Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
16-09-2017, 19:10,
#21
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Degeaba fratilor, dintre achizitii in afara de Scutaru, Grahovac si Pacurar la restul e lipsa de valoare.
Sper ca Falub sa faca curatenie in lot, nu are sens sa ii mai platim de pomana. Prefer sa jucam cu juniorii in locul lor decat sa mai vad neputinta si indolenta pe care ne-o afiseaza.
Răspunde
16-09-2017, 19:29,
#22
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Da kidule...bagam juniorii...suntem campioni U17,U18 etc, cand vin la echipa mare nu au forta...2-3 fac fata ex. Petre,Man,Tanase, Stahl... Toma fara forta...nu stiu ce sa mai zic, trebuie si experienta si tinerete dar cateodata nu iti mai iese... Promovarea e departe, 12 puncte... Meciul.cu poli....greu greu...sper sa nu ne facem de ras!
Răspunde
16-09-2017, 19:38,
#23
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Decât mercenari din ăștia mai bine luam toți juniorii talentați din zona și jucam cu ei!
Am plecat de jos pas cu pas cu jucători arădeni și ne-am bătut joc de tot aducând expirați din ăștia! Eu cred ca echipa de anul trecut cu maxim 4 achiziții am fi defilat!
Răspunde
16-09-2017, 19:42,
#24
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Fără nicio supărare, dar dacă chiar ne dorim promovarea, la anul, normal, trebuie adus și cineva cu greutate și experiență in conducere.
Ăștia nu că sunt depășiți, ci inexistenți, frate...inexistenți...impotenți...o lună de zile să nu aduci tu intăriri când spui in gura mare că vrei să promovezi ?
Răspunde
16-09-2017, 19:46, (Ultima modificare: 16-09-2017, 19:48 de Adrian07. Motivul editării: completare )
#25
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
(16-09-2017, 19:38)maryan a scris: Decât mercenari din ăștia mai bine luam toți juniorii talentați din zona și jucam cu ei!
Am plecat de jos pas cu pas cu jucători arădeni și ne-am bătut joc de tot aducând expirați din ăștia! Eu cred ca echipa de anul trecut cu maxim 4 achiziții am fi defilat!

Toti spuneti CU ARADENI... Gligor isi baga p*** in noi,  COPACI a vrut sa plece desi a jucat in ERA  Laurentiu Rosu, ce credeti ca daca jucam doar cu aradeni totul va fi roz?  

Nu poti doar cu tineri sa faci super performanta, e un nivel mai greu in liga a 2-a ce sa zic in liga 1.  Conducerea a vrut experienta dar se pare ca nu a mers de data asta... care nu poate , sa plece sau trimis la echipa a 2 a . Nu se poate sa dai vina pe oboseala cand tu mergi cu avionul. Calarasiul cu autocarul a calatorit pana la noi. Trebuie adusi alti jucatori si renuntat la cei ce nu dau randament,nu poti sa arunci banii pe niste jucatori care chiar nu iti demonstreaza nimic.

E o discutie lunga despre tineret, conducere...toata lumea sa se schimbe conducerea, cine sa vina? Ducem mercenari iarasi? Gen Narcis Raducanu , Dinu Gheorghe?      Gradinaru si Dragan au pur si simplu treaba cu deplasari,cazare, masa.

Sunt 12 puncte fata de primul loc, cam greu daca nu ne redresam rapid, campionatul e lung si nu iti mai permiti experimente, interesanta si grea urmatoarea perioada.
Hai UTA!
Răspunde
16-09-2017, 19:50,
#26
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Am auzit astazi pe cineva spunand dupa meci ca Grigorie si Roman au plecat de la Arad cu o caruta de bani....jdemii de euro.
Oricum vom mai fi obligati prin lege sa mai spargem multe jdemii de euro si cu restul panselutelor ramase, in conditiile in care sezonul este deja compromis. Pentru mine e clar ca nu prea mai cred nici ei in promovare, si nici nu mai pun osul, atata timp cat banii oricum le vin.
Eu i-as trimite pe toti la echipa a doua, i-as baga in teren pe fiecare cate 5-10 minute pe meci, iar salariile le-as plati cu o intarziere maxim posibila in asa fel incat sa nu isi poata depune memorii....sau daca nu le place varianta asta, despartire amiabila in favoarea culbul UTA.
Răspunde
16-09-2017, 19:58,
#27
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Sunt de acord ca nu cu arădeni dar când ii înlocuiești cu asemenea jucători...mi se face scârbă! Ăștia merita sa joace în tricoul UTEI? Probabil ca da și sunt eu nebun! Nu cred ca are rost sa va amăgiți cu 12 puncte distanta de locul 1 în condițiile în care noi nu batem pe nimeni acasă!
Răspunde
16-09-2017, 21:19,
#28
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Hai, să nu devenim ridicoli, promovarea s-a dus sezonul ăsta, nu cred că mai are rost să pomenim de ea, suntem la două puncte de retrogradare.
Răspunde
16-09-2017, 21:58,
#29
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Ce ar mai fi de spus....aduci 8 jucatori din liga 1,conditii de liga 1 ,deplasari cu avionul si te bati la retrogradare.Nu imi amintesc de o situatie similara in fotbalul modern de la noi,si ce este mai grav ,pare ca si conducerea nu are nici o solutie de resuscitare a echipei.Ca si parere personala ,atat timp cat ne mintim singuri si Nu aducem dracului atacantii aia (si vina ca nu au fost adusi pana acum este tot vina celor care decid)situatia jenanta in care ne aflam va continua.Din cate am inteles ,sumele care se cer de catre anumiti impresari pe atacantii propusi sunt effectiv halucinante pentru acest nivel(4000-5000 de euro lunar),probabil se si profita de faptul ca UTA are nevoie avida de atacanti.Suntem effectiv intr -o situatie imposibila iar pe langa lipsa de calitate in atac ,mai avem si deja o serie alarmanta de jucatori accidentati(Stratila,Pruna,Tanase iar mai nou si Stahl),iar cand ai in lot si jucatori lipsiti de caracter,deznodamantul nu poate fi altul!
Răspunde
16-09-2017, 22:50,
#30
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Punct si de la capat .
Sezonul e compromis acum jucam sa nu intram in hora retrogradarii .
Dati afara toti jucatorii care nu au confirmat , redus la mimin cheltuelile cu salariile si deplasarile cu avionul si penalizari salariale si sunt convins ca vor ramane doar cei devotati acestui club
Merita dat crezare juniorilor
Asta e prea repede ne-am vazut in liga 1
Pana nu o sa avem o echipa sudata si competitiva si stadion trebuie sa ne luam gandul de la promovare
Răspunde
16-09-2017, 23:13,
#31
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Cam la fel vad si eu lucrurile si cu cat vom constientiza asta mai repede, cu atat mai repede ne vom pune pe picioare.
Răspunde
16-09-2017, 23:28,
#32
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Trist.Nu mai cred ca in următorii 10 ani promovam.
Răspunde
17-09-2017, 9:30,
#33
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Nici în cel mai urat vis nu ma gândeam ca ajungem aici! Măcar sa se trezească (pana nu e prea târziu) vedetele sulii ce le-am adus!
Răspunde
17-09-2017, 10:14,
#34
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Nu au ce sa se mai trezeasca. Hai sa fim barbati si sa nu ne mai amagim. Am luat teapa cu ei, acceptam si mergem mai departe.
Sezonul e compromis, trebuie doar sa diminuam valoarea pagubei.
Falub a salvat Chiajna dupa ce a reconstruit echipa, nu vad de ce nu poate face asta si la noi.

Daca ar fi dupa mine, Buleica, Carstocea, Ciuca si Manea ar fi out. Astia sunt prieteni cu fotbalistii si iau salariu degeaba.
Răspunde
17-09-2017, 11:00,
#35
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Altfel ar sta lucrurile si cred ca am fi mult mai optimiști dacă batem la Satu Mare și la Snagov etapele următoare! Carstocea mesteca jocul în gol mai bine joci cu jorza, pe Ciuca l-aș forța pana în pauza competițională dar în mod sigur as aduce 1 atacant! Nu cred ca valoarea individuala ar fi problema pt ca luați post cu post sunt jucători f buni pt liga 2...problema e ca nu pot fi transformați într-o echipa! Trebuie sa răsară soarele și pe strada noastră
Răspunde
17-09-2017, 11:48,
#36
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Ieri a fost primul meci cand mi-a fost dat sa trăiesc asa atmosfera , parca juca Lipova sau cermei si se auzeau toti țăranii,iar jucătorii nici macar o secunda nu s-au grăbit sau sa pună presiune pe adversar... așteptau sa treacă timpu. Bine ca nu a fost televizat, parca eram la un meci de județ nicidecum la UTA.
Răspunde
17-09-2017, 13:31,
#37
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Eu totuși cred ca echipa asta poate mult mai mult! E nevoie de o deblocare! Am încredere în Falub ca vom arata altfel la meciul de la satul mare...putem câștiga următoarele 8 meciuri! Urmează 8 meciuri ușoare din care putem obține maximum de puncte!
E o părere strict personala...asta simt eu, vom renaște de săptămână viitoare!
Răspunde
17-09-2017, 13:52,
#38
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Eu unul nu mai înțeleg nimic și de aici și rândurile următoare:


UTA în Triunghiul Bermudelor!

Mărturisesc că îmi este foarte greu să scriu despre ultimul meci al UTA-ei, deoarece pur și simplu nu înțeleg ce se întâmplă la echipa mea de suflet. Degringolada totală în care se află Bătrâna Doamnă nu are pentru mine nicio explicație logică în acest moment, de parcă sunt în fața unui puzzle bizar și grotesc.

Am fost martor ieri la o nouă înfrângere pe teren propriu a UTA-ei, 0-1 cu Dunărea Călărași, rezultat care o plasează ”oficial„ în lupta pentru evitarea retrogradării. Dincolo de penibilul acestei situații, cu adevărat șocant a fost jocul, care a confirmat până la ultima virgulă poziția din clasament a echipei. N-am văzut în exprimarea UTA-ei nicio idee, decât în cazul în care aruncatul mingii la întâmplare spre careul advers poate fi considerată o idee de joc. N-am văzut solidaritate între jucători, semnificativ pentru asta fiind modul rușinos și iresponsabil în care mijlocașii ofensivi ai UTA-ei refuzau pur și simplu să-l ajute pe unicul atacant, Marius Curtuiuș, permanent hăituit de 2-3 adversari care n-aveau grija niciunui alt jucător îmbrăcat în roșu. N-am văzut nicio realizare individuală, n-am văzut driblinguri, n-am văzut șuturi spre poartă, n-am văzut pătrunderi sau pase perpendiculare în schimb am fost martorii unor execuții de-a dreptul hilare gen mingi respinse în centru, preluări de ”județ” sau pase ce se duceau la metri buni distanță de adresant. N-am văzut în jocul echipei ambiție ci doar o disperare similară cu cea a unui orb rămas fără baston în mijlocul unei intersecții aglomerate, terifiat de zgomotul claxoanelor bolizilor care-i amenință viața.

În momentul de față suporterii UTA-ei au trecut de la starea de furie ce-i încerca la ultimele meciuri, la cea de perplexitate. Nimeni nu mai are nicio teorie, niciun răspuns ci doar întrebări, multe întrebări. Iată câteva dintre ele, care mă bântuie de aseară, poate nu într-o ordine foarte logică deoarece logica nu-i un concept care să aibă multă legătură cu ceea ce se întâmplă acum la UTA:

- Cum este posibil ca jucători cu zeci și sute de meciuri acumulate în prima ligă să se exprime atât de jalnic? Admit că pot exista problme din punct de vedere al jocului colectiv, dar acești jucători cu nume importante sau măcar cunoscute în fotbalul românesc au arătat carențe incredibile din punct de vedere al tehnicii individuale! Dacă aceasta le este valoarea, cum a fost posibil să păcălească atâția ani de zile alte echipe astfel încât să ajungă la palmaresul pe care-l au?

- Dacă nu este o problemă de valoare ci una de caracter (aici includ și labilitatea psihică, incapacitatea de a te aduna în momentele grele) cum poate fi ea depășită? Există butoane care pot fi apăsate și care pot reseta încrederea jucătorilor? Și nu, nu vreau să aud răspunsul ”rezultate„ pentru că ele vin în urma unui joc măcar decent. Dacă ești prea labil să joci decent e imposibil să visezi la rezultatele care să îți refacă moralul! Se lucrează la aspectul ăsta, există idei, sau așteptăm fatalist ca jucătorii să își revină de la sine?

- Cât de mari sunt problemele de disciplină din vestiar? A existat sau nu o revoltă împotriva lui Adrian Mihalcea? Există o presiune exagerată din partea jucătorilor cu experiență asupra juniorilor? Există conflicte în vestiar? Ce au făcut oamenii din conducere pentru a stinge aceste conflicte și pentru a armoniza relațiile dintre jucători? Există ”mere otrăvite” în lot și dacă da, de ce nu se taie în carne vie?

- Dacă nu există soluții de redresare a jocului, când are de gând conducerea să anunțe renunțarea pentru acest an la obiectiv, concedierea jucătorilor ale căror prestații și rezultate nu justifică salariile pe care le primesc și demararea pregătirii viitorului sezon?

- Este conștientă conducerea clubului că pentru al doilea an consecutiv 90% dintre transferuri au fost ”țepe”? Ce strategie avem pentru a îndrepta această situație. Avem în calcul identificarea unui om competent și specializat în materie de transferuri pentru a fi adus în club?

Sunt multe întrebări la care conducerea ar trebui să răspundă în cazul în care conceptul ”ÎMPREUNĂ pentru un vis” nu e doar un slogan inspirat pentru marketing ci o realitate. Poate că acum este momentul potrivit pentru una dintre acele întâlniri periodice cu abonații pe care conducerea clubului le anunța la începutul sezonului. În momentul de față reacția publicului este una neașteptat de calmă față de situația în care ne aflăm; asta tocmai pentru că cei mai mulți dintre suporterii autentici ai UTA-ei conștientizează că alternativa la cei care au adus noul proiect UTA până în acest moment, este haosul și apoi neantul. Doar că e nevoie ca și oamenii de la cârmă să își adune gândurile și ideile și să vină cu o radiografie clară și sinceră a situației plus o strategie de ieșire din criză. Altfel, perplexitatea de moment a suporterilor, care a urmat supărării și furiei, se poate transforma în curând în lehamite; iar aceasta este cea mai contraproductivă și mai periculoasă stare de lucruri atât pentru cei care conduc clubul cât și pentru întreg proiectul UTA.

https://dreptunghiulverde.blogspot.ro/search/label/UTA
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
17-09-2017, 14:44,
#39
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Bravo Giuli!Foarte buna caracterizarea UTA -ei din acest moment!
Răspunde
17-09-2017, 15:19,
#40
RE: Etapa #8: UTA - Dunarea Calarasi (16.09.2017, ora 16:00)
Eu zic ca totul ni se trage de la modul dezechilibrat in care a fost alcatuit lotul.Din pacate nu avem calitate acolo in fata si pana nu rezolvam aceasta problema nu vad cale de iesire,...am mai avut ghinion sa se accidenteze si stratila,care asa cum era el ,dar acum absenta lui se vede.Strategia lui Falub este buna, sa incercam sa salvam ce se mai poate salva pana in iarna ,apoi sa scapam de mainile moarte(Buleica,Carstocea,Asani) si de data asta sa aducem jucatori care chiar pot sa ne ajute(un exemplu ar fi Costel Rosu de la Braila,cred ca ar veni si pe jos la UTA) si daca nu o mai fi anul asta cel putin avem un retur in care ne putem forma o noua echipa pentru sezonul viitor.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)