Suport tehnic
26-02-2014, 16:07, (Ultima modificare: 26-02-2014, 16:19 de Kidu.)
#1
Question  Suport tehnic
Intrebari si raspunsuri legate de administrarea forumului.
Răspunde
26-02-2014, 16:10,
#2
RE: Administrare
O sa dezvolt si celelate sectiuni si cu timpul vom aduce forumul la structura dinaintea pierderii bazei de date.
Pacat de informatia pierduta insa revizia actuala (vad ca e la zi) a acestei platforme MyBB pare mai ok decat cealalta veche. Sper sa se mai fi rezolvat din vechiile probleme.
Răspunde
26-02-2014, 16:17, (Ultima modificare: 26-02-2014, 16:22 de admin.)
#3
RE: Administrare
Din pacate nu am un back-up mai nou de final anul 2012. Incerc sa recuperez ceva de prin dump-ul de atunci si sa pun la punct un alt mod de back-up. Cel care il aveam era saptamanal si salva local, tot la vodafone, unde au aparut problemele. Hostingul la ei se pare ca e mai vulnerabil , nu e foarte serios si nu e pus la punct. De support nu mai vorbesc. ( de fapt serverele le au inchiriate din tot felul de parti din EU )
O sa incerc sa fac un "merge" intre ce avem acum si vechea baza de date in momentul in care o recuperez. Nu promit nimic. Brazilia nu e prin top 20 viteza trafic internet. Sad
Incerc in acelasi timp sa incropesc ceva si pentru site, ca si ala foloesea aceeasi DB.

Daca aveti probleme cu login/logout dati un clear cache in browser si incercati din nou.
Răspunde
26-02-2014, 19:10,
#4
RE: Suport tehnic
Ma bucur ca a reinviat forumul, multumim Utu
Ave UTA, morituri te salutant !
Răspunde
27-02-2014, 16:45, (Ultima modificare: 27-02-2014, 20:16 de admin.)
#5
RE: Suport tehnic
Au existat tabele "corupte" in mySQL (baza de date). Au fost afectate thread-urile si postarile din ultima zi. Nu gasesc alta explicatie decat existenta unui bug in sistemul ce tine forumul (MyBB) care probabil va fi corectata in urmatorul patch-fix. Sau...poate fi vodafone hosting error, din nou.
Preventiv, am activat un table check la fiecare ora plus un back-up zilnic pe google drive la intreaga baza de date.
Daca se mai repeta problema, trecem pe alt tip de forum, phpBB, SMF,... sau recomandati voi. Din ce vad, batalia la suprematie e intre MyBB si phpBB. Iar daca e problema de server, mutam hostingul altundeva.
Acum 2 ani am ales Vodafone pentru ca parea firma serioasa si puteam sa platesc hostingul in aceeasi factura cu mobilul. Acum, au mai scazut preturile la hosting (php+mysql), exista concurenta si la modul in care lucra vodafone...poate ne mutam daca o sa tot avem probleme.
Răspunde
03-07-2015, 9:28,
#6
RE: Suport tehnic
N-are nimeni nicio sugestie?
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)