Stiri, sezonul 2019-2020
14-05-2020, 0:10,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
În tara asta nu e de mirare nimic! O sa promovam...trebuie sa promovam dar ceea ce s-a întâmplat azi e hoție! Sa nu ne miram ca din punct de vedere valoric suntem la periferia fotbalului european!!! Capul sus băieți, coloana dreapta și pumnii strânși...mergem la un război împotriva tuturor, un război ce îl vom câștiga!!!
Răspunde
14-05-2020, 0:56, (Ultima modificare: 14-05-2020, 1:18 de Cristi_Arad.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
La prima vedere pare o hotie,  dar judecand la rece si obiectiv, decizia cu injumatatirea e oarecum "normala" avand in vedere varianta aleasa. Poate varianta asta nu e tocmai ok pentru ca nu tine cont de meritul sportiv. Singura varianta care sa tina cont de meritul sportiv ar fi fost jucarea tuturor etapelor care au ramas. Nici inghetarea si declararea noastra si a celor de la Mioveni ca echipe promovate, nu ar fi tinut cont chiar 100% de meritul sportiv avand in vedere ca intre locurile 2-7 sunt 2 puncte distanta, iar Turis e la egalitate de puncte cu Miovenii, dar cu un meci in minus.

De ce spun ca decizia cu injumatatirea e normala...Cum ar fi fost sa fi ramas noi cu 11 puncte in fata si sa mai avem de disputat 5 meciuri, iar restul de 5 echipe sa se bata ca orbii pentru un singur loc, dar sa fim si noi in hora? Era clar ca am fi putit fi arbitrii play-offului si cred ca s-a dscutat si problema asta in conferintele de la FRF. Cu siguranta ca au fost unii care au spus ca "in situatia asta promoveaza UTA alaturi de cine mai vrea...UTA, sau cine da mai mult, daca ramane cu 11 puncte avans si 15 puncte puse in joc".
In plus, un alt motiv pentru care nu ar fi fost chiar normal sa ramanem cu 11 puncte e pentru ca s-a modiicat variabila "numar de meciuri ramase"...din 14 meciuri in 5 meciuri. "Ghinionul" nostru e ca am fost foarte buni si am adunat multe puncte.

Daca s-ar fi jucat play-off, iar UTA sa fi fost declarata promovata, iarasi ar fi putut sarii unii "pai stai...UTA are 11 puncte avans, dar are defapt 8 pt ca sunt singurii care au luat 3 puncte la masa verde cu Snagovul. Daca s-ar fi jucat pana la final ar mai fi fost 42 de puncte in joc. Pai si atunci de ce sa fie UTA declarata promovata si restul sa mai joace?"
Si oricum nu ar fi fost benefic penru noi sa stam 6 luni fara meci oficial si brusc sa intram in prima liga unde e alt tonus sportiv.

Decizia luata e proasta pentru ca suntem singurii dezavantajati, dar pe de alta parte trebuie sa tinem cont si de faptul ca ne-au lasat punctele cu Snagovul (!!!), de faptul ca jucam 3 miecuri acasa si 2 in deplasare, iar meciul de debut il jucam pe teren propriu.

Dupa mine ar trebui sa ne mai gandim in legatura cu procesul de la TAS....
Singurul lucru pe care il putem contesta e varianta aleasa, dar din pacate nu stiu daca ar fi existat o alta mai corecta si in acelasi timp sa poate fi pusa in aplicare.
14 Etape ar fi fost imposibil de jucat, iar inghetarea campionatului si promovarea directa a celor de la Mioveni ar fi dezavantajat 4 echipe. Turis avea meci in minus, iar Petrolul, Rapid si FC Arges erau la un punct, doua in spatele lor.
Asa s-a ales dezavantajarea unei singure echipe...care e UTA. Si poate prefera cei de la FRF sa mearga doar UTA la TAS, decat sa mearca Petrolul, Rapid, FC Arges si Turis.
Ca o parere personala, trebuie sa avem avocati foarte buni si platiti foarte bine (din ce bani?) ca sa castigam la TAS...mai inteligent ar fi ca baietii sa gaseasca resurse sa transforme frustrarea asta in ceva pozitiv care sa se manifeste pe teren in meciurile astea 5.
E important sa incepem cu dreptul si sper sa aflam cat mai repede primul adversar...ca de restul se ocupa Gyuszi Balint si baietii. Wink
Răspunde
14-05-2020, 1:35, (Ultima modificare: 14-05-2020, 1:36 de Kidu.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Cristi, pot fi de acord cu rationamentul tau insa ce ma deranjeaza pe mine este atitudinea FRF-ului si felul cum invoca Burleanu votul democratic.

Macar sa fi avut c****, sa isi argumenteze hotararea similar cum ai adus tu argumente si ziceam, da, asta e, e o solutie de compromis. In schimb el ce face, face trimiteri indirecte cum putea alege el.si varianta sa nu promoveze nimeni.

Am scapat de Sandu si a venit papagalul asta...
Răspunde
14-05-2020, 2:12,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Cum sa fie decizie "normala" Cristi_Arad ? N-am vazut varianta de sondaj cu inghetarea campionatului si promovarea primelor 2, iar a 3-a la baraj, n-am vazut varianta de sondaj cu play-off cu acelasi nr. de puncte (fara injumatatire). Au pus intrebarile ca sa solicite raspunsul dorit de ei. Pe langa asta, sondajul avea doar un rol consultativ, FRF e institutia care decide, deci putea foarte clar sa spuna ca nu e legal sa injumatateasca punctele, fiindca daca pierd in instanta ei platesc, nu cluburile.
Răspunde
14-05-2020, 5:38, (Ultima modificare: 14-05-2020, 5:39 de Indianredskin.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Din moment ce ptr fiecare eșalon s-a luat altă decizie e clar că UTA e cea mai dezavantajată, la liga a 3-a au putut lejer promova primele 2 echipe fără niciun playoff cu înjumătățirea punctelor, la noi nu,iar porcăria asta cu primele 6 echipe joacă și restul nu ,ce competiție echitabilă mai este? De ce se mai joacă playoff in liga 1atunci?Prin discursul lui ,Burleanu a dovedit ca e doar o marionetă politică , un trepăduș , sper doar ca UTA să își permită niște avocați foarte buni la TAS ptr a câștiga procesul , pe teren sunt sigur că băieții vor da totul ptr promovare , să vedeți ce arbitraje vom avea acum Sad
Răspunde
14-05-2020, 6:22, (Ultima modificare: 14-05-2020, 6:39 de D10S.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
datoria federatiei era sa aleaga o varianta care sa fie corecta fata de toate echipele din campionat nu doar fata de majoritatea. ideea asta cu democratia e inserata oarecum perfid in ecuatie deoarece promoveaza o corectitudine selectiva si o normalitate anormala. mie, judecand la rece si cat pot eu de obiectiv, mi se pare ca se putea declara lejer UTA promovata iar playofful sa se dispute intre restul echipelor fara implicarea Utei (urmand ca restul echipelor sa se lupte pentru un loc ce ar duce direct in Liga 1 si un loc la baraj, asa cum probabil ca s-ar fi intamplat daca sezonul continua in conditii normale). daca s-a putut la liga a 3-a de ce nu s-ar putea si la liga a 2-a? impresia lasata e ca intr-o parte se judeca cu ocaua mare si in alta parte cu ocaua mica, in functie de interese.

ca o persoana ce are maximum o simpatie prieteneasca fata de UTA decizia asta mi se pare extrem de perfida si in varianta optimista pare o decizie populista intesata de compromisuri. vairanta mai putin optimista ar fi ca se incearca sa se dea un branci anumitor echipe spre esalonul superior.
Răspunde
14-05-2020, 9:19,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Sa speram ca pana in iulie se va putea juca cu spectatori(nu cred dar sper), altfel 3 meciuri acasa nu prea e un avantaj major, pentru ca noi nu vom fi in tribune!
Dar am mare incredere in baieti, ca le vor da la toti cu terenul in cap!
m**** frf, m**** ciorilor, m**** movilor!
Răspunde
14-05-2020, 10:18,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Analizand si la cald si la rece, pe argumente invocate de frf sau presupuse de noi, tot hotie e.

1. Argumentul "mai putine etape de jucat impune injumatatirea punctelor". Asta e de noaptea mintii, nu are nicio legatura cu justetea, singura lui logica, si efect de altfel, este sa o introuci si pe UTA in hora, arbitrar. Diferenta de 0, 1, 10 sau 30 de puncte e urmare a meritului sportiv al fiecarui club, rezultatele fiind obtinute in conditii similare. Singura chestiune de rezolvat aici era problema meciurilor in minus sau in plus, unde sunt de acord ca trebuia gasita o solutie.

2. Injumatatim, din nou fara logica, de ce nu 30%, 50%..sau sa anulam de tot. Daca voiau sa pastreze aparentele, introduceau un indice de corectie proportional cu perioada nejucata, care nu e 50%. Din nou arata ca decizia a fost discretionara si luata cu rea-vointa.

3. Avantajul terenului propriu, in functie de regimul calatoriilor de la acel moment, chiar si fara spectatori, poate sa fie semnificativ. E posibil sa nu fie posibile calatoriile cu avionul la acel moment, Aradul e departe de toate celelalte orase, f departe. Jucam pe teren sintetic, suntem mult mai obisnuiti decat toti ceilalti cu suprafata.

4. Am mare incredere in Balint si in echipa. Sper in doua obiective, sa ne securizam promovarea cat mai repede si, ulterior, sa facem tot ce ne sta in putinta ca sa le scoatem pe Rapid si Petrolul din joc.
Răspunde
14-05-2020, 10:53,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Din punctul meu de vedere era doua solutii de compromis:
1. Clasament in 6 cu jocurile directe si jucat ce a mai ramas de jucat. Aici era rapid avantajata si nu cred ca se putea contesta corectitudinea.
2. Luat in considerare turul de campionat + jocurile deja disputate din tur intre cele 6, jucat ce a mai ramas intre ele.
Ce s-a propus si ce s-a ales sunt aberatii lipsite de logica.
Semper Fidelis
Răspunde
14-05-2020, 11:18, (Ultima modificare: 14-05-2020, 11:33 de diangelis.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Cel mai corect ar fi fost play-off fara injumatatire de puncte iar UTA trebuia -3 (meciul cu Snagov), eu cred ca aici toata lumea era de acord si nu se ajungea la TAS, pana la urma ar fi fost -3 puncte nu -25...
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
14-05-2020, 12:12,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Nu mă deranjează atât de mult că ne-au luat jumătate din puncte, mă deranjează in schimb tupeul porcesc de care dau dovadă mai marii. Dacă pe primele două locuri ar fi fost, la ora asta, rAPID și Petrolul sunt 100% convins că nu s-ar fi luat decizia asta.
Vine Burleanu și-mi spune că s-a votat democratic...păi puiul ăsta de securist chiar ne crede tâmpiți? Adică prinzi hoțul și-l pui să-și facă singur legea după care va fi judecat? Asta-i democrația, mai nou?
Mă rog...ca să promovăm avem nevoie, in cel mai rău scenariu, de două victorii și un egal...din 5 meciuri, trei dintre ele jucându-le acasă. N-am nicio emoție, suntem in prima ligă.
Răspunde
14-05-2020, 12:57, (Ultima modificare: 14-05-2020, 13:01 de Indianredskin.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Nu știu cât de adevărată e informația din presa centrală cum că la finalul videoconferințe, petroliștii au forțat mâna și au cerut meciuri tur retur ptr etapele din playoff (10 meciuri)la care bineînțeles rapidiștii sau aliat imediat, dar li s-a comunicat că e prea mult deja și după aproximativ 5 minute au  renunțat la demers.
Dacă e adevărat ambele echipe sunt și mai penale .

PS: UTA atacă decizia la TAS
Foarte bine , sper să avem un proces corect informat
Răspunde
14-05-2020, 15:10,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Am citit si eu asta si e inca un motiv saa conving ca totul a fost cu dedicatie, pai bine mai, spui pe deoparte ca nu ai timp sa mai joci 14 etape insa ai timp sa joci 10 si ba mai mult de arat ai pretentia sa injumatatesti si punctele.
Cum a spus si frate-meu mai sus, nu vad niciun rationament matematic, s-au disputat mai mult de jumatate de meciuri, nu are nicio logica sa reduci punctele la jumatate.
Răspunde
14-05-2020, 15:45,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Ne-or taiat punctele pentru ca era prea mare avansul de 11 puncte. In joc erau puse 15, tu ai deja 11 avans, mare dezavantaj avem,or gandit-o baietii.
Cum promoveaza direct echipele din liga a 3 a,daca nu cade niciuna din liga 2 a?
Răspunde
14-05-2020, 22:01,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Chestia cu "fara spectatori" e o mare vraja ! Nu vad de ce nu s-ar putea juca cu, sa zicem, 1200 de spectatori pe noul stadion de 12000 de locuri. 1 spectator la 10 locuri. Iar daca ar fi 1 spectator la 5 locuri, ajungem rapid la 2400 spectatori.
Răspunde
14-05-2020, 23:53,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Hai sa fim seriosi, practic am inchis planeta doua luni si acum venim relaxati si spunem ca nu e nicio problema un eveniment cu 2000 de oameni la un loc. Daca lucrurile merg bine, din toamna, probabil va fi cu spectatori.
Răspunde
15-05-2020, 1:09,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Da Gru, sunt serios, stiu ce vorbesc. Planeta nu s-a inchis, Bundesliga de exemplu incepe weekend-ul asta, iar pana in august, cand se preconizeaza ca am inaugura stadionul, e timp destul sa facem un plan realist in care sa putem organiza un eveniment cu 1000-2000 de oameni.
Răspunde
15-05-2020, 12:10, (Ultima modificare: 15-05-2020, 12:11 de Cristi_Arad.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Noi vom juca primele 3 etape acasa si pe ultimele 2 in deplasare? Sau nu e neaprat asa?
Intreb pentru ca ultimele 2 vor fi in August si in functie de cum evolueaza lucrurile, poate de la 1 august ai voie cu 1000 de spectatori.
Ipotetic vorbind, cum ar fi sa se dea drumul la spectatori in ultima etapa din play-off si aia sa fie pentru noi in deplasare la Petrolul sau la Rapid.
S-au stabilit niste reguli clare, daca incepe fara spectatori se si incheie fara spectatori?
Mai e ok chestie, noi cu Petrolul am jucat ambele meciuri si le-am castigat cu 3-0. Daca in ultima etapa ne bate Petrolul cu 4-0 pe terenul lor si suntem la egalitate de puncte cum se face departajarea? Eu pe astia ii vad in stare sa spuna ca se iau in considerare ultimele 2 meciuri directe jucate.
Răspunde
15-05-2020, 16:54, (Ultima modificare: 15-05-2020, 17:02 de D10S.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
personal m-am convins ca in fotbalul romanesc nu exista rusine, notiunea de bun-simt este o iluzie. FRFul a deschis cutia pandorei prin gasirea solutiilor pe sistem "democratic" si evident ca s-au gasit si la Liga 1 suficienti oportunisti care sa profite de noua "democratie" din fotbalul romanesc. in consecinta majoritatea echipelor din playout ajunsera la concluzia ca nu vor sa termine campionatul pe teren. sunt convins ca banii din drepturi TV le convin si daca s-ar pune problema sa returneze banii primiti in avans din respectivele drepturi TV si-ar reconsidera instantaneu decizia de a ingheta campionatul din playout.

asa ca nu ma mai mira ce s-a decis in legatura cu Liga a 2-a unde UTA e penalizata pentru ca a jucat prea bine si avea un avans prea mare fata de celelalte echipe iar Petrolul si Rapid sunt pur si simplu imbrancite spre prima liga. ceea ce deja s-a intamplat la liga a 2-a si ceea ce probabil ca urmeaza sa se intample in playoutul ligii 1 da senzatia ca, in ziua de azi, e mai bine sa fii la coada decat pe locurile fruntase pt ca vine FRFul cu o "democratie" si iti da o mana de ajutor. fotbalul romanesc a intrat in era "democratiei", o spoiala hada ce ascunde in spate interese ca pe vremea cooperativei. am trecut de la cooperativa la corporativa, aceleasi apucaturi doar ca-s mascate nitel mai bine.
Răspunde
15-05-2020, 18:47,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Corect D10S, ai sintetizat bine situatia din fotbalul romanesc.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)