# Ciprian Rus
25-01-2021, 11:26, (Ultima modificare: 10-06-2021, 15:58 de UTAFan90.)
#1
# Ciprian Rus
[Imagine: Atacant19RusCiprian.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
28-01-2021, 11:56, (Ultima modificare: 28-01-2021, 11:56 de UTAFan90.)
#2
RE: #19 Ciprian Rus
UTA s-a revanșat după eșecul intern cu FC Argeș, câștigând la Iași în aceeași manieră în care au cedat sâmbăta trecută, cu două goluri în finalul meciului. Revanșa a fost luată și în fața echipei lui Daniel Pancu, primul „călău” stagional al arădenilor la revenirea, după 12 ani, în Liga 1.

În tur, pe „Francisc Neuman”, moldovenii s-au impus cu 3-2, întorcând și ei golurile lui Cipri Rus și Ursu. La finalul acelei partide, căpitanul UTA-ei spunea că nu se poate bucura pentru primul său gol în Liga 1 în culorile „roș-albe”, pentru ca astăzi situația să fie cu totul alta. După ce a trimis în plasă mingea respinsă de Brănescu, Rus s-a dus la camera de filmat din spatele porții ieșene, pentru a le trimite un mesaj de iubire soției Timea și fiului Mark. Câteva secunde mai târziu a fost sufocat de îmbrățișările colegilor din teren și de pe bancă, dar și a colaboratorilor lui Gyuszi Balint. „Nimic nu e întâmplător în fotbal. În tur nu am putut să mă bucur pentru golul cu Poli Iași, dar am recuperat astăzi. De această dată, golul a fost decisiv, marcat – practic – la ultima fază a meciului și a încununat efortul de 95 de minute a întregii echipe. Am alergat enorm după egalare aproape tot meciul, am avut ocazii multe și importante, iar când și câștigi toate punctele bucuria e foarte mare. Poate nimeni nu mai spera în victorie în afară de noi. După ce a marcat Erico, chiar l-am întrebat pe domnul arbitru cât ar mai fi de jucat și când mi-a zis că două minute le-am și spus băieților că mai avem timp de un gol. El a venit și nu cred că poate spune cineva că nu merităm această victorie”, ne-a mărturisit Rus, intrat pe gazon la Iași în minutul 72, în locul lui Antal.

Atacantul arădean a prins pe gazon și finalul de coșmar cu FC Argeș, când UTA nu s-a ales niciun punct după ce avea pe tabelă în minutul 86. „Este adevărat ca în ultimele trei etape am avut meciuri greu de suportat ca suporter și nu numai. Trebuie, într-adevăr, să ai inima tare să asiști la finalurile de meci pe care le-am avut cu Voluntari, Pitești și Iași. Nu avem scuză pentru ce s-a întâmplat la Arad, sâmbăta trecută, dar e foarte important că suntem pe plus în această serie de infarct, ca să-i spun așa. Aș vrea să cred că am șters cu buretele peste episodul FC Argeș, deși, repet, nu avem scuze și trebuie să ne fie învățătură de minte”, a adăugat căpitanul arădenilor. A fost sărbătoare după meci în vestiarul UTA-ei, succesul fiindu-i dedicat și lui Alex Oroian, care a împlinit chiar astăzi 21 de an.

Dacă Iașiul a fost prima echipă ce a bătut-o pe UTA în prezenta ediție a Ligii 1, Dinamo a fost prima victimă a arădenilor, chiar în „Groapă”. Duelul se reia duminică seara, pe arena „Francisc Neuman”, unde „Bătrâna Doamnă” nu o duce deloc bine. „Cu Dinamo ne așteptăm un meci foarte greu, ca toate cele de pe teren propriu, de altfel. Dar, suntem hotărâți să spargem gheața și acasă după atâta timp fără victorie. Cred că a venit momentul să arătăm tuturor că putem fi o echipă puternică și acasă, nu doar în deplasare. Suntem încrezători, avem moral bun și cred că duminică toate cele 3 puncte vor rămâne la Arad”, a concluzionat Cipri Rus.

Cu golul de astăzi, singurul fotbalist arădean get-beget din lotul UTA-ei a ajuns la cinci goluri în Liga 1. Primele trei le-a reușit pentru ASA Târgu Mureș în sezonul 2017-2018.

https://www.sportarad.ro/2021/01/28/cipr...-si-acasa/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
10-06-2021, 15:57,
#3
RE: #19 Ciprian Rus
A plecat si Cipri. Multumim Capitane !!!
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
10-06-2021, 16:08,
#4
RE: # Ciprian Rus
In cazul lui, chiar daca preda tricoul sigla ramane pe piept, vorba lui Giuliano.
Multumim, capitane si mult succes pe mai departe!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)