Transferuri, sezonul 2017-2018
27-09-2017, 16:18,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Bine ai revenit, Catalin! Sper sa se puna la punct din punct de vedere fizic pentru ca avem nevoie de calitatile sale acolo pe stanga.
Răspunde
27-09-2017, 18:18, (Ultima modificare: 27-09-2017, 18:19 de Kapa.)
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Salut revenirea lui Hlistei, cum am mai spus in mesajele anterioare sper si cred ca va fi de mare ajutor pentru jocul echipei noastre!
Răspunde
28-09-2017, 9:49,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Nici nu cred ca are sens sa il fortam inutil pana nu se pune pe picioare din punct de vedere fizic. Riscam vreo accidentare si nu are rost.
Mai repede de meciul cu movii nu cred ca poate juca.
Răspunde
08-11-2017, 21:15,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Achiziţie interesantă făcută de UTA. Arădenii au legitimat un lituanian fost la AS Roma

UTA Arad a realizat un transfer de urgenţă în această săptămână după problemele întâmpinate cu portarii în acest sezon. Conducerea "Bătrânei Doamne" l-a legitimat pe lituanianul Tomas Švedkauskas după ce l-a pierdut pe tânărul Sebastian Mara, nevoit să renunţe la fotbal la doar 19 ani, din cauza unor probleme la genunchi, şi aflată în situaţia de a nu se mai putea baza nici pe Alexandru Barna (24 de ani), încă nesigur că mai poate juca fotbal după accidentarea suferită la nas în meciul de la Afumaţi.

Cum Denis Mureşan (18 ani) nu a convins în cele două meciuri în care a apărat, 3-2 cu Foresta şi 2-3 cu Luceafărul Oradea, că e încă pregătit pentru a apăra în Liga 2, utiştii au decis să mai aducă un portar pentru a-i fi rezervă lui Branco Grahovac (24 de ani). Iar opţiunea lor este una surprinzătoare.

Tomas Svedkauskas este de origine lituaniană, are 23 de ani şi 1.85 metri şi în ultima perioadă a apărat în Italia. După ce şi-a făcut junioratul la Švyturys şi Sūduva, apoi a plecat în Italia, unde s-a format la Fiorentina şi Roma. La seniori a fost împrumutat de Roma la Paganese, Pescara, Olhanense (Portugalia) sau Ascoli. În sezonul trecut a evoluat pentru Lupa Roma şi Catanzaro, ambele din liga a 3-a italiană.

Svedkauskas are două selecţii la naţionala Under 19 a Lituaniei şi 5 la cea Under 21.

La meciul cu Ripensia, Svedkauskas a lua pentru prima dată loc pe banca de rezerve a UTA-ei, secondându-l pe bosniacul Branko Gahovac.

http://liga2.prosport.ro/seria-1/bursa-t...a-16812540
Răspunde
08-11-2017, 22:53,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Bun venit la Arad. Sper ca azi a fost ultimul meci a lui Grahovac la UTA.
Răspunde
08-11-2017, 23:32,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Sper ca de sambata sa il vedem pe lituanian in poarta. Iar pe cei 4 crai petrecareti sa nu ii mai vedem vreodata la UTA
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-01-2018, 15:51,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Un mic exercitiu de imaginatie pt posibili atacanti:

- Vlad Rusu (Luceafarul Oradea )
- Valentin Ghenovici (Metaloglobus)
- Alexandru Pop ( Dacia Unirea Braila)
- Gelu Velici ( CSM Lugoj)
- Kevin Trabalka ( Lipova ) - ar fi de pe plan local dar cu unele "probleme"

Pe cine altcineva mai vedeti ca posibilitate dar sa se plieze si pe low-cost-ul actual?
Răspunde
24-01-2018, 11:47,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Dupa retragerea lui Filaret ramanem foarte descoperiti la fundasi centrali, practic ramanem doar cu Manea. R. Iuga mai joaca fundas central si cred ca si D. Lazar ambi fara experienta. Nu stiu ce pozitie joaca acest Stefan Ghergu venit de la US Caravaggio - poate este fundas central. La fel ca si in cazul atacantilor si aici avem nevoie urgent de cel putin un fundas cu talie si oarece experienta. Care sunt zvonurile din partea conducerii? Se lucreaza la acest aspect, se cauta jucatori pentru aceste doua pozitii?
Răspunde
02-02-2018, 23:43,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Vad ca testam alti jucatori care nu sint aradeni...Pacat ca nu a fost tinut Florea, cred ca a fost o mare greseala sa-i dam drumul !

"UTA testează doi fundași centrali: Moldoveanul Roșca și sălăjeanul Opriș – soluții pentru Todea?

„Bătrâna Doamnă” a fotbalului românesc este în căutarea a unu-doi fundași centrali cu talie, iar fotbaliștii sosiți recent la Arad se încadrează. Originar din Republica Moldova, Mihai Roșca face 23 de ani pe 26 martie și are în spate echipe din țara natală, precum Dacia Chișinău, AC Chișinău și Dinamo-Auto. A fost selecționat și la reprezentativele Under 19 și Under 21 a țării sale și se află de două zile sub comanda antrenorilor arădeni.
Vlad Opriș este și mai obișnuit cu nivelul atâta timp cât în tur a evoluat la CS Balotești. Masivul fundașul de picior stâng va împlini pe 9 septembrie 22 de ani și este orginar din Șimleu Silvaniei. A început fotbalul la juniorii de la Mobila Șimleu, după care a mai jucat ca junior la Olimpia Satu Mare,  CFR Cluj și Ardealul Cluj, fiind și el loturile nationale de juniori. După terminarea junioratului a trecut la CSM Sighetu Marmatiei, unde a si debutat în Liga a III-a, iar în retur a evoluat pentru Unirea Jucu. A fost acontat apoi de Juventus București, dar stagiunea trecută l-a prins la Școlar Reșița, în Liga 3-a. În vară, a fost aproape de a semna cu Dunărea Călărași, dar în cele din urmă a ajuns la Balotești. Dacă va semna cu UTA, ar putea fi și variantă de junior până la finalul stagiunii.
Probabil, ambii fotbaliști vor apărea pe teren în amicalul de mâine, de la Șiria, dintre UTA și Ripensia Timișoara. Pe arena „Otto Greffner”, primul fluier se va auzi la ora 12."

http://sportarad.ro/2018/02/02/uta-teste...tru-todea/
Răspunde
12-02-2018, 21:05,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Cu fraţii Herea pe teren, CS Baloteşti a pierdut amicalul cu Chindia. Jurj, decisiv pentru târgovişteni
http://liga2.prosport.ro/seria-1/pregati...i-16984319


Eu zic ca nu ar fi fost rau cu Claudiu Herea langa Curtu, pare un servant foarte bun si se si lipeste de gol. (cred ca a plecat de la Sepsi)

Apropo, saptamana trecuta erau niste zvonuri de ceva transferuri. Nu se aude nimic inca?
Răspunde
12-02-2018, 22:14,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
http://www.aradon.ro/se-fac-legitimari-la-uta/1984570

UTA îşi trimite, mâine, reprezentant la Federaţia Română de Fotbal, pentru a legitima jucătorii cu care s-a înţeles. Este vorba de Bodea, Lazăr, Petra, A. Iuga, Buia şi D. Popa

Aceştia au semnat contracte cu echipa fanion a Aradului, însă mai sunt doi jucători care aşteaptă. Ei sunt Roşca şi Opriş, fundaşii centrali care încă dau probe la Arad. Primul are o situaţie mai complicată, având în vedere că e cetăţean al Republicii Moldova. El nu poate fi transferat aşa uşor, ar dura ceva timp, aproxiomativ o lună, până ar avea actele în regulă. Cei de la UTA sunt optimişti, spunând că s-a cerut deja „cartea verde” de la Dacia Chişinău.

În privinţa lui Opriş, care nu a arătat mai nimic, în afară de constituţia sa atletică, lucrurile nu sunt tranşate. Antrenorul Cristi Todea l-ar vrea, probabil pentru a-l avea la număr, însă ultimul test îl va da miercuri, în meciul amical contra celor de la Crişul Ch. Criş.

O situaţie specială pare să aibe Federico Sorato, care va fi legitimat totuşi, deşi nu poate fi o soluţie nici pentru banca de rezerve.

Aşadar, lucrurile sunt destul de clare în privinţa transferurilor, cele mai sus amintite fiind, probabil, şi ultimele.
Răspunde
15-03-2018, 15:44,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
UTA forţează legitimarea lui Markovic

Muntenegrean la origine, jucătorul de 30 de ani şi 1.95 metri este socotit ca o soluţie în centrul apărării, aşa că s-a cerut deja „cartea verde” din Maldive, acolo unde a evoluat până în iarna aceasta, la campioana New Radiant Sports Club.

„Toate actele jucătorului sunt la Federaţia Română de Fotbal, aşteptăm doar cartea verde. El va face deplasarea cu echipa la Baloteşti, în speranţa că o să-l putem legitima până la ora partidei de sâmbătă” – ne-a declarat Claudiu Drăgan, director de competiţii la UTA.

Echipa pleacă în scurt timp spre Braşov, acolo unde mâine va face un antrenament, după care se va lua drumul Capitalei. Lotul de jucători are doar două modificări faţă de partida cu Hermannstadt, în locul accidentaţilor Dinculescu şi D. Popa intrând Lazăr şi Markovic.

Singura problemă pare, aşadar, postul de fundaş stânga, deoarece UTA nu are în lotul unul de meserie, având în vedere că şi Burlă e indisponibil.

„Avem mai multe variante pe acel post, ne vom decide până la ora meciului cu cine începem titular” – a spus Todea. Variante sunt doar Prună, care a mai fost folosite în partidele amicale pe acel post, sau reprofilarea unui fundaş dintre cei existenţi.

http://www.aradon.ro/uta-forteaza-legiti...ic/2003873
Răspunde
15-03-2018, 18:06,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Nu-i așa rău.....
Până nu transferăm din campionatul insulelor Solomon, ii ok.....
Trăiască domn profesor......
Răspunde
15-03-2018, 18:32, (Ultima modificare: 15-03-2018, 18:37 de Adrian07. Motivul editării: Edit )
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Se simtea nevoia unui fundas, la.meciul cu Hermanstadt chiar aveam emotii cam la fiecare corner.
Pare un jucator interesant, sa speram ca ne poate ajuta, mi-a placut Rosca in primul meci, oricum pe posturile laterale avem mare nevoie de jucatori si sa nu uitam de un atacant, iarasi stam doar in capitanul nostru.
Răspunde
19-03-2018, 22:48,
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
Issa Iaye Thiaw pe unde mai joacă?văd că la Sepsi nu e in lot!cred că ar fi o excelentă varianta la mijlocul terenului!
Răspunde
19-03-2018, 23:48, (Ultima modificare: 19-03-2018, 23:49 de Indianredskin.)
RE: Transferuri, sezonul 2017-2018
(19-03-2018, 22:48)maryan a scris: Issa Iaye Thiaw pe unde mai joacă?văd că la Sepsi nu e in lot!cred că ar fi o excelentă varianta la mijlocul terenului!

Dacă nu l-am adus când se putea acum
nu cred că ne permitem să-l aducem ,are o altă cotă după sezonul de la Sepsi ,iar politica low cost nu permite aducerea jucătorilor cu anumit statut salarial.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)