Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
15-10-2017, 22:54,
#61
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
(15-10-2017, 22:51)Victor a scris: Cand esti la greu iti ajuti fratele, si cand vine vorba de o smardoiala, mai ales cu movi. Nu uitati cine a tinut steagu' sus in galerie, si cand fost coborasuri si furtuni, cand altii comentau din spatele tastaturi. Astia suntem, mereu nemultumiti. Ba inca citeam pe sportarad ca unii il plang pe Luca...

Chiar bagati toate comentariile in seama? Multi de pe.sportarad sunt timisoreni care scriu si baga zazanie intre noi... 
Ori ne bagam mintile in cap sa ramanem uniti si sa fim si mai puternici la anul ori ne bagam p*** in tot si rad astia si cu curul de noi!
Inainte UTA!
Răspunde
15-10-2017, 23:04,
#62
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
mai nou sa ne batem intre noi asa am ajuns
kidule cumpara tu clubul UTA si fa ce vor muschii tai atunci, mie nu trebuie sa-mi dai explicatii
stai linistit ca nu-mi doresc sa fiu ca tine si la faza cu movii foarte bine ai facut, nu uita ca unii sunt suporteri si altii ultrasi
daca tu ai obosit e momentul sa faci o pauza
eu vreau sa ma bucur de bine nu de rau , m-am scarbit si eu de tot
doar prin calitatea buna a unor oameni se pot face lucruri bune, trebuie calm, rabdare, reorganizare si mult dialog
hai lasa ....poate le discutam astea alta data dupa ce se mai linistesc treburile
Răspunde
15-10-2017, 23:41,
#63
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
@micro, daca ai ceva cu kidu du-te si spune-i in fata. Aici pe forum insa te rog sa combati ideile, nu persoana. Mi se pare ca nu ratezi un moment sa il ataci. Stiu ca se poate apara si el si pana acum ti-a raspuns civilizat, dar tu cam intinzi coarda. Daca mai continui cu atacuri gratuite ne putem lipsi de prezenta ta. Mai atent pe viitor. Multumesc.
Semper Fidelis
Răspunde
15-10-2017, 23:58,
#64
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Burebista@: Eu sunt primul care ridic mâna! Șterge-mi contul! E o rugăminte! Deja e prea mult pt mine...asta e un forum sa susținem UTA nu sa ii suport jignirile lu kidu!
Răspunde
16-10-2017, 0:04, (Ultima modificare: 16-10-2017, 0:05 de Kidu.)
#65
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Cand te-am ajutat in n randuri eram baiat fain. Ei ce memorie scurta mai avem!
E a nu stiu cata oara cand sari sa faci pe lupul moralist. Asta e, sa fii sanatos insa hai sa fim drepti pt ca nu te-a jignit nimeni si nu ai motive sa te dai asa lezat.
Răspunde
16-10-2017, 8:13,
#66
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
În prima repriză n-am avut minte, în a doua n-am avut determinare. E inacceptabil să te prezinți în halul ăsta la un derby. Am ajuns să ne bată movii cu Bilia! Eu unul nu vreau să-i mai văd în față! Mi-a ajuns! Sper ca în iarnă să dispară cât mai mulți dintre ei din lot. Dar până atunci va fi un chin; evident pentru noi, că ei n-au niciun stres, fiecare are scuza perfectă pentru propria-i neputință și indolență.

Cât despre incident, cei care n-au fost la fața locului să vadă cu ochii lor despre ce a fost vorba, ar fi bine să se abțină de le verdicte că se fac de râs.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
16-10-2017, 9:10, (Ultima modificare: 16-10-2017, 9:10 de BogdyS.)
#67
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
A fost cel mai prost meci pe care l-am facut pe DP in ultimii 30 de ani! In repriza a doua nu am tras nici un sut la poarta!!(nu pe poarta, la poarta!!), dupa ce in prima a tras odata!
Or fii vazut mesajul movilor si s-au gandit hai sa le aratam alor nostri cum e sa fie invers!
Nu mai dati In Todea, e cel mai putin vinovat! Pentru faptul ca Ciuca si Carstocea nu au fost in lot merita tot respectul! Daca li se alatura si Grahovat e perfect!

Aaa, si pt toti cei care iau aplaudat pe aia ce purtau tricourile UTA-ei la final...sunteti penibili! Ne-au facut de ras la timisoara idiotilor si voi ii aplaudati??? Luati-i acasa imbecili ce sunteti daca tineti asa de mult la ei!

Incidentul...cum zicea si Giuliano, daca nu ati fost de fata nu comentati...stirile de pe net arata doar o parte de adevar, la fel cu si toate ziarele din arad mancatoare de rahat au prezentat stirea!
Răspunde
16-10-2017, 9:28,
#68
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Degeaba il scot unii tap ispasitor pe Todea, eu sunt de parere ca cel putin pana in iarna Cristi trebuie sustinut. Nu e vina lui ca s-a ratata campania de achizitii, ca jucatorii adusi sunt niste indolenti care au pretentia sa traiasca doar din statutul lor de fosti jucatori de prima liga.
Sper ca in iarna sa facem curatenie in lot si in afara de Florea, Pacurar, Scutaru si Grahovac chiar daca ultimi doi nu au prea convins ieri, sa nu mai pastram pe nimeni. Prefer sa jucam cu juniorii decat cu Buleica, Carstocea sau Ciuca.
Răspunde
16-10-2017, 11:18,
#69
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
In legatura cu ce s-a intamplat pe drum, nu mai are rost sa dezbatem subiectul, doar atat... nu ai procedat corect!! Am fost pe busul pe care s-a intamplat incidentul si am fost printre aia care incerca sa bage baietii in bus, dar asa nu rezolvi problema ca arunci doze si tigari, nici unul dintre ei nu a fost mort de beat si intelegeau daca problema cu opritul si asteptatul colegiilor cu masinile era explicata intr-un mod linistit... ma rog, fiecare are stilul lui dar deja aici s-a stricat ceva intre noi si dupa aia a venit dezastrul de pe teren... jucatorilor doar atat vreau sa le transmit: sunteti JUCATORI de fotbal!!! Nu trebuie sa simtit nimic pt clubul nostru drag ( dragoste cu forta nu se poate!!) Doar faceti-va treaba ca jucatori, fiti profesionisti si dovediti ca nu ati venit doar pentru un bani. Daca nu, cum a zis Mihalcea, in iarna sau mai repede ridicati mana si ziceti ca nu puteti mai mult si plecati!! Suntem putini suporteri UTA dar pt noi echipa asta inseamna tot!! Nu va bateti joc de noi, de echipa si de oras. PT NOI DOAR UTA CONTEAZA!!!
Răspunde
16-10-2017, 11:48,
#70
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Tot mai mult cred ca si aceste dicute au fost si sunt comandate de la cel care nu vrea echipa asta atat de dreaga noua. Ani trecuti desi erau discutii in contradictoriu nu se ajunegea as departe. S-a incercat in nenumarate ori sa desbine grupul dar acum prin ceea ce se intampla mai mult ca niciodata cred ca totul este comandat. S-a vazut ca prin ceea ce se intampla la echipa baga raca si discutii aprinse intre noi si se merge pe aceeasi strategie. Sper sa ma insel iar daca nu, asa sa ii ajute Dumnezeu!
Trebuie sa fim uniti si sa mergem inainte IMPREUNA, asa cum IMPREUNA am ajuns aici( ma refer stric la grupul nostru!
PS: Acum, pe cand incep sa prin curaj sa fac o deplasare si pana la Siria si sa nu ma gandesc acasa sau sa tremur cand imi suna telefonul sa revin in peluza si sa vad fete triste si multi nervi intre noi in loc de o gluma sau hohote de ras asa cum a fost la untimul meci inainte sa inceapa incercarile prin care am trecut!
TREBUIE SA FIM UNITI!
Pentru noi DOAR UTA ARAD CONTEAZA!
Răspunde
16-10-2017, 21:34, (Ultima modificare: 16-10-2017, 21:35 de Giuliano.)
#71
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Am zis să nu scriu aseară ”la cald”. Au trecut 24 de ore și am aceleași sentimente. Ele sunt descrise în rândurile care urmează:


Derbyul umilinței!

Timp de mai multe săptămâni nu am scris niciun rând despre UTA pe acest blog. În primul rând pentru că riscam să repet după fiecare meci aceleași impresii despre jocul execrabil al echipei și despre haosul din club. În al doilea rând pentru că de la un moment dat încolo am încetat să mai găsesc posibile explicații și cu atât mai puțin identificabile soluții. Iar în al treilea rând, am considerat că, într-o asemenea situație de criză, în care toate măsurile posibile fuseseră luate (schimbări de antrenori, epurări de jucători sau transferuri ”disperate”), nu mai poți face altceva decât să aștepți ca cei direct implicați să scoată singuri, cumva, căruța din noroi. Bănuiam că un asemenea demers necesită timp și liniște deoarece problemele erau multe și unele dintre cele mai grave erau de natură mentală. Așa că mi-am propus să am o atitudine constructivă și, în ceea ce mă privește, să ofer echipei timpul și liniștea pentru a readuce UTA pe linia de plutire. Cei mai mulți dintre suporterii UTA-ei au procedat la fel. Reproșurile de la finalul meciurilor erau mai mult decât ”domestice”, cea mai ”dură” formă de protest a fost refuzul de a cânta pe parcursul uneia dintre partide, altfel susținerea a fost chiar disproporționată în raport cu ceea ce oferea echipa. Am acceptat foarte ușor cu toții și ideea că promovarea este un subiect închis pentru acest sezon și ne înarmam cu speranța că poziția sub linia retrogradării e o conjunctură nefericită pe care o vom depăși odată ce butonul psihologic al revenirii urma să fie apăsat. Iar evenimentul, credeam, speram cu toții, trebuia să fie derbyul de ieri.

De câteva etape, pentru mine, dar sunt convins că și alții au simțit la fel, singura miză a acestui campionat a rămas duelul cu Poli. Sunt crescut în cultul acestui meci și pot spune că de aproape 30 de ani de când particip la aceste derbyuri întotdeauna am simțit cum energia din tribune se transmite în teren și timp de câteva ore noi și echipa devenim un monolit de ambiție și pasiune. Am trăit clipe memorabile când cu o echipă mai slabă i-am îngenuncheat sau când ne-am transpus superioritatea valorică în victorii concludente pe teren. Am trăit momente dramatice când am pierdut neașteptat sau nemeritat. Am trecut cu demnitate prin tristețea de a nu ne putea ridica valoric la nivelul rivalilor. Am trăit toate aceste bucurii și tristeți atât cu echipe formate preponderent din arădeni dar și cu echipe de ”mercenari”. Am reușit întotdeauna să-i facem să simtă pe cei veniți din alte zone, țări sau chiar continente, ce înseamnă acest meci pentru suporteri, oraș și istorie. Toate astea până ieri. Mărturisesc și acum că sunt nu doar revoltat ci de-a dreptul șocat de lipsa totală de empatie a celor care îmbracă astăzi tricoul UTA-ei față de așteptările noastre.

Sincer, aveam temeri legat de acest meci. Însă temerile mele erau legate de crisparea unor jucători care se știu pe un loc retrogradabil, care simt presiunea eșecurilor pe bandă rulantă, care nu formează un colectiv, circumstanțe care ar fi putut face ca jocul echipei să sufere în condițiile în care dădeam piept cu un adversar inferior valoric dar foarte determinat și mai ales injectat cu optimism de situația din clasament, radical schimbată față de meciul din primăvară. Iar prima repriză a meciului de ieri mi-a confirmat temerile. Diferența valorică dintre cele două echipe a fost nivelată nu doar de determinarea gazdelor dar și de lipsa de luciditate, de calm a jucătorilor UTA-ei, care niciun moment nu și-au etalat individual și colectiv plusul de valoare și de experiență. Nimic însă nu m-a pregătit pentru ce avea să urmeze în repriza secundă. Am văzut o echipă care teoretic era a noastră dar în realitate era imposibil să fie așa. Pentru că nu se poate ca niște jucători care îmbracă tricoul UTA-ei să fie atât de apatici, indolenți, delăsători așa cum au fost cei din teren ieri dupăamiază. Mai ales după eliminarea lui Curtuiuș (eveniment care, în naivitatea mea, credeam că-i va ”înrăi” pe colegii săi) am văzut un joc la alibi, asemănător unui amical, în care fiecare face minima risipă de efort și depune cel mai puțin riscant angajament fizic. În condițiile în care știi ce înseamnă acest meci pentru clubul al căruit tricou îl îmbraci, o asemenea atitudine nu poate fi catalogată decât într-un singur fel: NESIMȚIRE!

Pentru mine personal următoarele săptămâni, până la finalul acestui sezon de toamnă, vor fi un chin. Datoria mea de suporter este să fiu pe stadion meci de meci. Dar va trebui să fac acest lucru în condițiile în care nu pot să-i mai văd în ochi pe acești jucători care reprezintă acum UTA. Era cât pe ce să mă întreb dacă ei au această problemă. Dar aș fi fost penibil. Nu, evident că nu au nicio jenă să ne privească în ochi. Fiecare dintre ei are pregătită scuza personală în care vinovăția este plasată în cârca antrenorilor și colegilor. De fapt asta avem acum la UTA: o adunătură de caractere nepotrivite care par să se dușmănească unii pe alții, cărora le displace profund mediul în care se află, care n-au niciun alt gând decât încasarea salariului și zborul cât mai rapid spre altă echipă și care simt din când în când, ca pe o pișcătură de țânțar, reproșurile celor câteva zeci de ”nebuni” care tot vor ceva de la ei dar nu prea e clar ce. Aseară după meci singurul meu gând a fost ”Jos tricourile!” Din păcate ei sunt prea nesimțiți să facă asta iar noi prea civilizați să le-o impunem. Așa că, până la iarnă, ne vom suporta reciproc în silă. Singurul gând cât de cât reconfortant e că în iarnă se va face curățenie (sper!!!) și pe cea mai mare parte dintre ei n-o să-i mai văd niciodată la acest club.

Sigur, jucătorii nu sunt singurii vinovați; poate nu sunt nici măcar cei responsabili de greșeala cea mai mare. Dar dacă în privința conducerii greșelile cred că au fost comise din incompetență, la ”domnii” jucători mare parte din problemă este pur și simplu lipsa de interes, neprofesionalismul. Ori dacă incompetența se mai poate ajusta dacă există bună credință, lipsa de caracter e o tară care nu poate fi combătută decât într-un singur fel: despărțirea de ”purtătorul” ei. Un punct de vedere asupa erorilor manageriale și asupra întregului context foarte tulbure în care se află UTA, va face obiectul unui articol separat. Nu era moral, din punctul meu de vedere, să amestec eșecurile unor oameni care au greșit pentru că au vrut să facă ceva dar nu au știut cum, cu mizeria la care am asistat ieri. Și faptul că acest articol nu are nicio fotografie, este cauzat tot de acest lucru: pur și simplu derbyul de ieri a fost o pagină atât de rușinoasă, de urâtă, în istoria UTA-ei încât nu consider că merită să-i fie dedicat nici cea mai mică fărâmă de memorie vizuală. De-a lungul timpului UTA a fost făcută de râs de conducători, de oraș, de antrenori dar parcă niciodată de echipă. De data asta tocmai purtătorii tricourilor au scris un adevărat eseu despre cel mai josnic mod în care niște purtărori imorali ai titulaturii de fotbaliști au putut umilii o întreagă comunitate care s-a încăpățânat să creadă în ei în ciuda evidenței!

https://dreptunghiulverde.blogspot.ro/search/label/UTA
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
16-10-2017, 21:46, (Ultima modificare: 16-10-2017, 21:51 de lucid.)
#72
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Totusi, chiar nimeni nu e deranjat de conducerea clubului? Toata lumea da in jucatori. De acord, din punctul meu de vedere nu am ochi sa ii vad, si asta nu de ieri...
Dar mai oameni buni, chiar asa de orbi suntem? Avem o conducere de rahat, oameni submediocri din orice unghi ii privesti. Si lipsiti de orice urma de bun simt si buna crestere... sa nu mai vorbim de aspiratii si praf in ochi! In frunte cu Meszar. In primul rand e un om politic, cu aspiratii marunte, adeptul maruntisului. Ni are viziune pe termen lung, nu are vise marete pt. UTA. El se multumeste cu ce este de cativa ani la UTA. Performanta maxima pentru el ar fi liga 1. Mai sus nu aspira, ba chiar ia in deradere o cupa europeana, o echipa mare in sensul adevarat la UTA in urmatorii ani. E un om mic. Daca unii vor sa creada orbeste in continuare in el, e alegerea lor. Iarasi mergm pe principiul cu raul cel mai mic, sau singurul rau interesat de UTA. Oare?
Nimic din ce a fost la startul proiectului nu mai e valabil. Solutii? Nu stiu exact, dar prefer oricand liga a 4-a, sa vad jucatorii ca musca din adversar, decat cocina asta...Sau daca nu asta e solutia, mai bine stingem lumina si mergem la culcare
Răspunde
16-10-2017, 21:57, (Ultima modificare: 16-10-2017, 21:57 de Giuliano.)
#73
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
În 2014 m-am retras din SCU nu pentru că aveam o problemă cu Mezsar ci pentru că mi s-a părut de neacceptat ca Falcă să dicteze până și ziua, locul, ora și invitațiile la dezbaterea despre viitorul clubului. Atunci n-am auzit prea multe voci care să ceară stingerea luminii. Acum o cerem doar pentru o campanie de transferuri total greșită. Nu crezi că dacă punem lucrurile în balanță e puțin deplasat?!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
16-10-2017, 22:00,
#74
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Mie sincer mi se pare mai mult decat o simpla campanie de transferuri gresita. Dar nici asa nu se poate continua. Citeste ce am scris pana la stingerea luminii, esti baiat destept!
Răspunde
16-10-2017, 22:30, (Ultima modificare: 16-10-2017, 22:32 de Giuliano.)
#75
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Păi nici n-am contestat combătut criticile tale la adresa conducerii. O să scriu și eu despre asta. Dar mi se pare că dramatizăm excesiv dacă ajungem să vorbim despre stingerea luminii. Și apropos de ”vise mărețe”. În cele mai bune momente avem 1500 de suporteri constanți. Să ne revenim din povestea cu visele mărețe. În Aradul de azi maximum de așteptări îl poate reprezenta promovarea și menținerea în prima ligă.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
16-10-2017, 23:19,
#76
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
(16-10-2017, 22:00)lucid a scris: Mie sincer mi se pare mai mult decat o simpla campanie de transferuri gresita. Dar nici asa nu se poate continua. Citeste ce am scris pana la stingerea luminii, esti baiat destept!

Bun! Sa plece Meszar? Cine sa vina? Sa ramana Meszar si sa aduca lângă el oameni  mai pricepuți privind transferuri, organizare etc.? Dar pe cine? 
Eu cred ca atata stie , adică el preferă orășeni lângă el gen codru-dragan decat altfel de oameni mai cunoscuți în fotbal. ( poate de frica). Da, sunt de acord cu tine si conducerea e de vina ,dar cine sa vina? 
Chiar avem bani si suntem la retrogradare, jucători cu pretentii , chiar nu poti sa zici ca nu are vre o vina si conducerea.
Răspunde
16-10-2017, 23:52, (Ultima modificare: 16-10-2017, 23:54 de psv.)
#77
RE: Etapa #12: Poli - UTA (15.10.2017, ora 15:30, Digisport 1)
Pentru mine e clar ca pana in iarna nu se mai poate face nimic ,atat la nivel de conducere administrativa cat si la lotul de jucatori ,astfel ca "multa lamaie in gura"si strangem din dinti!Si spun asta pentru ca umilinta maxima pe care am simtit-o in aceste cateva luni vine din aceste doua directii intr-o egala masura!Si mai cred ca indivizii astia care imbraca ilegal tricourile UTA-ei sunt capabili sa ne demonstreze ca se poate si mai rau de atat.....
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)