Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
22-08-2019, 17:20,
#1
Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Ripensia vs. UTA
Răspunde
22-08-2019, 18:03,
#2
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Haide UTA ! Sunt sigur ca o sa scoatem un rezultat bun pe Electrica . Intradevar stiu ca o sa fie un meci greu , dar daruirea si ambitia alor nostri vor face diferenta .
Răspunde
22-08-2019, 18:34,
#3
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Singurul aspect de care mă tem e calitatea lui Pelici. Nu că Balint ar fi un antrenor mai slab dar influența antrenorului e mai consistentă atunci când trebuie să blochezi o echipă decât atunci când trebuie să o desfaci. Altfel avem lot mai bun, atitudinea e cea care trebuie și cu sute de arădeni în tribune vom juca aproape ca acasă.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
22-08-2019, 19:02, (Ultima modificare: 22-08-2019, 19:02 de Giuliano.)
#4
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Pelici și Balint se gratulează reciproc înainte de duelul direct: „Un garant al lucrurilor bine făcute” v.s. „Antrenor bun, focusat pe organizarea defensivă”

De când a promovat pe scena eșalonului secund a fotbalului românesc, Ripensia s-a ținut bine în întâlnirile cu UTA. Din cele patru dueluri, timișorenii au câștigat două (3-2, la Șiria și 1-0, în primăvară, pe „Dan Păltinișanu”), au bifat remiza, 1-1, în noiembrie 2017 și au pierdut doar în runda a treia a stagiunii trecute, 1-2, pe „Motorul”.

Cele două formații se vor confrunta, în premieră, pe arena „Eletrica” din Timișoara, într-un moment sensibil pentru gazde și de maximă încredere pentru arădeni. „ Urmează un joc împotriva uneia dintre cele trei echipe cu maximum de puncte în această ediţie de campionat. UTA e una dintre echipele ce se anunță favorite la promovare, care a investit masiv vara aceasta în aducerea de jucători. Au transferat jucători buni şi foarte buni, chiar zilele trecute au făcut o mutare interesantă, cu aducerea lui Ioniţă. Ne aşteaptă un meci dificil, probabil vor veni la Timişoara hotărâţi să câştige. Ne dorim să producem surpriza, pentru că, e clar, plecăm cu şansa a doua. Chiar dacă jucăm acasă, UTA este favorită, ştim ce înseamnă acest club, suporterii, stafful. Sperăm să scoatem punct sau puncte”, spus Alexandru Pelici despre disputa cu „roș-albii”.

Întrebat dacă crede că UTA o vede pe Ripensia o victimă sigură, Pelici e de părere că Laszlo Balint e suficient de capabil să-i responsabilizeze pe fotbalişti. Cât despre ai săi, problema rămâne greşelile individuale. „Poate ar fi bine să se întâmple aşa, dar cred că Balint e un antrenor care a acumulat suficientă experienţă pentru a-i ţine pe jucători cu picioarele pe pământ. Vom vedea asta la ora jocului, cu siguranţă noi vom fi conectaţi la miză. Sperăm să fie un joc frumos, să avem şi public, vor veni şi suporteri din Arad. Noi ar trebui să eliminăm greşelile personale, pentru că acestea ne-au costat. Cu Metaloglobus şi Buză am făcut cadouri, dacă vom reuşi să corectăm aceste lucruri, vom putea pune probleme oricărui adversar”, a mai explicat tehnicianul Ripensiei, preluat de liga2.prosport.ro.

Antrenorul timişorean a avut cuvinte de laudă pentru strategia grupării arădene, inclusiv la adresa rivalului de sâmbătă. „Există o relaţie de respect reciproc între mine și Laszlo Balint. E un antrenor valoros, care a demonstrat pe la echipele pe unde a trecut. Cu siguranţă, va fi o revedere plăcută. Cred că toţi factorii au un merit, inclusiv cei care au decis să-l aducă acolo, reprezintă motivul schimbării în bine. Balint este un garant al lucrurilor bine făcute, are oameni care pot să-l ajute. Mă refer la Bogdan Apostu, cu care face echipă în conducerea unei echipe. El fiind agent de jucători, îi aduce fotbalişti de calitate”, a mai precizat Pelici.

La rândul său, Gyuszi Balint a subliniat abilitățile „principalului” Ripensiei. „Îl cunosc bine pe Alexandru Pelici, suntem prieteni, ținem legătura, știu foarte bine cum gândește fotbalul. Dânsul se focusează pe o organizare defensivă bună, dar și pe un joc colectiv destul de elaborat, așa că ne așteaptă o deplasare complicată”, a spus antrenorul „Bătrânei Doamne”.

Suporterii UTA-ei au mai comandat un autocar

În altă ordine de idei, pe pagina de Facebook a Ultras Arad, unde se fac înscrierile pentru deplasarea de la Timișoara, a apărut următorul anunț:

”Cererea mare de locuri pentru deplasare ne-a determinat să mai comandăm un autocar! Facem tot posibilul ca toți utiștii care își doresc să vadă meciul să beneficieze de transport. Vă așteptăm alături de noi în deplasarea la Timișoara pentru meciul cu Ripensia, sâmbătă, pe 24 august! Meciul va avea loc pe stadionul Electrica (lângă UMT) de la ora 11.

Pentru înscriere la autocar trebuie doar să lăsați un mesaj privat pe pagina noastră și veți primi răspuns în scurt timp cu detaliile deplasării.

Chemați-vă prietenii utiști! Acum este momentul să fim alături de echipă! Distribuiți mesajul ca să ajungă la cât mai mulți arădeni! Etapa asta ne dorim să continue seria victoriilor!”

https://www.sportarad.ro/2019/08/22/peli...defensiva/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
22-08-2019, 23:12,
#5
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Putem sa câștigăm sâmbătă și să rămânem în vârful clasamentului! Mai sper ca la Timișoara sa fim minim 200 și să purtăm băieții spre victorie!
Răspunde
23-08-2019, 13:00,
#6
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Spre deosebire de alți ani, Pelici probabil nu mai are un lot la fel de bun care să transforme Ripensia într-o echipă foarte bună. După rezultate, lot, dar  și după ultimele transferuri ne putem aroga statutul de favoriți pe care sper că îl vom avea în aproape toate meciurile din acest campionat. 

Sper să obținem încă o victorie valoroasă care să ne întărească și mai mult încrederea în valoarea echipei. Trebuie să fie anul nostru!
Răspunde
24-08-2019, 11:52,
#7
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Gooolllll !!! Ripensia 0-1 UTA

Hrezdac recuperează la 30 de metri, pas în stânga la Miculescu, deschidere pentru Buhăcianu, care centrează perfect pentru Ursu, şutul din 15 metri uşor dreapta merge la vinclu în colțul lung, 1-0 pentru UTA şi e pauză!!
Răspunde
24-08-2019, 13:33,
#8
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Nu-i nimic ...capul sus! Mergem înainte ...campionatul e lung! Era clar că vor veni și astfel de momente ...până la urmă am pierdut un meci! Sa fim noi cei care se bucura la final!
Răspunde
24-08-2019, 15:28,
#9
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Nu i nimic baietii!!!
Ne vedem in peluza la meciul urmator!
Ce atmosfera... lume multa in deplasare, ca pe vremuri!!!
Răspunde
24-08-2019, 15:36,
#10
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Asta e, știam că va fi meci greu, frustrant e doar că l-am scăpat printre degete în ultimele 5 minute. Altfel au fost mai buni ca noi. Greșelile individuale sunt inerente pentru că ăsta e nivelul, nici la Liga 1 nu vezi jucători care să nu facă erori darămi-te în eșalonul 2. Îmi pare rău doar că am fost naivi în abordare după părerea mea. Mi se pare că în repriza secundă am stat cu linia de apărare mult prea sus, am avut prea mulți oameni permanent în fața mingii și am fost surprinși mereu descoperiți. Iar la 1-1 poate că era înțelept să acceptăm egalul. Îmi e ciudă că le-am făcut viața ușoară celor de la Ripensia, am jucat exact cum vroiau ei deși noi conduceam și ei ar fi trebuit forțați să riște nu invers. Asta e, Balint și băieții vor face analiza și vor trage concluziile. Bine că avem meci repede marți în cupă și mental putem trece repede peste acest eșec.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-08-2019, 15:47,
#11
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Din primele minute am văzut că nu suntem in meci si din pacate am continuat prima repriza in acelasi mod... inexplicabil pentru mine avand in vedere ca atmosfera creata era aproape ca acasa, iar golul nostru a venit întâmplător (desi a cazut perfect pentru noi), schimbari neinspirate și tarzii parca restanti si la atitudine (cam delasatoare) sau poate o prea mare încredere ca si cum nimic rau nu ni s.ar mai putea întâmpla, pentru mine personal a fost dezamăgitor un meci care imi aduce aminte de UTA.anilor trecuți...
Răspunde
24-08-2019, 15:48,
#12
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Petrolul, U, Rapid, toate au pierdut puncte până acum, deci nu-i un capăt de țară infrângerea de azi. Important este să trecem rapid peste momentul ăsta, noroc că vin două meciuri in care mai putem regla câte ceva, vom câștiga moral pentru meciul cu U, de unde trebuie neapărat să venim cu puncte.
Răspunde
24-08-2019, 15:52, (Ultima modificare: 24-08-2019, 15:53 de Kidu.)
#13
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Deja incepem? E asa de greu sa acceptam faptul ca astav e fotbalul, ca poti avea si zile mai proaste cand nu iti iese jocul?
Pentru astia "exigenti" exista Barca si Real si spectacolul sutelor de milioane de euro, telecomanda e aliatul vostru.

Din punctul meu de vedere e doar o sincopa pe care sunt increzator ca o vom depasi fara probleme. Campionatul e lung si adevaratele caractere se vad la greu.
Răspunde
24-08-2019, 16:05,
#14
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Kapa legat de atitudine, nu poți alerga ca disperatul la 35 de grade. Sunt oameni nu mașini. Mie nu mi s-a părut nimic dubios la angajament, pur și simplu fotbalistic astăzi n-am fost la nivelul suficient de bun.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-08-2019, 16:06,
#15
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Ce anume deja incepem, pe lângă faptul că bate vântul pe acest forum nici cei care am mai ramas nu avem voie să spunem ceea ce vedem sau simtim?
Răspunde
24-08-2019, 16:21,
#16
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Era vorba de atitudinea ta de utist care astepti la cotitura prima infrangere ca sa "iti exprimi dezamagirea".
Cat despre forum, cati suntem atatia suntem, nu cred ca stai pe aici pentru mine. Facebook-ul devoreaza toate comunitatile online insa e loc pentru toata lumea, aici discutiile raman ordonate si structurate si peste ani.
Răspunde
24-08-2019, 16:23,
#17
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Câștigăm marți în cupa și acasă cu Snagovul și mergem cu moral bun la Cluj! In viața oricărei echipe există și momente mai slabe, sa nu uitam că echipa e in formare! Sa avem putina răbdare si înțelegere ...și să ne susținem echipa (chiar avem echipa)...tot băieții ăștia au bătut primele 3 etape și toată lumea le era la picioare!a venit Ioniță , a venit romario moise, ambii jucători ce pot ridica valoare echipei deci...sa ne păstrăm optimismul pentru că UTA chiar e pe mâinile unui antrenor iscusit!
Răspunde
24-08-2019, 16:29,
#18
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Ca sa ma exprim mai clar, am fost dezamăgit de joc , jocul de azi imi aduce aminte de prestațiile echipei din ultimii doi ani și nu am asteptat nimic la cotitura ci am cantat si azi cu ceilalti baieti cum fac de obicei la fiecare meci.
Răspunde
24-08-2019, 17:22,
#19
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Per total, cred ca e bine venita infrangerea asta. Lumea din jurul echipei incepea sa se comporte deplasat si complet nerealist. Inevitabil asta s-a transmis si jucatorilor, e un dus rece care ne trezeste si ne tine concentrati pentru ce va urma. Frumos ar fi ca lumea sa fie mai apropiata de echipa si in momentele grele.

Despre echipa, am toata increderea in Balint si sunt convins ca va fi primul care va invata ce e de invatat din meciul asta. Fac si eu pe antrenorul acum, am impresia ca din dorinta de a nu alege intre Rus si Buhacianu am fortat putin cu doi atacanti. In mod normal nu ar fi o problema, dar asta ne lasa cu doar 4 oameni la mijloc dintre care doi juniori, buni amandoi, dar e greu totusi sa domini mijlocul terenul in 4(din care 2 juniori) vs 5(f putine echipe joaca cu 2 atacanti). Cred ca un 4-2-3-1 ar fi mai potrivit si i-ar permite si lui Miculescu sa joace in centru unde mi se pare mult mai util decat in banda. Hai, capul sus, ca rezultatele se obtin cu echilibru, nu cu isterie..de orice fel ar fi ea.
Răspunde
24-08-2019, 17:39, (Ultima modificare: 24-08-2019, 17:44 de Kidu.)
#20
RE: Etapa #4: Ripensia Timisoara - UTA, 24.08.2019, ora 11:00
Mie nu mi se pare o problema faptul ca jucam cu doua varfuri autentice, din contra asta da o forta ofensiva suplimentara.
Poate sunt prea conservator insa nu mi-a placut niciodata sistemul cu un singur varf, poate am inca sechele din timpul mandatului lu' Mihalcea.

In alta ordine de idei, chiar daca nu imi convine evolutia impotriva noastra, ma bucur pentru Zaluschi, pentru faptul ca si-a revenit complet dupa accidentarea aia horror din meciul cu Bistrita cand juca la noi.
Baiatul a ramas recunoscator si pentru ca l-am ajutat cum am putut noi la acele vremuri.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)