Etapa #14: CSM Reşiţa - UTA, 27.10.2019, ora 12:30, Digisport 1
28-10-2019, 9:31, (Ultima modificare: 28-10-2019, 9:32 de Giuliano.)
#36
RE: Etapa #14: CSM Reşiţa - UTA, 27.10.2019, ora 12:30, Digisport 1
Ok, jocul a fost slab, mai ales în repriza a doua. Cauze pot fi multe, despre unele a vorbit și Balint, cert este însă că după părerea mea, marea majoritate dintre noi au așteptări total nerealiste pentru că încă nu înțelegem care este nivelul fotbalului românesc. În fotbalul românesc nu există echipe care să joace constant bine. Pentru asta ai nevoie de jucători care să fie și înzestrați tehnic, și serioși ca și caracter, puternici fizic și mental, capabili să se adapteze la condițiile particulare ale meciului. Sunt o grămadă de elemente în ecuația asta și, la ce nivel e fotbalul românesc, un fotbalist care îndeplinește toate aceste criterii pur și simplu este prea bun pentru campionatul României. Și vorbesc de Liga I... la Liga II unde suntem noi nici n-are rost să mai punem problema. Diferența dintre echipe o face așezarea și inteligența tactică precum și calitățile tehnice ale unor jucători care pot rezolva meciurile prin execuțiile individuale. Aceștia sunt factorii care te fac să câștigi sau să scoți puncte importante chiar și când jocul scârțâie. Și este exact cazul UTA-ei în multe meciuri din acest campionat. Așa că, pentru cei care așteaptă să vadă meci de meci UTA zburdând pe teren, am o veste proastă: n-o s-o vedeți nici anul ăsta și nici foarte curând. Da, periodic vor fi meciuri foarte bune care ne vor face euforici dar în rest cred că trebuie să învățăm să apreciem la adevărata valoare victoriile obținute în acest mod. O să închei cu o considerație personală care s-ar putea să-i deranjeze pe unii dar cred că e o temă de reflecție pentru fiecare: dacă după o deplasare în care gazdele revin de la 0-2 și noi câștigăm până la urmă meciul în prelungiri cu gol din foarfecă, nu știm să ne bucurăm înseamnă că ne-am cam pierdut plăcerea și dragostea pentru sportul ăsta. Iar asta e grav. Oameni buni, peste ani, la o bere sau într-o discuție de la bunic la nepot n-o să le povestiți cum X n-a ținut de minge, cum Z a greșit pase sau cum Y a ratat din doi metri. Nu, o să le povestiți cum băiatul ăsta, Romario Moise, a dat gol din foarfecă în ultimul minut. Haideți recunoașteți, cu toții am fost copii și am trăit cu poveștile astea spuse de cei mai mari ca noi. Hai să nu devenim noi prima generație oțărâtă și bolnavă de fiere care ajunge să nu mai prețuiască lucrurile astea. Săptămână faină tuturor!
p.s. Dacă astea nu au fost argumente gândiți-vă doar unde eram nu acum 30 de ani ci unde eram acum 9 luni. Asta e comparația corectă!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #14: CSM Reşiţa - UTA, 27.10.2019, ora 12:30, Digisport 1 - de Giuliano - 28-10-2019, 9:31

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)