Stiri, sezonul 2019-2020
26-04-2020, 20:58,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
O cale simpla ar fi niste donatii pe canalul de youtube al clubului. Am vazut ca se poarte mai nou. Insa nu stiu daca acel canal e oe persoana juridica sau pe persoana fizica. Dar ar merita studiata posibilitatea.
Răspunde
09-05-2020, 15:33, (Ultima modificare: 09-05-2020, 15:38 de D10S.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Un articol mai mult decat corect scris de Alin Buzarin:


Citat:FRF și-a prins urechile în ligile inferioare

Ordinul ministerului și comoditatea unor echipe bugetofage au dus la oprirea Ligii 3 și la posibile enormități în Liga 2


https://blogsport.gsp.ro/buzarin/2020/05...nferioare/

nu poti sa faci o asemenea mizerie, sa introduci in mijlocul competitiei niste reguli care dezavantajaza clar o echipa si avantajaza, la fel de clar, pe celelalte. practic promovarea UTAei este periclitata din pix de niste unii pe la FRF. pe fondul problemei nu s-au schimbat foarte multe in fotbalul romanesc, stafia "cooperativei" inca ne bantuie.

p.s. sper ca am postat la topicul potrivit, gandindu-ma mai bine poate ca discutia era mai bine sa o deschid pe un topic dedicat ligii secunde. mea culpa!
Răspunde
09-05-2020, 17:25, (Ultima modificare: 09-05-2020, 17:27 de Redpunk_one.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Mda cam asa ceva. Sa speram insa ca nu vor alege aceasta varianta aberanta si fara temei legal pana la urma. Nu poti invoca pandemia si starea de urgenta pt modificarea regulamentelor cand mai erau cateva etape pana la final. Un play off intre echipele care vor in liga I suna pana la urma logic (de ce sa le mai expui si pe cele care nu mai au nici o miza , cu toate ca nici retrogradarea nu e jucata) . Daca nu cad insa de acord toate echipele atunci fie joci pana la capat ce a ramas de jucat , fie ingheti campionatul si se omologheaza actuala situatie. Orice altceva e un artificiu nu pt sanatatea jucatorilor sau atractivitatea competitiei ci pentru favorizarea unora si dezavantajarea altora (in cazul de fata "doar" a UTA-ei) . Buna comparatia si cu Anglia, unde ca sa aplicam aceleasi masuri discutate de frf ar insemna sa injumatateasca liga avansul luat de cormorani intr-un an intreg pe teren si sa ii bage intr-un playoff cu primele 8 echipe , ca sa termine campionatul chipurile si sa "creasca atractivitatea" ca nu-i asa "au prea multe puncte avans fata de ceilalti"
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-05-2020, 17:42, (Ultima modificare: 09-05-2020, 17:42 de D10S.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
ideea asta cu injumatatirea punctelor e discutabila chiar si la Liga 1, insa, asa cum bine remarca si Buzarin, macar acolo se stie de la inceput regula. toata lumea stie ca va urma un playoff unde punctele se injumatatesc, e macar corect din punctul asta de vedere chiar daca masura in sine poate atrage argumente pro sau contra. in momentul de fata "atractivitatea" competitiei din Liga a 2-a este, din punctul meu de vedere, total irelevanta. prioritatea federatiei trebuie sa fie finalizarea competitiei pe teren in conditii CORECTE fata de TOATE competitoarele. sa pui cresterea atractivitatii competitiei mai presus de corectitudine si fair play e mai mult decat aberant. o asemenea masura trebuia sa pice din start, n-ai cum sa dezbati asa ceva la nivel serios.
Răspunde
09-05-2020, 20:33, (Ultima modificare: 09-05-2020, 20:33 de RedNeck.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Eu tot zic sa inghete Liga 2 si sa promoveze primele 2 iar a 3-a la baraj. Altfel, ne fac astia din pix iara, la fel cum au facut in editiile precedente, cand trebuia sa promoveze UTA, dar au tinut-o in Liga 1 pe Poli, sau vraja aia cu doua baraje in acelasi sezon!
Răspunde
13-05-2020, 19:08,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Chiar așa mare influența sa aibă țiganii la FRF ?? Se aude ca va fi playoff cu înjumătățite!
Răspunde
13-05-2020, 19:24,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Asa se pare... https://www.sportarad.ro/2020/05/13/frf-...-si-rapid/
Răspunde
13-05-2020, 19:46,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Fără supărare dar nu avem un om puternic in club care să ne reprezinte la frf ,de ex Domide , Cura sau alții , nu îmi pot explica cum de nu s-a putut coopta in organigrama clubului o fostă legendă oricare ar fi ea , de aia toți ne calcă în picioare și nimeni nu ne bagă in seamă , petroliștii plâng că le pleacă sponsorul dacă se îngheață campionatul , movii vor ce e mai bine ptr frățiorii lor rapidiști , niște penibili și ingrați.
Trist că Gyuszi și băieții au muncit din greu și acum munca lor este nesocotită și călcată in picioare ,dar sunt sigur că asta îi face și mai determinați pe băieți și pe Gyuszi și vor demonstra milogilor care au votat măgăria cu depunctarea  și celor de la frf că tot UTA e cea mai bună din serie și vor promova cu siguranță.
Răspunde
13-05-2020, 19:51,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/frf-a-i...98680.html

Mai e de zis ceva ? Angry
Răspunde
13-05-2020, 20:32, (Ultima modificare: 13-05-2020, 20:33 de D10S.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
asta e o decizie nu doar imorala dar cred ca si ilegala, nu vad cum ar putea aberatia asta sa ramana in picioare la TAS. nu zice nimeni sa nu se faca playoff dar asta cu injumatatirea punctelor este o chestie rusinoasa, lipsita de fair play. la fel de halucinant e si seninatatea cu care unii incearca sa justifice aberatia asta!
Răspunde
13-05-2020, 20:34,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Ne-au facut din nou imputitii astia de mitici !!! Cat timp tara asta e condusa de buCUResteni, n-o sa fie bine. Tara pulii mele !!!

"OFICIAL: Liga 2 se reia cu doar șase echipe, în format play-off, iar punctele s-au înjumătățit! Răzvan Burleanu a explicat decizia

După ce FRF a decis ca actuala ediție de Liga 3 să fie suspendată, oficialii Federației au luat o nouă hotărâre, în urma unei videoconferințe, cu privire la Liga 2.

Cluburilor le-au fost prezentate trei scenarii, iar, ca urmare a votului reprezentanților cluburilor, varianta cu numărul trei a fost cea care a avut câștig de cauză.
Astfel, în Liga 2 va avea loc un play-off cu înjumătățirea punctelor pentru primele șase echipe clasate și câte cinci jocuri de fiecare. În ceea ce privește retrogradarea, niciuna dintre echipele din liga secundă a României nu va coborî în Liga 3.
Trei scenarii propuse de FRF cluburilor din Liga 2
FRF a propus trei scenarii, după cum urmează:
  • Primul a fost ca toate cele 14 etape rămase să se dispute.
  • Al doilea a fost cu play-off între primele șase echipe (care și-au și depus dosarul de licențiere pentru Liga 1) și play-out în două grupe de câte șase echipe. Ultimele două clasate în cele două serii urmau să retrogradeze în Liga 3, iar formațiile de pe locul 5 ar fi jucat un meci de baraj pentru menținerea în Liga 2.
  • Cel de-al treilea a fost cu play-off între primele șase echipe (care și-au și depus dosarul de licențiere pentru Liga 1) și ”înghețare” a sezonului pentru restul cluburilor din Liga 2, fără a mai retrograda nimeni.
Dunărea Călărași a votat pentru scenariul 1, UTA și Metaloglobus s-au abținut, iar celelalte 15 cluburi au votat pentru scenariu 3. Nimeni nu a fost de acord cu scenariul 2, care ar fi adus un număr egal de meciuri pentru toate echipele.
Cele șase echipe participante la play-off-ul pentru promovarea în Liga 1 sunt UTA Arad, CS Mioveni, Turris Oltul Turnu Măgurele, Campionii FC Argeș, Petrolul Ploiești și Rapid București. Acest format ar urma să înceapă pe 4 iulie.
Clasamentul primelor șase echipe din Liga 2, după 24 de etape:
  • UTA Arad 23 15 5 3 49-13  50 pct.
  • CS Mioveni 23 10 9 4 36-22 39
  • Turris Oltul Turnu Măgurele 22 11 6 5 36-25 39
  • Campionii FC Argeş 23 10 8 5 34-25 38
  • Petrolul Ploieşti 23 10 8 5 23-20 38
  • Rapid 23 10 7 6 32-20 37
Clasamentul înjumătățit, cu care se va intra în play-off-ul Ligii 2:
  • UTA Arad 0 0 0 0 0-0  25 pct.
  • CS Mioveni 0 0 0 0 0-0 36-22 20*
  • Turris Oltul Turnu Măgurele 0 0 0 0 0-0 20*
  • Campionii FC Argeş 0 0 0 0 0-0 19
  • Petrolul Ploieşti 0 0 0 0 0-0 19
  • Rapid 0 0 0 0 0-0 19*
*echipele beneficiază de o rotunjire în plus cu 0,5
Răzvan Burleanu a explicat cum se va proveda cu play-off-ul din Liga 2
Răzvan Burleanu, președintele FRF, a intervenit la Digi Sport Special și a explicat care a fost decizia luată în ceea ce privește reluarea Ligii 2: 
"Nu iau eu deciziile, avem un sistem democratic. În urma a 3 videoconferințe de la Liga a doua s-au prezentat 3 scenarii. Al treilea a fost cel ales,  cu 15 voturi: două abțineri și un altul pentru scenariul cu numărul 1.
Pe 4 iulie se va relua sezonul, toate echipele care și-au depus dosarul pt Liga 1, care sunt în primele 6 clasate,  vor disputa un play-off. Meciurile primelor 3 echipe se vor juca pe terenul lor.
Vom avea maximum 23 de echipe în Liga 2. N-am încheiat azi procedurile de licențiere.
Pentru echipele de pe locurile 7-18, competiția se încheie, nicio echipă nu va retrograda. Liga a treia nu va retrograda pe nimeni, iar din liga a treia în a doua vor promova echipele de pe primele două locuri și învingătoarea barajului", a explicat Burleanu pentru Digi Sport.

https://www.digisport.ro/fotbal/liga-2/o...zia-837471
Răspunde
13-05-2020, 20:37,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Dacă nu mergem la TAS suntem cei mai mari fraieri, am vzt la digi ca Burleanu se așteaptă sa meargă UTA la TAS..... Ne au lăsat punctele cu Snagov și jucam 3 meciuri acasă?! Nu le este rușine la nesimțiții ăștia?
Pana în 4 iulie, se va revenii la punctele câștigate pe teren dacă se merge la TAS!!!
Răspunde
13-05-2020, 21:04, (Ultima modificare: 13-05-2020, 21:04 de RedNeck.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
'Tui in gura de mizerii ! Am o ura pe ei...!!!
Si cine sa ne reprezinte la TAS? Avem nevoie de un avocat bun, cu experienta, care a mai castigat astfel de cazuri.
Răspunde
13-05-2020, 21:28,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Dupa injumatatirea punctelor,intre locurile 2-6 ramane aceasi diferenta minima de puncte(vezi clasamentul),lucru care nu avantajeaza pe nimemeni,insa,dezavanyajeaza simtitor UTA.Care-i smecheria?.Sincer eu daca as fi fost in locul oricarei achipe de pe locurile 2-6,nu mi-as fi dorit in play off sa joc cu UTA!!!!!....insa mi-e teama de jocuri de culise.
Răspunde
13-05-2020, 21:31,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Meciuri foarte grele vom avea... Rapid trebuie sa promoveze cam asta e fratilor. 
Asta i fotbalul nostru!!!
Răspunde
13-05-2020, 22:27,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Nu credeam ca FRF va gira japca asta insa a invoca principiul votului democratic intr-o astfel de situatie este ca si cum tu, FRF, stai de sase in timp ce celelalte cinci contracandidate o fura pe UTA.

De promovat vom promova sigur pentru ca am incredere in Gyuszi si-n baieti si sunt convins ca mizeria asta nu va face altceva decat sa ii monteze si mai tare insa chiar si asa nu pot trece peste nedreptatea care ni s-a facut si in paralel sa atacam decizia la TAS oricat de multe presiuni ar fi din partea FRF.

'gura ma-tii Burlene, daca tomberonarii de sub Podul Grant erau pe locul zece faceai play-off in zece.
Răspunde
13-05-2020, 22:53,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Inca o data ni s-a demonstrat ca in fotbalul din Romania se fura la greu. Se fura pe fata. Nimeni nu mai respecta nici o lege, nici un regulament.
Doua competitii patronate de aceasi institutie, doua judecati diferite, bazate pe interese.
Mi-e scarba!
Răspunde
13-05-2020, 23:05, (Ultima modificare: 13-05-2020, 23:08 de Gru. Motivul editării: , )
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Ce e cu atitudinea asta fatalista?

1.Decizia e dincolo de jegoasa, e premidatata pentru a favoriza mai multe echipe, dar a fost posibila cu complicitatea intregii ligi. Nu cred ca are rost sa incepem cu mitici care ne fura si alte aberatii, denota altceva. Se comporta oportunist si lipsit de carcater niste entitati si niste persoane infecte de la foarte multe cluburi din liga. E o imagine in miniatura a Romaniei, niste jeguri care fura din magazine dupa cutremur si o majoritate care se uita si culeg si ei de pe jos o conserva.

2. Sportiv, e bine ca mai jucam niste meciuri in plus, ar fi fost greu in liga 1 cu o pauza de 5-6 luni.

3. Trebuie contestata la TAS, dar in paralel cu competitia.

4< in competitie trebuie folosita mizeria asta pentru a motiva jucatorii si a lasa jegurile de la Rapid si Petrolul in afara promovarii. Sper ca Turris sa fie pe locul 2 dupa noi, doar asa...
Răspunde
13-05-2020, 23:14,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Mai bine Argesul, sunt singurii care au fost cat de cat onesti si in plus de asta chiar daca sunt alb-violeti, n-ai cum sa nu respecti clubul care l-a dat pe Dobrin.

Ce ma deranjeaza cel mai mult e tupeul absolut infect al lui Burleanu care chipurile ne arata pisica ca se putea si sa nu promoveze nimeni din Liga 2 pentru ca ar fi fost niste pareri care sustineau scenariul asta al unor conducatori din Liga 1.

Plm, e noaptea mintii, daca maine cei din Liga 1 voteaza sa nu mai retrogradeze nimeni sau daca cei din Liga 2 ar fi votat prin absurd ca nu vor sa promoveze UTA, invocam si atunci votul democratic?
Răspunde
14-05-2020, 0:09,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
http://uta-arad.ro/stiri/comunicat-uta-a...-2020/4893

Deci, UTA va ataca în instanță decizia FRF.. foarte bine!
Nu trebuie să ne lăsăm călcați în picioare.. e timpul ca și noi să avem ceva de zis!
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)