Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
06-07-2020, 11:30,
#1
Video  Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
[Imagine: UTAvsTurris.png]

Haide UTA !!! 

#nuneputetiopri #doarUTA
Răspunde
06-07-2020, 15:26,
#2
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Lincar consideră că UTA e mare favorită la locul 1 și nu are presiune înainte de meciul cu Turris: „Atacul, principalul atuu al arădenilor”

Turris Turnu Măgurele nu a profitat de omul în plus în faţa Argeşului şi a obţinut doar un 0-0, în prima etapă a play-offului ligii secunde la fotbal. Rezultatul le convine de minune contracandidatelor la promovare, însă, pe de altă parte, teleormănenii vin și mai motivați joi, la Arad, pentru disputa cu UTA.

Mai având doar 12 puncte la dispoziție pentru a ocupa unul dintre primele două-trei locuri când se trage linia, cei de la Turris se agață oarecum de un rezultat pozitiv pe „Motorul”. „Încă de la început știam că absolut orice meci, orice punct e important pentru fiecare dintre echipe. Poate mai puțin pentru UTA, care, din punctul meu de vedere, a rămas cu un avantaj important și nu are o presiune mare sau cel puțin nu la nivelul celei pe care o resimțim noi, restul. Am mai spus-o, cred că arădenii cu greu mai pot pierde locul 1, așa că celorlalte echipe nu le rămâne decât să se lupte pentru locurile 2 sau 3. Sigur, o victorie la Arad ar fi foarte mare pentru noi și vom face tot ce depinde de noi să o obținem, dar niciun punct nu ar fi de neglijat. Cu un egal joi rămânem și noi în luptă, dar asta bineînțeles și în funcție de restul rezultatelor. Să nu uităm că mai avem alte două partide acasă și, teoretic, ar trebui să avem un mic avantaj”, ne-a declarat antrenorul actualui vicelider.

Lincar recunoaște că îi este puțin greu să pregătească duelul cu „Bătrâna Doamnă”, fără reperele unor meciuri recente disputate de „roș-albi”. „Toată lumea a avut de suferit din pricina acestei pandemii. După trei-patru luni de pauză, e foarte greu să ai acel ritm de joc pe care ni-l dorim noi, antrenorii, cu atât mai mult cu cât nici nu ai putut juca meciuri amicale. Noi am avut unul singur, cu Rapidul, UTA, din câte am văzut, niciunul, nu prea avem referințe nici despre noi, despre adversari. Vedem și în Liga 1 câte erori de copii și juniori apar pe fondul unei pregătiri insuficiente, practic jucătorii se adaptează din mers la ritmul unei competiții oficiale. Așadar, e greu de spus cum va arăta jocul UTA-ei, dacă e avantajată sau nu că nu a jucat nici în weekend și și-a păstrat energiile pentru meciul cu noi. Un meci care, nu știu din ce motive, a fost programat joi”, a adăugat fost mijlocaș al Stelei.

Într-adevăr, tehnicianul celor de la Turris are o problemă atât cu ziua, cât și cu ora la care începe disputa cu Campioana Provinciei. „Sunt doar cinci jocuri de disputat într-o lună de zile, de ce trebuie programate în timpul săptămânii? Care e logica, că eu nu o înțeleg? De ce nu se putea juca în weekend, de la ora 11, când sunt meciuri în Liga 2-a și când televiziunile au transmis deja atâtea partide. La noi nu se gândește nimeni? În plină vară, e un lucru dacă joci dimineață, până când pământul și atmosfera nu se încălzesc atât de tare și alta dacă joci după-amiază. Și vorbesc acum despre o suprafață de iarbă normală, căci pe sintetic, unde vom juca joi, căldura va fi și mai mare”, a mai afirmat Lincar.

Tehnicianul celor de la Turris a plecat înfrânt de pe „Motorul” toamna trecută, pe o conducea de pe bancă pe Concordia Chaijna. „Chiar dacă nu am avut ocazia să văd un meci al UTA-ei în această vară, cunosc foarte bine posibilitățile echipei și ale antrenorului său, Laszlo Balint. Cred că jocul de atac e cel mai mare atuu al echipei din Arad, au jucători foarte importanți care au marcat constant și au adus multe puncte. Și nu mă refer doar la cei treio atacanți (n.a. Buhăcianu, Rus, Ioniță), ci și la cei care atacă din bandă, Ursu, Bustea sau Oroian, plus Moise, care vine și el cu multe realizări din zona centrală. E clar că nu ne permitem greșeli, altfel e greu să plecăm cu ceva de la Arad. La rândul nostru, avem și noi destui fotbaliști care pot face diferența, însă toată echipa trebuie să funcționeze la parametri ridicați pentru un rezultat pozitiv”, mai susține Erik Lincar.

În fine, „principalul” teleormănenilor nu consideră un avantaj absența fanilor arădeni de pe stadion. „Sigur că orice echipă e mai puternică cu suporterii ei alături, dar fotbalul e cu și pentru spectatori. În plus, trebuie să ne obișnuim jucătorii să joace și sub presiunea creată de public, doar așa pot ajunge și ei mai sus decât sunt acum”, a încheiat Lincar.

Delegația celor de la Turris va face deplasarea la Arad cu autocarul, posibil cu o escală pe drum. Singura absență a echipei din Turnu Măgurele este fundașul central, Bogdan Matei (accidentat).

https://www.sportarad.ro/2020/07/06/linc...HK4gxvQhpk

Declarații frumoase, poate chiar... prea frumoase. Lincar cred că ne perie și încercând să ne adoarmă vigilența dar avem un antrenor mult prea serios pentru a cădea în capcana asta. Gyuszi Balint sunt convins că își va ține echipa cu picioarele pe pământ insistând pe un amănunt pe care orice om care cunoaște fotbalul îl știe: diferența de valoare, oricât de mare, e relevantă până ce începe meciul; după aceea nu contează decât ceea ce faci în teren.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
09-07-2020, 19:55, (Ultima modificare: 09-07-2020, 19:56 de maryan.)
#3
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
O înfrângere total nedreaptă, un egal era mult mai echitabil! Azi s-a văzut din plin lipsa meciurilor de verificare! Păcat pt ca am condus de doua ori și nu am putut gestiona momentele acestea! Am forțat desprinderea la 2 goluri și de fiecare data am fost egalați, am mai avut meciul în mana și la 3 - 3...asta e, capul sus băieți și sa uitați cât mai repede meciul asta! Mergem înainte, mai sunt 4 finale...ne vom bucura împreună la final!!!
Răspunde
09-07-2020, 20:03,
#4
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Un meci frumos, din pacate l-am pierdut. S-a vazut din plin lipsa jocurilor amicale. Apararea a avut astazi o zi groaznica, in frunte cu Iacob. In alte dati ne-au scos, astazi ne-au ingropat. E incurajator ce am vazut in multe momente pe partea ofensiva, executii, presiune pusa pe adversar. Cred ca e mai usor de facut ordine in aparare decat in atac. Trebuie sa avem incredere in ei, vom trece si peste asta.
Răspunde
09-07-2020, 20:03,
#5
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Ce poti sa zici dupa meciul asta? O infrangere cu gust amar ! Probabil ca multi se asteptau sa defilam in play-offul asta. Am dat insa peste echipa cu cel mai bun antrenor din Liga 2, dupa Gyuszi Balint, cred eu. Au dat o replica buna. Si baietii nostri au replicat bine. Un penalty usor acordat, nesansa la bara, dar mai ales sincopele din apararea noastra...au facut sa pierdem azi. Urmeaza meciuri grele, arbitraje potrivnice, sunt sigur, dar am incredere in continuare in Balint si in baieti ! Funtea sus si hai sa ne gandim la urmatorul meci !
Răspunde
09-07-2020, 20:35,
#6
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Trei greseli MARI de tot:
1.Offside la primul gol al lor
2.Marcaj slab a lui Simo la centrarea lui Haita la golul 2 al lor
3.Gresala URIASA a lui Ilie la golul din finalul jocului.
In rest jocul nostru a aratat exact ca un joc dupa 4 luni de pauza,fara meciuri de pregatire.
Răspunde
09-07-2020, 20:38,
#7
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Egalul era cel mai potrivit dupa cum s-a desfasurat partida. Din pacate am gresit catastrofal in aparare de mai multe ori ca adversarii nostri.

Va fi complicat daca mai pierdem un meci...
Răspunde
09-07-2020, 21:27,
#8
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Mergem inainte! Suntem la mana noastra, mi-e frica de meciul cu petrolul!!!
Răspunde
09-07-2020, 23:03,
#9
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Miercuri am fost programați să jucăm cu Petrolul in 15 iulie, apoi in 18 mergem la Mioveni!
Răspunde
10-07-2020, 0:31,
#10
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Desi am pierdut acest meci, mergem pe proverbul.. am pierdut o luptă, nu întreg războiul! Mai sunt 4 meciuri, sunt sigur ca baietii vor invinge Petrolul si vor reveni cu picioarele pe pamant. Acest duș rece oferit de Turris este unul bine venit, ne-a readus pe toți cei care iubim UTA cu picioarele pe Pământ. Deja mulți vedeau echipa în Liga Campionilor, iar unii ofereau niște interviuri ca și cum am fi deja promovați. Ei bine, echipa din Teleorman ne-a dat o palmă și ne-a trezit la realitate, un lucru bun, dacă bineînțeles băieții percep bine mesajul și chiar se trezesc la realitate. Până miercurea viitoare.. HAI UTA!
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
10-07-2020, 7:20,
#11
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Este cea mai mare dezamagire traita de mine ca suporter a acestui minunat club dar avem datoria sa mergem inainte!Cum spunea cineva aici,am pierdut o lupta ,nu si razboiul!Am mare incredere in Gyuszi si dorinta baietilor de revansa!
Răspunde
10-07-2020, 10:47,
#12
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Orice esec iti lasa un gust amar insa nu am ce sa le reprosez baietilor pentru ca sunt convins ca stiu ei ce au de facut sa depaseasca sincopa asta.
Nu caut nicio scuza, trec peste primul gol din offside al Turrisului si peste faptul ca golul 4 al lor a venit nemeritat, asta-i fotbalul, mergem inainte.

Lincar e un antrenor bun, bravo lui, ieri a fost ziua lor.
Răspunde
10-07-2020, 18:10,
#13
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Fraților , bem o bere rece și ne gândim la viitor, mai avem 1 punct avans și 1 meci restant cu Pertolul ,e vital sa batem următorul meci și ne liniștim,sunt sigur că băieții noștri dau totul ptr promovare.
Capul sus spre liga 1 pe noul stadion.
Răspunde
10-07-2020, 18:15,
#14
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Au fost mai buni decât noi aia e clar. A fost mare diferență între ce au arătat cu Argeșul și ce au jucat la noi. S-a văzut evoluția echipei 1-4 cu Rapid în amical, apoi 0-0 cu FC Argeș și acum victorie cu noi. Este exact ceea ce ne-a lipsit nouă, care am fost în situația lor de la primul amical. După 4 luni de pauză, diferența între o echipă cu două meciuri în picioare și una fără niciunul a fost evidentă. Ne-au dominat fizic, au stăpânit mijlocul terenului în timp ce noi ne-am sufocat după 20 de minute și am părut fără repere pe teren. Chiar și așa am dat 3 goluri și am fi scos ceva din acest meci dacă nu erau acele greșeli mari în apărare. Îmi e imposibil însă să cred că apărarea noastră mai poate repeta un meci atât de catastrofal. Calitatea individuală în echipă a fost evidentă și ieri (3 goluri plus încă 3-4 ocazii mari) și pe asta putem clădi. Sunt convins că greșelile au fost analizate și s-a descoperit cauza lor astfel încât să le eliminăm în mare măsură. Fizic iarăși cred că vom arăta tot mai bine de la meci la meci. Da, a fost dureros pentru că după 4 luni de pauză reîntâlnirea cu echipa a produs atâta bucurie încât nu concepeam că la finalul meciului nu vom păstra aceiași stare. Dar e sport și nu matematică iar deznodământul este întotdeauna imprevizibil. Ne-am enervat, am suferit ieri dar acum ne ridicăm cu toții, antrenori, jucători, suporteri. Vom ieși mai puternici și mai buni din încercarea asta. Hai UTA!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
10-07-2020, 20:45,
#15
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
A fost galeria langa stadion sau la boxe? Smile Cei de la Digi spuneau ca e galeria langa stadion. Smile
Răspunde
11-07-2020, 18:47,
#16
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Asta ca sa vezi cat de afoni sunt in tot ceea ce priveste atmosfera unui stadion. Au fost cantecele noastre insa e si meritul DJ-ului care le-a integrat perfect in ritmul meciului.
Sa fim seriosi, nici aia de la San Lorenzo nu s-ar fi auzit atat de bine daca ar fi trebuit sa cante de undeva din afara perimetrului de la "Motorul". Smile
Răspunde
12-07-2020, 5:25,
#17
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Merci Kidule de raspuns, cei de al Digi au insitat ca e galeria langa stadion. Inseamna ca sunt bune boxele la stadion pt asta si a fost bun DJ-ul, felicitarile mele pentru atmosfera creata.
Răspunde
12-07-2020, 12:44,
#18
RE: Playoff #2: UTA - Turris Turnu Măgurele, 09.07.2020, ora 17:30, Digisport 1
Ne-au mâncat finalurile de repriză , dacă eram puțin mai atenți gestionam altfel aceste finaluri , acum rămâne să mergem înainte și neaparat sâ batem miercuri Petrolul.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)