Fotbalul judetean aradean
19-08-2015, 12:00, (Ultima modificare: 19-08-2015, 12:02 de Kidu.)
#61
RE: Fotbalul judetean aradean
Inteleg ce spui si tangential are legatura cu subiectul pentru ca activitatea de sustinere a unei echipe de fotbal judetean ar fi pistol cu apa pentru o astfel de firma. Baiu' e ca nici cererea dinspre cluburi nu se face unde trebuie si nici cei ce ar trebui sa aprobe nu pot face asta sau si daca o pot nu se ajunge la ei.

Pe vremuri aveam o multime de echipe pentru ca erau alte fostelor fabrici de dinainte de '89 insa cum s-au dus fabricile s-au dus si echipele. Aduceti-va aminte numai cate echipe erau la nivel judetean: IAMBA, ICRTI, Motorul, Indagrara, IMAR si multe altele. Nu iau in calcul Vagonul si Strungul care erau in alta liga si erau echipe divizionare de B. De UTA nici nu mai vorbesc.
Din pacate pentru fotbal toate vremurile alea s-au dus si toate sursele alea de finantare nu mai exista.

Reintorcandu-ne la Banatul, zic eu ca e alta problema: birocratia excesiva din cadrul Primariei. Asta se face vinovata de in cazul de fata.
Răspunde
19-08-2015, 15:11,
#62
RE: Fotbalul judetean aradean
Mai mult off topic decat on topic va scriu ca sa va dati seama unde ne aflam la nivel de infrastructura in sport (si din pacate nu numai). Eu traiesc de vreo doi ani in Zaragoza..si daca deschid un cerc imaginar cu raza de doi kilometri gasesc un stadion de rugby cu pista de atletism , doua piscine acoperite , doua baze sportive municipale cu piscina in aer liber si  cu terenuri de minifotbal (handball), de basket , tenis de camp , padel , fronton (un fel de squash in aer liber , cam cum jucam noi una-atinsa la perete in copilarie, dar cu rachete de tenis) , trei baze sportive dedicate fotbalului , una cu teren de iarba la dimensiuni normale si cu iarba artificiala pentru fotbal sapte , a doua cu teren de fotbal  la dimensiuni normale cu iarba artificiala (inghesuita intre blocuri , cam cum era telecomul in micalaca ) sub care se afla o parcare subterana supraetajata pentru locatarii din zona , si o a treia cu doua terenuri de fotbal , iarba artificiala , unul dimensiuni normale , celalalt pentru fotbal sapte . Toate parcurile din jurul meu au terenuri de minifotbal si basket , doua au si skatepark. Nu mai pun la socoteala scolile si liceele.
Daca multiplici toate astea la cate cartiere sunt in Zaragoza va las pe voi sa va imaginati cum stau lucrurile...
Răspunde
19-08-2015, 23:48,
#63
RE: Fotbalul judetean aradean
Bine Gogule, keep up the good work!

[Imagine: Capture.jpg]

(Comentariu postat la articolul lui Danila: http://specialarad.ro/a-murit-cu-zile-un...il-plange/)
Răspunde
10-09-2015, 11:33, (Ultima modificare: 10-09-2015, 11:38 de I 929.)
#64
RE: Fotbalul judetean aradean
Prezența în galeria UTA-ei le-a adus excluderea din lotul Zăbraniului!


Un caz atipic pentru fotbal s-a întâmplat în weekendul trecut. Raul și Cristian Caba au semnat în această vară cu Victoria Zăbrani, iar clubul împreună cu antrenorul Leo Pința își puneau mari speranțe în cei doi.
Însă, cel puțin pentru partida din campionat cu Unirea Sântana, cei doi au motivat că nu pot să facă deplasarea, având un deces în familie, la Buteni. Președintele Tibi Nicula a întrebat la ce oră are loc înmormântarea, pentru a putea trimite o mașină care să îi aducă la partida ce începea la ora 17. Fotbaliștii au refuzat, spunând că nefericitul eveniment va avea loc la ora 15, iar ei trebuie să stea alături de familie. Înțelegând așa-zisul moment dificil prin care trec, conducerea clubului din Zăbrani le-a permis să absenteze până la urmă și a dorit să trimită o coroană de flori la Buteni în semn de recunoștință pentru familia grea încercată. Nu mică le-a fost mirarea acestora când au aflat că nu are loc nicio înmormântare sâmbăta la Buteni!
De abia după apariția pozelor de la disputa dintre U Cluj și UTA, conducerea clubului Victoria a aflat și motivul real absenței celor doi jucători. Aceștia au făcut deplasarea cu galeria UTA-ei, preferând să fie alături de clubul lor de suflet decât de echipa la care evoluează și cu care au contract. ”Apoi a început să apară şi adevăratul motiv al neprezenţei celor doi la Sîntana: Deplasarea cu galeria UTA –ei la Cluj !!! – Ei ne-a fost dat să o vedem şi pe asta. În loc să fie pe teren la Sîntana au preferat galeria UTA-ei !!! Bravo fraţi Caba din galeria UTA-ei vă luaţi bani nu de la clubul unde aveţi contracte să vă fie ruşine sau poate v-aţi găsit locul în sfârşit, pentru că la clubul din Zăbrani nu mai aveţi ce căuta!!!“, scrie în comunicatul postat pe site-ul oficial al celor de la Zăbrani.
Concret, Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Victoria Zăbrani a decis amendarea lui Raul și Cristian Caba cu 1000 de lei și excluderea din activitatea competițională. În consecință, cei doi jucători au acum destul timp liber pentru a merge în deplasări alături de UTA.

http://sportarad.ro/prezenta-in-galeria-...a-din-lot/


Smile Smile Smile  Nu-i profesionst ce-au făcut, dar eu îi înțeleg și pe undeva chiar îmi vine să-i felicit. Sper să revenim cât mai curând la vremuri în care elevii să chiulească iar cei cu serviciu să invoce tot felul de motive gen „mi-a murit pisica” pentru a veni la meci sau într-o deplasare. Smile
Răspunde
10-09-2015, 13:30,
#65
RE: Fotbalul judetean aradean
una-i una si alta-i alta. aici nu e vorba de motive bune sau proaste, e vorba de o obligatie contractuala incalcata si in plus o minciuna grosolana. ca sa nu mai zicem ceva de mentalitate, lipsa de profesionalism, moralitate Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
10-09-2015, 13:37,
#66
RE: Fotbalul judetean aradean
Ai dreptate insa sa stam stram si sa judecam drept: tu n-ai chiulit niciodata de la scoala sau lucru pentru UTA? Smile
Răspunde
10-09-2015, 14:02,
#67
RE: Fotbalul judetean aradean
nu a fost nevoie sa "fug" de la lucru niciodata Smile de la scoala am "chiulit" inclusiv de la festivitatea de innobilare ca pionier. cei tineri habar nu au de ce insemna asta. problema e ca au inselat increderea si buna credinta a omului care i-a angajat si le da bani mintindu-l cu nerusinare mai ales cu ceva care atrage si compasiunea si nu poate fi refuzat. daca lipseau pur si simplu si isi asumau raspunderea era altceva.
motivul nici nu conteaza. acum s-a nimerit a fi un meci, maine poate fi odihna de dupa-amiaza sau o bauta cu prietenii.
dar presupun ca sunt majori si sunt , macar acum, capabili sa inteleaga si sa-si asume consecintele.
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
10-09-2015, 14:07,
#68
RE: Fotbalul judetean aradean
Eu sper doar că vărul "înmormântat" e fictiv că altfel ar fi prea macabru Smile) Acuma nu-i cunosc pe băieţi, nu ştiu cât sunt de tineri sau de talentaţi dar întreb şi eu: dacă iubesc UTA nu era mai bine să tragă tare ca fotbalişti şi poate într-o zi ajungeau să fie cu UTA în teren şi nu în tribune?!
p.s. N-am putea avea şi varianta lor, poate au cont aici şi ne pot povesti dacă e aşa cum zice patronul de la Zăbrani sau nu
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
10-09-2015, 15:57,
#69
RE: Fotbalul judetean aradean
A aparut pe facebook si reactia lor, dar sincer nu cred ca merita postata aici deoarece mai mult deviaza de la subiect. Pe scurt, ei spun ca au ales deplasarea la Cluj in locul prezentarii la meci pentru ca presedintele clubului e un mincinos care nu le plateste salarile.
Răspunde
10-09-2015, 16:10,
#70
RE: Fotbalul judetean aradean
si ca meciul de la cluj a fost foarte important pentru ei. Eu sincer va zic II APRECIEZ
Răspunde
10-09-2015, 16:41,
#71
RE: Fotbalul judetean aradean
Vlad, o întrebare, tu eşti angajat undeva, lucrezi?! Eu cred că a-ţi onora obligaţiile, scrise sau verbale, reprezintă o formă de respect pentru propria persoană dar şi pentru colegii tăi. Dacă te simţi nedreptăţit demisionezi pur şi simplu dar astfel de gesturi mi se par cel puţin puerile (ca să nu spun că trebuie să fii total idiot să te joci cu o minciună care implică boala sau moartea cuiva). Dacă la 10, 14 sau 16 ani chiului de la şcoală poate fi amuzant, când ai un contract de muncă se presupune că eşti o persoană responsabilă. Ce-ai zice ca la meciul următor al UTA-ei jucătorul X să pretexteze o accidentare pentru că el e fan Barcelona şi vrea să vadă meciul echipei sale favorite?! Sau să înţeleg că toţi cei care ar fi vrut acum sau altă dată să vină la un meci al UTA-ei dar n-au putut din cauza serviciului sunt nişte fraieri care nu merită apreciere?!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
10-09-2015, 17:14,
#72
RE: Fotbalul judetean aradean
Corect Giuli insa toata povestea asta a capatat dimensiuni prea mari. In fond e un simplu incident intre clubul din Zabrani si cei doi baieti asa cum sunt cu zecile sa nu zic sutele la acest nivel.
Răspunde
10-09-2015, 19:40,
#73
RE: Fotbalul judetean aradean
Ah, aia fără discuție, dacă cineva îi dă o importanță publică e chiar deplasat. Da nah, partea anecdotică a atras cred mai mult atenția Smile Oricum, poate că pe vremea când eram elev sau student aș fi văzut altfel lucrurile.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
10-09-2015, 20:48,
#74
RE: Fotbalul judetean aradean
Giuli, strict din punct de vedere al suporterului, chestia e faina si amuzanta. In special sa vezi ca se intampla asa ceva pt UTA, dupa atata suferinta, parca te face sa te simti putin mandru. Pana la urma oamenii aia si-au riscat si pierdut jobul pt a vedea echipa.
Semper Fidelis
Răspunde
10-09-2015, 21:27,
#75
RE: Fotbalul judetean aradean
Ok, atunci să punem problema altfel. Ce-ai zice dacă jucătorii din echipa noastră, mă refer la cei care nu sunt arădeni, ar face la fel pentru a fi alături de echipa lor de suflet?! Cam ce le-ai spune? Sau cum crezi că s-au simțit colegii de echipă ai celor doi? Nu cred că se poate pune problema ”strict din punctul de vedere al suporterului”. Nu-i vorba că facem caz din asta, dar dacă tot e să discutăm, discutăm! Condiția de suporter justifică orice, chiar orice?!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
10-09-2015, 21:52,
#76
RE: Fotbalul judetean aradean
Mie nu mi-ar conveni, categoric. Probabil ma (sau ne) amuza ca e vorba de UTA. E clar ca e neprofesionist ce au facut. Poate daca acuzau o indigestie nici nu era "cazul" asta.
Semper Fidelis
Răspunde
10-09-2015, 22:43, (Ultima modificare: 10-09-2015, 22:45 de I 929.)
#77
RE: Fotbalul judetean aradean
Pe mine m-a amuzat ca primă reacţie, dar sigur că sunt de acord că nu au procedat corect. Dacă aveau puţin curaj puteau spune adevărul celor de la Zăbrani, nu o scuză copilăroasă cu mortul fără să le treacă prin minte că vor fi pozaţi.

Dacă justifică orice condiţia de suporter? Depinde de miză...Să ratez un meci foarte important  al UTA-ei (ceva gen Poli sau Steaua adevărate în meci cu miză, liga I cupe europene, semifinală/sfert poate de Cupă, eventual meci de cupe europene cu un adversar cât de cât tare etc) pentru o zi banală la job în condiţiile în care nu aş putea fi liber normal (concediu, învoire etc), nu m-aş gândi prea mult. Big Grin
Răspunde
10-09-2015, 23:19,
#78
RE: Fotbalul judetean aradean
Cat tam-tam pentru un lucru asa marunt. Bineinteles ca ei, la fel ca MULTI ALTII, au probleme cu Leo Pinta (un fel de Ionut Popa). Asta-i doar un circar, blatist, care promoveaza "tinere talente" in functie de propriu-i interes.

Felicitari baietilor ca au fost alaturi de UTA la Cluj.
Răspunde
11-09-2015, 16:10,
#79
RE: Fotbalul judetean aradean
A aparut stirea si pe GSP cu "infractorii" incercuiti:

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/ultrasi-...58389.html


Smile
Răspunde
11-09-2015, 18:33,
#80
RE: Fotbalul judetean aradean
Sa fim seriosi la ce fotbal este in Romania in general si in liga a IV- a in special crede cineva ca tocmai s-au irosit cine stie ce sansa ? Ma bucur ca au venit baietii cu UTA iar despre scuze care mai de care mai sfruntate pt a merge cu UTA in deplasari cred ca avem fiecare cate una sau doua prin dulap. Stiu chiar cazuri de persoane (daca vor sa recunoasca sunt aici pe forum daca nu , e treaba fiecaruia Smile ) care au ingropat vre-o cateva randuri bune de matusi si unchi ca sa poata lipsi de la servici pt UTA.

Nu cred ca au pierdut baietii foarte mult ca nu mai primesc cei 3-400 de lei pe luna si aia primiti din cate am inteles cu intarziere de cateva luni de la mareata echipa din zabrani. Daca vor sa joace fotbal la nivelul asta sigur isi vor gasi echipe in cel mai scurt timp.

Din pmdv ma bucur pt ca au venit cu UTA la cluj si daca zabraniul a pierdut doi jucatori UTA a castigat inca doi "suporteri/fani/ultrasi?" care fac totul ca sa fie alaturi de ea chiar si sa inventeze uneori niste minciuni aiuritoare pt asta Smile))
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)