Stiri, sezonul 2021-2022
31-08-2021, 9:41,
#61
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Avand in vedere rezultatele bune ale echipei cat si valul de simpatie in crestere de pe o zi pe alta , cred ca ar fi o miscare inteligenta cat si o lovitura puternica de imagine, prelungirea contractului lui Miculescu , acum cand exista atat discutie pozitiva in jurul acestui baiat!
Răspunde
21-10-2021, 15:02,
#62
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
https://www.sportarad.ro/2021/10/21/un-s...faca-show/


Suporterii UTA-ei nu mai trebuie să pună ban peste ban pentru ultima amendă încasată de gruparea arădeană de la FRF, fiindcă un susținător plecat în SUA a donat întreaga sumă. Duminica trecută, cu ocazia confruntării cu FC U Craiova 1948, coregrafia superbă cu chipul baronului Francisc Neuman a fost „condimentată” cu torțe și fumigene de ultrașii arădeni, drept pentru care clubul „roș-alb” trebuia să achite 7500 de lei. De fapt, aceeași sancțiune s-a dat și pentru bannerul jignitor la adresa autorităților locale arădene (“Aceleași derapaje pline de prost gust, administrație locală școlită cu vaca la păscut“), însă se achită doar una dintre ele.

Anunțul a venit astăzi din partea celor de la Suporter Club UTA,




”Spiritul utist nu se pierde, oriunde te-ar duce drumul vieții! Cătă Nathan Juncan este un arădean plecat de mai mulți ani în Statele Unite ale Americii, unde a reușit să își dezvolte cu succes o afacere. A păstrat UTA în suflet, urmărește fiecare meci și vine în țară cât de des poate pentru a urmări de pe stadion meciurile „Bătrânei Doamne”. Contribuie la fiecare strângere de fonduri inițiată de comunitatea utistă, ajutând peluza în multe ocazii, de foarte mulți ani. Văzând noua nedreptate care s-a făcut clubului UTA de către Ligă, dubla amendă de 7500 lei (din care trebuie plătită doar una) pentru pretinse încălcări ale regulemantelor la meciul cu FC U Craiova 1948, Cătă a decis să doneze clubului UTA suma integrală ce trebuie achitată federației! Suma de 7500 a intrat deja, în această dimineață, în contul Suporter Club UTA, urmând să fie transferată clubului, așa cum am procedat și cu suma strânsă pentru plata amenzii primite după meciul cu Rapid București.

Îi mulțumim din suflet lui Cătă Nathan Juncan pentru gestul formidabil care demonstrează cât de unită este comunitatea utistă. Aducem ca probă însuși cuvintele sale, scrise într-un mesaj adresat unui membru al asociației: ”Singura mea dorință este să le spui băieților să nu se oprească, să facă în continuare ceea ce fac cel mai bine, să susțină echipa noastră iubită, să facă show și să se bucure de fotbal. Bucurați-vă cât puteți, eu sunt departe, dar sunt lângă voi cu sufletul la fiecare meci. Anul acesta am prins trei meciuri acasă, sincer cele mai faine momente din toată vacanța. Haide UTA!”

Gestul lui Cătă Nathan Juncan ne onorează și onorează comunitatea utistă în ansamblul său. Referindu-ne la sfatul său, precizăm încă o dată că toate peluzele organizate din țară se confruntă cu o regulă profund abuzivă, privind folosirea unor materiale pirotehnice utilizate fără incidente pe multe stadioane din lume. Ca asociație vom face lobby pentru schimbarea acestei reguli, asigurând totodată comunitatea utiștilor că membrii peluzei iau cu responsabilitate toate măsurile pentru siguranța spectatorilor și a celor din teren în timpul desfășurării scenografiilor.

Cu privire la amenda primită pentru „afişarea sub orice formă de inscripţii rasiste, xenofobe și jignitoare, scandarea de cuvinte/expresii jignitoare şi obscene ori emiterea de sunete în scop jignitor”, o considerăm un abuz din moment ce mesajele afișate de peluză nu conțin expresii incriminate, unul fiind un mesaj cu scop umanitar iar celălalt de nemulțumire privind stilul de conducere al administrației locale. Credem că în România nu a fost interzisă libertatea de expresie, nici măcar pe stadion. Poate doar în mințile comuniste ale unor federali care astfel se protejează pe ei înșiși de critici, după ce prin corupție și incompetență au dus fotbalul românesc la cel mai scăzut nivel valoric dintoteauna.

Îi mulțumim încă o dată lui Cătă pentru gestul făcut și pentru încurajările care, suntem convinști, vor merge la inimile tuturor celor care vor citi mesajul său. Pentru noi doar UTA contează!”
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-10-2021, 12:48,
#63
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Fara cuvinte!!
Răspunde
02-11-2021, 12:50,
#64
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Complet dezamăgit de declarația lui Balint de la sfârșitul meciului,de felul cum a dat in conducere… dacă doar pentru problema cu banii care întârzie 6 zile s-a ajuns la asemenea declarații . Din câte am citit,conducerea le-ar fi transmis ca in 15 vor primii banii după ce vor intra in cont banii de la drepturile tv. E dreptul lor,dar totuși …atat tam-tam pentru problema asta ? Înseamnă ca ne putem aștepta deja la o înfrângere și la mioveni pentru ca nu vor primii bani pana atunci ? Cam asta reiese din aceste declarații
Răspunde
03-11-2021, 22:41,
#65
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Urata declaratia lui Balint. Am fost pro Balint pana la declaratia asta. Sa dai vina pe conducere la primele intarzieri de salarii mi se pare josnic. Sa merga Mr Balint la Dinamo sau alte cluburi unde se dau banii la zi. Cum poti in aceasi declaratie sa spui ca tun esti principalul vinovat pt infrangere iar apoi sa arunci matza in curtea conducerii?
Răspunde
04-11-2021, 1:29,
#66
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Asta este realitatea,antrenorii si jucatorii lucreaza strict pentru bani in 2021 ca sunt jucatori sau antrenori care "pupa" si sigla este alegerea lor! Acum 3 ani UTA era un club mediu de L2 ,Laszlo Balint acum 3 ani era un antrenor mediu de L2....iar acum dupa ce au crescut impreuna si Balint este un antrenor consacrat de mijlocul clasamentului in L1 ii da o "palma" clubului???Este doar societatea in care traim!
Nu stiu daca jucatorii au jucat impotriva clubului sau impotriva antrenorului,in minutul 90 Ubbink avea o privire nervoasa spre banca noastra de rezerve si injura in ceva limba(nu engleza) ....ca doar nu vorbea singur despre ceva pozitiv la mijlocul terenului!
Răspunde
10-01-2022, 23:58,
#67
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/nutriti...51417.html

Nutriția? La fel de importantă ca aptitudinile” » Cu nutriționista lui UTA la all-inclusive

Elena Mardale (52 de ani) este nutriționist dietetician, lucrează de 6 ani cu cei de la UTA, iar în cantonamentul de la Belek îi învață pe elevii lui Laszlo Balint ce să mănânce, cum să-și formeze meniul și de ce nu este bun cașcavalul pane, un fel de mâncare atât de popular printre fotbaliști.

Nutriția jucătorilor este un aspect pe care tot mai multe cluburi de Liga 1 pun accentul. „Mă lupt acum cu alimentaţia jucătorilor. Vreau să-i învăţ să nu mai mănânce prost, să nu mai existe fast food. Totul e stricat, tot ce e fast food!”, spunea MM Stoica, managerul celor de la FCSB.

Exact la acest capitol lucrează și UTA. De aproape 6 ani! Elena Mardale este nutriționistul care are grijă de ceea ce jucătorii lui Laszlo Balint mănâncă. O face cu multă răbdare. Pentru prima dată și în cantonament. Pentru că în această iarnă a însoțit echipa în cele 10 zile petrecute la Belek.


Singura femeie din avion
E greu să nu fie observată. A fost singura femeie în charterul cu 3 echipe care a sosit în Antalya pe 5 ianuarie. Apoi, o prezență feminină, „umbră” a jucătorilor de la UTA la masă, n-are cum să treacă neobservată. „Văd că vă uitați atenți, e doamna Elena, îi învață pe jucători ce trebuie să mănânce. O face pe grupe, la fiecare masă ia alți jucători”, ne-a explicat Laszlo Balint.

„Sunt cu UTA încă din 2016. E un parcurs frumos, nu credeam că voi lucra la o echipă de fotbal, deși îmi doream în sport. Îmi place segmentul legat de nutriție sportivă”, recunoaște nutriționista arădenilor.

Teste la gram
Fostă gimnastă în copilărie, Elena Mardale a explicat în detaliu cum calculează exact ce pot consuma fotbaliștii și la ce au interzis: „E dificil! Dar frumos! La fiecare început de campionat e necesară o evaluare a compoziției corporale, ei venind din vacanță.

Atunci, în funcție de țesutul adipos, masa grasă din corp, musculatură, hidratare, putem să inițiem intervenții asupra corectării acestei compoziții corporale. Nu e indicat să o faci în perioada competițională, doar în aceste pauze!”.

Mitul cașcavalului pane, demontat!
Elena Mardale explică de ce fotbaliștii de la UTA au parte de meniuri speciale pentru zilele din preajma meciului. În plus, se felicită pentru faptul că a reușit să scoată din meniul jucătorilor arădeni cașcavalul pane, un fel de mâncare apreciat de fotbaliști.

Discuțiile nu-s grele, dar trebuie să fie constante. Dacă nu o faci constant, nu au niciun sens. Măcar o dată pe lună sau o lună și jumătate. Cam așa ar trebui să fie la fiecare echipă. Și nu mă refer aici doar la fotbal, în cam tot sportul.

- Elena Mardale, nutriţionistă UTA

Explică în detaliu de ce nu este deloc sănătos în dieta fotbaliștilor acest „moft” al multor jucători: „Mesele sunt diferite. Le fac meniuri separate pentru ziua de dinainte de meci, ziua de meci și cea de după meci. Aceste zile sunt foarte importante pentru a avea forța necesară, să nu obosească, să aibă suflu. Mă bucur că am dărâmat mitul cașcavalului pane.

Zic că l-am demolat! Cu ajutorul domnului Balint. Cașcavalul pane din seara dinaintea meciului nu se mai mănâncă. De cam doi ani și jumătate. E un plus de grăsimi saturate, ne încetinește metabolismul. Înțeleg că se consumă de mult timp în dieta fotbaliștilor români. Am adus, în schimb, cușcuș, pește, mai multe legume, mixurile de legume, orez cu sparangel, fenicul, încerc să le prezint tot felul de gusturi”.






6 ani se împlinesc în primăvară de când Elena Mardale lucrează cu UTA Arad, încă de când echipa era în Liga 2// FOTO - Vlad Nedelea
„Nutriția? La fel de importantă ca aptitudinile”
Cât de importantă e nutriția în viața unui sportiv? Elena Mardale pune măncarea pe același segment cu aptitudinile și munca din antrenament.

În cantonamente meniurile trebuie să fie alese bine. Dacă jucătorilor li se fac meniurile încărcate cu glicogen corect, atunci le intră în rutină să facă alegerile corecte. Nu trebuie să mai stea nimeni lângă ei. Văzând un meniu corect constant, atunci vor ști ce să aleagă mereu. Se autoeducă.

- Elena Mardale, nutriţionistă UTA

Se bucură atunci când vede că jucătorii se descurcă singuri, fără sfaturi, la fel cum se bucură și că vede „poftă” de a învăța la jucătorii tineri: „Să știți că nutriția e mult mai importantă decât pare. Mai ales în ceea ce înseamnă sportul azi. E un factor principal. Pe lângă muncă, genetică, aptitudini, nutriția e foarte importantă.

Mă bucur că mulți dintre băieți, pe care i-am prins de mai mult timp, deja au în reflex totul. Și, de asemenea, mă mai bucur că toți jucătorii tineri luați în cantonament vin la mine și mă întreabă ce să mănânce. Sunt surprinsă plăcut că își doresc să învețe. Pot profita de zilele petrecute aici pentru a învăța ce trebuie să mănânce și în afara cantonamentului”.

Cred că jucătorii s-au obișnuit cu mine ca umbră a lor. Feedbackul mi se pare bun. Cred că UTA mănâncă bine, eu așa zic. Inclusiv la zona de deserturi vin și mă întreabă, ceea ce înseamnă că au încredere și asta mă bucură

- Elena Mardale, nutriţionistă UTA
Răspunde
11-01-2022, 4:34, (Ultima modificare: 11-01-2022, 4:35 de adymax.)
#68
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Bine, avem nutritionist dar bucatar si bucatarie avem? Am vazut ca Craiova si FCSB au....Smile
Răspunde
11-01-2022, 9:26,
#69
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Te duci la un hotel unde masa ti-o asigura ei, nu ai nevoie de bucatar. Doamna nutritionist insa este utila, ii ajuta sa aiba o dieta echilibrata pentru rigorile ce le presupune activitatea de fotbalist profesionist.
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde
16-01-2022, 9:26,
#70
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Circula de o zi încoace un anunț pe prosport precum 7 jucatori de la noi au simptome de covid . Din cauza Mediașului care cică au 14 jucatori infectați și au călătorit împreuna cu noi . Acum eu știu ca dacă ai primit virusul ,primele simptome le ai dupa o săptămâna nu doar dupa câteva ore,cum e cazul prezentat de prosport . Doi la mâna ambele cluburi infirma ca cineva e infectat ,atat de la Mediaș și chiar Balint a spus ca au făcut teste pcr și toți sunt negativi . Trei la mâna,nu se pot da in judecată autorii acestor fake News-uri? Dacă se dovedește ca sunt doar niște minciuni…intreb si eu
Răspunde
16-01-2022, 10:40,
#71
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
"La sosirea în ţară, antrenorul „Bătrânei Doamne” a făcut un anunţ surprinzător: „S-ar putea să mai vină un jucător de atac zilele astea, luni-marţi. Veţi avea o surpriză cred eu plăcută, pentru toată lumea!„, s-a rezumat să spună Balint, care a lăsat de înţeles că la Arad va veni un jucător important, cu nume."
Răspunde
16-01-2022, 13:12,
#72
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(16-01-2022, 10:40)cipri_23 a scris: "La sosirea în ţară, antrenorul „Bătrânei Doamne” a făcut un anunţ surprinzător: „S-ar putea să mai vină un jucător de atac zilele astea, luni-marţi. Veţi avea o surpriză cred eu plăcută, pentru toată lumea!„, s-a rezumat să spună Balint, care a lăsat de înţeles că la Arad va veni un jucător important, cu nume."

Posibil Deaconu? Nu cred ca mai luam străini … posibil sa se fi înțeles cu CFR și asupra lui Roger sa plece de acum
Răspunde
16-01-2022, 14:06,
#73
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(16-01-2022, 9:26)sRg97 a scris: Circula de o zi încoace un anunț pe prosport precum 7 jucatori de la noi au simptome de covid . Din cauza Mediașului care cică au 14 jucatori infectați și au călătorit împreuna cu noi . Acum eu știu ca dacă ai primit virusul ,primele simptome le ai dupa o săptămâna nu doar dupa câteva ore,cum e cazul prezentat de prosport . Doi la mâna ambele cluburi infirma ca cineva e infectat ,atat de la Mediaș și chiar Balint a spus ca au făcut teste pcr și toți sunt negativi . Trei la mâna,nu se pot da in judecată autorii acestor fake News-uri? Dacă se dovedește ca sunt doar niște minciuni…intreb si eu

A intrat Guyszi aseara la Digi ei a spus ca sunt niste aberatii,nici un jucator nu are absolut nimic!
Răspunde
16-01-2022, 15:14,
#74
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(16-01-2022, 13:12)sRg97 a scris:
(16-01-2022, 10:40)cipri_23 a scris: "La sosirea în ţară, antrenorul „Bătrânei Doamne” a făcut un anunţ surprinzător: „S-ar putea să mai vină un jucător de atac zilele astea, luni-marţi. Veţi avea o surpriză cred eu plăcută, pentru toată lumea!„, s-a rezumat să spună Balint, care a lăsat de înţeles că la Arad va veni un jucător important, cu nume."

Posibil Deaconu? Nu cred ca mai luam străini … posibil sa se fi înțeles cu CFR și asupra lui Roger sa plece de acum

Speculez si eu,mai degraba ..Cardoso!
Răspunde
16-01-2022, 21:21,
#75
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(11-01-2022, 9:26)Kidu a scris: Te duci la un hotel unde masa ti-o asigura ei, nu ai nevoie de bucatar. Doamna nutritionist insa este utila, ii ajuta sa aiba o dieta echilibrata pentru rigorile ce le presupune activitatea de fotbalist profesionist.

Eu ma refeream daca avem bucatar la Arad. Sper ca jucatorul de atac roman care ar putea semna Luni-Marti sa fi Deaconu.
Răspunde
16-01-2022, 22:23,
#76
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Din câte am înțeles jucătorul este roman și in ultima vreme a jucat doar pe banda . Deaconu a jucat doar in spatele vârfului,deci nu cred ca este el. Acum mai degrabă cred ca jucătorul este Cardoso sau ma gândeam ceva schimb cu CFR ca sa îl lăsam pe Roger încă de acuma și ei sa ne dea un jucător la schimb . Deși ,nu prea văd opțiuni
Răspunde
17-01-2022, 7:56,
#77
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Interesant ! Unele din regulile lui Balint din vestiar:
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/uta-ara...51539.html
Răspunde
17-01-2022, 8:57,
#78
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(16-01-2022, 22:23)sRg97 a scris: Din câte am înțeles jucătorul este roman și in ultima vreme a jucat doar pe banda . Deaconu a jucat doar in spatele vârfului,deci nu cred ca este el. Acum mai degrabă cred ca jucătorul este Cardoso sau ma gândeam ceva schimb cu CFR ca sa îl lăsam pe Roger încă de acuma și ei sa ne dea un jucător la schimb . Deși ,nu prea văd opțiuni

Gicu Grozav e un nume , dar as spera să fie Deaconu !
Răspunde
17-01-2022, 10:04,
#79
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
(17-01-2022, 8:57)ritza_ a scris:
(16-01-2022, 22:23)sRg97 a scris: Din câte am înțeles jucătorul este roman și in ultima vreme a jucat doar pe banda . Deaconu a jucat doar in spatele vârfului,deci nu cred ca este el. Acum mai degrabă cred ca jucătorul este Cardoso sau ma gândeam ceva schimb cu CFR ca sa îl lăsam pe Roger încă de acuma și ei sa ne dea un jucător la schimb . Deși ,nu prea văd opțiuni

Gicu Grozav e un nume , dar as spera să fie Deaconu !

Nici unu , nici altu'Smile
Răspunde
17-01-2022, 10:10,
#80
RE: Stiri, sezonul 2021-2022
Am uitat de Andreas Calcan.....sunt prea multe nume...poate sa fie oricine. Am un feeling ca este un roman ce joaca afara ,nu in L1.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)