Alegeri locale 2020
27-09-2020, 19:23,
#1
Alegeri locale 2020
La vot baietii, sa nu ne plangem dupa aia ca nu ne asculta nimeni la primarie si consiliul local !
Răspunde
28-09-2020, 1:16,
#2
RE: Alegeri locale 2016
Se pare ca inca un mandat pentru PNL. Ma așteptam sincer la rezultatul asta.
Sper din toata inima ca oamenii ce vor venii noi in administrația publica+consiliu sa aibă înclinații înspre sport ...mai mult ca si pana acum. Ramane de vazut
Răspunde
28-09-2020, 9:08, (Ultima modificare: 28-09-2020, 9:13 de Adrian07. Motivul editării: Edit )
#3
RE: Alegeri locale 2016
Greu pentru altcineva, sa speram ca Falca isi vede de treaba si Bibart incepe treaba.
Surprinzator rezultatul lui Fifor , la ce campanie si-a facut ma asteptam la mai mult. N o sa mai avem "Agua" Parc... cetatea... " dunarea" ufff

Merita o sansa domnul Wiener, insa...
Răspunde
28-09-2020, 9:37,
#4
RE: Alegeri locale 2016
Wiener,nu stiu...si-a făcut reclama doar pe spatele medicinei. Nu ii contest abilitățile medicale insa nu cred ca poti câștiga un mandat de primărie zicând ca faci un spital nou in Arad si majoritatea ideilor sa mearga spre domeniul medical...in fine,rămâne de vazut daca pana la urma Falca a fost de vina in trecut sau partidul. Personal am votat pe Meszar,stiu ca nu avea cum sa câștige dar ...
Răspunde
28-09-2020, 9:40, (Ultima modificare: 28-09-2020, 9:46 de psv.)
#5
RE: Alegeri locale 2016
Eu nu as vedea rezultatele atat de dezastruoase, bine ideal era sa scapam definitiv de PNL dar eu incerca sa vad si partea pozitiva din aceste alegeri....!Ce este mai important daca se confirma rezultatele , PNL nu mai are majoritate in consiliu fara o alianta cu USR !Eee, de aici incepe distractia ....fara majoritate in consiliu, PNL nu va mai putea sa faca ce vrea cum se intampla pana acum, cred ca de aici si retinerea de a-si anunta victoria cu mare fast!
Din cate am vazut UMDR ia doua mandate si daca nu ma insel MESZAR va fi cel putin consilier daca nu intra si ei in alianta cu PNL +USR iar atunci probabil datele problemei se schimba putin.
Se pare ca LUPAS cu PRO Romania nu reuseste ce a reusit ca independent!In schimb un scor foarte bun a obtinut Cristian Galea , un baiat onest pentru care chiar ma bucur!
S-ar putea sa asistam si la o alianta PNL +UDMR+PMP, iar in cazul asta este foarte posibil ca Sergiu Bilcea sa fie sarit si din schema de viceprimar!E echipa cu BIBART-MESZAR-GALEA , nu suna chiar rau!
Răspunde
29-09-2020, 18:15,
#6
RE: Alegeri locale 2020
Meszar e in Consiliul Municipal:

"Componența Consiliului Local Municipal Arad se cristalizează după confirmarea rezultatelor obținute în cadrul alegerilor locale de duminică, 27 septembrie. Așadar, Călin Bibarț este confirmat ca primar al Aradului; potrivit Biroului Electoral Municipal, acesta a obținut 14.613 voturi. Primăria s-a câștigat la limită, cu doar 2.738 de voturi în faţa principalului contracandidat, senatorul Adrian Wiener (USR PLUS). Datele finale BEM Arad arată că senatorul PSD Mihai Fifor (Alianţa PSLC) a obţinut 7.108 voturi.
Cum va arăta Consiliul Local Municipal? Potrivit BEM, opţiunile alegătorilor pentru Consiliu au fost: PNL – 14.316 voturi (opt mandate de consilieri), USR PLUS – 10.731 voturi (şapte mandate), PSLC – 5.731 voturi (patru mandate), PMP – 3.230 voturi (două mandate) şi UDMR – 3.070 voturi (două mandate). Așadar, PNL – deși își propunea înainte de începere campaniei electorale să obțină 12 sau chiar 14 mandate de consilieri – în urma sufragiilor a obținut doar opt. Potrivit listei, consilierii PNL sunt: Sergiu Bîlcea, Lazăr Faur, Florin Ilioni, Ionel Bulbuc, Korodi Andrei, Liliana Waas, Mihai Pașca și Florin Mariș.
Consiliul Local va fi completat de cei șapte consilieri USR PLUS: Wiener Adrian, Vlad Sergiu Cosmin, Săbău Daniela-Arieta, Curcanu Dorian-Florin, Vlad Codrin-Dacian, Costea Ioan-Cătălin, Mayer Siegfried-Emeric. Mai departe, alianța PSLC (PSD, ALDE, PNȚCD) îi va avea în CLM pe: Mihai Fifor, Ilie Cheșa, Emilian Pintea și Cosmin Buruc. Din partea Partidului Mișcarea Populară vor fi consilieri Cristian Galea și Dorina Vornicu. În cele din urmă, UDMR va avea 2 consilieri: Meszar Alexandru şi Bognár Levente.
Așadar, CLM Arad va fi mult mai „colorat” decât în ultimul mandat iar PNL, deși a câștigat Primăria Municipiului Arad, nu-și va putea impune proiectele fără să facă o alianță, fie ea una pentru toți cei patru ani – o coaliție locală în administrație, fie va trebui să negocieze fiecare proiect în parte."

https://www.aradon.ro/aradon-stirile-jud...i-1295564/
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)