# Alexandru Albu
04-11-2020, 20:56, (Ultima modificare: 10-06-2021, 16:56 de UTAFan90.)
#1
# Alexandru Albu
Doresc sa-l felicit pe Alexandru Albu pentru convocarea la Nationala. Ultimul jucator al Batranei Doamne care a jucat intr-un meci oficial a fost in 1975.. 45 de ani !
[Imagine: FLLWCJN.png]
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
05-11-2020, 5:55,
#2
RE: Alexandru Albu
Felicitari lui Alex si celor din umbra. Nu mi-a venit sa cred ochilor cand am citit pe GSP de convocarile lui Radoi, am crezut ca e vorba de alt Albu pana am intrat repede pe presa din Arad.
Răspunde
05-11-2020, 9:45,
#3
RE: Alexandru Albu
Chiar merita. De cand a trecut fundas central a fost senzational.
Felicitari!
Răspunde
05-11-2020, 10:00,
#4
RE: Alexandru Albu
(05-11-2020, 5:55)adymax a scris: Felicitari lui Alex si celor din umbra. Nu mi-a venit sa cred ochilor cand am citit pe GSP de convocarile lui Radoi, am crezut ca e vorba de alt Albu pana am intrat repede pe presa din Arad.

Exact aceeasi reactie am avut-o si eu, am aflat de convocarea lui Alex din GSP insa pana nu am citit SportAradul nu am fost sigur de veridicitatea informatiei.
Ma bucur pentru Alex, merita o astfel de recunostinta a evolutiilor sale si totodata este un motiv de mandrie si pentru noi.

Sa fie intr-un ceas bun!
Răspunde
05-11-2020, 12:30,
#5
RE: Alexandru Albu
(05-11-2020, 10:00)Kidu a scris:
(05-11-2020, 5:55)adymax a scris: Felicitari lui Alex si celor din umbra. Nu mi-a venit sa cred ochilor cand am citit pe GSP de convocarile lui Radoi, am crezut ca e vorba de alt Albu pana am intrat repede pe presa din Arad.

Exact aceeasi reactie am avut-o si eu, am aflat de convocarea lui Alex din GSP insa pana nu am citit SportAradul nu am fost sigur de veridicitatea informatiei.
Ma bucur pentru Alex, merita o astfel de recunostinta a evolutiilor sale si totodata este un motiv de mandrie si pentru noi.

Sa fie intr-un ceas bun!

Oare cand a fost ultima convocare la nationala mare pt un jucator de-al nostru? Stie cineva?
Răspunde
05-11-2020, 12:56,
#6
RE: Alexandru Albu
(05-11-2020, 12:30)Pelle a scris:
(05-11-2020, 10:00)Kidu a scris:
(05-11-2020, 5:55)adymax a scris: Felicitari lui Alex si celor din umbra. Nu mi-a venit sa cred ochilor cand am citit pe GSP de convocarile lui Radoi, am crezut ca e vorba de alt Albu pana am intrat repede pe presa din Arad.

Exact aceeasi reactie am avut-o si eu, am aflat de convocarea lui Alex din GSP insa pana nu am citit SportAradul nu am fost sigur de veridicitatea informatiei.
Ma bucur pentru Alex, merita o astfel de recunostinta a evolutiilor sale si totodata este un motiv de mandrie si pentru noi.

Sa fie intr-un ceas bun!

Oare cand a fost ultima convocare la nationala mare pt un jucator de-al nostru? Stie cineva?

" Adrian Ungur a fost utimul care a jucat, timp de o repriză, într-un meci amical, România – Correa de Sud (2-1), în februarie anul 1994. "
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
05-11-2020, 13:18,
#7
RE: Alexandru Albu
Asta este un mic semnal ca drumul urmat de club este cel corect!Sper ca aceasta convocare a lui Albu sa reprezinte un factor mobilizator si pentru ceilalti componenti din lot cu potential!
Răspunde
05-11-2020, 15:34,
#8
RE: Alexandru Albu
Pacat ca nu este jucatorul nostru...
Răspunde
05-11-2020, 20:04,
#9
RE: Alexandru Albu
Care-i situatia lui contractuala cu UTA?
Răspunde
05-11-2020, 20:14,
#10
RE: Alexandru Albu
(05-11-2020, 20:04)RedNeck a scris: Care-i situatia lui contractuala cu UTA?

Este imprumutat pana la finalul sezonului, UTA avand sansa de a activa clauza de cumparare. Suma nu o mai cunosc, undeva la +-300K euro.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
05-11-2020, 20:35,
#11
RE: Alexandru Albu
Încă o dovada ca și transferurile pt liga 1au fost făcut cu cap! Felicitări pentru convocare și sper sa reușim sa îl cumpărăm în vara (chiar dacă 400000 euro nu este o suma mica pt noi)!!! Pana atunci succes cu gaz metan și la națională!!!
Răspunde
05-11-2020, 23:20,
#12
RE: Alexandru Albu
(05-11-2020, 20:35)maryan a scris: Încă o dovada ca și transferurile pt liga 1au fost făcut cu cap! Felicitări pentru convocare și sper sa reușim sa îl cumpărăm în vara (chiar dacă 400000 euro nu este o suma mica pt noi)!!! Pana atunci succes cu gaz metan și la națională!!!

As spera ca UTA sa-l poata achizitiona pe Albu la un pret decent (plus o anumita suma din viitorul transfer care s-ar indrepta catre Concordia) iar sa-l luam pe Romario de la Astra pe gratis. Ar fi doua miscari clar bune pentru Liga 1. In fine, nu cred ca ar avea rost o discutie de viitor momentan. Sa ne bucuram de prezent, de faptul ca UTA in sfarsit trimite un jucator la nationala mare si ne putem mandri ca acest club este acolo sus Smile
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
06-11-2020, 0:42,
#13
RE: Alexandru Albu
EXCELENT,

Azi ALBU, maine ROSU ( albi rosii )  si tot asa .....
Echilibru aduce Echilibru - politica ok a clubului ( manageri, antrenori, achizitii jucatori, colaboratori).
Bravo UTA- sa traiesti si sa infloresti !

WE  Heart UTA !
Răspunde
31-12-2020, 21:28,
#14
RE: Alexandru Albu
https://www.telekomsport.ro/exclusiv-int...u-19840114

"Interviu emoţionant cu fotbalistul convocat în premieră, în 2020, la naţională. Dezvăluiri din copilăria dificilă a lui Alexandru Albu

A copilărit fără tată, a fost aproape să renunţe la fotbal, dar în 2020 şi-a îndeplinit visul carierei. Alexandru Albu, de la UTA Arad, a bifat prima sa convocare la echipa naţională.

"A fost un an foarte bun din toate punctele de vedere. Chiar pot să spun că l-am început bine pentru că am prins un transfer la Clinceni şi acest lucru m-a ajutat foarte mult pentru că le datorez mult celor de acolo. De altfel, şi celor de la UTA le datorez multe, pentru că de la acest club am reuşit să prind naţionala şi a fost un an foarte bun. 

Pot spune că e cel mai bun an, mi-a ieşit tot ce mi-am propus şi am ajuns şi la naţională. Ştiam că o să vină acest moment, dar nu mă aşteptam să fie atât de curând. Nu ştiam cum să mă bucur, n-am ştiut cum să reacţionez, a fost o bucurie de nedescris. Am primit un mesaj, apoi au început să mă sune prietenii. Nu i-am crezut, am crezut că e o glumă că vor să facă o glumă să râdem, apoi m-a sunat domnul Rădoi şi mi-a spus că nu e o glumă, am rămas fără cuvinte, nu ştiam ce să mai spun. 

Sunt foarte mândru pentru că n-am avut o copilărie foarte bună, n-am avut posibilitaţi financiare mari şi mă bucur că pot să-i ajut, la rândul meu, atât pe copilul meu, cât şi pe soţie. Când eram copil, îmi doream o jucărie şi nu puteam să mi-o permit şi era foarte greu. 

Mama ne făcea prăjituri şi ne certa că nu avem voie să le mâncăm înainte să vină musafirii şi noi mâncam toată tava. Noi am crescut fără tată, tata a decedat când noi eram foarte mici, eu aveam 3 ani, fratele avea 8 ani atunci. Mama ne-a fost şi mamă, şi tată, ne a crescut foarte bine, cu greutăţi.

Cel mai greu moment a fost când am vrut să renunţ la fotbal pentru că nu primeam nicio şansă şi îmi doream foarte mult să joc. Tot ceream să primesc şi eu un meci, o şansă să pot să demonstrez că am valoare sau nu am. Am vrut să renunţ, dar soţia a fost alături de mine, mi-a spus să stau liniştit că totul se va rezolva. Apoi am aflat că vom avea un copil şi acel lucru m-a făcut să cred mult mai mult că trebuie să muncesc.

Eram la Chiajna, am fost împrumutat jumătate de an la o echipă din Liga a III-a, unde nu primeam salariul, ne dădeau cei de acolo în mână, m-am întors la Chiajna şi tot aşteptam o şansă. Toţi antrenorii îmi spuneau că sunt foarte bun şi că sigur voi juca şi rămâneam cu aceste cuvinte. Până la urmă, mi-am primit şansa, a venit domnul Săndoi, îi mulţumesc din suflet că a avut încredere în mine, a venit la mine şi mi-a zis că sigur voi juca în meciul următor, n-am crezut în primă fază. Dar am jucat chiar cu FCSB şi de atunci n-am mai fost scos din teren" , a spus Alexandru Albu pentru Telekom Sport."

Si video pe link.
Răspunde
08-02-2021, 10:07,
#15
RE: #6 Alexandru Albu
Unul dintre cei mai prezenți fotbaliști ai UTA-ei la finalizare de-a lungul acestui sezon s-a deblocat cu ocazia meciului cu Hermannstadt. Alexandru Albu a avut destule ocazii sau situații de gol încă din etapa a doua, cu ocazia inaugurării arenei „Francisc Neuman”, în 0-0 cu FC Voluntari, dar bucuria reușitei a simțit-o doar azi. Și nu a fost ceva de durată pentru că sibienii au anulat rapid golul mijlocașului utist prin Mayoral.

Bucuria golului a fost scurtă
Albu și-a valorificat talia și lovitura bună de cap în minutul 62, după încă o centrare foarte bună a brazilianului Roger jr. „Așteptam demult acest gol, cred că nu a fost meci să nu am cel puțin o ocazie sau un șut spre poarta adversarilor. Sper că m-am descătușat și vor mai veni și alte realizări în ofensivă, nu neapărat goluri, dar și pase sau acțiuni bune pentru echipa mea. Foarte bucuros nu am fost decât vreo 4-5 minute, căci am reușit din nou să pierdem avantajul avut pe tabelă acasă. Avem și ghinion, căci adversarul ne taxează absolut orice greșeală de marcaj sau de degajare a balonului din zona periculoasă. De partea cealaltă, noi ratăm prea mult și mai nimerim și barele când o dăm pe poartă și portarii sunt bătuți”, consideră Albu.

„Ne-am dat din nou seama cât ne lipsesc suporterii pe stadion”
Fundașul, care la UTA e utilizat la „închidere” de Laszlo Balint, nu mai marcase în Liga 1 din sezonul trecut.  În etapa cu numărul 11 a play-outului, pe 26 iulie, Alex Albu reușea o „dublă” pentru Academica Clinceni în disputa cu Poli Iași (scor 3-0). „Știu că treaba mea nu e să dau goluri, dar îmi doresc mult să-mi ajut echipa și atunci încerc să ajung și la finalizare. Azi speram să ne vină și nouă rândul să câștigăm din nou acasă, mai ales că suporterii au venit în număr mare în fața stadionului să ne încurajeze. Ne-am dat seama din nou cât de mult ne lipsesc pe stadion, cu ei alături nu cred că am mai avea toate problemele pe care le avem acum acasă. Și azi ne-au dat multă energie pozitivă înainte de meci, ne pare rău că nu i-am putut răsplăti cu o victorie”, a adăugat fotbalistul „Bătrânei Doamne”.

Explicațiile rezultatelor slabe de acasă
UTA rămâne cu o singură victorie din 11 partide susținute pe teren propriu în acest sezon. „E o situație mai mult decât neplăcută, pur și simplu nu putem lega victoriile din deplasare cu cele de acasă. Noi abordăm meciurile la fel, avem ocazii, mai și marcăm, dar terminăm meciurile mereu nemulțumiți de rezultat. O explicație ar fi faptul că ne dorim prea mult să câștigăm și la Arad, iar această dorință nu ar trebui să bată rațiunea și ceea ce pregătim înainte de meciuri. Situația din clasament nu e rea, dar punctele de acasă trec pe lângă noi și nu e deloc bine”, a adăugat Albu.

Sătui să se plângă arbitraje
Înainte de a-l bate pe  Figueiredo cu o lovitură plasată de cap, mijlocașul lui Balint lovise transversala cu o „torpilă” de la matre distanță. „Eram pregătit să mă bucur, dar chiar și după ce portarul lor a respins mingea în bară l-am văzut pe Antal pregătit să reia în plasă. Nu s-a întâmplat asta, el zice că a fost împins din spate de un adversar, dar oare mai are rost să vorbim despre arbitri? Am tot făcut-o în ultima vreme, dar nu ne aude nimeni. Oricum, asta nu schimbă nimic din ceea ce avem noi de făcut la antrenamente și jocuri”, mai afirmă marcatorul singurului gol al „roș-albilor” împotriva trupei de pe Cibin. Arbitrul meciului UTA – FC Hermannstast (1-1) a fost Istvan Kovacs, din Carei.

Cu gândul la Cupă sau mai degrabă la Chindia?
Ritmul de joc nebun continuă pentru „Bătrâna Doamnă”. „Peste trei zile urmează un meci important de Cupă, la Cluj. Vrem să continuăm lupta pentru trofeu și abordăm meciul cât se poate de serios, dar, pe de altă parte, și punctele cu Chindia sunt foarte importante. Am jucat din trei în trei zile pe terenuri foarte grele. Imaginați-vă doar că suprafața de teren de la Clinceni era de două ori mai grea decât cea de la Arad, sunt sigur că astăzi am plătit și oboseala acumulată acolo joi. Cel puțin după minutul 70 nu am mai avut forța să atacăm cum ar fi trebuit, dar chiar și așa am avut cel puțin o ocazie mare să facem 2-1. Păcat, dar o luăm de la capăt, sezonul încă e lung, nu avem voie să ne abatem de la drumul și principiile noastre”, încheie fotbalistul convocat în toamna anului trecut la echipa națională de Mirel Rădoi, fără a apuca – însă – să debuteze.

Alexandru Albu este împrumutat de UTA de la Concordia Chiajna până la finalul acestei stagiuni, arădenii având o clauză de cumpărare fixată la 360 de mii de euro. În vară, polivalentul fotbalist a fost curtat și de FCSB, dar Gigi Becali nu a fost de acord cu suma de transfer fixată de gruparea ilfoveană.

https://www.sportarad.ro/2021/02/07/albu...l-ghinion/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
08-03-2021, 14:44, (Ultima modificare: 08-03-2021, 14:44 de UTAFan90.)
#16
RE: #6 Alexandru Albu
Punct fix în formula de start a „Bătrânei Doamne”, Alex Albu (27 de ani) a absentat la Mediaș din pricina unei probleme la mușchii inghinali, iar cu CFR Cluj a rămas pe bancă până în minutul 77. Fotbalistul care a readus-o pe UTA în circuitul echipei naționale după 26 de ani a încercat să aducă un plus de vitalitate în linia mediană, l-a și bătut pe Bălgrădean cu un șut de la 15 metri, dar arbitrul Viorel Cojocaru oprise jocul pentru un henț al utistului. În cele din urmă, golul din fază fixă al lui Vinicius a trimis toate punctele la Cluj, iar arădenii au din ce în ce mai puțin șanse să prindă un loc de play-off.

-Alex, cum ai simțit meciul cu campioana de pe margine și din teren?
-A fost o partidă echilibrată, ambele echipe am jucat un fotbal plăcut, fiecare a avut ocaziile sale. Îmi pare rău că nu am scos cel puțin un punct, eu zic că meritam. Dar acesta e fotbalul, știam că sunt periculoși la fazele fixe, deoarece au jucători buni, puternici. Asta e, am luat gol, deja trebuie să ne gândim la următorul meci.

-Ai scuturat plasa lui Bălgrădean, ce s-a întâmplat mai exact din moment ce reușita sa a fost anulată?
-A fost o bătaie pentru minge, Hoban m-a împins, dar nu cred că trebuia să se dea henț, deoarece aveam mâna lipită de corp. Dacă era invers și îl lovea pe Hoban sau alt jucător al lor în mână, nu cred că ar fi dat penalty pentru noi

-Seria voastră pozitivă din ultima lună se oprește la cinci meciuri fără înfrângere…
– Speram la mai mult cu toții, ne doream să câștigăm și asta s-a văzut din primul minut. Cred că am arătat foarte bine în prima repriză, am avut câteva situații bune și acea ocazie mare. Am avut situații și în partea a doua, am presat, dar am dat peste o echipă foarte experimentată și acest lucru contează foarte mult la acest nivel. Îl vede toată lumea pe Deac cum joacă la 35 de ani, cum își dirijează colegii. În general, au multă experiență și cred că sunt cea mai bună echipă din campionat

-Când ai fost apt ai și fost titular pentru UTA în acest sezon, astăzi ai plecat de pe bancă…
-Veneam după o accidentare și Mister s-a gândit să nu facă mai rău folosindu-mă de la început. Pentru mine e important e că am intrat și că am jucat bine. Bineînțeles, îmi doream mai mult, fierbeam pe margine să intru să îmi ajut echipa. La fel gândește orice jucător de pe bancă. Îmi pare rău că nu am putut să aduc mai mult în acele minute de final, dar sper să facem un meci mai bun  cu FCSB. Întâlnim tot un adversar de top, cu jucători buni și tineri și va trebui să jucăm la fel ca astăzi , să dăm maxim, iar atunci cu siguranță vom scoate cel puțin un punct, dacă nu le vom lua pe toate.

-Se apropie meciurile oficiale ale naționalei, speri să fi convocat din nou?
-Pentru mine e foarte important că sunt în vederile selecționerului Mirel Rădoi, dar acum importantă este echipa de club și următoarele meciuri, cu echipele din fruntea clasamentului. Sigur, mi-ar plăcea să fiu din nou în lotul național, dar asta e decizia selecționerului. Pe de altă parte știu că depinde de mine. Dacă voi evolua bine la UTA am toate șansele să fiu convocat.

-Blestemul continuă în meciurile de acasă,  ce e de făcut pentru a-l rupe?
– Tot spun că dacă aveam fanii lângă noi sunt sigur că nu pierdeam niciun meci acasă…Dar, din păcate, acest lucru nu e posibil, așa că nici nu mai știu ce să spun. Am crezut că e ghinion, dar nu e doar ghinion. Nici noi nu știm, nu ne dăm seama. Jucăm bine, avem ocazii la fiecare meci, dar acesta e fotbalul. Dacă așa vrea Dumnezeu ca în acest campionat să câștigăm doar în deplasare, asta facem. Sperăm să se întoarcă cu fața spre noi și acasă și să spargem gheața în meciul cu FCSB. Știm câtă calitate au și ei, dar nici noi nu cred că stăm rău la acest capitol, poate ne lipsește experiența în unele situații de joc. Dar, e primul an în Liga 1 pentru UTA după atâta timp de absență, suntem pe un drum bun, sperăm să vină și punctele.

-Mai are UTA șanse reale să termine în primele șase formații după sezonul regulat?
-E un obiectiv al vestiarului play-offul, chiar și al staff-ului tehnic și al conducerii, însă eu zic că orice echipă din zonă vrea, bătălia e mare. Suntem la patru puncte de Clinceni, orice se poate întâmpla. Dar eu zic să ne gândim mereu la următorul meci, mai sunt 12 puncte în joc pentru noi, trebuie să adunăm cât se poate de multe. Degeaba tot vorbim despre play-off și facem calcule dacă punctele trec pe lângă noi, cum s-a întâmplat și azi cu CFR-ul.

https://www.sportarad.ro/2021/03/07/albu...ra-invers/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
05-04-2021, 10:57,
#17
RE: #6 Alexandru Albu
Dacă Florin Iacob a primit cu emoție chemarea la naționala mare, Alexandru Albu nu a mai intrat în planurile lui Mirel Rădoi. E adevărat, „închizătorul” UTA-ei revenise după o accidentare și nu a mai jucat constant în Liga 1, a revenit și el la Craiova, dar jocul său a arătat mult mai bine după cele două săptămâni de pauză.

Echipa arădeană a trecut cu 2-0 de Sepsi după un joc destul de reușit pe ambele faze, iar gândul se îndreaptă deja spre meciul cu Astra, programat de LPF vineri seara, de la ora 20,30. „A fost un meci dificil, știam că întâlnim o echipă care face un presing organizat, o echipă care stă mereu sus, dar ne-am făcut bine temele. Ne-am antrenat foarte bine în această perioadă de pauză și eu zic că asta s-a văzut în teren. Sunt fericit că am reușit să câștigăm. Deși mai avem un meci din sezonul regulat, la Astra, și vrem să-l câștigăm și acela, zic eu că am început cu dreptul acest nou parcurs al nostru, un nou început de campionat. Dar, repet, trebuie să mergem la Astra cu gândul de a câștiga. Ce s a întâmplat anul trecut a fost un accident și eu zic că, dacă vom fi câini și la Giurgiu, sigur vom lua toate cele trei puncte. Asta vrem, o revanșă. Asta antrenăm, asta vrem, pentru că – până la urmă – este și orgoliul nostru în joc. Trebuie să demonstrăm pe teren cu Astra că în tur a fost un accident. Dacă suntem uniți ca azi și alergăm unul pentru celălalt, fără a ne reproșa o pasă greșită sau o ocazie ratată, vom câștiga și cu Astra”, consideră Alex Albu.

Mijlocașul arădenilor anticipează de pe acum un play-out pe viață și pe moarte. „Cum am mai spus, chiar și Poli Iași, echipa de pe ultimul loc, cu două victorii în play-out are șanse să iasă de acolo și de aceea trebuie să fim concentrați, să muncim mult mai mult. Sunt sigur că vor fi meciuri mult mai grele, nu se vor deschide echipele atât de mult și trebuie să ne adaptăm și noi”, mai consideră Albu.

2193 de minute în prezenta ediție de Liga 1 bilanțul lui Alex Albu după etapa cu numărul 29, utistul având și un gol marcat pentru UTA, cel din meciul de acasă cu Hermannstadt.

https://www.sportarad.ro/2021/04/05/albu...-accident/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)