# Albert Voinea
25-01-2021, 11:28, (Ultima modificare: 27-05-2021, 15:30 de UTAFan90.)
#1
# Albert Voinea
[Imagine: Atacant44VoineaAlber.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
23-02-2021, 10:55, (Ultima modificare: 23-02-2021, 10:56 de UTAFan90.)
#2
RE: #44 Albert Voinea
Cum Adi Petre nu a fost riscat în condițiile în care avea simptome de COVID, iar Cipri Rus s-a întors și el la antrenamente de abia de vineri, contra Botoșaniului, Ioan Hora a rămas prima variantă de atacant de careu pentru Laszlo Balint. Fostul golgheter al Ligii 1 în tricoul Pandurilor nu făcut o repriză prea bună și nu s-a mai întors pe teren după pauză. În locul său a intrat Albert Voinea, atacantul sosit de la Turris Turnu Măgurele în această iarnă.

A fost meciul de debut al fotbalistului de 28 de ani, care se accidentase la genunchi în meciul de verificare de la Szeged, de pe 8 ianuarie, iar de atunci a tras tare să-și revină. „Mă bucur că am debutat la UTA în Liga 1, dar eram și mai fericit dacă am fi câștigat astăzi. Sunt de la începutul anului la Arad și știu cât de mult este dorită această victorie a deblocării acasă și, totuși, iată că ne scapă mereu. Chiar și astăzi, cu puțină șansă, poate am fi marcat un gol, însă trebuie să recunoaștem că, după aspectul partidei și chiar al raportului ocaziilor, remiza e rezultatul corect. Personal, m-am simțit chiar mai bine decât aș fi crezut din punct de vedere fizic la aproape trei luni de la precedentul meu oficial. M-am antrenat cu băieții la capacitate maximă de 8-9 zile, nu am simțit deloc nicio problemă la genunchi și nici nu m-am sufocat, ca să spun așa. Sunt conștient că un atacant trebuie să aibă realizări, goluri, pase sau alte faze decisive pentru rezultat, așa că nu pot spune că am făcut un meci bun. Cu atât mai mult cu cât echipa mea nici măcar nu a câștigat meciul. Pentru mine este, însă, un punct de plecare, știu că pot și vreau mult mai mult de la mine și sper ca în curând să vină și realizările personale și mai ales victoriile echipei”, spune Voinea.

Printre realizările atacantului utist din meciul cu Botoșaniul putea fi și penalty-ul solicitat în fața lui Braun. „Am gândit ceva la acea fază, dar jucătorul advers a fost destul de inteligent să nu cadă în capcană. La cum a ieșit totul meritam cartonașul galben, am de învățat și din aceste situații. Astăzi le mulțumesc pentru încredere domnilor antrenori, sper ca data viitoare să vin cu un plus mult mai important pentru echipa mea”, a adăugat fotbalistul originar din județul Gorj.

Bineînțeles, a fost și primul meci al lui Albert Voinea pe gazonul cu probleme de pe arena „Francisc Neuman”, deși acesta mai călcase de câteva ori iarba din Calea Aurel Vlaicu pentru alergări ușoare, de revenire, după accidentarea la genunchi. „Una e una, alta e alta. Am alergat de câteva ori în jurul terenului, dar niciodată nu am atins mingea pe acel gazon până azi. La începutul meciului gazonul chiar părea bun, dar în repriza a doua, când am intrat și eu, se rupea destul de ușor, în special la plecările de pe loc. Nu e o scuză, trebuia să facem mai mult pentru a câștiga acest meci, sper să ne revanșăm în meciurile ce urmează. Probabil, toată lumea ne dă deja învinși cu CFR sau FCSB, dar eu spun că meciurile se joacă și poate că o să câștigăm din nou acasă cu ele sau măcar împotriva uneia dintre cele două echipe. Vom încerca să scoatem maxim din ultimele partide ale turului și vedem apoi unde suntem, în play-off sau în play-out. Nu dezarmăm, mergem să câștigăm la Mediaș și apoi ne putem gândi și la echipele de pe primele locuri din clasament”, mai consideră Voinea.

În cariera sa, „vârful” de 28 de ani a mai evoluat la Pandurii Târgu Jiu (pentru care a și debutat în Liga 1 în sezonul 2010-2011 cu doar 11 minute jucate), Gloria Bistrița, Damila Măciuca, CS U Craiova, Metalul Reșița, CSM Râmnicu Vâlcea, Unirea Târlungeni, Șoimii Pâncota, ACS Șirineasa (actuala Viitorul Pandurii), CNS Cetate Deva, ACS Dumbrăvița, Ripensia Timișoara și Turris Oltul Turnu Măgurele. Albert Voinea e golgheterul sezonului trecut de Liga 2-a, cu 15 reușite, adică „pașaportul” său pentru transferul la Turris și acum la UTA.

După debutul din această seară a lui Voinea, Haralambie Mociu, cel de-al treilea portar, este singurul utist din lotul arădenilor ce nu a simțit din teren miza vreunui joc oficial de Liga 1.

https://www.sportarad.ro/2021/02/23/debu...e-echipei/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
27-05-2021, 15:28,
#3
RE: #44 Albert Voinea
A plecat la U Cluj.
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)