Fosti utisti
28-02-2014, 16:42, (Ultima modificare: 28-02-2014, 16:50 de Kidu.)
#1
Fosti utisti
Jucator | Clubul actual

Claudiu Dragan | Termal Gyula
Cristian Todea | Gaz Metan Medias
Cristian Ianu | FC Sion
Radu Marginean| Gloria Bistrita
Adrian Pit | Khazar Lankaran
Razvan Fritea | Termal Gyula
Adrian Rusu | Soimii Pancota
Dragos Dragalina | CS Mioveni
Flavius Bad | CS Ineu
Goran Jankovic | FK Donji Srem Pecinci
Alin Cotan | National Sebis
Ivan Djokovic | Borac Cacak
Diogo Andrade | Varzim SC
Lucian Todea | CSM Ramnicu Valcea
Valentin Furdean| Millenium Giarmata
Raul Marincau | FC Olt
Constantin Bumbac | Farul Constanta
Nikola Vasiljevic | FK Leotar Trebinje (Bosnia)
Ioan Hora | ASA Targu Mures
Alexandru Baltoi | FC Clinceni
Cristian Melinte | Concordia Chiajna
Dorin Mihut | Termal Gyula
Florin Dan | Gaz Metan Medias
Robert Roszel | Cigánd SE
Amoreirinha | Churchill Brothers SC (India)
Alin Ilin | CS Tunari
Mircea Gheorghe | CS Stefanesti
Valentin Apostol | Farul Constanta
Cristian Balgradean| Dinamo Bucuresti
George Tucudean | Dinamo Bucuresti
Norbert Polgar | Gloria Bistrita
Dejan Pecarov | SV Krummnussbaum (Austria)
Adrian Voiculet | Békéscsaba 1912 Elöre SE
Andrei Tanc | Rapid Bucuresti
Bogdan Mihet | AS Nova Mama Mia Becicherecul Mic
Octavian Draghici | FC Olt
Andrei Neagoe | Metalul Resita
Alexandru Manea | Gloria Arad
Florin Galca | Victoria Zabrani
Florin Purece | Concordia Chiajna
Andrei Carpinisan | Ripensia Timisoara
Claudiu Pascariu | FC Bihor
Alin Ignea | FC Olt
Vasilios Galanis | Panarkadikos
Denny Nazari | Hamrun Spartans (Malta)
Madalin Smaranda | FC Bihor
Ricardo Caichjian Junior | AS Fortis Trani (Italia)
Hiago | FK Senica (Slovacia)
Catalin Bucur | Gloria Bistrita
Sergiu Pop | Soimii Pancota
Weller | CS Cartaginés (Costa Rica)
Adrian Suslak | CS Ineu
Ali Calvin Tolmbaye | Békéscsaba 1912 Elöre SE
Gabriel Siminic | FC Olt
Nenad Kovacevic | Olympique Nîmes
Dan Matei | Gloria Bistrita
Alin Gligor | FC Olt
Claudiu Oara | CF Metalurgistul Cugir 1939
Cristian Silvasan | Farul Constanta
Daniel Santa | Alianza Petrolera (Columbia)
Roberto Dumitru | Soimii Pancota
Dragos Firtulescu | Kaposvári Rákóczi
Răspunde
19-03-2014, 21:23, (Ultima modificare: 19-03-2014, 21:24 de Kidu.)
#2
RE: Fosti utisti
Citat:Mărginean: „UTA nu mai e UTA de ani buni de zile, dar asta nu înseamnă că nu mă încearcă un sentiment special când joc împotriva ei”

Când a revenit în „alb-roșu” în vara anului 2012, Radu Mărginean și-ar fi dorit să-și încheie cariera de fotbalist în Calea Aurel Vlaicu. Inconsecvența lui Adrian Marțian l-a trimis din nou pe valorosul mijlocaș departe de casă, la Bistrița, acolo unde arădeanul caută să promoveze cu Gloria în Liga 1. Vineri, „Mărgi” dă piept cu echipa de care s-a despărțit din postura căpitanului și pe care trebuie să o învingă pentru ca Bistrița să nu-și compromită obiectivul. „Am pierdut destule puncte în precedentele etape, este clar că nu ne mai putem permite pași greșiți. Cele trei puncte cu UTA sunt imporante pentru noi, dar nu vor fi ușor de luat. Valorile sunt echilibrate în această serie, au fost destule rezultate neașteptate și, din păcate, unele dintre ele ne-au vizat și pe noi în mod negativ”, recunoaște experimentatul fotbalist.

Pentru Mărginean, reîntâlnirea cu UTA este una specială și asta chiar dacă: „UTA nu mai e UTA de ani buni de zile. Neseriozitatea conducătorilor și în special cea a lui Adrian Marțian a stins din spiritul UTA-ei, care și așa de abia mai pâlpâia în vestiar sau în tribune. Adevărata UTA eu am cunoscut-o și am rămas cu ea în minte din anii ’90. Pe când eram copil de mingi, când mă atingeau fotbaliști ca și Marian Sinescu, Sandu Gaica, Marius Țucudean, Nicolae Mitu, dar și ceilalți din acea generație extraordinară, simțeam într-adevăr că vreau să joc pentru acest club, în fața unui stadion plin. Apoi, de la an la an, lucrurile s-au înrăutățit și s-a ajuns la situația dezastruoasă de astăzi. E dezolant când mai vezi câteva sute de oameni în tribune și pe teren unii jucători, care, cu tot respectul, nu ar fi avut niciodată ce căuta la Arad. Suporterii adevărați au sesizat și ei acest lucru și au acționat cum au crezut mai bine. Nu-i judec nici pe unii, nici pe alții, doar că, din punctul meu de vedere, palmaresul și suporterii dau identitatea unei echipe”, a adăugat „închizătorul” de 31 de ani.

SURSA: Sportarad

Multumim Margi pentru aprecieri!
Răspunde
31-03-2014, 22:24,
#3
RE: Fosti utisti
[Imagine: 13543034605_c9cac91470_b.jpg]

Il mai stie cineva pe baiatul asta? Big Grin Joaca la Unirea Ghilad, in liga 5-a.
Semper Fidelis
Răspunde
01-04-2014, 14:02,
#4
RE: Fosti utisti
Dejan Pecarov? Smile
Răspunde
01-04-2014, 17:21,
#5
Re: Fosti utisti
Exact. A si dat gol duminica. Nu a jucat rau. Si din cate il tin minte la noi, ca extrema era destul de util.

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2
Semper Fidelis
Răspunde
01-04-2014, 19:17,
#6
RE: Fosti utisti
Jerry Sitoe - Panachaiki (Grecia, liga 2)

http://ro.soccerway.com/players/jeremias-sitoe/198432/
Răspunde
05-04-2014, 22:31,
#7
RE: Fosti utisti
S-au implinit 3 ani de la moartea fostului nostru jucator : Andrei Mutulescu . Dumnezeu sa te odihneasca si sa te ierte .
Răspunde
17-05-2014, 22:51,
#8
RE: Fosti utisti
http://sportarad.ro/smaranda-un-stadion-...renamente/

FC Bihor i-a folosit la Arad pe toți foștii „textiliști”, pe Mădălin Smaranda și Claudiu Pascariu încă din start, iar pe Dorin Mihuț în ultimul sfert de oră. Actualul portar al orădenilor a șomat, nu a avut nicio minge grea, dar la final a fost binevoitor cu mai tinerii săi adversari. „Noroc cu cele câteva degajări, altfel nu atingeam mingea. Asta a fost, am întâlnit o echipă foarte tânără, de copii, care, una peste alta, nu cred că a făcut un meci destul de greu. Teoretic, e o formație a viitorului, doar că în situația în care se află clubul nimeni nu știe care e viitorul”, a precizat goal-keeperul.

Ca fost utist, fotbalistul a fost de-a dreptul șocat de numărul scăzut de spectatori din tribunele arenei „Francisc Neuman”. „Chiar vorbeam cu colegii mei înainte de joc. Cât am stat eu la UTA, doi ani și jumătate, numai la antrenamente era atât de puțină lume la stadion. La amicale se adunau sute de oameni. Azi, nu cred că în timpul încălzirii erau trei oameni pe stadion și de abia au mai venit câțiva după. E ceva cumplit, dar e de înțeles. Lumea s-a săturat de haosul de la club, de toate cele întâmplate de una-doi încoace. Totul a culminat cu această retrogradare de neconceput pentru un club cu numele UTA-ei. E o situație periculoasă pentru fotbalul românesc. Indiferent că ții sau nu cu UTA, situația de la Arad îți lasă un gust mai mult decât amar”, a adăugat „Smara”.

Până la urmă, fostul „textilist” spune că în tot răul e și un bine. „Noroc că suporterii au acționat rapid și nu lasă să dispară o echipă de mare tradiție. Au fost inspirați să aleagă o altă cale, dar acum mai depinde și de autorități și oamenii potenți din punct de vedere financiar să susțină acest nou proiect. Până la urmă, acest SA care va muri, e bine că palmaresul și numele sunt la cealaltă formație. Mai rămân niște culori care nu știu cât le folosesc celor de aici”, a încheiat Mădălin Smaranda, care se protejează cu o cască după fisura suferită în urmă cu câteva runde la cap.

Încă odată, acesta a fost primit cu căldură la Arad și îmbrățișat de nașul său, Dan Țapoș, cu care a lucrat pe brânci între vara anului 2010 și iarna anului 2013. Pe plan profesional, Smaranda și-a găsit echilibrul la Oradea, iar în plan personal va trăi în curând emoțiile nașterii primului său copil.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
29-06-2014, 3:31,
#9
RE: Fosti utisti
EXCLUSIV / După ce a bătut Steaua, Cristi Ianu face rechizitoriul campioanei

Atacantul Cristian Ianu (30 de ani) a acordat un interviu pentru SportNews.ro în care a analizat prestaţia Stelei în partida amicală pe care ”roş-albaştrii” au pierdut-o, scor 1-2, în faţa formaţiei FC Chiasso, din liga a doua elveţiană.

Steaua a pierdut, scor 1-2, prima partidă amicală din această vară, pe care a disputat-o luni, la Saint-Vincent, împotriva echipei FC Chiasso, din liga secundă a Elveţiei. Formaţia pregătită de Costel Gîlcă a condus la pauză cu 1-0, prin golul înscris de Pârvulescu în minutul 15, dar adversarii au întors rezultatul în partea secundă a întâlnirii.

Din echipa celor de la FC Chiasso, pregătită de fostul internaţional italian Gianluca Zambrotta, a făcut parte şi atacantul român Cristian Ianu (30 de ani), care s-a despărţit în această vară de FC Sion. Ianu a acordat un interviu pentru SportNews.ro în care a precizat ce impresie i-au lăsat steliştii în acest joc de verificare.

SportNews.ro: Cristian, cum ţi s-au părut steliştii în amicalul cu Chiassso?
Cristian Ianu: Steaua se află la începutul pregătirii, aşa că e greu să dau un verdict. Pot spune însă că steliştii au făcut o primă repriză foarte bună, în care au etalat acelaşi joc al lor tehnic. Mijlocaşii, cu precădere, s-au mişcat foarte bine pe teren. În repriza a doua, au făcut mai multe modificări, iar noi am reuşit să întoarcem rezultatul. A fost o victorie importantă pentru noi, contează foarte mult pentru moral.

Steaua a pierdut în această vară mai mulţi jucători, are şi un antrenor nou. Va mai reuşi să domine campionatul românesc, aşa cum a făcut-o în sezoanele precedente, şi să ajungă în grupele Ligii Campionilor?
Cred că Steaua rămâne principala favorită la câştigarea titlului în România. Are însă nevoie de un atacant de careu, de un om de gol. În meciul cu noi, asta mi s-a părut că e marea lor problemă. În ceea ce priveşte intrarea în grupele Ligii Campionilor, va fi greu, depinde mult şi de ce adversari va întâlni în preliminarii.

Cum ai ajuns la FC Chiasso?
Mi-am încheiat în această vară contractul cu FC Sion şi, cum îl cunosc bine pe directorul sportiv de la Chiasso, am vorbit cu el şi am venit să mă pregătesc cu această echipă. N-am semnat însă niciun contract.

De ce?
Sincer să fiu, vreau să plec din Elveţia. Sunt aici de 10 ani şi mi-a cam ajuns, am nevoie de o nouă provocare. Impresarul meu discută cu oficialii unor echipe din Asia, din Zona Golfului, şi sper să ajung acolo.

Iei în calcul şi varianta de a reveni în campionatul românesc?
Nici vorbă, în România mai vin doar în vacanţă! Nu vreau să se supere nimeni, dar am plecat din campionatul românesc de mai bine de 10 ani şi m-am obişnuit cu alte metode de pregătire, cu o altă mentalitate. De exemplu, în Elveţia nu se fac cantonamente prelungite, veneam la stadion cu câteva ore înaintea meciurilor. Apoi, cât am jucat aici, nu mi-a întârziat niciodată salariul, banii îmi erau viraţi exact în ziua prevăzută.

Cristian Ianu s-a născut pe 16 octombrie 1983, la Timişoara, şi a ajuns în Elveţia în 2003, când a fost achiziţionat de Bellinzona şi a evoluat la această echipă până în 2007. Atacantul a mai jucat ulterior la Aarau (2007-2009), FC Lucerna (2009-2011), Wohlen (2012-2013) şi FC Sion (2012 şi 2013-2014). În sezonul 2006-2007, Ianu a fost golgheterul ligii secunde din Elveţia, iar ediţia 2009-2010 a încheiat-o pe locul doi în clasamentul golgheterilor primului eşalon din ”Ţara Cantoanelor”, cu 21 de reuşite.

Cristian Ianu s-a aflat la un moment dat în cărţi pentru a fi convocat la naţionala României, dar a avut ghinionul să se accidenteze grav atunci când se afla pe val. Atacantul a suferit o fractură de tibie în 2010, pe când se afla la Lucerna şi evolua într-un meci cu FC Basel.

[Imagine: ianu-nationala-590x392.jpg]

http://www.sportnews.ro/cristian-ianu-ii...31960.html
Răspunde
01-07-2014, 23:00,
#10
RE: Fosti utisti
http://sportarad.ro/trabalka-a-devenit-j...b-standard
Trabalka a devenit jucătorul lui Dinamo: „Îmi propun să ajung cât mai repede la prima echipă”
Posted By: managerPosted date: 01/07/2014in: FC UTA S.A. exclusaNo Comments

La trei de la achiziționarea lui Bălgrădean și Țucudean, „câinii roșii” au mai luat un fotbalist din curtea „Bătrânei Doamne”. În cele patru zile petrecute în cantonamentul de la Săcele, Kevin Trabalka l-a convins pe Flavius Stoican că merită un loc la Dinamo și asta chiar dacă pentru moment atacantul la echipa a doua sau grupa de juniori republicani A.

Atacantul de 18 ani a semnat un contract valabil până în vara anului 2018, perioadă în care își propune să devină „piesă” de bază la prima echipă. „Voi începe pregătirea cu colegii de la echipa a doua pe 14 iulie. Nu e mare diferență între prima echipă și restul formațiilor, totul e profesionist aici, nu se fac diferențieri. Pot să spun că în sfârșit fac fotbal de performanță și mă refer în special la condițiile de antrenamente. În acest sezon îmi propun să dau cât mai multe golurile la toate nivelurile aici, la Dinamo și să ajung să debutez la prima echipă. Chiar îmi propun să marchez și în Liga 1, nu mă sperie impactul cu elita. Dimpotrivă, mă motivează suplimentar”.

Arădeanul a debutat în toamnă pentru UTA cu un gol din penalty în meciul cu CSM Reșița, până la finalul sezonului mai bifând alte nouă opt prezențe în Liga a II-a. „Vreau să îi mulțumeasc lui nea Sandu Gaica, antrenorul meu de la juniori, domnului Trică pentru încrederea acordată și promovarea la prima echipă, dar și agentului meu Sorin Paraschiv”, a adăugat Trabalka.

Oare cum s-au înţeles Meszar cu tatăl lui Trabalka şi cu cei de la Dinamo? Părerea mea e că s-a ajuns până la urmă la pace între primii doi pentru că trecerea asta la Dinamo s-a făcut în baza relaţiilor deschise cu ocazia transferului lui George. Oare are UTA procent din revânzare?
Răspunde
15-07-2014, 1:46,
#11
RE: Fosti utisti
George Tucudean a semnat cu Charlton Athletic

[Imagine: BsiLbjrIQAAMzj_.png]

https://twitter.com/standardmen89/status...56/photo/1
Răspunde
15-07-2014, 7:03, (Ultima modificare: 15-07-2014, 7:04 de adymax.)
#12
RE: Fosti utisti
Frumos..ma intreb cu ce au facut poza de e asa nasoala....tot la alb rosu a ajuns...sper sa joace...cred ac e o mutare buna petru el. O sa joaca in Vale de 27 de mii de locuri Smile http://www.cafc.co.uk/club/the_valley/
Răspunde
15-07-2014, 18:40,
#13
RE: Fosti utisti
Ali Calvin Tolmbaye a semnat cu CS Mioveni
CS Mioveni a realizat luni primul transfer al acestei veri, anunţă site-ul oficial al echipei argeşene. Galben-verzii şi-au întărit apărarea cu un fundaş român de naţionalitate centraficană, acesta mai jucând până acum în România la UTA între 2010 şi 2013 după care a ajuns în Ungaria la echipa de Liga a II-a, Bekescsaba.

Ali Calvin Tolmbaye are 28 de ani şi este născut în România, la Arad. Joacă fundaş central, unul dintre posturile cu probleme de la echipă, iar în doi ani şi jumătate cât a evoluat la UTA, a avut 41 de prezenţe în echipă, reuşind chiar şi două goluri. Ali Calvin Tolmbaye a ajuns apoi la Bekescsaba unde a evoluat 30 de meciuri într-un sezon şi jumătate.
http://liga2.prosport.ro/seria-2/bursa-t...i-12936096
Răspunde
19-07-2014, 22:09,
#14
RE: Fosti utisti
Superba foarfeca lui Tucudean, astia au camere puse in poarta la antrenamente?

http://www.youtube.com/watch?v=6FPVcFzG2BU
Răspunde
22-07-2014, 21:15,
#15
RE: Fosti utisti
David Popa a semnat cu Birmingham City!


Mezinul UTA-ei din anul promovării în Liga a III-a, atacantul David Popa, a semnat astăzi un contract valabil un an cu Birmingham City FC.

„În ciuda faptului că a avut oferte atrăgătoare de la UTA, liga III-a, şi CSU Craiova, liga I-a, familia Popa a ales ca David să semneze contract pe 1 an cu Birmingham City FC”, a anunțat, pe site-ul oficial, clubul Atletico. La galben-negri a crescut tânărul vârf, în grupa lui Cristian Păcurar (cel care l-a descoperit pe când nu împlinise 10 ani, la Aiud) și Francisc Tisza.

David Popa (16 ani împliniți pe 9 decembrie 2013) a jucat în cinci meciuri pentru alb-roșii în Liga a IV-a și a înscris de șase ori. Unul din goluri rămâne jubiliar în noua istorie, primul din cele cinci reușite în poarta Forestei Oil Sp. German în cel epic 27-0 fiind cel cu numărul 100 al UTA-ei din campionat.

http://sportarad.ro/david-popa-a-semnat-...gham-city/

Mult succes, sper să fie serios, să se impună în fotbalul englez şi să auzim numai lucruri frumoase despre el!
Răspunde
22-07-2014, 21:49,
#16
RE: Fosti utisti
Ce spuneam. Pana la urma ii pot intelege pe parinti si copil, atunci cand ai de ales intre fotbalul englezesc si cel de la noi , alegerea nu e prea grea. Cand insa alegi Curtici ca e concurenta mai mica sau Dinamo 2 ca "e Bucuresti" nu stiu ce sa zic.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
27-07-2014, 13:45,
#17
RE: Fosti utisti
Firțulescu semnează luni cu Dinamo. Va fi al doilea jucător din lot care a jucat la Craiova

Dinamo e aproape să aducă noi întăriri. Șefii s-au decis și vor oficializa transferul lui Dragoș Firțulescu, mijlocaș pe care antrenorul Flavius Stoican l-a testat în ultima săptămână.

Firțulescu (25 de ani) s-a întors în România după un retur petrecut în Ungaria, la Kaposvar. S-a pregătit cu Dinamo, unde a jucat și în meciul amical cu FC Clinceni, încheiat la egalitate, scor 3-3

Mijlocașul care a crescut și a debutat la Universitatea Craiova va semna luni cu formația din Șoseaua Ștefan cel Mare. Va fi al doilea fost jucător al "Științei" din actualul lot al "câinilor roșii", după Ștefan Bărboianu.

Ultima dată, Firțulescu a fost la Kaposvar, unde a jucat meci de meci în ultimele 6 luni, purtând tricoul cu numărul 10. La finalul sezonului, echipa a retrogradat, iar mijlocașul a devenit liber de contract. A ajuns în campionatul Ungariei recomandat de Tibor Selymes, după o perioadă în care nu jucase prea mult, iar după despărțirea de Kaposvar a mai avut oferte din fotbalul maghiar, însă a preferat să revină în țară.

Mijlocașul este în cantonament cu echipa și a intrat și în programul normal de pregătire al lui Flavius Stoican.

54 de meciuri și un gol are Dragoș Firțulescu în Liga 1.

9 echipe a schimbat Firțulescu de-a lungul carierei: Universitatea Craiova (2006-2011), FC Caracal (2007-2008 - ca împrumut), Jiul Petroșani (2009 - ca împrumut), Alki Larnaca (2011-2012), FCM Târgu Mureș (2012), Universitatea Cluj (2012-2013), Slatina (2013), UTA (2013-2014) și Kaposvar (2014).

20 mai 2007 este ziua meciului care a marcat debutul lui Firțulescu în Liga 1: Farul Constanța - Universitatea Craiova 0-0.

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Com...ea+jucator
Răspunde
09-08-2014, 21:30,
#18
RE: Fosti utisti
Tucudean a debutat la Charlton Athletic in prima etapa din Championship, Charlton a remizat 1-1 in deplasarela Brentford. Tucudean a fost schimbat în minutul 63, cu Harriot.
[Imagine: kJ6dws5.jpg]

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Com...ship+Victo
Răspunde
19-08-2014, 23:11,
#19
RE: Fosti utisti
http://www.prosport.ro/fotbal-extern/str...i-13116602

George Ţucudean a marcat primul său gol într-un meci oficial la Charlton Athletic.

Atacantul împrumutat un an de Standard Liege la Charlton a marcat primul gol al său în Championship. Titular în primele două partide ale echipei sale, Ţucudean a reuşit să înscrie abia în al treilea meci, disputat de Charlton pe teren propriu, contra lui Derby.

Românul a deschis scorul rapid, în minutul 12, după o acţiune la care au mai participat colegii săi Gudmundsson şi Cousins. Ţucudean a pivotat în careul lui Derby şi a tras lângă bară, făcându-i pe administratorii contului oficial de Twitter al celor de la Charlton să exclame: "This is football! (n.r. Ăsta e fotbalul)".
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
21-08-2014, 1:56,
#20
RE: Fosti utisti
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)