-2017, 13:04,
#11
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Fara suparare locul 4 sau 5 e de noi!
Nu avem nicio sansa la locul 3, asta e ...urmeaza vorba:poate la anul promovam
Imi doresc acum doar sa batem pe Poli
Răspunde
02-04-2017, 13:16, (Ultima modificare: 02-04-2017, 13:20 de Adrian07.)
#12
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Sanse mai sunt, din ce vad, Sepsi sta etapa urmatoare fara puncte. Totul depinde de noi!!!

33 DE PUNCTE IN JOC!!!
Răspunde
02-04-2017, 14:06,
#13
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Eu zic ca nu am jucat rau in repriza a II-a insa nici forma pe care o traversam nu ne ajuta deloc.
Nu stiu ce e cu Adi Petre, e mai tot timpul nervos, nu alearga, nu se demarca, asteapta mereu pasa perfecta.
Răspunde
02-04-2017, 14:14, (Ultima modificare: 02-04-2017, 14:15 de I 929.)
#14
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Un campionat e o competiţie de anduranţă şi "vedetele" noastre care trăiesc dintr-o execuţie la cinci meciuri trebuie să se trezească. Din cauza mentalităţii echipa nu poate beneficia de centrările lui Burlă (Copaci a jucat bine defensiv, dar ofensiv nu a contat), de şarjele lui Strătilă (oare ce e cu el?) şi, bine-nţeles, de talentul mereu nedescoperit a lui Copil. Asta ca să nu mai spunem că şi Petre azi a părut puţin prea arogant, Curtuiuş pare din ce în ce mai lent, iar Andor a fost în prima repriză în nota echipei - slăbuţ. După ce a intrat Vâlceanu am ştiut să facem presiune câteva minute, nu ne-a ieşit, ne-am mai şi precipitat/enervat....Tratăm parcă prea lejer unele meciuri. Iar Copil...el trebuia să aducă un plus la mijloc, ori mai bine a jucat Tănase acolo. A luat şi roşu la final... 
Luceafărul e o echipă bună, dar de bătut, mai ales acum fără obiectiv. Cred că ne putem lua adio de la locul 2, să vedem dacă prindem barajul să avem de doi bani speranţe. 

Nu ştiu ce e cu atitudinea asta, de ce nu o poate schimba Roşu. Parcă am căzut şi fizic de prin minutul 80.  Jucând la sat bate vântul tot timpul, terenul e mai mic...mulţumim falcă. Angry Angry Angry Angry
Răspunde
02-04-2017, 14:18,
#15
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Sanse mai sunt!!! Dar mi se pare ca nu se vrea...
Răspunde
02-04-2017, 14:40,
#16
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Nu jucam NIMIC in returul asta.
Ave UTA, morituri te salutant !
Răspunde
02-04-2017, 14:56,
#17
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Offf, m-am abtinut sa mai scriu ceva dupa meciul cu FC Brasov, eram mult prea suparat si un car de nervi dupa meci.
Astazi de ce m-am temut nu am scapat, adica anticipam/simteam un nou meci slab si fix asa a iesit. Norocul nostru e ca si Brasovul s-a incurcat, iar Sepsi se pot incurca si ei la Calarasi plus ca ei stau etapa viitoare. DAR... daca nu facem ceva cu jocul nostru, nu castigam, si nici nu mai marcam (imi aduce aminte de nationala) atunci degeaba... am plecat de la stadion ingandurat total, nu inteleg ce se intampla, incepand cu returul, nu mai jucam...
Azi trebuia castigat si eram in lupta directa pt locul 2, oricum luna asta aprilie, e decisiva, Sepsi vor sta etapa viitoare pe urma vin direct la meciul cu noi. Pe urma vin alte meciuri grele.
Noi trebuie sa batem la Afumati, ca sa poata sa conteze meciul cu Sepsi, altfel... miza va fi doar pt ei.

Sanse sigur ca sunt in continuare, dar noi cand ne revenim odata ?!?! Urmatoarele 2 meciuri, cu Afumati si Sepsi vor spune multe despre echipa, daca se "vrea" promovare cu adevarat, despre antrenorul Laurentiu Rosu si daca e in stare sa-i scoata din "letargie", si mai ales pe unii dintre ei, gen Stratila, de cand a inceput returul nu mai joaca mare lucru, nu e singurul, dar la el e cel mai evident.
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde
02-04-2017, 16:46,
#18
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
După meciul de astăzi al UTA-ei, am două întrebări.
1. Prima este pentru domnul Alexandru Mezsar: cât îl mai ţinem în lot pe acest indolent, neserios, indisciplinat, superficial (şi aş mai putea adăuga nişte epitete mai puţin ortodoxe), numit Dumitru Copil. Pe lângă faptul că evoluţiile sale nu justifică prezenţa într-o echipă de liga a doua cu pretenţii la promovare, atitudinea lui este inacceptabilă. Astăzi la finalul meciului, în loc să meargă la galerie cu restul colegilor, s-au trezit ifosele de lider în el şi a reuşit performanţa să ia cartonaş roşu după ce meciul s-a încheiat, din cauza protestelor. Să recapitulăm: impact în joc 0, pretenţii invers proporţionale, gură bogată, indisciplină. Poate totuşi curăţenia începută cu Burlă ar trebui continuată şi cu acest personaj care de ani de zile păcăleşte permanent pe toată lumea că se poate schimba. Nu se poate schimba, e un indolent care şi-a bătut joc de cariera lui, un măr otrăvit într-un vestiar profesionist şi poate ar fi timpul să punem pe primul plan interesul echipei nu al unui individ care doar cere dar nu oferă nimic.
2. A doua întrebare este pentru domnul Laurenţiu Roşu: jucătorul Sorin Strătilă are clauză în contract că trebuie să fie titular meci de meci? Sunt unul care îl admir pe Sorin pentru impactul pe care l-a avut în jocul UTA-ei, pentru calitatea şi spectacolul pe care l-a adus. Dar să-mi fie cu iertare, extrema noastră de etape bune nu mai joacă nimic, e mână moartă pe teren. Astăzi a reuşit peformanţa să facă praf toate acţiunile din flancul nostru drept. Insistenţa de a dribla aşezându-şi mingea pe piciorul stâng în timp ce piciorul lui de bază e dreptul, e de neînţeles pentru mine. S-a şi văzut că după schimbarea lui jocul nostru s-a înviorat imediat. Nu ştiu care sunt cauzele evoluţiilor sale slabe, nu-i fac niciun proces de intenţie, orice fotbalist, oricât de bun are zile mai slabe dar cred că 1-2-3 etape pe bancă i-ar face şi lui bine, i-ar oferi o extramotivaţie. În plus, domnul Strătilă ar trebui să ştie că atunci când joci prost şi eşti apostrofat de suporteri, reacţia de bun simţ e să pui capul în pământ şi să îţi vezi de joc nu să replici ofuscat.
În rest, încet încet ne diminuăm şansele de realizare a obiectivului. Nu suntem atât de buni pe cât credeam sau din anumite motive nu performăm la nivelul normal? Sper să avem un răspuns cât mai repede. Eu tot mai cred că nu suntem o echipă atât de slabă încât să pierdem toate duelurile cu adversarii direcţi la promovare, sau să pierdem puncte acasă cu echipe ca Luceafărul (cu tot respectul pentru oaspeţii de azi). Sper că jocul slab din ultimele etape are cauze identificabile şi reparabile.
Hai UTA!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
02-04-2017, 17:11,
#19
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
(02-04-2017, 16:46)Giuliano a scris: După meciul de astăzi al UTA-ei, am două întrebări.
1. Prima este pentru domnul Alexandru Mezsar: cât îl mai ţinem în lot pe acest indolent, neserios, indisciplinat, superficial (şi aş mai putea adăuga nişte epitete mai puţin ortodoxe), numit Dumitru Copil. Pe lângă faptul că evoluţiile sale nu justifică prezenţa într-o echipă de liga a doua cu pretenţii la promovare, atitudinea lui este inacceptabilă. Astăzi la finalul meciului, în loc să meargă la galerie cu restul colegilor, s-au trezit ifosele de lider în el şi a reuşit performanţa să ia cartonaş roşu după ce meciul s-a încheiat, din cauza protestelor. Să recapitulăm: impact în joc 0, pretenţii invers proporţionale, gură bogată, indisciplină. Poate totuşi curăţenia începută cu Burlă ar trebui continuată şi cu acest personaj care de ani de zile păcăleşte permanent pe toată lumea că se poate schimba. Nu se poate schimba, e un indolent care şi-a bătut joc de cariera lui, un măr otrăvit într-un vestiar profesionist şi poate ar fi timpul să punem pe primul plan interesul echipei nu al unui individ care doar cere dar nu oferă nimic.
2. A doua întrebare este pentru domnul Laurenţiu Roşu: jucătorul Sorin Strătilă are clauză în contract că trebuie să fie titular meci de meci? Sunt unul care îl admir pe Sorin pentru impactul pe care l-a avut în jocul UTA-ei, pentru calitatea şi spectacolul pe care l-a adus. Dar să-mi fie cu iertare, extrema noastră de etape bune nu mai joacă nimic, e mână moartă pe teren. Astăzi a reuşit peformanţa să facă praf toate acţiunile din flancul nostru drept. Insistenţa de a dribla aşezându-şi mingea pe piciorul stâng în timp ce piciorul lui de bază e dreptul, e de neînţeles pentru mine. S-a şi văzut că după schimbarea lui jocul nostru s-a înviorat imediat. Nu ştiu care sunt cauzele evoluţiilor sale slabe, nu-i fac niciun proces de intenţie, orice fotbalist, oricât de bun are zile mai slabe dar cred că 1-2-3 etape pe bancă i-ar face şi lui bine, i-ar oferi o extramotivaţie. În plus, domnul Strătilă ar trebui să ştie că atunci când joci prost şi eşti apostrofat de suporteri, reacţia de bun simţ e să pui capul în pământ şi să îţi vezi de joc nu să replici ofuscat.
În rest, încet încet ne diminuăm şansele de realizare a obiectivului. Nu suntem atât de buni pe cât credeam sau din anumite motive nu performăm la nivelul normal? Sper să avem un răspuns cât mai repede. Eu tot mai cred că nu suntem o echipă atât de slabă încât să pierdem toate duelurile cu adversarii direcţi la promovare, sau să pierdem puncte acasă cu echipe ca Luceafărul (cu tot respectul pentru oaspeţii de azi). Sper că jocul slab din ultimele etape are cauze identificabile şi reparabile.
Hai UTA!
Bravo Giuli. Buna analiza!
Răspunde
02-04-2017, 19:32,
#20
RE: Etapa #27: UTA - Luceafărul Oradea (02.04.2017, ora 11:00, Digisport 1)
Nu pot da vina pe el pentru semiesecul nostru de astazi insa asa tusier aerian sau rau intentionat cum a fost cel de pe marginea dinspre cetate, eu nu am vazut. Ne-a refuzat vreo 3 cornere si nu stiu cate auturi clare ca lumina zilei.
Inteleg ca e liga a II-a insa nivelul unora e prea scazut.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)