Stiri, sezonul 2019-2020
04-06-2020, 17:53,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(04-06-2020, 10:45)Redpunk_one a scris: Adevarat

Ne poți spune mai multe?!
Răspunde
04-06-2020, 19:08,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(04-06-2020, 17:53)ritza_ a scris:
(04-06-2020, 10:45)Redpunk_one a scris: Adevarat

Ne poți spune mai multe?!
Ma astept sa se bage Falca... la ce habar are despre fotbal, poate se mai imbata odata daca promoveaza UTA!!!
Răspunde
04-06-2020, 22:42, (Ultima modificare: 04-06-2020, 22:44 de Redpunk_one.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Pai ai intrebat daca articolul respectiv, e adevarat lasand deoparte fituica si autorul care mai acum cateva luni ne injura si ne facea troaca de porci, ca sa nu mai vorbm ca ani de zile a injurat saptamanal clubul si pe toti din jurul echipei, in fine, in mare aici a avut ceva informatii din cadrul clubului ca vad ca stie ce s-a intamplat in ultima saptamana. Telefoane, chemari la intalniri, etc, etc cam zi de zi . Pana acum nu au cedat cei din club si sper nici sa nu o faca. Avem o echipa de avocati care se ocupa de plangerea la TAS si asta e. Nu stiu cat e influenta lui burleanu sau doar "autobagarea" in seama a nebunului plecat la brucles" insa nu mai conteaza, ca se merge inainte
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
05-06-2020, 15:05,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Pentru mâncătorii de rahat din presa:
http://uta-arad.ro/stiri/informare/4898

"Informăm suflarea utistă că nu am abandonat ideea de a ataca la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne hotărîrea reluării campionatului ligii secunde cu punctele înjumătățite. Contrar zvonurilor apărute în media, nu au existat niciun fel de presiuni asupra noastră în acest sens."
Răspunde
08-06-2020, 21:44,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Obiectul procesului intentat de UTA Federației, la TAS, este clar: ”Anularea deciziei de înjumătățire a punctelor câştigate pe teren în timpul primelor 24 de runde”

Litigiul dintre UTA și Federația Română de Fotbal a început oficial astăzi, odată cu înregistrarea acestuia la Tribunalului de Arbitraj Sportiv. Cu sprijinul avocaților săi, Cosmin Flavius Costaş şi Septimiu Ioan Puț, gruparea arădeană atacă decizia de înjumătățire a punctelor, validată de FRF în ședința de Comitet Executiv, de pe 27 mai.

După cum se știe, elevii lui Laszlo Balint și-au pierdut avansul de de 11, 12 sau 13 puncte, din fruntea clasamentului, la 5 şi 6 puncte, față de combatantele din play-offul ligii secunde: CS Mioveni Turris Turnu Măgurele, FC Argeș, Petrolul și Rapid. Practic, toată acțiunea legală întreprinsă de „roș-albii” are ca scop înapoierea punctelor de către forul elvețian, după cum rezultă din informarea unuia dintre avocații clubului.


”Alături de clubul UTA Arad, ne face plăcere să anunțăm faptul că am transmis astăzi Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne cererea de arbitrare şi apelul detaliat în afacerea AFC UTA Arad vs. Federația Română de Fotbal.

Prin apelul declarat, UTA solicită TAS să anuleze Decizia nr. 13 din 14 mai 2020 a Comitetului de Urgență al Federației Române de Fotbal (punctul 3) şi Decizia nr. 3 din 27 mai 2020 a Comitetului Executiv al Federației Române de Fotbal (punctul 15). Obiectivul acestui demers juridic este acela de anulare a deciziei de înjumătățire a punctelor câştigate pe teren în timpul primelor 24 de runde din sezonul regulat, astfel încât în play-off-ul ce va debuta pe 4 iulie 2020 clubul UTA să beneficieze de un avans de 11 puncte.


Argumentele acestui demers legal se axează pe valorizarea principiului meritului sportiv, combaterea unor decizii nestatutare şi a caracterului discriminatoriu, arbitrar şi singular al soluției adoptate în cauză de Federația Română de Fotbal.

După cum am arătat şi în memoriul extins, punctele câştigate pe teren sunt un indicator al nivelului performanței sportive, într-un sezon cu o importantă rezonanță istorică pentru UTA şi într-un sezon cu un parcurs excelent din punct de vedere sportiv. În mod natural, aceste puncte trebuie să se regăsească la finalul campionatului în dreptul echipei care le-a câştigat pe teren.

În continuare, echipa de avocați aleasă de clubul UTA pentru a susține un demers legitim – compusă din av. dr. Cosmin Flavius Costaş şi av. dr. Septimiu Ioan Puț (titularii successivi ai cursului de Dreptul Sportului de la Facultatea de Drept din Cluj) – va urma principiile echipei de fotbal reprezentate, urmând să pregătească în linişte, serios şi în detaliu acest caz.

Vom comunica orice evoluții relevante atunci când acestea vor exista, prin intermediul reprezentanților echipei UTA Arad”, transmite Cosmin Flavius Costaş pe pagina personală de Facebook.

În mod normal, conflictul dintre UTA și FRF ar trebui să ajungă pe masa judecătorilor TAS în cel mult trei săptămâni, astfel că am putea avea o soluție până ce play-offul ligii secunde se pune în mișcare, adică pe data pe 4 iulie. Dacă „Bătrâna Doamnă” va câștiga acest proces, rămâne de văzut care va fi mutarea FRF, nefiind exclus să avem parte de un play-off în sistem tur – retur, adică de zece etape, în care fiecare combatantă să intre cu punctele acumulate după cele 24 de runde disputate în acest sezon.

https://www.sportarad.ro/2020/06/08/obie...-de-runde/
Răspunde
16-06-2020, 16:29,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
http://www.uta-arad.ro/stiri/poti-fi-din...e-uta/4901
Ce ar fi daca conducatorii clubului in loc sa stea cu mana intinsa si sa astepte , ar pregati o prezentare cu ce s-a realizat la echipa in acest an si care sunt perspectivele si proiectele pe viitor , se poate include si este de preferat si academia , iar ulterior cu acesta prezentare sa strabata toata zona industriala !Cred ca exista disponibilitate din partea companiilor sa aloce un 30 de minute pentru o prezentare iar ulterior pentru cine doreste se poate distribui si completa pe loc formularul de 3.5 %!
Răspunde
16-06-2020, 16:59,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
https://www.sportarad.ro/2020/06/16/amic...nV08DMNl9U

Amical de lux: UTA dă piept cu CFR Cluj duminică, în Gruia!
Până la urmă, „Bătrâna Doamnă” a fotbalului românesc va disputa un meci amical înainte de reluarea play-offului ligii secunde la fotbal. Și nu este vorba despre orice meci, ci chiar împotriva campioanei en-titre a României și mare favorită și la câștigarea titlului pus la bătaie în acest sezon. CFR Cluj – UTA se va disputa duminică seara, de la ora 20, pe arena „dr. Constantin Rădulescu” din Dealul Gruia.

Echipa lui Dan Petrescu ar fi trebuit să evolueze la Botoșani, în play-offul Ligii 1, dar moldovenii sunt vizați de o anchetă epidemilogică, după ce medicul echipei a fost testat pozitiv la SARS-CoV-2. Conducerea UTA-ei s-a mișcat rapid, i-a contat contactat pe omologii ei de la șefia ceferistă, iar acești au dat un răspuns pozitiv. Totuși, există un mic semn de întrebare, în sensul în care autoritățile și implicit LPF-ul își vor da acordul pentru reintrarea mai rapidă în joc a celor de la Botoșani, iar atunci clujenii vor fi obligați să se deplaseze luni sau marți în nordul țării.

Însă, dacă lucrurile rămân neschimbate, elevii lui Laszlo Balint vor avea ocazia unui amical de lux în nocturnă, în orașul de pe Someș. Delegația arădeană va pleca încă de sâmbătă la Cluj, fără Tomozei și Stancu, în revenire după accidentările suferite, în timp ce Crișan este incert.

Până acum, arădenii ar fi dorit să lege amicale în Ungaria, cu Szeged și la Arad, cu Pecica și Lipova, dar niciunul dintre acestea nu s-au concretizat.

Vă reamintim că la CFR Cluj activează și arădeanul, George Țucudean, despre care se spune că ar fi ieșit din grațiile lui Petrescu, în timp ce din staff fac parte Cristian Panin și Bogdan Mara și e foști fotbaliști ai Campioanei Provinciei.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
17-06-2020, 2:14,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
@PSV: imi place mult ideea ta !
Răspunde
17-06-2020, 11:55,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(17-06-2020, 2:14)RedNeck a scris: @PSV: imi place mult ideea ta !

Buna ideea, da, dar in contextul pandemiai nu e recomandat sa umble cei din anturajul echipei. De ce nu se face acest lucru de catre cei din galerie pe baza de voluntariat?
Răspunde
17-06-2020, 12:19,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
1. UTA - PETROLUL
2. UTA - TURRIS
3. MIOVENI - UTA
4. UTA - RAPID
5. ARGES - UTA
Răspunde
17-06-2020, 12:46,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Daca ne asiguram promovarea in primele trei meciuri si in al patrulea le bagam mortu' in casa tiganilor atunci linistit putem sa le dam meciul pitestenilor in ultima etapa daca vor avea nevoie de punctele alea.
Stiu, nu e etic, nu e moral insa la cat de mizerabili au fost tiganii si gazarii cu largul concurs al FRF-ului, as putea accepta compromisul asta mai ales ca tot timpul voi privi Argesul cu simpatie pentru ca l-a dat pe marele Dobrin.
Răspunde
17-06-2020, 12:50,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(17-06-2020, 12:46)Kidu a scris: Daca ne asiguram promovarea in primele trei meciuri si in al patrulea le bagam mortu' in casa tiganilor atunci linistit putem sa le dam meciul pitestenilor in ultima etapa daca vor avea nevoie de punctele alea.
Stiu, nu e etic, nu e moral insa la cat de mizerabili au fost tiganii si gazarii cu largul concurs al FRF-ului, as putea accepta compromisul asta mai ales ca tot timpul voi privi Argesul cu simpatie pentru ca l-a dat pe marele Dobrin.

Nu trebuie sa dai meciul, dar cred ca e normal ca in momentul in care ai obiectivul indeplinit sa le dai sansa sa joace jucatorilor din linia a 2-a. Ideea e sa vezi cam pe cine te poti baza pentru urmatorul sezon de liga 1.
Răspunde
17-06-2020, 12:54, (Ultima modificare: 17-06-2020, 12:57 de Cristi_Arad.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
E forate important primul meci, cel cu Petrolul. Am ceva emotii pt ca au antrenor nou, alta filosofie de joc, si in plus jucatorii lor au niste polite de platit dupa 0-3 si 3-0. Oricum, in etapa a patra sper sa batem ultimul cui pe sicriul rapidului. Big Grin
Răspunde
17-06-2020, 14:22,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(17-06-2020, 12:46)Kidu a scris: Daca ne asiguram promovarea in primele trei meciuri si in al patrulea le bagam mortu' in casa tiganilor atunci linistit putem sa le dam meciul pitestenilor in ultima etapa daca vor avea nevoie de punctele alea.
Stiu, nu e etic, nu e moral insa la cat de mizerabili au fost tiganii si gazarii cu largul concurs al FRF-ului, as putea accepta compromisul asta mai ales ca tot timpul voi privi Argesul cu simpatie pentru ca l-a dat pe marele Dobrin.

Chiar crezi Kidule ca ne asiguram promovarea in primele 3 meciuri? Poate doar daca primim punctele inapoi...in ultima etapa si maxim locul 2 daca il luam. Mie o groaza de arbitraje, pfuai, praf ne vor face, praf, ascultati-ma ce zic acum. Daca promovam nu o vom face cum am fi facut-o in sezonul regulat en fanfare ci taras gropis si mega chinuit...

Decent era noi sa fim promovati automat si celelalte 5 sa dea baraj pt 2 locuri, dar nu, mai stroarce Burleanu niste bani de pe televiziuni asa si ajuta miticimea. Cat despre stadion, deja imi e sila, uite de ex nici inugurare cu el plin si fast nu putem avea...sunt ateu, altfel as fi zis ca trebuie sfintita echipa asta, ca parca suntem blestemati Sad
Răspunde
17-06-2020, 14:39,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Nu stiu ce te face sa spui asta insa evolutia si starea de spirit a baietilor eu zic ca te contrazic.
Răspunde
17-06-2020, 14:52,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(17-06-2020, 14:39)Kidu a scris: Nu stiu ce te face sa spui asta insa evolutia si starea de spirit a baietilor eu zic ca te contrazic.

Pai nu la baieti ma refeream, ei sunt cea mai omogena si ambitioasa echipa a Aradului in ultimii 15 ani cred...
Ma refer la arbitrii, o sa vezi provocari, cartonase rosii, egaluri, intrari la rupere, penaltyuri...dar sa speram ca scapam din mocirla B-ului.
Răspunde
17-06-2020, 16:11,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(17-06-2020, 14:52)Pelle a scris:
(17-06-2020, 14:39)Kidu a scris: Nu stiu ce te face sa spui asta insa evolutia si starea de spirit a baietilor eu zic ca te contrazic.

Pai nu la baieti ma refeream, ei sunt cea mai omogena si ambitioasa echipa a Aradului in ultimii 15 ani cred...
Ma refer la arbitrii, o sa vezi provocari, cartonase rosii, egaluri, intrari la rupere, penaltyuri...dar sa speram ca scapam din mocirla B-ului.

Avem 5 puncte in fata, jucam 3 meciuri acasa, poate le primim inapoi pe celelalte ...avem cea mai omogena echipa,  avem cel mai bun antrenor, doar sa ne lase pe noi pe stadion.
Sunt sigur ca promovam!!!
Răspunde
17-06-2020, 18:28,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Cea mai grea echipa în prima etapa...! Ii vom bate pt a 3 a oare pe petrolul și după a 2 a etapa vom fi promovati! Sa speram ca se va permite accesul spectatorilor în tribune!
Răspunde
17-06-2020, 22:10,
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
Mizeria de alexa ar fi vrut sa joace cu uta in regie. Ce om infect https://liga2.prosport.ro/seria-1/de-ce-...l-19136072
Răspunde
17-06-2020, 22:18, (Ultima modificare: 17-06-2020, 22:21 de Indianredskin.)
RE: Stiri, sezonul 2019-2020
(17-06-2020, 22:10)Cipri a scris: Mizeria de alexa ar fi vrut sa joace cu uta in regie. Ce om infect https://liga2.prosport.ro/seria-1/de-ce-...l-19136072

De când la plesnit prodanca Big Grin , alexuță debitează numai prostii, să sărbătorim promovarea după etapa a 2-a și să-i închidem gura la meciul direct e tot ce-mi doresc .
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 5 Musafir(i)