Fotbalul judetean aradean
08-10-2014, 17:19,
#41
RE: Fotbalul judetean aradean
Pacat...mare pacat!

Profesorul Patrascu a evoluat ca jucator si apoi a fost antrenor la Gloria, un interviu excelent:

http://sportarad.ro/interviu-cu-profesor...n-ungaria/
Răspunde
08-10-2014, 20:33,
#42
RE: Fotbalul judetean aradean
Gloria depindea de capriciile lui S.I...

Pe de altă parte putem face o discuţie la largă despre finanţarea fotbalului şi cine din Arad ar mai putea susţine o echipă cât de cât profesionistă. Fabricile mari nu sunt interesate, preferă să le ofere angajaţilor posibilitatea de a juca direct în turnee de minifotbal, alţi oameni cu bani vedeţi şi voi cine sunt şi cum se comportă. Când UTA va fi din nou în Liga I, atunci poate că la umbra sa vor mai răsări una-două echipe. Până atunci nu văd cine şi nici de ce s-ar mai "băga" în fotbal. De lăudat rămâne doar echipa din Sânicolau Mic, păcat de nume şi de culori. Smile
Răspunde
27-10-2014, 23:45,
#43
RE: Fotbalul judetean aradean
Drama lui Topai continuă: „Mulțumesc frumos domnule Sandu Ion că m-ai făcut să mă las de fotbal!”

Andrei Topai a fost, până de curând, unul dintre cei mai buni fundași din fotbalul arădean. De ce a fost? Pentru că de câteva zile, Topai nu mai este fotbalist. Cariera lui s-a încheiat, sau s-a întrerupt, odată cu retragerea Gloriei Arad din Liga a 4-a.

Topai, rapidul fundaș dreapta al galben-albaștrilor, trăiește însă o adevărată dramă. Grav accidentat la un meci de Cupa României dintre Gloria și Șepreuș, Andrei s-a ales cu o ruptură de ligamente la genunchi. Au trecut două luni de la acel moment, două luni gri pentru „Roșchi”, cum îi spun prietenii din cauza părului său roșcat.

El are nevoie de aproximativ 1.000 de euro pentru operație, fără a mai contabiliza și perioada de refacere. Evident că, nefiind plătit de trei luni, salariile sale ca jucător al clubului Gloria, nu are de unde să suporte plata operației.

„Am vorbit cu domnul Marcel Coraș și mi-a transmis că, din păcate pentru mine, domnul Sandu Ion nu dorește să îmi plătească operația pentru că pe dânsul nu îl mai interesează fotbalul. În ceea ce privește salariile noastre pe cele trei luni, la fel, nu le vom mai primi…”, spune Topai.

„Mulțumesc frumos domnule Sandu Ion că m-ai făcut să mă las de fotbal!”- se simte trist… Aceasta este postarea din urmă cu câteva zile a lui Andrei pe contul său de facebook. Mai mulți prieteni și apropiați i-au comentat la starea sa, unul dintre ei fiind chiar antrenorul său de la Gloria, Costel Bogoșel. „Nu uita niciodată… Capul sus, nu începe și nu se termină fotbalul cu Gloria. Fă-te bine și… ești fotbalist bun, o să vezi că vor veni oferte!”, i-a scris antrenorul său pe amintita rețea de socializare.

Sandu Ion, fostul patron al clubului UTA, actualmente președinte al Federației Române de Atletism, a fost cel care de cinci ani este patron al clubului Gloria. În această toamnă, Sandu Ion a decis să renunțe la a mai finanța clubul, lăsând fără salarii pe ultimele trei luni pe jucători, și luând decizia de a retrage echipa din Liga a 4-a. Topai este doar una dintre victimele acestui fel de a conduce un club… Fără a fi plătit, fără a fi asigurat de club, Topai se află în imposibilitatea de a-și exercita meseria.

http://specialarad.ro/drama-lui-topai-co...de-fotbal/

Cum poate un om cu un asemenea caracter să conducă o federaţie de sport din România???Angry
Răspunde
28-10-2014, 7:26,
#44
RE: Fotbalul judetean aradean
Asta este caracterul lui "Guta". Pacat de baiat.
Răspunde
28-10-2014, 8:45,
#45
RE: Fotbalul judetean aradean
Baiatul asta Topai a fost la penultimul turneu pt Pintea in echipa castigatoare de atunci (fostii CH). Pacat de el, era chiar super fotbalist pt nivelul sau si din cate am inteles era si serios (lucra in paralel la ceva firma de termopane). Chiar ca pacat de el.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-10-2014, 20:07,
#46
RE: Fotbalul judetean aradean
Si nu se poate vorbi cu Meszar & co. sa il ajute pe baiat, eventual daca e bun sa il ducem la UTA? Sau sa facem noi o strangere de fonduri.
Răspunde
29-10-2014, 0:19,
#47
RE: Fotbalul judetean aradean
Din păcate alte echipe vor putea lua jucători mult mai uşor de la Gloria decât UTA din cauze subiective, ce ţin de orgolii. Dacă Meszar ar avea certitudinea că Topai va veni la UTA (şi dacă ar avea nevoie de el), nu cred că ar fi o problemă cei 1000 de euro pentru operaţie. E de discutat să încercăm noi o strângere de fonduri, depinde ce îşi doreşte băiatul de la viaţă pe mai departe: dacă mai vrea fotbal sau nu. El cred că ar fi o achiziţie bună pentru Pecica, Lipova, sau chiar Ineu. Poate că îl vor ajuta cei de la echipa unde se va duce, aşa accidentat cum e.
Răspunde
29-10-2014, 8:35,
#48
RE: Fotbalul judetean aradean
Obiectiv vorbind Topai nu e de UTA in momentul de fata si nu vreau sa sune cinic insa avem atatea prioritati in curtea clublui incat mi s-ar parea inoportun din partea SCU sa dea bani pentru operatia baiatului.
Răspunde
03-11-2014, 23:32,
#49
RE: Fotbalul judetean aradean
Concluziile spumoase ale lui Roli Balaj după prima parte a sezonului: „Mă gândesc serios să înscriem Aqua Vestul în Liga a 5-a“

Omul orchestră al celor de la Aqua Vest Șofronea este un personaj aparte în peisajul fotbalului județean arădean. Încă mai joacă în meciurile oficiale, antrenează, se ocupă de tot ce ține de organizarea și desfășurarea în bune condiții a activității de la formația mereu surprinzătoare a „instalatorilor”. În plus de asta, Roli Balaj este recunoscut ca fiind unul dintre puținii oameni din fotbalul arădean care spune lucrurilor pe nume, indiferent că acest lucru îi deranjează pe unii sau pe alții. Balaj a adunat destule nemulțumiri pe parcursul turului Ligii a IV-a, însă a vorbit și despre lucrurile pozitive:

…despre locul ocupat în clasament:
„Spre deosebire de alți ani, avem jucători care au evoluat la un cu totul alt nivel. Mă refer la Miron, Vlad, Rada, Cotuna, fotbaliști care se respectă pe ei înșiși la acest nivel. Fotbaliști care nu intră pe teren doar cu gândul să fie ce o fi, ci vor să obțină rezultate. Iar calitatea lor tehnică care este peste acest nivel, se vede și face diferența. Pentru ei și cu ei ne-am propus anul acesta să terminăm mai sus. Dar nu foarte sus, pentru noi obiectivul este evitarea primului loc. Avem și tineri care s-au integrat foarte bine în echipă, avem o formație frumoasă. E bine că suntem pe acest loc, mai bine decât dacă am fi fost pe opt sau pe zece. Pentru retur vrem neapărat să ne aducem un fundaș central, acolo încă suferim. Să vă dau și un secret din negocierile noastre cu jucătorii, îi momim cu ștrandul termal și cu terasa unde le putem da o bere după meci. Iar echipa de la care îi transferăm beneficiază de mulți litri de apă termală”

…despre întreruperea de peste patru luni a campionatului: „Nu pot să înțeleg de ce această pauză. Lumea de la noi nu vrea să înțeleagă că anotimpurile s-au schimbat. Temperaturile de acum sunt pentru toamna care începea înainte prin septembrie. Altădată jucam în decembrie, cu zăpadă până la genunchi. Acum, nici nu a început luna noiembrie și noi suntem în vacanță. Nu e normal acest lucru. În același timp, îi și înțeleg pe cei de la AJF. S-a retras Gloria Arad, dacă se mai retrage o echipă, așa cum se zvonește și am mai juca două etape din retur, în primăvară vom termina campionatul într-o singură lună de zile. Acum vor urma meciuri amicale mai interesante decât cele din campionat, sincer vă spun. M-au sunat cei de la Pîncota, de la Curtici și alții pentru a face partide amicale. Eu accept cu plăcere acest lucru. Dacă e pauză în campionat așa devreme, noi vrem să jucăm fotbal. Avem și condiții bune de refacere la Șofronea, vom aduce și arbitri divizionari, că doar nu vor sta și ei să se plictisească timp de patru luni”

…despre reorganizarea fotbalului județean: „Ni s-a spus să facem cerere înaintea începerii campionatului că vrem să jucăm în Liga a IV-a. Am făcut-o, am semnat-o, am predat-o. Dacă știam, însă, atunci că semnez doar pentru 11 meciuri, nu mă mai înscriam aici. Mergeam în Onoare și vorbesc foarte serios că în această pauză – și așa am timp destul – mă voi gândi să ne înscriem din vară în Onoare. Avem mult mai mult de câștigat acolo. Sunt 18 echipe, costurile sunt mai mici. Mă uitam anii trecuți pe clasamentele din Hunedoara și când vedeam doar 12 echipe îmi era urât, nu îmi plăcea. Acum am ajuns în aceeași situație. Putea să se facă și sistem play-out și play-off, pentru a avea mai multe jocuri. Deja avem pe etapă cel puțin două partide frumoase, bune, așa aveam mai multe. Ca să vă dau un exemplu amuzant, eu etapă de etapă am cinci spectatori la meci. Ei mă sună mereu să mă întrebe de la cât jucăm, nici nu îl las pe arbitru să înceapă meciul dacă nu îi văd în tribună pe toți. Acum, cu Lipova, au fost 30. După cinci ani de zile am mai umplut tribuna. La final m-au întrebat când e următorul meci și când le-am spus că în martie, au spus că fac mișto de ei …”

..despre nivelul Ligii a IV-a
: „Ne-am dus în jos cu valoarea, suntem echipe care jucăm doar pentru a juca. Să vă spun ceva, doar Pecica e interesată de promovare. De fapt, dacă stau bine să mă gândesc, poate nici ei nu sunt. Dacă etapa din weekend era ultima din retur, fac pariu pe ce vreți că Zăbraniul pierdea fără drept de apel, iar Lipova poate nici nu se prezenta la meciul cu noi. Trebuie să ne vedem lungul nasului și să vedem exact care ne este valoarea. Deja toți jucătorii mei sunt plecați în concediu, ce pot să fac? Trebuie reorganizat totul, gândit altfel, pentru a crește valoarea acestui campionat. Sau dacă se vrea, să joace doar primele șase clasate între ele de cât de multe ori vor”

…despre deciziile FRF și AJF: „Am rămas mut de uimire când mi s-a spus că trebuie să mutăm oaspeții pe banca de rezerve a gazdelor. Asta pentru a nu mai pune presiune pe arbitrul asistent. Asta e marea problemă a fotbalului? Adevărul e că dacă joci în deplasare, nu strigi la arbitru, ești un îngeraș. Doar gazdele sunt niște drăcușori care pun presiune. Și vă mai spun ceva. În trecut, dacă mă ridicam de pe bancă și strigam la un arbitru, acela îngheța pe teren de frică. Acum e invers, pentru că ne terfelesc în fel și chip. Dacă un arbitru strigă pe mine să tac din gură, mă conformez. Nu mai e ca pe timpuri, toți suntem interesați doar de fotbal. Nu mai iei la bătaie arbitrul – cel puțin la nivel de liga a patra – nu mai pui presiune pe el, doar îți vezi de joc. Și atunci ce e cu decizia asta? Un jucător de-al nostrum a luat un cartonaș roșu, a fost suspendat pentru două etape, iar noi ca și club am fost amendați cu 500 de lei. Cu ce am greșit noi? Înțeleg că AJF-ul e în insolvență și are nevoie de bani, dar totuși… Dacă te interesează doar banii, atunci dă-ne amenzi și să fie primite! Dacă vrei să faci ceva pe plan sportiv, dă-i amendă 50 de lei și suspendă-l mai multe meciuri. Doar așa se învață minte.

…despre campionatele juniorilor
: „Cea mai puternică lovitură pentru care mă gândesc să evoluăm în Onoare este legată de juniori. Mi s-a spus ca de anul viitor trebuie să facem două grupe de juniori. De unde? Eu de abia reușesc să strâng 12 juniori pentru meciurile de acum. Nici nu vreau să spun ce rezultate am la ei. Ca să vă faceți o idee, am jucat împotriva celei mai slabe echipe din campionat, care nu bătuse pe nimeni niciodată. Ne-au bătut cu 9-3 iar jucătorii mei erau cei mai fericiți. De ce? Mi-au spus la final <<Ați văzut domn profesor, ce bine am jucat, am dat trei goluri!>>Adversarii erau uimiți, nu înțelegeau cum ne bucurăm dacă ne-au bătut atât de rău. Pentru noi marcarea unui singur gol e echivalentă cu câștigarea campionatului. Și atunci de unde să strâng două grupe? Accept cu bucurie orice echipă care are mai mulți juniori și vor să joace la Șofronea”

http://sportarad.ro/concluziile-spumoase...iga-a-5-a/
Răspunde
04-11-2014, 9:41,
#50
RE: Fotbalul judetean aradean
Şi antrenorul de la Pecica a declarat că în această iarnă cei din oraş trebuie să hotărască dacă vor sau nu Liga a III a. Gloria s-a desfiinţat. Bine că anul trecut ambele echipe doreau cu ardoare să promoveze...Angry
Răspunde
06-11-2014, 0:34,
#51
RE: Fotbalul judetean aradean
Neplătiți din iunie, fotbaliștii și staff-ul Gloriei Arad, i-au scris o scrisoare emoționantă ex-patronului Sandu Ion, președintele Federației Române de Atletism

Gloria Arad a fost exclusă în urmă cu o săptămână din Liga a 4-a a județului Arad după ce patronul Sandu Ion, președinte al Federației Române de Atletism, a decis să nu mai finanțeze activitatea. Neplătiți de mai bine de patru luni, colectivul Gloria Arad i-a scris o scrisoare fostului patron în care îi spun tot ceea ce nu au fost ascultați în acest timp.

După 101 ani de activitate, Gloria a dispărut de pe firmamentul fotbalului românesc, la șase ani distanță de când Sandu Ion anunța că preia clubul și avea ca obiectiv cupele europene. Între timp, echipa a retrogradat din Liga a 3-a și a ratat an de an repromovarea. Acum, Sandu Ion a decis să oprească finanțarea și astfel Gloria a dispărut de pe harta fotbalistică a țării.

În tot acest timp, Sandu Ion a devenit președinte al Federației Române de Atletism după ce a adunat mai multe voturi decât fosta mare campioană Gabriela Szabo.

Iată mai jos textul integral al scrisorii:

Scrisoare deschisă domnului Sandu Ion,

președinte al Federației Române de Atletism, ex-patron Gloria Arad

Domnule Sandu Ion, ne cerem scuze că încercăm să vă atragem atenția în acest mod, dar cu toate insistențele noastre continue de cinci luni încheiate, nu am reușit să vă transmitem aproape nimic din tot ceea ce am fi dorit să discutăm cu dumneavoastră.

După cum bine știți – ca fost patron al Gloriei Arad -, noi, jucătorii, staff-ul tehnic și personalul auxiliar, am avut un contract de muncă (sau de joc) cu Gloria Arad, contract pe care l-am respectat întocmai până în data de 5 octombrie 2014 având aproape zilnic antrenamente, iar la sfârșitul săptămânii jocuri oficiale.

Cu toate că nu am mai fost plătiți începând cu data de 1 iunie 2014, timp de mai bine de 4 (patru) luni ne-am prezentat zilnic la programul echipei, crezând ca niște copii în promisiunile dumneavoastră – transmise prin intermediul domnului Marcel Coraș, președintele clubului – cum că totul se va rezolva și vom intra în normalitate.

După cum probabil știți, majoritatea foștilor angajați ai Gloriei Arad își câștigau existența exclusiv din fotbal, ei așteptând mai bine de patru luni o remediere a acestei situații, care din păcate nu a mai venit.

Noi vrem să vă rugăm insistent să încercați să vă puneți măcar o zi în locul nostru (ceea ce este imposibil!), să aveți aproape zilnic promisiuni că totul se va rezolva, să veniți la stadion cu speranțe și să plecați acasă la familie dezamăgit și fără niciun bantimp de patru luni, gândidu-vă la ce o să mâncați, de unde să mai cereți bani împrumut, sau ce o să mai spuneți membrilor familiei de data asta…

Înțelegem perfect că nu vreți să mai investiți bani în fotbal, e alegerea dumneavoastră pe care – vrând sau nevrând – trebuie să o respectăm, dar vă supunem atenției încă un aspect: jucătorii aceștia neplătiți din luna iunie 2014 trebuie să mai stea cel puțin până în luna februarie 2015, deci încă patru luni, până să poată juca la alte echipe și deci să poată să își câștige traiul de zi cu zi. Am vrea doar să vă întrebăm: vă pasă? Vă interesează? V-ați gândit vreodată timp de un minut cum ar fi dacă ar fi copilul dumneavoastră în situația asta?

Ni s-a spus la un moment dat că în cazul în care veți renunța la susținerea financiară a echipei, vom fi plătiți pentru lunile respective (iunie, iulie, august și septembrie) și după aceea ne vom strânge mâna. Nouă ni s-ar fi părut o despărțire corectă, demnă și obiectivă, dar așa cum timp de 4-5 ani nu ați binevoit să veniți niciodată în vestiarul nostru pentru a asculta doleanțele și problemele noastre, tot așa și aceste promisiuni s-au risipit într-un mod dezamăgitor pentru noi.

Nu în ultimul rând vrem să vă (re)aducem aminte de cazul colegului nostru Andrei Topai, care s-a accidentat la un meci oficial al echipei și are nevoie de suma de 1.000 de euro pentru operație, dar în același mod cinic i-a fost refuzată atât plata intervenției chirurgicale, cât și plata celor patru salarii, el așteptând și acum… oare ce?, pentru a se opera și pentru a-și putea relua antrenamentele.

Ne cerem încă o dată scuze pentru îndrăzneala de a ne adresa dumneavoastră, nu cerem deloc milă sau favoruri, dar în calitatea dumneavoastră de fost sportiv, de actual președinte al Federației Române de Atletism, nu în ultimul rând de tată și cap de familie, vă rugăm să acordați cinci minute din prețiosul dumneavoastră timp și să vă mai gândiți o dată la noi, luând măsurile pe care le credeți de cuviință.

Cu respect,

colectivul Gloria Arad


www.specialarad.ro
Răspunde
18-11-2014, 18:36,
#52
RE: Fotbalul judetean aradean
Ma bucur pt Topai. Frumos si gestul celor de la Zabrani.

http://specialarad.ro/drama-lui-topai-a-...de-ajutor/

Drama lui Topai a luat sfârșit! Nu se aștepta la un astfel de ajutor

Andrei Sorin Topai a trecut prin momente foarte grele în această toamnă. Așa cum am mai scris despre el, fotbalistul defunctei Gloria Arad s-a accidentat grav la un meci de Cupa României contra formației Șepreuș și odată cu desființarea echipei Gloria a rămas pe drumuri…

La cei 24 de ani ai săi, Topai s-a văzut într-o situație foarte delicată. Neplătit de patru luni la echipa de club, patronul Sandu Ion a refuzat să-i plătească operația la ligamente, ceea ce l-a făcut să posteze pe contul său de facebook un mesaj trist: „mulțumesc domnule Sandu Ion că m-ai făcut să mă las de fotbal…” Se întâmpla în urmă cu o lună de zile.

După nori, pe strada lui Topai se pare că a reapărut soarele. Fostul său antrenor de la Gloria, Leo Pința, a făcut lobby pentru el la primarul comunei Zăbrani, Marian Toader, și la cei din staff-ul echipei Victoria Zăbrani, a doua clasată în Liga a 4-a din județul Arad. Deși nu poate evolua din cauza rupturii de ligamente la genunchi, Marian Toader și cei din staff-ul clubului au decis să-i întindă o mână de ajutor, să suporte toate cheltuielile legate de intervenția chirurgicală și perioada de recupare, și oferindu-i acestuia un contract valabil pe trei ani de zile!

Vizibil emoționat, Andrei Topai a ținut să le mulțumească prin intermediul nostru tuturor celor care s-au oferit să-l ajute. „Vreau să-i mulțumesc antrenorului Leo Pința, care m-a ajutat într-un moment foarte greu pentru mine. Vreau de asemenea să îi mulțumesc primarului comunei Zăbrani, Marian Toader, fără de care probabil nu aș fi putut trece peste această perioadă. Vreau să le mulțumesc și celor din staff-ul clubului Victoria Zăbrani care mi-au acordat toată încrederea lor. Cu toții mi-au întins o mână de ajutor într-un moment neașteptat. Sper să le mulțumesc cât mai repede prin evoluțiile mele pe teren. Îmi doresc să revin cât mai repede pe terenul de fotbal”, spune cel poreclit „Roșchi”.

În vârstă de 24 de ani, Topai a evoluat la echipele de juniori de la CSȘ Gloria Arad și Atletico, iar ca senior a fost campion al Ligii a 4-a arădene cu Satu Mare, de unde a plecat la Tauț. De doi ani și jumătate s-a transferat la Gloria, echipă cu care și-a încheiat conturile odată cu retragerea acesteia din campionat.

Andrei v-a fi operat joi, la clinica doctorului Radu Prejbeanu din Timișoara. Cel mai probabil, el va fi apt de joc în luna mai a anului viitor.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
11-02-2015, 17:29,
#53
RE: Fotbalul judetean aradean
http://sportarad.ro/fara-sprijinul-autor...dar-sigur/

Buldozerele au făcut deja din vechea arenă a baronului o amintire, în Calea Aurel Vlaicu puându-se deja bazele noului stadion ce ar trebui finalizat până în vara anului viitor. În singura clădire rămasă încă în picioare, cea de birouri, sălăsluiește și acum Asociația Județeană de Fotbal. Însă, în condițiile în care nu au căldură, iar pericolul evacuării totale există în fiecare zi, ajefiștii funcționează în sistem de avarie.

Autoritățile locale i-au promis de luni bune un nou sediu  echipei lui Adrian Lucaci, însă nici până astăzi nu s-a concretizat nimic. În cazul în care lucrurile nu se schimbă, conducerea AJF-ului ia în calcul și o sistare totală a activității, în dorința de a trage un ultim semnal de alarmă asupra situației din ce în ce mai critice.
Se știe că AJF-ul a intrat în insolvență cu scopul de a acoperii datoriile lăsate de „gestiunea Cura”, însă în condițiile în care activitatea nu poate fi desfășurată normal, perspectivele falimentului sunt tot mai mari.

Așa-i trebuie lui Lucaci, dacă e prieten cu Măduța. Big Grin  Oare de ce nu apelează AJF-ul la CJA sau la altă primărie din județ? 
Răspunde
18-08-2015, 16:26, (Ultima modificare: 18-08-2015, 17:53 de I 929.)
#54
RE: Fotbalul judetean aradean
Iată că Dugăeșescu e atacat și de cei din Sânicolau Mic. Un lucru însă e cert: Dugăeșescu și alții fac ce li se permite. El se pot ascunde în spatele hotărârii care prevedere închirierea bazelor sportive (și UTA a avut problema asta încă de pe vremea lui Gio), dar alții de acolo pot, dacă vor, să găsească soluțiile de rezolvare a problemei. Cine știe, poate nu a dus destule voturi Peti Barb sau poate nu a apelat la cine trebuie ca să-i scrie proiectul din care să poată plăti cheltuielile la baza sportivă.

Direcţia Baze Sportive a Primăriei Arad a „îngropat” Banatul Sînicolau Mic

”Au modernizat câteva terenuri de fotbal, dar au pus lacăt pe porţi. Nu le pasă de copiii cartierelor, de sport în general. Nu au suflet şi nici conştiinţă. Au transformat terenurile de fotbal într-o „afacere”, doar pentru a aduce bani în plus la buget.


Stau în birouri călduţe şi decid „soarta” unor tineri care preferă să practice sportul în detrimentul altor tentaţii bolnăvicioase. Vorbim despre Direcţia Baze Sportive din cadrul Primăriei Arad, o „căpuşă” care ucide, încet, dar sigur, sportul rege arădean. Sub privirile neputincioase ale consilierilor locali şi ale primarului Gheorghe Falcă. Sau, din contră, cu girul acestora.
Cum altfel să „decriptăm” situaţia din cartierul Sînicolau Mic? Unde copii îndrăgostiţi de fotbal au dreptul să calce gazonul arenei – nu şi acces la vestiare – doar câte două ore pe zi. Dimineaţa. Între 8 şi 10. În vacanţă, mai treacă-meargă, dar în timpul anului şcolar, o astfel de situaţie îi obligă pe copii să chiulească de la şcoală. În rest, pentru a încinge o miuţă, trebuie să facă chetă şi să dea o fugă la alde Ignat, Dugăeşescu şi ceilalţi tartori peste arenele sportive din patrimoniul Municipalităţii, pentru a primi girul de a păşi pe teren.
Toate acestea din pricina unor minţi optuze, care au schiţat un aşa-zis program de „facilităţi” pentru copii din cartier. De aici şi până la situaţia în care Banatul Sînicolau Mic – echipa cartierului – , grupare fotbalistică de Liga IV, să arunce „prosopul”, n-a mai fost decât un pas. Un club, a cărei echipă de juniori devenea, în vară, vicecampioană judeţeană de Juniori A1. Factura astronomică pentru folosirea bazei sportive din Sînicolau Mic, venită din direcția Primăriei Arad, le-a „ucis” visul celor de la Banatul.
Cu lacrimi în ochi, sufletul acestui club, Peti Barb, a depus la AJF Arad cererea de retragere din campionat. „Toate săgețile se îndreaptă spre primarul Gheorghe Falcă, dar impresia este greșită, deoarece scurt circuitul s-a întâmplat cu câteva etaje mai jos în ierarhia administrației. Proiectul nostru s-a blocat acolo, iar promisiunea de ajutor pe care am avut-o nu s-a mai materializat”, a spus Barb.
Astfel, Liga IV – ţintarul va fi refăcut în cursul zilei de miercuri – va porni la drum cu doar 14 formații, drept pentru care prima etapă a fost amânată pentru data de 29 august, când ar trebui să debuteze și noul sezon în Liga a 5-a. De asemenea, se amână startul şi în întrecerea juniorilor A1, pentru data de 3 septembrie.”

http://www.aradon.ro/directia-venituri-a...ic/1564133

Au mai rămas UTA şi "cetăţenii" ca fotbal de seniori în Arad. Bine (în sensul de "noroc") că cetăţenii au bani de competiţie.

http://sportarad.ro/e-oficial-banatul-s-...-formatii/
Răspunde
18-08-2015, 18:45, (Ultima modificare: 18-08-2015, 18:46 de Kidu.)
#55
RE: Fotbalul judetean aradean
Mi se pare de-a dreptul scandalos sa le curmi existenta celor de la Banatul. Culmea, motivul sa fie chiar plata pentru folosirea terenului de joc (stadion nu il putem numi chiar daca suprafata de joc a fost imbunatatita si imprejmuita) din propriul cartier.
Alaturi de UTA erau singurul club de fotbal care a mai supravietuit in municipiu.

Acitivatea "cetatenilor" se poate considera cel mult o miuta a lui Falca si al anturajului sau.
Răspunde
18-08-2015, 22:16, (Ultima modificare: 18-08-2015, 22:16 de I 929.)
#56
RE: Fotbalul judetean aradean
Eu văd situaţia astfel. La nivel general e foarte trist şi scandalos că ultima echipă de fotbal din Arad,l înafară de UTA, se desfiinţează. Unde am fost şi unde am ajuns? Timişoara încă mai are un campionat municipal!

Însă din punctul meu de vedere, vina pentru situaţia asta nu o poartă doar cei din primărie, ci şi mediul privat: au o vină şi patronii, dar şi angajaţii. Primii se bucură că scapă de cheltuieli de imagine cu nişte abonamente la sală (Takata, Leoni probabil), ori cu un sport cu foarte puţină priză precum luptele greco-romane, ori că mai finanţează un turneu de şah anual (Astra Călători). Deşi e o fabrică cu tradiţie care merge foarte bine, Astra Marfă nu are nicio cheltuială de genul sportului care să fie vizibilă (cel puţin mie mi-a scăpat, dacă există astfel de cheltuială). Pe de altă parte s-a dus şi spiritul de solidaritate-colegialitate între angajaţi, s-a dus şi dragostea pentru fotbalul jucat şi văzut în iarbă, pentru acele întâlniri "tovărăşeşti" (în sensul de amicale, prieteneşti). Aici e vina angajaţilor. Fotbalul din sală e numai pentru cei care-l pot practica la un nivel decent, nu pentru anti-talente (aşa ca mine, dar eu tot insisist să-i stresez pe unii în fiecare vineri seară), oameni mai în vârstă, cu probleme medicale, femei etc. Ăştia nu au ce face la fotbalul în sală. Finala campionatului s-a desfăşurat la Bendea, în faţa a maxim 200 de spectatori. Din această cauze cred că nu există o FC Takata, FC Leoni sau, de ce nu, Vagonul Arad - pentru că ambele fabrici de vagoane există şi merg destul de bine!

Venind spre Banatul Sânicolau Mic, ea a fost de la înfiinţare o echipă de cartier. Ce s-a întâmplat cu finanţarea privată, locală a echipei - mai ales că are şi echipă bunicică de juniori? Când s-a rupt de "spiritul locului" şi de ce?  Când a pierdut finanţarea din partea firmei EL-F sau cum se numea, patronată de ... (îmi scapă numele, unul ce a cochetat cu CLC, apoi cu MA parcă, vroia să devină consilier local şi era din cartier cred). Cam la fel s-a întâmplat şi cu echipa din Bujac. 

Pierzând finanţarea privată şi la nivelul Diviziei D fiind anumite cheltuieli, soarta echipei normal că depindea de bugetul local. Undeva aici cred că s-a rupt ceva în relaţia Primărie - conducerea echipei. Eu cred că factura aia pentru teren e dată pe lege şi în baza hotărârii de consiliu local privind închirierea bazei sportive a primăriei.

Speculaţiile pot merge în mai multe direcţii: poate că antrenorul Barb (sau cum se numeşte) a vorbit cu Falcă iar acesta s-a spălat pe mâini şi nici nu l-a îndrumat să facă ce trebuie pentru ca şi Banatul să depună proiect. Există declaraţie publică a lui Falcă în genul ăsta: "cine are idei, poate veni la noi şi-l ajutăm cu ONG-uri să depună proiecte la Centrul Municipal". De ce n-a fost ajutat şi Banatul să-şi plătească măcar cheltuielile de la stadion, motivul pentru care echipa s-a retras din campionat? Poate că cei de la echipă au vrut să acceseze fonduri dar undeva pe drum s-a produs un circuit. Poate nu au "făcut ce trebuie" cândva. Poate că pur şi simplu cei de la echipă nu s-au implicat destul.

Oricum, păcat.  Mă gânesc dacă nu ar trebui în SCU să luăm un fel de atitudine. Să  îndemnăm privaţii să se implice în finanţarea de echipe şi primăria să facă bazele sportive (apropo - se lucrează "în draci" şi la ICRTI+Alfa...). Dar din păcat mai avem şi noi problemele noastre cu UTA şi tot ce ţine de ea, dar poate într-o conferinţă de presă exclusivă a noastră am putea atinge subiectul.
Răspunde
19-08-2015, 8:27,
#57
RE: Fotbalul judetean aradean
Aici te contrazic putin in ceea ce priveste mediul privat: Takata de exemplu are o echipa in Liga Desavoia (prima liga) si mai are o echipa in a II-a liga.
Stiu ca-i fotbal de sala, ca nu sunt cheltuieli mari insa fac totusi ceva in privinta asta si incurajeaza lumea sa faca sport platind 50 de RON din orice abonament la orice activitate sportiva. E ceva. Probabil mai fac si altii asta.
Răspunde
19-08-2015, 10:07,
#58
RE: Fotbalul judetean aradean
Luci se referea la implicare in comunitatea locala, la sponsorizari, si nu la achitarea unor obligatii conform contractului colectiv de munca . Afara exista cutuma sa sponsorizezi diferite evenimente sau echipe locale din diferite ramuri ca un fel de publicitate gen "public awareness" , "giving back to comunity" etc,etc. Pe principiul asta HAI Santana venisera cu un buget de 200-300 mii euro pt UTA acum cativa ani insa stim cu totii cum s-a terminat povestea si unde au ajuns banutii aia Sad

Totusi nu cred ca asta e o problema doar in Arad fiindca nu prea vad multe companii mari in Romania sa sponsorizeze echipe locale decat cu foarte mari exceptii si alea legate de dimensiunea firmei si de relatiile personale cu o anumita ramura sportiva.

De exemplu MVT sponsoriza echipa de rugby din Arad fiindca era o firma care plecase din Arad initial (cred ca si patronul e aradean) insa din cauza unor neintelegeri cu Ovidiu Serban a plecat la timiseni unde echipa lor de rugby se lupta pt titlu acum in fiecare an. Banca Transilvania stiu ca da bani ca sponsor principal doar local in Cluj , la fotbal , baschet si la raliuri (auto) dar asta e mai degraba o exceptie decat o regula. Probabil si implicarea asta la nivel local va veni odata cu civilizatia si cu ridicarea nivelului de trai, sau chiar cu concurenta. De exemplu eu as vedea ca pe un avantaj pt firmele din zona industriala sa isi lege numele de un brand puternic local precum e UTA pt a se diferentia de concurentii sai care toti ofera cam acelasi pachet de beneficii pt angajati mai mult sau mai putini. Dar pt asta iti trebuiesc oameni de marketing atat in acele companii care sa se preocupe de problema asta precum si tu ca si club care doresti sa "le deschizi ochii" acelor companii.

Daca in cadrul unor multinationale mai gasesti cate un om doi care sa se ocupe de treaba asta, in schimb cluburile sportive din orice domeniu care au macar un om dedicat pt asa ceva le numeri pe degetele de la o mana Sad((

Nu poti sa ai pretentia sa "vina ei cu bani" la tine cand tu nu mergi sa le ceri (sa nu mai vorbesc de prezentare profesionista,etc).

Deci e cam cu doua sensuri si "vina" asta dar balanta inclina spre cluburi din pacate/sau fericire depinde cum vrei sa privesti.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-08-2015, 10:57,
#59
RE: Fotbalul judetean aradean
Aici sunt doar niste filiale care nu au bugete prevazute pentru astfel de contracte si nici nu sta in puterea managerilor de aici sa aiba astfel de competente pentru a decide daca acord sau nu contracte de sponsorizare.

Pentru o corporatie mare gen Takata, Yazaki, Hella, Leoni, Delphi castigul de imagine la care faci referire este doar simbolic la nivel de comunitate. La capitolul imagine ei au alte tinte: marile competitii automobilistice.
Răspunde
19-08-2015, 11:51,
#60
RE: Fotbalul judetean aradean
Tot ce ii posibil Kidule.

Eu vb din perspectiva locala, totusi au ceva autonomie si bugete locale chiar si filialele lor ,atata timp cat se incadreaza in marjele de profit cerute si atingerea tintelor asumate . Aici cred ca s-ar putea gasi intelegere. Si nu vb de sume de ordinul zecilor sau sutelor de mii de euro ci de sume infime pt astfel de companii chiar si filiale locale , gen 1000 euro pe luna.

Dar divagam de la topic deja cu fotbalul judetean. Aici problema lui falca si a Aradului e ca spre deosebire de alte judete a impus tarife pt bazele sportive destul de mari si astfel echipe precum Gloria, Sannicolau Mic sau Bujac nu au mai putut face fata sumelor de bani care ar fi trebuit achitate pentru antrenamente si jocuri (si UTA plateste pt bazele sportive pt juniori si echipe mari undeva in jur de 40-50 de mii de euro pe an doar chirii la bazele daramate ale lui dugaesescu , fara nocturna sau stadion mare , atentie !!!!! )
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)