Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
29-09-2018, 14:28,
#1
Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
[Imagine: 42719799_1967273680007986_44574725247200...e=5C253C9D]
Răspunde
29-09-2018, 18:59,
#2
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Ce  mai e de zis dupa infrangerea asta. Adio vise la promovare, sper sa ne salvam de la retrogradare.
Răspunde
29-09-2018, 19:26,
#3
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Foarte slab. Nu stiu ce cauta Suslak la UTA sincer!!
Răspunde
29-09-2018, 22:47,
#4
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Nu mi-am facut vise de promovare asa ca hai sa fim realisti insa azi cred ca am fost obositi dupa ultimele trei meiciuri. Nu avem un lor numeros si asta se vede. Nu e o tragedie.
Răspunde
30-09-2018, 0:49,
#5
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Ai dreptate Kidu - le suntem obosiți și nu avem un lot numeros, dar a fost o dezamăgire jocul de azi. Arădenii care trebuia sa se dăruiască au fost nuli (nu ma refer la Cipri)...
Răspunde
30-09-2018, 8:06,
#6
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Curios ca ne-am ridicat la nivelul celor de la Poli Iasi dar azi am fost zero la toate capitolele!!! Poate ca intr adevar a fost oboseala dupa meciul din cupa.
Răspunde
30-09-2018, 11:56,
#7
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Eu zic ca nici nu sa pus vreodata problema de promovare sezonul asta. Totusi aceasta infrangerea pica foarte greu asupra noastra. Nici scuza asta nu o inteleg cu meciul de cupa, sa fim seriosi, avem echipa tanara, daca dupa 3 zile nu putem sta in ghete si alerga cu Balotesti atunci e groasa rau - totusi cred ca sunt mai multe aspecte care au dus la aceasta infrangere (infrangeri):
1. Lot slab valoric. Daca primul 11 se ridica la nivelul cat de cat asteptat, rezervele sunt mult inferioare. Ar mai fi si problema cu Yuri, inexplicabil cum ramanem fara viza si dureaza cateva etape sa-l aducem din nou in echipa.
2. Permutari pe posturi. Orlic poate neconcentrat destul dupa pierderea grea suferita, Manea fundas lateral, Costin mijlocas, lipseste Copaci, Stahl nu isi gaseste locul, foarte firav, Cublesan parca si-a piedut forma si inspiratia iar Suslak din pacate este mult sub nivelul ligii a doua. In general apararea este improvizata.
3. Benzile laterale nu au functionat deloc. Prea putine centrari din flancuri (Manea, Suslak) si cele care au ajuns fie s-au oprit in primul fundas fie au traversat careul oaspete. Nu e posibil la atatea faze fixe sa vii cu Manea, Benga si El Hasni in careu si sa nu dai un cap pe poarta.
4. Sistemul de joc. Mie unul mi se pare ca acest sistem 4-2-3-1 nu ne ajuta deloc. Varful este tot timpul stinger printre fundasi adversi, nu are sustinere din linia a doua, cel putin in jocurile cu echipe mai slab cotate ar trebui sa incercam clasicul 4-4-2, sa cream putina superioritate in atac renuntand la al doilea mijlocas defensiv.
5. Complexul Bucuresti. Patru partide=Patru Infrangeri (0-2 Daco-Getica, 0-1 Clinceni, 1-2 Snagov si acum 0-2 Balotesti), iar la urmatoarea partida de acasa vin cei de la Metaloglobus.
Răspunde
01-10-2018, 1:03,
#8
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
As mai adauga si pregatirea fizica. Nu stiu care e problema, nu avem preparator fizic bun, nu se face recuperarea bine...nu stiu unde e buba. Vezi desele accidentari a lui Stahl, de exemplu. Cred ca ar trebui schimbat ceva la capitolul asta.
Răspunde
01-10-2018, 9:10,
#9
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Asta da este o problema, conditia fizica. Imi placea sa cred ca stam mai bine insa cred ca si asta se datoreaza tot din cauza lotului subtire, rulam tot timpul aceeasi jucatori.
Răspunde
01-10-2018, 17:21,
#10
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Ce preparator fizic vreti, nu vedeti ca nu sunt bani, trebuie platiti bani pe memorii ca alfel ne paste depunctarea. Nu stiu care e solutiea dar cred ca forma asta de organizare a clubului nu ajuta in implicare unui investitor.
Răspunde
02-10-2018, 0:28,
#11
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Pe ce pot fi folositi banii respectivi? Cine poate raspunde exact de aceste lucruri?
Răspunde
02-10-2018, 8:52,
#12
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
La care bani te referi, la cei de la primarie? Daca da atunci pe orice altceva in afara de salarii si prime.
Răspunde
02-10-2018, 10:07,
#13
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Banii de la primarie se folosesc la: Transport, masa, cazare, echipament, chirie stadion si chestii organizatorice si poate multe altele dar nu salarii.
Răspunde
02-10-2018, 15:00,
#14
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Si atunci ce satana fac cu banii aia, ca magazin oficial nu avem, sa atragem publicul nu facem nimic in acest sens. Dar multe chestii se pot externaliza si platesti banii pe baza de facturi, deci de la cazari , promovare, produse spre vanzare, echipa ar atrage foarte multi bani din atragerea publicului la stadion. 3-4000 de persoane/meci unde sa le asiguri jocuri interactive unde parintii sa isi duca copii, mancare, bauturi racoritoare, fel si fel de proiecte menite sa atraga din nou publicul la stadion. Nu cred insa ca persoanele din club sunt profesioniste sau au inclinatii spre asa ceva incat sa gandeasca o strategie de dezvoltare bazat pe public si nu pe politic cand singurele afise care se gasesc in oras sunt puse de catre cei din peluza. Imi spun si eu frustrarile ... am o alta gandire fata de multi altii si imi doresc altceva pentru UTA.
Răspunde
02-10-2018, 15:06,
#15
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Eu totusi nu inteleg cum suntem chiar in halul asta de saraci incat sa avem restante la salarii cate 3-4 luni.
Daca la meciul cu Poli Iasi au fost aproape 2000 de platitori de bilete asta inseamna 3 sute de milioane. Doar din meciul asta platesti salariile pe o luna la 9-10 jucatori. La fel si cu Recas. Apoi, la fiecare meci acasa pe Motorul au fost aproape o mie de cumparatori de bilete.
Inteleg ca sunt si alte cheltuieli, dar totusi...
Răspunde
03-10-2018, 9:35,
#16
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
(02-10-2018, 15:00)Crishu a scris: Si atunci ce satana fac cu banii aia, ca magazin oficial nu avem, sa atragem publicul nu facem nimic in acest sens. Dar multe chestii se pot externaliza si platesti banii pe baza de facturi, deci de la cazari , promovare, produse spre vanzare, echipa ar atrage foarte multi bani din atragerea publicului la stadion. 3-4000 de persoane/meci unde sa le asiguri jocuri interactive unde parintii sa isi duca copii, mancare, bauturi racoritoare, fel si fel de proiecte menite sa atraga din nou publicul la stadion. Nu cred insa ca persoanele din club sunt profesioniste sau au inclinatii spre asa ceva incat sa gandeasca o strategie de dezvoltare bazat pe public si nu pe politic cand singurele afise care se gasesc in oras sunt puse de catre cei din peluza. Imi spun si eu frustrarile ... am o alta gandire fata de multi altii si imi doresc altceva pentru UTA.

Multi vin cu idei la Gradinariu si li se raspunde cu da da... sigur si nu se face nimic. La.fel cu magazinul din Atrium, cand primesti loc gratis si tu nu ocupi spatiul inseamna ca nu vrei.  Sa fim sinceri, UTA prin rezultatele proaste a cam indepartat in ultimul timp multa lume si chiar se vede ca de cand nu se mai implica suporterii nu se mai face nimic. 
Sunt curios cum se atrag sponsorii la UTA, sau cine face contractele , sau daca azi se cauta sponsori ... maine daca au in plan de a cauta noi sponsori... dar imi este teama ca nu se ocupa nimeni cu asa ceva sau nu avem un om capabil de asa ceva.
Răspunde
03-10-2018, 20:18,
#17
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Mare dreptate are Popa:

"Mister” trăiește cu…misterul lipsei de finanțare în Vestul țării și e îngrijorat de posibila pierdere a lui Dan Țapoș

Situația financiară la UTA nu este una extraordinară, cauzele fiind multiple. Oamenii de afaceri nu se implică la club, iar Primăria, deși acordă an de an aproximativ 1 milion de euro, din acesta nu se pot acoperi salariile, un element crucial în viața echipei. De asemenea, clubul a fost nevoit să stingă mai multe litigii cu jucători plecați în vară sau chiar din sezonul trecut, astăzi fiind data limită pentru doi dintre ei, Ciucă și Jorza.
Banii de la Primărie nu pot fi folosiți însă nici pentru astfel de cheltuieli, dar conducerea clubului a făcut un efort și a achitat cele aproximativ 430 de milioane vechi pentru a evita alte amenzi și mai ales depunctarea. Dar, asta a însemnat că primele rămase de încasat pe luna septembrie de actualii componenți ai lotului nu s-au mai putut. E vorba despre 800 de lei de titular, dar asta după sancțiunile date pentru înfrângerile cu Snagov și Balotești.
Antrenorul Ionuț Popa a deplâns din nou această situație, făcând o comparație cu fosta sa echipă, ACS Poli. Acolo lucrurile stăteau, însă, exact invers, banii publici lipseau de la club, dar aportul privaților era important. „La Timișoara, Primăria nu a mai dat bani de 3 ani, dar erau oameni privați care făceau acest lucru. Nu primeai 5-6 luni salariu, dar, după acea perioadă primeai toți banii restanți. Nu înțeleg cum în alte orașe sunt bani și se poate, în timp ce în vestul țării administrația locală nu poate susține sportul. Un club ca UTA, care vrea să ajungă în prima ligă cât mai repede, iar eu sunt prima persoană care își dorește acest lucru, ar trebui să aibă un nutriționist, un preparator fizic, un psiholog. Ne-a plecat un maseur, am rămas doar cu unul singur, e posibil să plece și Dan Țapoș, caz în care rămân fără antrenor de portari. Situația este una grea, sunt multe probleme la club, dar paradoxal noi tot vrem să facem echipă și să scoatem rezultate”, a recunoscut „Mister”.

În momentul când a revenit la UTA, Popa spera să miște lucrurile și la nivelul finanțării private, dar acest nu s-a întâmplat. Cu toate acestea, a rămas la echipă pentru a încerca să construiască un lot competitiv. „Când am venit în martie aveam două variante de finanțare. Un irakian care dorea să investească în fotbalul românesc, de la echipa unde a antrenat și Dorinel Munteanu și belgienii lui Marius Stan, opțiune în care eu credeam că se va concretiza. Dar eu mai cred că și Marius Țucudean, care este fost fotbalist și un mare utist, ar putea veni aproape de echipă și sunt convins că o va face la un moment dat. Dar nu le poți spune celor cu bani să vină doar pentru că e Ionuț Popa la echipă. S-au făcut niște pași mici și anume faptul că jucăm în Arad, echipa are o casă, iar pe jucători încercăm să îi convingem să rămână pentru a ajuta la creșterea acestei echipe. Vrem să aibă încredere în noi că vom face ceva din campionatul viitor. Nici anul acesta nu ne lăsăm, vrem să câștigăm fiecare meci, dar uite că nu se poate” a adăugat „principalul” Bătrânei Doamne.
Într-adevăr, Dan Țapoș este tot mai decis să o părăsească din nou pe UTA din pricina restanțelor bănești. O mai făcuse și în urmă cu câțiva ani, iar Popa se arată îngrijorat: „Ce ne facem dacă îl pierdem pe Țapoș, cine va antrena portarii echipei”.

http://www.sportarad.ro/2018/10/03/miste...dan-tapos/
Răspunde
04-10-2018, 10:36,
#18
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Sau Dan Tapos simte ca e sacrificat pentru orgoliul lui Tucudean care il vrea plecat de la UTA? Am fi prostii prostilor daca l-am pierde pe Tapos doar pentru ca Tucudean are boala pe el de data trecuta pentru ca omul a cerut ce era al lui castigat si muncit, banii.
Răspunde
04-10-2018, 16:47,
#19
RE: Etapa #9: UTA - CS Balotesti (29.09.2018, ora 17:00)
Din ce am inteles cei din "conducere" au 5 luni restante iar jucatorii doua luni. Sa mearga mister la falca sa "rezolve" problema cu salariile, nu pentru asta spuneau ca a fost adus in principal ???
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)