Transferuri, sezonul 2019-2020
23-05-2019, 1:49,
#1
Transferuri, sezonul 2019-2020
Se contureaza si primul transfer al lui Balint:

"Achiziție confirmată: „În proporție mare, Iacob poate fi considerat jucătorul UTA-ei”

UTA și-a ales calea pentru sezonul 2019-2020 al ligii secunde avându-l la timonă pe Laszlo Balint. Antrenorul de 40 de ani a fost prezentat în această seară în cadrul seratei de la Hotelul „Central”, iar prima impresie este că acesta dorește să se înconjoare de cât mai mulți colaboratori și jucători cu care a lucrat cu rezultate bune la precedentele sale echipe.

„Secunzii” săi, Cezar Zanfir și Gabi Vasiliu, dar și preparatorul fizic, Alexandru Radu, vin din afara Aradului, iar primul transfer confirmat e și el al unui fotbalist originar din Brașov. Este vorba despre portarul Florin Iacob (25 de ani), care a lucrat cu Balint la Târgu Mureș, Snagov și Metaloglobus și e impresariat de Bogdan Apostu la FGA.   „La fel ca și mine, a semnat doar pe 5 luni în care am ales să mergem la Metaloglobus. Este adevărat, în proporție destul de mare cred că poate fi considerat jucătorul UTA-ei. Până una alta, însă, e important să-și facă treaba în mod profesionist pentru clubul care-l plătește în acest moment. Mai sunt două etape destul de complicate, cu Energeticianul și ASU Poli, la Timișoara, iar eu sper să facem o figură frumoasă, așa cum sper ca și UTA să termine acest sezon într-un mod cât se poate de onorabil”, ne-a mărturisit noul „principal” utist în cadrul unui interviu amplu pe care urmează să-l citiți joi pe sportarad.ro.
Totodată, Balint ne-a mărturisit că data fixată pentru reunirea lotului în vederea pregătirii noului sezon competițional este 25 iunie, deși: „Mai pot interveni schimbări în funcție de data de începere a campionatului, ce nu e stabilită încă sută la sută, dar în principiu așa rămâne”.

http://www.sportarad.ro/2019/05/23/achiz...ul-uta-ei/
Răspunde
04-06-2019, 21:58, (Ultima modificare: 04-06-2019, 22:00 de Redpunk_one.)
#2
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/uta-mut...68788.html

UTA mută pentru promovare » Primul transfer important este golgererul Ligii a 2-a

Aerostar Bacău a retrogradat în Liga a III-a chiar dacă i-a avut în atac pe doi dintre cei mai productivi jucători din peisajul eşalonului secund.

Valentin Buhăcianu a devenit golgeterul campionatului, cu 25 de reuşite, în timp ce colegul de post, Cătălin Vraciu, căpitanul echipei, a înscris şi el o cifră importantă de goluri, 16.

Cei doi atacanţi au marcat, astfel, împreună, 41 din cele 60 de goluri înscrise de Aerostar în stagiunea abia încheiată.

Buhăcianu s-a despărţit de echipa băcăuană la finalul ultimei etape şi este gata să semneze cu o echipă cu pretenţii în sezonul viitor, UTA.

Negocierile dintre cele două părţi sunt avansate şi atacantul de 26 de ani va parafa un angajament pe două sezoane cu formaţia preluată de Laszlo Balint.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
04-06-2019, 22:41,
#3
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
Mie personal jucătorul asta nu îmi spune nimic! Jumătate din golurile date la aerostar sunt in 3 meciuri (cu Brăila, Balotești și metaloglobus) dar merg pe mana lui Balint care sunt convins că stie de ce îl aduce la UTA!
Răspunde
07-06-2019, 13:36,
#4
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
http://www.sportarad.ro/2019/06/07/uta-s...buhacianu/

Echipa fanion a Aradului a perfectat primele transferuri din „gestiunea Balint”. Noul antrenor a sosit din nou la Arad însoțit de Bogdan Apostu, și el fost utist și important impresar în fotbalul românesc, dar mai ales alături de primele achiziții estivale ale „roș-albilor”.


Rând pe rând, portarul Florin Iacob, fundașul central Florin Ilie, fundașul stânga Bogdan Stancu, fundașul dreapta/stânga Marius Tomozei și atacantul (golgheter al ediției trecute) Valentin Buhăcianu au rostit primele cuvinte din calitate de fotbaliști ai „Bătrânei Doamne” și au făcut poze cu tricoul Campioanei Provinciei.

Vom reveni cu alte detalii interesante de la conferința de presă de astăzi de la UTA.
Răspunde
07-06-2019, 17:07, (Ultima modificare: 19-06-2019, 18:21 de Adrian07. Motivul editării: Edit )
#5
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
Transferuri destul de bune, se pare ca are mana libera Balint!!!
Răspunde
19-06-2019, 21:28,
#6
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
Încă un transfer bun Cristi Pușcaș! Se pare că suntem pe drumul cel bun!
Răspunde
20-06-2019, 9:31,
#7
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
Nu îmi dau seama cât sunt de buni jucătorii aduși pentru că nu-i cunosc decât vag, după nume, pe unii (ceea ce e un lucru bun poate ținând cont de ce am pățit ultima dată când am transferat vedete) dar judecând posturile pe care joacă par să fie exact ce ne trebuia pentru a acoperi găurile din echipă. Cred că ne-ar mai trebui doar un jucător cu inteligență, viziune și pasă la mijlocul terenului, nu neapărat un decar pentru că aia îți limitează sistemul și exprimarea, dar un jucător creativ din punct de vedere al distribuției mingilor.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
20-06-2019, 14:42,
#8
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
Am vazut un articol legat de Couibaly, cum ca ar fi si el retinut in prima faza, insa din cate stiam, contractul lui expira in curand. Speranta mea ar fi sa nu se renunte la el pentru ca din punctul meu de vedere e un jucator foarte valoros pentru nivelul ligii 2.

Stie cineva daca a semnat prelungirea contractului?
Răspunde
21-06-2019, 17:21,
#9
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
http://www.sportarad.ro/2019/06/21/uta-t...ros-albii/

Stie careva sa zica o parere de acest jucator deoarece chiar nu am auzit in viata mea de el (nu zic ca nu ar avea valoare)?

Ce parere aveti pana in acest moment de transferuri?
Răspunde
21-06-2019, 18:52,
#10
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
Un lucru e clar ...jucătorii aduși au fost aleși de Balint (ii cunoaște el )! Am încredere în el și în echipa ce se va forma !
Răspunde
21-06-2019, 20:58,
#11
RE: Transferuri, sezonul 2018-2019
Mirel Bolboasa (portar) a fost transferat astazi, bun transfer!
Am incredere si eu in transferurile facute de Balint!
Răspunde
20-08-2019, 18:31,
#12
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
https://specialarad.ro/uta-s-a-inteles-c...RdFlFbz13I

Amir Khalaila a plecat de la UTA, israelianul fiind deranjat de statutul de rezervă. De altfel, conducerea clubului a fost blândă cu Amir, după ce a motivat despărțirea prin faptul că fotbalistul nu s-a adaptat în România.

Khalaila trebuia să debuteze la meciul cu Csikszereda. Trimis la încălzire, fotbalistul s-a rezemat pe gardul care împrejmuiește terenul de la Motorul și a refuzat să intre în ultimele minute. A fost un gest care a dus la despărțirea de el.

Conducerea clubului UTA și antrenorul Gyuszi balint s-au orientat repede și s-au înțeles cu fostul atacant al rapidului și al lui FC Koln, Alexandru Ioniță.

În anul 2010 era vândut de Rapid la FC Koln pentru 2,5 milioane de euro. A revenit apoi în Liga 1, după două experienţe nereuşite în străinătate, la Orduspor şi AEL Limassol, evoluând puțin timp la FC Voluntari. A lucrat cu Gyuszi Balint la FC Snagov.

„Ar putea debuta chiar cu Ripensia, unde, dacă Balint are nevoie, ar putea să-l folosească pe finalul partidei. Este pregătit din punct de vedere fizic, Ioniță fiind în pregătire cu o grupare de Liga a 4-a din București”, spune o persoană din club.

Ioniță a fost dorit de UTA imediat după instalarea pe banca tehnică a lui Balint, dar atacantul dorea să prindă un contract la o echipă din Liga 1. Acum are șansa să ajungă cu UTA în Liga 1.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
20-08-2019, 18:47,
#13
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Bun transferul, cred ca e chiar un plus mai mare decât Amir!
Răspunde
20-08-2019, 20:28,
#14
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Depinde și în ce stare fizica este Ioniță! Daca e pregătit e clar că ne poate ajuta!
Răspunde
21-08-2019, 15:38,
#15
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Bun transfer!!!
Răspunde
22-08-2019, 21:22,
#16
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Romario Moise a semnat cu UTA!
Conducerea clubului a ajuns în această seară la un acord cu jucătorul român Romario Moise.

Mijlocașul în vârstă de 23 de ani s-a născut în 21 septembrie 1996 la Ploiești și a făcut junioratul la Astra Giurgiu. Tot în tricoul giurgiuvenilor a debutat și în Liga 1.

”Sunt bucuros că am ajuns la o echipă importantă în fotbalul românesc. Știu că UTA este campioana provinciei, am venit aici cu sufletul deschis, cu gândul de a face performanță și de a readuce UTA acolo unde îi este locul. La Arad voi lucra cu un antrenor de top, care își dorește să câștige mereu, iar asta nu poate decât să mă motiveze. Sunt obișnuit cu presiunea și cu performanța de la Astra, deci știu ce înseamnă o astfel de luptă. Sunt pregătit să pun umărul la revenirea clubului pe prima scenă a fotbalului românesc”, au fost cuvintele lui Romario Moise, imediat după semnarea contractului.

Bun venit la UTA!
Răspunde
22-08-2019, 21:28,
#17
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Împrumut sau definitiv?
Răspunde
22-08-2019, 22:18,
#18
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Împrumut până la vară. Chiar avem lot bogat iar după ce revin și accidentații (Pușcaș, Ciucur, Koulibaly) o să fie aglomerație mare în vestiar. Două echipe bune putem face, la fel ca CFR Cluj, asta pentru cei îngrijorați că ne va obosi Cupa Smile
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
22-08-2019, 22:26,
#19
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Anul acesta cred ca nu pronuntam cuvantul promovare dar chiar ne-o dorim, e mult pana departe dar inceputul e bun!!!
Răspunde
22-08-2019, 22:35,
#20
RE: Transferuri, sezonul 2019-2020
Anul acesta este evident ca se dorestw promovarea, nu mai e nici un secret, prefer oricum declaratii putine fapte multe!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)