# David Miculescu - VÂNDUT
17-04-2019, 21:10, (Ultima modificare: 04-08-2022, 11:12 de UTAFan90.)
#1
# David Miculescu - VÂNDUT
Interesant ca tactica multor jocuri e gandita in jurul lui David Miculescu. Juniorul incepe sa devina (de fapt este, deja) o piesa de baza la UTA. Mult succes in continuare si sper sa-l tinem cat mai multi ani la echipa.

http://www.sportarad.ro/2019/04/17/popa-...ariantele/

In alta orine de idei, saracul copil se pare ca a facut apendicita care nu a fost dignosticata la timp ca sa i se scoata apendicele in mod chirurgical si a sfarsit prin a face peritonita, o infectie urata, care normal se trateaza doar prin antibiotice. FMM de sistem medical romanesc !
Insanatosire grabnica si sa ne vedem cu bine in sezonul urmator (eu unul nu l-as mai forta sezonul asta).
Răspunde
19-07-2019, 22:22,
#2
RE: David Miculescu
Trebuie sa avem mare grija de copilul asta. Arata deja un potential enorm si sper ca avem un contract beton pentru el. Conducerea ar face bine sa se uite peste contract, sa-i puna o clauza enorma, eventual sa-l prelungeasca de pe acuma. N-as vrea sa ajunga pe afara, ca si Adi Petre, Dennis Man, Tucudean, etc. Daca vrem performanta in viitor trebuie sa avem juniori legati de club !
Răspunde
20-07-2019, 0:52,
#3
RE: David Miculescu
Daca in iarna te bati pentru promovare si esti in primele 4 echipe din campionat nu cred ca il vinde nimeni. S-a facut oferte din cate stiu pe adresa lui dar nu a acceptat clubul. El a si zis ca doreste sa ramana la UTA....din cate stiu toti copiii au 5 ani contract, dar nu stiu sigur la el cat a mai ramas din acesti 5 ani. Daca detine cineva informatii despre el va rog sa zica...Ii un jucator foarte bun pentru varsta lui si sunt sigur ca s-a refuzat foarte multe oferte pentru el!
Răspunde
20-07-2019, 9:54,
#4
RE: David Miculescu
(19-07-2019, 22:22)RedNeck a scris: Trebuie sa avem mare grija de copilul asta. Arata deja un potential enorm si sper ca avem un contract beton pentru el. Conducerea ar face bine sa se uite peste contract, sa-i puna o clauza enorma, eventual sa-l prelungeasca de pe acuma. N-as vrea sa ajunga pe afara, ca si Adi Petre, Dennis Man, Tucudean, etc. Daca vrem performanta in viitor trebuie sa avem juniori legati de club !

Dacă nu promovăm nu cred că vara viitoare îl vom mai putea ține. Nu poți forța un jucător, mai ales unul tânăr, să rămână la un nivel inferior valorii sale. Ideea e să avem un contract bun cu el astfel încât să îl putem vinde pe o sumă importantă.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
06-08-2019, 23:47,
#5
RE: David Miculescu
Miculescu, pe teren 70 de minute în victoria României Under 19 contra Israelului

Tricolorii U19 au câștigat primul joc amical disputat astăzi, în compania selecționatei Israelului, scor 3-1. Formația pregătită de Laurențiu Roșu a înscris trei goluri în decursul a 6 minute, reușitele lui Ghindovean (84), Baciu (90) și Vaida aducând victoria „tricolorilor”!

Utistul David Miculescu a fost titular în tricoul naționalei, fiind înlocuit în minutul 70, cu Toma. Cu ochii pe „tricolori” au stat președintele FRF, Răzvan Burleanu, alături de președintele FMF, Leonid Oleinicenco și selecționerul primei reprezentative, Cosmin Contra. De asemenea, juniorii de la U17, aflați și ei în cantonament pentru „dubla” cu Slovenia, au fost în tribune în prima parte a jocului.

http://www.sportarad.ro/2019/08/06/micul...sraelului/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
09-08-2019, 7:56,
#6
RE: David Miculescu
Miculescu s-a întors mai repede de la lotul național din pricina unei accidentări ce l-ar putea ține pe tușă la Ploiești

UTA ar putea pierde unul dintre titularii victoriei din debutul stagiunii, 3-0 cu Dunărea Călărași. David Miculescu s-a întors aseară de la lotul național Under 19 cu o problemă musculară la coapsa dreaptă datorată, la prima vedere, suprasolicitării. „Decarul” arădenilor evoluase sâmbătă în campionat, iar marți seara 70 de minute în partida selecționatei condusă de Laurențiu Roșu contra Israelului (scor 3-0).

Medicii i-au recomandat 2-3 zile de repaus, așa că sâmbătă ar trebui să încerce să se antreneze normal. Dacă durerile persistă, mijlocașul de 18 ani ar putea rata „duelul” de luni cu Petrolul, de pe „Ilie Oană”, stadion unde a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sale în sezonul trecut. Oroian și Isac ar fi principalele variante de înlocuire a sa ca și juniori în primul „11”. „Trebuie să vedem situația lui Miculescu, s-a întors de la lotul național cu o ușoară problemă medicală și așteptăm feedback-ul staffului medical pentru a afla dacă îl putem folosi luni” a recunoscut antrenorul UTA-ei, Laszlo Balint.

http://www.sportarad.ro/2019/08/08/micul...-ploiesti/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
09-09-2019, 8:10,
#7
RE: David Miculescu
Miculescu, decisiv pentru România Under 19 în amicalele din Ucraina!

David Miculescu a marcat trei goluri în cele două dispute amicale dintre România U19 și naționala similară a Ucrainei, jucate în acest weekend pe stadionul Yubileynyi (Bucha).

În primul meci, cel de vineri, fotbalistul UTA-ei a deschis scorul din penalty, în minutul 4. Mitruscsak a mărit diferența pentru „tricolori”, dar ucrainienii au revenit și au obținut o remiză: 2-2.

Astăzi, Miculescu a intrat în luptă din postura de rezervă, în minutul 71 al meciului și a întors, practic, soarta disputei cu esticii. La scorul de 1-1, „decarul” „Bătrânei Doamne” a marcat de două ori, în urma unui un șut din afara careului și dintr-un nou penalty, aducând victoria României cu scorul de 3-1.

https://www.sportarad.ro/2019/09/08/micu...n-ucraina/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
15-03-2021, 14:13,
#8
RE: #10 David Miculescu
David Miculescu a avut cea mai importantă ocazie a UTA-ei în meciul pierdut cu FCSB (0-1). În minutul 90+1, Tomozei a centrat, juniorul utist a lovit mingea cu capul, dar aceasta a fost respinsă de portarul Vlad și bucureștenii au luat cele trei puncte. „Nu am apucat să văd reluarea fazei mele, nu am avut norocul să sară mingea la noi sau în poartă. Am vrut să dau gol, aș fi fost foarte bucuros, scoteam un punct, era bine”, a spus Miculescu la finalul partidei de aseară.

Tânărul mijlocaș a intrat pe teren în repriza secundă, când UTA era deja în 10 oameni. „Nu știu ce să zic despre tactica de la pauză, nu am fost la vestiar, dar cu un om în minus este foarte greu să mai faci ceva. Mister mi-a zis sa intru bine în joc, că are nevoie de noi, cei de pe bancă. Am fost foarte motivați și ne doream să luăm măcar un punct, dar nu a fost să fie”, a adăugat „decarul” arădenilor.

Seria fără victorie pe propriul teren a „roș-albilor” continuă, iar din sezonul regulat a mai rămas doar o partidă la Arad. „Nu avem neapărat un complex, tot staff-ul și jucătorii ne dorim să câștigăm din nou, mai ales că a trecut mult timp de când am reușit o victorie acasă. Ce să mai facem, să mergem la biserică, să ne rugăm sau ce să mai facem? Dar, va veni și acea victorie și apoi și altele, noi sperăm în play-out. Mergem în play-out foarte motivați, ne batem pentru fiecare punct. Jucăm doar o singură dată cu fiecare echipă, vor fi ca niște finale.”

La doar trei zile distanță de meciul cu liderul, UTA joacă pe terenul unei alte candidate la titlu, Universitatea Craiova. „Și Craiova se bate la titlu, depinde cum sunt jucătorii în ziua meciurilor. CFR nu a avut o zi foarte bună la Arad, nici FCSB nu au fost foarte buni 11 la 11. Încercăm să scoatem maxim din fiecare meci, mai ales că în deplasare am făcut cele mai multe puncte, sperăm la o victorie” a încheiat David. Miculesc, care a strâns 543 de minute în acest sezon de Liga 1, pe parcursul a 15 partide.

https://www.sportarad.ro/2021/03/14/micu...-biserica/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
26-07-2021, 13:46, (Ultima modificare: 23-02-2022, 17:30 de UTAFan90.)
#9
RE: #10 David Miculescu
[Imagine: 10MiculescuCustom.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
26-07-2021, 13:55,
#10
RE: #10 David Miculescu
Miculescu, cel mai periculos utist cu Farul: „O să vedeți că UTA va crește de la meci la meci”

David Miculescu a început sezonul în Liga 1 exact cum l-a încheiat pe precedentul. Mijlocașul de 20 de ani a fost cel mai  periculos fotbalist al UTA-ei, cu bara sa din primul minut de joc, dar și cu șutul în cros, din careu, din minutele de prelungire, parat de Tordai.

Tot mai încrezător în posibilitățile sale, „decarul” arădenilor a creat și alte faze periculoase plecând din banda stângă, acolo unde Laszlo Balint îl utilizează după plecarea lui Denis Rusu. „Echipa a arătat bine, mai ales că sunt foarte mulți jucători noi. Este primul meci și sper ca de la meci la meci să fie tot mai bine. Cel puțin până-și revine Isac, am rămas doar eu dinstre juniorii care au jucat anul trecut și sper să-mi fac treaba cât mai bine”, a precizat Miculescu.

Talentatul fotbalist al UTA-ei a înscris de două ori pe scena primului eșalon, dar nu pe noua arenă „Francisc Neuman”. Aici, în schimb, se află la a doua bară lovită după cea din minutele de prelungire ale confruntării cu Hermannstadt, din sezonul regular. „Dacă intra acel șut de la începutul meciului, eram foarte bucuroși, dar sper ca următorul să intre. În momentul de față, cum este doar primul meci împreună, sunt foarte mulțumit de noii colegi și o să vedeți că UTA va crește de la meci la meci”, mai transmite mijlocașul de bandă al arădenilor.

Laszlo Balint a terminat cu Miculescu în centru după înlocuirea olandezului Uddink, iar în stânga a intrat destul de bine un alt junior, Claudiu Negoescu.

https://www.sportarad.ro/2021/07/19/micu...i-la-meci/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
02-08-2021, 20:14, (Ultima modificare: 02-08-2021, 20:20 de Miltiades87.)
#11
RE: #10 David Miculescu
Cu fcsb nu cred ca a avut atingere de minge din care sa nu se vada calitate individuala sau sa nu iasa ceva pozitiv pentru echipa. Are calitati si potential imens de crestere. Ramane sa fie serios si va ajunge mare. Pe termen scurt, daca incepe sa si marcheze, cred ca nu va mai ramane mult la noi. Sper intr-o mutare reciproc avantajoasa.
Răspunde
04-10-2021, 2:24,
#12
RE: #10 David Miculescu
Se pare ca am gasit si mult-cautatul om din atac...pentru mine e clar, acolo trebuie sa-l joace Gyuszi pe Miculescu. Apropo, ce se aude de prelungirea contractului lui David ?
Răspunde
04-10-2021, 8:59,
#13
RE: #10 David Miculescu
Exact, mi se pare ca toti vedem asta in afara de Gyuszi.
Răspunde
04-10-2021, 15:30,
#14
RE: #10 David Miculescu
Corect, sunt de acord si eu ca David e un om bun in atac, nu aripa sau in banda, cum a mai fost folosit. Are fizic de atacant, joaca bine mingea pe spatii mici atat cu piciorul cat si cu capul, poate dribla usor un fundas ca sa-si puna mingea pe sut, e bun in aceasta pozitie. Plus ca are si ADN de golgheter in familie. Sper sa joace tot mai bine si in cazul in care pleaca, sa ia clubul bani frumosi pe el, adica banii pe care ii merita.
Răspunde
04-10-2021, 18:36,
#15
RE: #10 David Miculescu
Se pare ca David are contract pana in iunie 2023, ciobanul e prost informat:

https://www.sportarad.ro/2021/10/04/micu...-mai-mult/

"David Miculescu se află din nou în lumina reflectoarelor după „dubla” ce a salvat-o pe UTA de la înfrângere pe terenul celor de la Dinamo. „Decarul” de 20 de ani al „Bătrânei Doamne” a fost un adevărat prădător în careul „câinilor”, acolo unde Laszlo Balint l-a folosit pentru a-și valorifica fizicul și simțul de anticipație a fazei.
La finalul disputei din Șoseaua Ștefan cel Mare, Miculescu a fost întrebat în zona mixtă rezervată interviurilor despre posibilitatea de a ajunge la FCSB și – parcă – a lăsat ușa ceva mai deschisă ca altădată. Totodată, juniorul arădenilor a recunoscut că interesul mai multor echipe pentru serviciile sale l-a motivat și mai mult la antrenamente. „Acum mă gândesc doar la echipa de club, pe viitor sper să fie spre binele meu ce va fi. Da, FCSB e o echipă puternică din România, vă dați seama, totul depinde de mine. A contat și faptul că m-au dorit mai multe cluburi, asta m-a motivat să muncesc mai mult, sper să o țin tot așa”, a spus „Micu” după meciul de sâmbătă.
Cotractul lui David Miculescu cu UTA expiră în iunie 2023, Gigi Becali fiind prost informat în această chestiune. Dincolo de FCSB, fotbalistul „Bătrânei Doamne” este atent monitorizat și din străinătate. Despre Venezia, echipă la care a ajuns recent și Norbert Nagy, se vorbește de un an de zile, însă pe finalul perioadei de transferuri din vară, de „decarul” UTA-ei s-a interesat și Borussia Dortmund.
Astăzi, transfermarkt îl cotează pe Miculescu la 400 de mii de euro, dar adevărata sa valoare de piață e cel puțin dublă. Utistul are 4 goluri în acest sezon, fiind pe locul 3 în topul marcatorilor Ligii 1, alături de alți patru jucători, Albu (Rapid), Cascini (Clinceni), Petrila (CFR Cluj) și Markovic (CS U Craiova), ultimii doi fiind și ei fotbaliști Under. Bentacor (Farul) și Sorescu (Dinamo) conduc clasamentul golgheterilor cu 8, respectiv 6 goluri."
Răspunde
05-10-2021, 9:04,
#16
RE: #10 David Miculescu
Nu e nimic nou ca ciobanul sa blufeze si sa joace la cacialma.
Răspunde
07-03-2022, 12:37,
#17
RE: #10 David Miculescu
Spunea Miculescu la unul din ultimele interviuri de dupa un meci din deplasare, ca ar vrea sa plece si pentru ca vrea sa joace si pe stadioane cu mai mult de 2-3 spectatori, sau ceva de genul, probabil referindu-se la campionatul Romanesc si lipsa spectatorilor. Pana la urma MLS si Charlotte nu pare atat de rau: https://twitter.com/ClayTravis/status/15...4873367560
Răspunde
25-03-2022, 20:54,
#18
RE: #10 David Miculescu
Cred ca i-a mai crescut cota lui David Miculescu cu vreo juma' de milion de euro, doar dupa jocul de azi de la nationala U21 Smile
Răspunde
25-03-2022, 21:02,
#19
RE: #10 David Miculescu
Eu cred ca nu pleaca in vara Miculescu! Cred ca a inteles si el ca daca pleaca dupa un singur sezon de L1 ca titular sunt riscuri foarte mari in cariera! Deci sa ii propuna clubul un nou contract !
Răspunde
25-03-2022, 23:17,
#20
RE: #10 David Miculescu
Din păcate dacă David nu pleacă la vara ,mi-e frica ca nu o sa mai primim bani niciodată pe el. Nu avem potenta financiară sa concuram la contracte cu alte echipe care îl doresc . Plus de asta ,având in vedere ca și agentul+Tatăl lui au procent de la vânzarea lui,probabil o sa fie forțată plecarea in aceasta vara
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)