#93 Florin Iacob
22-08-2019, 23:23, (Ultima modificare: 25-01-2021, 11:13 de UTAFan90.)
#1
#93 Florin Iacob
S-a născut pe 16 august 1993 la Brașov. A început fotbalul la FC Brașov, echipă la care și-a și făcut debutul în fotbalul profesionist. A mai evoluat la Unirea Tărlungeni, Concordia Chiajna, ASA Târgu Mureș, Sportul Snagov și Metaloglobus București. Până la debutul actualului sezon avea 138 de partide oficiale disputate, dintre care 47 pe prima scenă a fotbalului românesc. Avea, tot la debutul acestui sezon, 55 de partide oficiale fără gol primit.

Încă din momentul semnării contractului Iacob a punctat factorul ”suporteri” ca fiind unul important în ecuația descinderii sale la Arad: „Mă bucur că am ajuns la UTA, o echipă cu traditie în spate, Campioana Provinciei. Speram că, odată cu aducerea noastră și a staffului tehnic, să ne facem treaba cât de bine putem și să o ridicăm pe UTA, să o ducem acolo unde îi este locul. Am mai jucat și pentru FC Brașov și știu că e o mare responsabilitate să activezi la o echipă cu tradiție. Dar, îmi place provocarea și presiunea suporterilor”. A continuat pe aceiași linie când după meciul cu Dunărea Călărași a afirmat: „Suporterii au fost senzaționali, iar când a cântat tot stadionul mi s-a făcut pielea de găină. Cu asemenea suporteri în spate, nu ai cum să dai greș, în orice meci disputat acasă”.

Din fericire sentimentul e reciproc, Iacob fiind unul dintre preferații peluzei și tribunelor arădene la acest început de campionat, semn că face bine ce face. Din punctul meu de vedere UTA nu a mai avut de ani de zile un portar care să inspire atâta siguranță. La Ploiești a fost eroul meciului pentru că fără paradele sale găzarii ar fi putut întoarce meciul. În plus, e remarcabilă calitatea degajărilor sale care îi pun foarte bine în valoare pe atacanți. Am remarcat că mingile trimise de Iacob nu merg ”la bătaie” acolo unde se află atacantul și stoperul care îl marchează ci în adâncime, dincolo de linia defensivă adversă, pe poziție viitoare, lucru care îl avantajează în special pe Buhăcianu care își poate pune în valoare viteza la astfel de faze.

De altfel ce-a mai bună caracterizare i-a făcut-o lui Iacob chiar antrenorul Laszlo Balint care a spus despre el în momentul venirii acestuia la UTA că ”pe cifre a fost cel mai bun portar din Liga a doua în sezonul trecut”
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
26-08-2019, 10:27,
#2
RE: Florin Iacob
Din nou un meci foarte bun făcut de Iacob. Din păcate de data asta n-a fost suficient.

Iacob – la al șaptelea penalty apărat în carieră, dar și la primele goluri încasate la UTA: „Fotbalul îți mai dă câte un duș rece”

Timp de 87 de minute în Ripensia – UTA, Florin Iacob a lăsat impresia ca va închide pentru a patra oară în acest sezon poarta arădeană. E adevărat, numărul 1 al „roș-albilor” a și fost grațiat în două-trei rânduri, în special de Staicu, Popovici și Voinea, dar a fost extrem de inspirat în alte câteva rânduri.

Punctul culminant a venit la penalty-ul apărat în fața lui Călin Toma, în minutul 65 al confruntării de pe Electrica. „Cred că am ajuns la 7 penalty-uri în Liga I și Liga a 2-a. Nu studiez adversarii, pur și simplu simt. La al doilea 11 metri, m-am gândit să stau pe centru, dar cu o fracțiune de secundă înainte de execuția lui Zaluschi am schimbat și am plonjat. Îmi pare rău că am primit aceste goluri pe final, primele ale mele la UTA, ca portar trebuie să fii puternic în timpul meciului, dar și după. Chiar dacă iei gol, trebuie să ai nervi tari, pentru că vor mai urma și alte situații grele și ești nevoit să le gestionezi”, a spus Iacob.

Cum își explică goal-keeperul „Bătrânei Doamne” eșecul contra lui „Ripi”? „Din păcate, nu a fost un joc bun al nostru. Ne-am studiat bine adversarul, dar fotbalul îți mai dă câte un duș rece. Sunt momente și momente în fotbal, important e să trecem peste greșelile făcute astăzi, dar mai ales să învățăm din ele”, a mai punctat utistul.

La rând pentru „roș-albi” urmează Snagovul, una dintre cele două formații la care Florin Iacob a evoluat stagiunea precedentă: „Pentru mine nu va fi un meci special, pentru că lucrurile nu au fost în regulă acolo. Am plecat…nu vreau să zic cum. Sperăm să ne revenim și să luăm cele trei puncte, preferabil fără gol primit”.

Suporterii UTA-ei, prezenți în număr destul de mare pe Bega, și-au aplaudat favoriții, dar i-au și scandat numele portarului lui Balint după ce acesta parase penalty-ul lui Toma. „Le mulțumesc pentru susținere, UTA Arad are suporteri senzaționali. Când i-am văzut și astăzi atât de mulți, mi-au dat și mai mult curaj. Sperăm să fie lângă noi în continuare, pentru că în viața unei echipe există și astfel de momente. Dar, s-a văzut și la final sunt lângă noi la bine și la rău, asta contează enorm. Ne vor motiva cu siguranță pe parcursul sezonului”, a încheiat fotbalistul originar din Brașov.

357 de minute a durat imbatibilitatea lui Florin Iacob între buturile utiste în debutul ediției 2019-2020 în Liga 2-a.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
01-02-2021, 10:23, (Ultima modificare: 01-02-2021, 10:24 de UTAFan90.)
#3
RE: #93 Florin Iacob
UTA își continuă seria fără victorie pe teren propriu după 0-1 cu Dinamo, penalty-ul lui Sorescu fiind de ajuns pentru ca oaspeții să plece cu trei puncte de pe Arena „Francisc Neuman”. Vicecăpitanul UTA-ei, Florin Iacob a vorbit despre eșecul contra „câinilor roșii”: „E frustrant că nu adunăm puncte acasă, dacă aveam sprijinul suporterilor cred că era altă față a UTA-ei. E frustrant și pentru că muncim foarte mult pe un teren foarte greu aici la Arad. La începutul jocurilor de acasă ne mobilizăm, dar nu știu ce se întâmplă. Sper că suporterii care o să vină în curând pe stadion ne vor ajuta pentru că suferim rău de tot acasă și se vede acest lucru” a declarat portarul arădenilor.

Întrebat despre faza care a dus la singurul gol al partidei, Iacob a spus: „Nu am văzut revăzut faza în vestiar, dar mi s-a părut că mâna chiar nu a fost foarte depărtată de corp. Decizia a luat-o arbitrul, s-a dat penalty și mai mult nu am ce să spun.”

Iacob a evoluat în 16 partide în acest sezon de Liga 1, păstrând poarta intactă în 6 dintre ele. Goal-keeperul de 27 de ani a debutat cu UTA în Liga 1 chiar în meciul tur cu Dinamo, de atunvi bifând toate minutele oficiale în „alb-roșu”.

https://www.sportarad.ro/2021/02/01/iaco...tot-acasa/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
17-03-2021, 12:54,
#4
RE: #93 Florin Iacob
https://www.gsp.ro/fotbal/nationala/mire...26557.html

Alți 5 fotbaliști se află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naționale urmând a apela la aceștia în cazul unei indisponibilități: Florin Iacob (UTA Arad 0/0), Cristian Manea (CFR Cluj 10/1), Adrian Păun (CFR Cluj 0/0), Alexandru Mateiu (Universitatea Craiova, 1/0), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 7/0).
Răspunde
18-03-2021, 15:14, (Ultima modificare: 18-03-2021, 15:15 de claudiusr.)
#5
RE: #93 Florin Iacob
Ionuț Radu nu poate veni la națională din cauza covid(colegi), speram că vine Iacob! Bravo
Răspunde
18-03-2021, 15:39,
#6
RE: #93 Florin Iacob
(18-03-2021, 15:14)claudiusr a scris: Ionuț Radu nu poate veni la națională din cauza covid(colegi), speram că vine Iacob! Bravo

Cel mai probabil va ramane lotul in 2 portari. In schimb, poate sunt eu subiectiv, dar cred ca Albu al nostru este peste Alex Cretu de la Maribor pt postul de inchizator.
Răspunde
18-03-2021, 15:44,
#7
RE: #93 Florin Iacob
(18-03-2021, 15:39)Pelle a scris:
(18-03-2021, 15:14)claudiusr a scris: Ionuț Radu nu poate veni la națională din cauza covid(colegi), speram că vine Iacob! Bravo

Cel mai probabil va ramane lotul in 2 portari. In schimb, poate sunt eu subiectiv, dar cred ca Albu al nostru este peste Alex Cretu de la Maribor pt postul de inchizator.

Albu, prima data sa isi revina la forma de la inceputurile lui la UTA, pentru ca ceea ce joaca acum nu e ca nivel nici de la liga a doua!
Răspunde
18-03-2021, 16:26,
#8
RE: #93 Florin Iacob
Florin i-a luat locul lui Radu. Bravo! Felicitari!
Răspunde
18-03-2021, 21:53,
#9
RE: #93 Florin Iacob
Felicitari, sper sa si debuteze !
Răspunde
22-03-2021, 10:00, (Ultima modificare: 22-03-2021, 10:01 de UTAFan90.)
#10
RE: #93 Florin Iacob
Florin Iacob și-a împlinit un vis odată cu convocarea la echipa națională. Portarul UTA-ei a răspuns imediat apelullui Mirel Rădoi, care joi aflase că Ionuț Radu, ca de altfel restul internaționalilor lui Inter Milano, nu pot onora convocările. Handanovic, D’Ambrosio, Vecino și De Vrij au fost depistați pozitivi la COVID, iar ASL (echivalentul DSP în Italia) Lombardia a impus carantina pentru toți jucătorii liderului din Serie A. Între timp, potrivit Gazzettei dello Sport, aceeași autoritate medicală ar putea face o excepție pentru „internaționalii” lui Antonio Conte, cu condiția ca rezultatele ultimelor teste (făcute astăzi), însă pe listă nu se mai află Ionuț Radu.

Așadar, Iacob rămâne „sub tricolor” pentru meciurile cu Macedonia de Nord, Germania și Armenia, din cadrul preliminariilor pentru Mondialele din 2022. Ajuns vineri seară în cantonamentul României, goal-keeperul „Bătrânei Doamne” a vorbit pentru FRF TV. „Mă bucur foarte, foarte mult că am ajuns în cantonamentul echipei naționale, este un vis împlinit. În timpul zborului de la Timișoara la București nu am avut alte gânduri decât faptul că merg la echipa națională și asta contează cel mai mult. Când te apuci de fotbal și ajungi jucător profesionist, îți dorești să ajungi la echipa națională și sunt foarte fericit că am ajuns aici”, au fost primele senzații ale numărului unu utist.

Principala opțiune a lui Rădoi între buturile „tricolore” pare a fi Florin Niță, portarul celor de la Sparta Praga, iar „astralul” Lazar și Iacob își vor aștepta rândul. „Cu Florin Niță mă cunosc, mai schimb mesaje cu el. Cu Lazar am fost doar adversar în Liga 1, ambii sunt portari e valoare. Dar, repet, cu Florin mă înțeleg cel mai bine”, a adăugat utistul, care a „luat-o” cu el la națională și pe soția sa, Adelina: „Întoteauna în minte o am pe soția mea, pe deget am verigheta, ea e totul pentru mine”.

Pentru FRF TV a vorbit un alt „boboc” al naționalei, fostul utist Ovidiu Popescu, actualmente fotbalistul celor de la FCSB. Clipul îl puteți viziona AICI .

https://www.sportarad.ro/2021/03/21/iaco...nationala/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
05-04-2021, 10:55,
#11
RE: #93 Florin Iacob
Scos din circuit de infectarea cu COVID, Florin Iacob a revenit între buturile UTA-ei la Craiova, unde a avut câteva intervenții foarte bune, dar nu a putut evita eșecul echipei sale (0-2). Pauza pentru meciurilor naționale a venit pentru vicecăpitanul arădenilor cu prima convocare la echipa națională, moment special în cariera goal-keeperului brașovean.

Până la urmă, sub tricolor a venit și Ionuț Radu, iar Iacob nu a prins nici măcar un loc pe banca de rezerve la meciurile cu Macedonia de Nord (3-2), Germania (0-1) și Armenia (2-3). „În afară de rezultate, eu m-am simțit extraordinar la națională. Colegii mei m-au primit extraordinar, a fost o experiență unică pentru mine. Când ajungi din țară, din Liga 1, la națională e lucrul suprem”, a spus astăzi Iacob, care a închis poarta UTA-ei în victoria cu 2-0 cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Florin Iacob nu mai încasase gol în poarta arădenilor de exact două luni de zile, mai precis de la Clinceni – UTA 0-3. Dar, știrea zilei la Arad este obținerea celui de-al doilea succes stagional de pe noua arenă „Francisc Neuman”. „De la meciul cu Chindia de anul trecut nu am mai avut un rezultat potiziv acasă, ne bucurăm și sperăm să o ținem tot așa. Sunt trei puncte foarte importante și vă dați seama în clasament contează când o să se înjumătățească punctele când ai 36 sau 39. E o diferență importantă. Pauza asta de două săptămâni ne-a ajutat mult, făcuse un coleg o glumă, se întreba dacă nu putem să jucăm din două în două săptămâni”, a mai afirmat Iacob.

https://www.sportarad.ro/2021/04/05/iaco...ut-demult/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
26-07-2021, 13:38, (Ultima modificare: 23-02-2022, 17:31 de UTAFan90.)
#12
RE: #93 Florin Iacob
[Imagine: 93Iacob.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
26-07-2021, 13:54,
#13
RE: #93 Florin Iacob
Căpitanul Iacob țintește sus în noul sezon: „Ne dorim un trofeu, suntem UTA, o echipă cu tradiție, istorie și suporteri”

UTA începe noul sezon duminică, cu un meci pe teren propriu împotriva Farului Constanța. „Roș-albii” nu au pierdut în cele trei partide disputate anul trecut contra constănțenilor, însă acum misiunea pare mai dificilă, odată cu revenirea pe bancă a lui Gheorghe Hagi. Ar putea fi, totuși, un avantaj faptul că Farul va avea cinci absențe importante pentru jocul din prima etapă, Aioani, Boboc, Ciobanu, Ganea și Ghiță fiind plecați la Tokyo cu naționala olimpică.

Farul – o motivație în plus după schimbarea numelui și cu Hagi pe bancă
Florin Iacob, portarul titular al UTA-ei, a prefațat meciul din prima rundă a noului sezon. „Suntem în fața primului meci din acest sezon, un meci cu o echipă care e cea mai organizată și tehnică. Acum va fi o motivație în plus, pentru că domnul Gheorghe Hagi a coborât din nou în iarbă și știm cu toții ce insuflă el acolo. În plus, s-a creat în jurul echipei o emulație odată cu schimbarea numelui în Farul Constanța și datorită suporterilor constănțeni. Vor avea o motivație în plus. Cei cinci jucători plecați la Jocurile Olimpice sunt importanți pentru Farul, pentru noi este bine că ei lipsesc și sperăm ca noi să ieșim învingători. Deși Viitorul, mă rog Viitorul, a schimbat portarii destul de des nu cred că au avut o problemă la acest capitol. Au avut și mulți portari din propria pepinieră și de aceea le-au dat șansa tuturor”, spune goal-keeperul originar din Brașov.

„Nu am cuvinte pentru ce am simțit la meciul amical”
Suporterii UTA-ei vor avea acces pentru prima oară la un meci oficial pe noua arenă a Aradului. „De-abia așteptăm să ne întâlnim iarăși suporterii pentru că ne-au lipsit enorm și acest lucru cred că ne va ajuta pe parcursul campionatului, adică să facem mult mai multe puncte acasă decât în sezonul precedent. Nu am cuvinte pentru ce am simțit la meciul amical (n.a. 3-2 cu Ripensia), abia așteptam să vină în tribune pentru că au avut un aport important și la promovare, iar acest lucru s-a văzut. Ne-au lipsit enorm și lucrul acesta s-a văzut, din păcate, la meciurile de acasă”, mai susține numrăul unu utist.

„Debutul la națională ar fi extraordinar și să fiu mai bun ca în sezonul precedent”
UTA a încheiat sezonul trecut pe locul 8 și a fost eliminată în optimile Cupei României, însă în acest sezon portarul utist își propune obiective mai îndrăznețe: „Obiectivul meu personal e să fiu mult mai bun ca în sezonul precedent, iar debutul la echipa națională ar fi extraordinar. Ca echipă, ne dorim un trofeu, oricare ar fi el, Cupa sau campionatul. Chiar nu spun lucruri mari, pentru că se poate. Când vorbim despre un loc mai bun, ne referim la play-off, acolo este locul UTA-ei. Vrem să ne batem acolo sus, pentru că suntem la UTA, nu la o altă echipă din România care nu are istorie, tradiție și suporteri în spate. Toate meciurile vor fi grele, inclusiv cu echipele nou-promovate. Cred că acest sezon va fi mai greu și mai disputat decât anul trecut”, mai consideră Iacob.

Banderola grea de la Cipri Rus
Florin Iacob este noul căpitan al UTA-ei după ce Ciprian Rus s-a despărțit de echipa arădeană în această vară. Goalkeeperul a vorbit despre acest aspect, dar și despre noile responsabilități din vestiar. „Este puțin complicat să preiau banderola de la Cipri Rus, pentru că el a fost crescut aici și a avut o relație mai apropiată cu galeria. Dar, am avut și eu discuții cu suporterii și chiar îi simt aproape, primirea de la meciul de pregătire e cea mai bună dovadă. Încercăm să-i integrăm pe jucătorii străini, deoarece este greu în timpul meciului să comunice în limba română. Noi, cei mai vechi, încercăm să-i integrăm și pe partea aceasta de comunicare, pentru că o să ne ajute în viitor, și pe noi, și pe ei. Dar, băieții noi s-au adaptat foarte bine, în special străinii și lucrul acesta se vede și în antrenamente”.

Iacob a strâns 56 de partide pentru UTA în toate competițiile în ultimele două sezoane, iar înainte de sosirea croatului Dangubic era cel mai valoros fotbalist din lotul arădenilor, fiind cotat de transfermarkt la 650.000 de euro. Atacantul croat valorează 700 de mii de euro conform transfermarkt.

https://www.sportarad.ro/2021/07/16/capi...suporteri/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
26-07-2021, 14:00,
#14
RE: #93 Florin Iacob
Iacob a ferecat poarta utistă (și) în Trivale: „S-a văzut spiritul echipei și a rămas zero pe tabelă în dreptul adversarului, puncte importante pentru viitor!”

UTA și portarul Florin Iacob ajung la patru meciuri oficiale fără gol încasat. Vorbim despre ultimele confruntări ale stagiunii precedente, plus primele două din noul campionat. Dacă împotriva celor de la Farul, căpitanul arădenilor a avut doar intervenții „de serviciu”, la Pitești, numărul unu utist a fost serios întrebuințat în două-trei rânduri, de Isfan sau Dumitrașcu.

Până la urmă, „roș-albii” au scăpat în câștigători și ajung la cota 4 puncte din 6 posibile. „Mulțumesc echipei că a dovedit ceea ce am vorbit la începutul partidei. Adică să fim o familie și un grup unit, se vede pe tabelă că am luptat cu toții până la capăt și am adunat trei puncte pentru viitor. Cumva, am cedat deliberat în ultimele 10 minute, ne-am retras un pic, dar am făcut-o bine. S-a văzut spiritul echipei și a rămas zero pe tabelă în dreptul adversarului. Dincolo de rezultat, cel mai important este că am creat un grup și asta o să se vadă și pe parcursul campionatului, unul foarte greu”, a spus Iacob la finalul disputei din Trivale.

Goal-keeperul „Bătrânei Doamne” are moral pentru disputa cu FCSB-ul, atâta timp cât nu a mai fost învins de 270 de minute. În plus, atuul prezenței fanilor arădeni pe noua arenă „Francisc Neuman” nu e deloc de neglijat. „Ne dă încredere pentru viitorul imediat această victorie. Urmează FCSB, o echipă bună care se bate la campionat. Din păcate, acum nu au voie mai mult de 5500 de spectatori acasă. Se știe că arădenii au umplut stadionul mereu chiar și în Liga a 2-a, când au fost rezultate foarte bune. Și acum, cu Farul, ne-au împins de la spate. Chiar dacă nu am câștigat etapa trecută, ne-au dat un impuls și ne ajută la fiecare meci acasă, garantat, 100%”, adăugat  portarul naționalei „tricolore”, care a început al treilea său sezon la UTA.

https://www.sportarad.ro/2021/07/23/iaco...ru-viitor/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
21-07-2022, 10:41,
#15
RE: #93 Florin Iacob
[Imagine: 9b793Iacob.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)