Stiri, sezonul 2020-2021
04-08-2020, 14:09,
#1
Stiri, sezonul 2020-2021
Incepe un nou capitol din istoria Batranei Doamne, un nou drum, de data asta unul in prima liga. Haide UTA!
Răspunde
04-08-2020, 20:24,
#2
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Care e planul pentru echipa de fete obligatorie , stie cineva?
Răspunde
04-08-2020, 20:52,
#3
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Stie cineva daca am mai primit de la TAS argumentele pt care am pierdut apelul? Nu ca ar mai avea acuma vreo importanta, numai asa sa ramanem nelamuriti.
Răspunde
05-08-2020, 14:31,
#4
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
https://www.sportarad.ro/2020/08/05/vest...fara-bani/

E groasă rau... dupa atatea vesti bune in ultima vreme,asta cel putin mie imi cam taie din avant. Având in vedere ca nici televiziunile nu vor mai da toți banii în același timp,se pare ca nici bani de la primărie nu vom vedea in viitorul apropiat.
Răspunde
05-08-2020, 14:56,
#5
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
(05-08-2020, 14:31)sRg97 a scris: https://www.sportarad.ro/2020/08/05/vest...fara-bani/

E groasă rau... dupa atatea vesti bune in ultima vreme,asta cel putin mie imi cam taie din avant. Având in vedere ca nici televiziunile nu vor mai da toți banii în același timp,se pare ca nici bani de la primărie nu vom vedea in viitorul apropiat.

Numai la noi nu se pot da bani, la Clinceni, Voluntari, Timisoara, U Cluj, Farul, Sf Gheorghe, Ploiesti, Mioveni etc se pot. Noi mereu suntem mai catolici decat Papa. Lasa ca toaca miticii prin bugetele locale si banii din Vest.

Scarbe mie de poliicul local, scarba...
Răspunde
05-08-2020, 15:03,
#6
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
(05-08-2020, 14:56)Pelle a scris: Numai la noi nu se pot da bani, la Clinceni, Voluntari, Timisoara, U Cluj, Farul, Sf Gheorghe, Ploiesti, Mioveni etc se pot. Noi mereu suntem mai catolici decat Papa. Lasa ca toaca miticii prin bugetele locale si banii din Vest.

Scarbe mie de poliicul local, scarba...

Ai dreptate însă nu cred ca sunt asa de proști încât sa intre in  alegerile locale fără bani oferiți  sportului. Sansa lor sa continue la primărie ar fi = cu 0 ,nu cred ca nea ghita nu le-a făcut temele in privința asta. Oricum mulți iubitori de sport nu vor merge pe mana lui in anul asta dar cu niște bani alocați pana atunci,mulți ar uita de trecut
Răspunde
05-08-2020, 15:41,
#7
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
O mai mare mizerie decât asta cu banii, nici că se poate. Acum, când am ajuns in prima ligă și clubul are mai mare nevoie de bani, se trezesc ăștia să oprească finanțarea. Să fie oare șantaj la Meszar pentru că indrăznește să candideze?
Cât tupeu jegos iți trebuie să faci așa, mai ales când vezi câți oameni mobilizează clubul in ultimul timp?
Bibarț, chiar te credeam un om ca un om dar demonstrezi că nu ești decât o copie identică a șobolanului analfabet de la Brad.
Răspunde
05-08-2020, 16:32,
#8
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Primăria Municipiului Arad, principalul  partener al Clubului UTA
În urma informațiilor apărute în spațiul public cu privire la organizarea unei noi sesiuni de finanțări nerambursabile, Primăria Municipiului Arad face următoarele precizări:
Răspunsul  formulat la solicitarea publicației online Sport Arad făcea referire strict la Legea nr. 350/2005, lege în baza căreia municipalitatea finanțează cluburile sportive pe bază de proiecte,  însă intrarea în vigoare a Legii 115/2020 dă posibilitatea administrației publice locale să acorde în mod direct alocații bugetare cluburilor sportive, pe bază de Hotărâre a Consiliului Local Municipal. Această nouă prevedere legală reprezintă un real sprijin pentru cluburi având în vedere procedura simplificată de alocare a acestor fonduri. 
„În acest sens, chiar în cursul acestei dimineți am avut o întâlnire cu reprezentanții clubului, convenind asupra faptului că noua prevedere legală este cea mai eficientă soluție de finanțare a clubului UTA în acest moment.  Primăria Municipiului Arad a fost și rămâne principalul  partener al Clubului UTA, mai ales în contextul mult așteptatei promovări în Liga I.  ”, dă asigurări primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.
Răspunde
05-08-2020, 16:39,
#9
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
(05-08-2020, 16:32)ritza_ a scris: Primăria Municipiului Arad, principalul  partener al Clubului UTA
În urma informațiilor apărute în spațiul public cu privire la organizarea unei noi sesiuni de finanțări nerambursabile, Primăria Municipiului Arad face următoarele precizări:
Răspunsul  formulat la solicitarea publicației online Sport Arad făcea referire strict la Legea nr. 350/2005, lege în baza căreia municipalitatea finanțează cluburile sportive pe bază de proiecte,  însă intrarea în vigoare a Legii 115/2020 dă posibilitatea administrației publice locale să acorde în mod direct alocații bugetare cluburilor sportive, pe bază de Hotărâre a Consiliului Local Municipal. Această nouă prevedere legală reprezintă un real sprijin pentru cluburi având în vedere procedura simplificată de alocare a acestor fonduri. 
„În acest sens, chiar în cursul acestei dimineți am avut o întâlnire cu reprezentanții clubului, convenind asupra faptului că noua prevedere legală este cea mai eficientă soluție de finanțare a clubului UTA în acest moment.  Primăria Municipiului Arad a fost și rămâne principalul  partener al Clubului UTA, mai ales în contextul mult așteptatei promovări în Liga I.  ”, dă asigurări primarul municipiului Arad, Călin Bibarț.


Pana vin alegerile vom vedea ce are de gand si Bibart în legătură cu UTA...fapte nu vorbe.
Răspunde
05-08-2020, 16:44,
#10
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Este mai bine pe noua lege , se pot aloca bani direct in functie de necesitati , pe baza de hotarare de consiliu ,fara a mai fi nevoie de proiecte , evaluare ,si atribuire pe baza unui punctaj,o birocratia care dura uneori luni de zile !
Răspunde
05-08-2020, 17:57,
#11
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Nasoala treaba chiar acum cand am promovat. Ar fi culmea sa fi facut stadion si sa nu joace nimeni acolo.
Răspunde
06-08-2020, 7:47,
#12
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
https://www.uta-arad.ro/stiri/comunicat-...-2020/4959

Ca urmare a comunicatului emis astăzi de Primăria Municipiului Arad, prin vocea domnului primar Călin Bibarț, dorim să transmitem că ne bucurăm să primim confirmarea parteneriatului cu clubul UTA. Am avut convingerea că vom continua colaborarea, partenerul cel mai important al clubului a fost, de la începutul acestui proiect, și este și astăzi, Primăria Municipiului Arad. Promovarea din această vară, vis al arădenilor vechi de mai bine de un deceniu, a fost obținută împreună cu partenerii noștri din conducerea orașului.

Suntem convinși că Primăria va găsi soluții și în perioada această grea, de criză medicală și economică, să sprijine clubul UTA minim cu sumele cu care a contribuit și în anii precedenți. Legea 115/2020 permite Consiliilor Locale și Județene alocarea directă de subvenții pentru cluburile sportive.

Așteptăm concretizarea parteneriatului în următoarea ședință de Consiliu Local. Ținând cont că suntem o echipă nou-promovată în Liga I, și noi și Aradul dorim să punem bazele unei echipe care va rezista rigorilor primului eșalon. În realizarea acestui demers avem nevoie de certitudini acum, înaintea startului, pentru a pregăti cât mai bine sezonul.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
06-08-2020, 10:30,
#13
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Cand va fi urmatoarea sedinta a consiliului municipal? Totusi ar trebui sa se aprobe banii acestia mai repede , nu peste 4 luni...
Răspunde
06-08-2020, 10:44,
#14
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Va fi saptamana viitoare.
Răspunde
06-08-2020, 12:49,
#15
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Comitetul de Urgenta al FRF a decis azi ca din sezonul viitor sa avem 16 echipe in Liga 1. In play off se vor duce tot 6 iar in play-out raman restul de 10 cu mențiunea ca in play out se va juca doar un singur meci intre echipe (turul).
Nici nu stiu daca e bine sau nu...pe de-o parte ii bine ca nu trebuie facute investitii masive dintr-o data asa cum a zis cineva mai sus dar e si rau ca se vor pierde niște bani din drepturile tv.
Răspunde
06-08-2020, 14:39,
#16
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
În mare parte cunoaștem echipele care vor evolua în următorul sezon de Casa Liga 1.

[Imagine: 117305020_331013411595218_35544788752039...e=5F5314F0]
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
07-08-2020, 11:14,
#17
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Modificări privind structura campionatului de anu viitor...
Cu alte cuvinte ,la anu o sa fie cel mai dificil sezon de Liga 1 in zona de retrogradare(play out) unde pot retrograda pana la 4 echipe din prima liga(7 si 8 vor disputa baraje cu echipele aflate pe 4 si 3 din Liga2). 
Din 2021-2022 raman 16 echipe insa retrogradează ca si pana acum,ultimele 2 si locul 8 din play out baraj cu locul 3 din Liga2.
Eu asa ceva,atatea modificări aduse in structura unei ligi,nu am văzut niciodată...singurul lucru interesant si bine gandit e acel baraj pentru europa league,unde ofera un obiectiv si pentru echipele fruntașe din play out(locurile 1 si din  play out vor disputa un baraj intre ele ca pe urma sa mai dispute un alt baraj cu echipa aflata pe locul 4 din play off(ultimul loc ce asigura o prezenta Europeană) ).
In play off nu se modifica nimic, tot 6 echipe vor fi,tot tur retur,doar un baraj(repet) pentru echipa de pe locul 4 cu cea mai buna echipa din play out(după disputarea barajului intre 1-2) pentru locul in Europa.
O sa fie un sistem competițional care o sa țină in priza majoritatea echipelor pana in ultima etapa.
Răspunde
10-08-2020, 9:01,
#18
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Din pacate inevitabilul sa produs:

Balint, dezamăgit că va debuta în alt oraș

ARAD. UTA intră în linie dreaptă, mai sunt doar două săptămâni până la primul meci din Liga I. Se fac strategii, se aduc jucători, se renunță la alții. Antrenorul Laszlo Balint spune că lucrurile nu sunt așa cum și le dorește: e greu de adus fotbaliști, iar de pregătire nu prea e timp. În plus, noii veniți trebuie integrați foarte repede, ceea ce nu e deloc simplu. Baza de pregătire rămâne în Aradul Nou, pe „Motorul”, deși tehnicianul dorea altceva. „Ne doream să ne schimbăm locul de pregătire, pe terenurile de iarbă de la ICRTI. Dar, asta era posibil dacă ne mutam în casă nouă, ceea ce nu e posibil deocamdată” – a spus Balint.

Un vis spulberat

Laszlo Balint își dorea enorm să debuteze cu UTA în prima ligă pe noul stadion. Acest lucru e imposibil, deoarece lucrările nu sunt gata. Și, dacă e să o spunem pe cea dreaptă, e foarte posibil ca nici pentru etapa a doua să nu fie disponibil stadionul.

„La ce se vede, la ce știu, sunt lucruri evidente, e clar că stadionul nu poate fi folosit cu absolut tot ce ține de avize, recepție, omologare. Era visul meu, am mai spus-o, să debutez ca antrenor principal în Liga I cu UTA pe noul Francisc Neumam. Din păcate, nu se poate, nu știu dacă e cineva de învinovățit pentru acest aspect, dar e clar că nu ne doream să debutăm în deplasare în acest sezon de primă ligă. Vrem să jucăm măcar a doua etapă în Arad, dar sunt lucruri care nu țin de noi, de conducere. Știu că se fac eforturi pentru finalizarea lucrărilor, sper ca toate eforturile să fie concentrate în așa fel încât pe 29 august să jucăm acolo. În cazul în care nu e gata stadionul, va trebui să părăsim orașul. Nu avem de ales! Nu e deloc plăcut, iar pentru mine e chiar supărător, deoarece s-a discutat ceva, încă dinainte să semnez contractul. Acum două luni s-a mai discutat ceva cu mine, dar nu s-a finalizat. Sunt convins că sunt motive obiective pentru întârziere. Dar, din punct de vedere sportiv, vă spun că acest lucru o să ne afecteze. E foarte important să jucăm acasă, chiar și fără spectatori, pentru că e casa noastră. Am mai spus, am mai vorbit, o mai spun o dată: UTA este un nume important în fotbalul românesc, UTA este o echipă cu identitate, iar o astfel de echipă să meargă să joace meciurile de acasă în alt oraș este extrem de supărător și deranjant” – a spus Laszlo Balint.

R. Moise rămâne la Astra

Așa după cum am anunțat deja, R. Moise nu mai este jucătorul UTA-ei,însă formația arădeană și-l dorește în continuare. Dar, Astra Giurgiu îl vrea și ea, așa că jucătorul așteaptă decizia definitivă a Comisiei de Recurs a FRF, însă la echipa pregătită de Bogdan Andone. Confirmă agentul fotbalistului, Bogdan Apostu: „Am încercat să-l readuc pe R. Moise la UTA, am luat legătura cu cei de la Astra dar, din păcate, nu se mai pune problema ca jucătorul să fie lăsat la Arad. El este acum jucător important și pentru Astra, așa că se va antrena la Giurgiu. Însă, dacă decizia Comisiei îi va fi favorabilă, Romario Moise va ajunge la Arad”.

https://www.aradon.ro/ut-arad/balint-dez...s-1275352/
Răspunde
10-08-2020, 9:38,
#19
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
Parca săptămâna asta venea cineva de la frf ptr omologarea stadionului?! Ce s a întâmplat în 3,4 zile?
Răspunde
10-08-2020, 9:46,
#20
RE: Stiri, sezonul 2020-2021
E trist ca nu e finalizat, dar se poate face o cerere sa jucam in deplasare primele 2 etape. Apoi urmeaza o intrerupere pentru meciurile nationalei, deci s-ar mai castiga ceva timp.
Desi, oricum se joaca fara spectatori, cred ca s-ar putea juca fara probleme inca din prima etapa. Dar la noi birocratia ne omoara!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)