Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
15-01-2022, 14:57,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
(15-01-2022, 8:26)Coco13 a scris: Nu am vazut meciul cotra celor de la Aarau, dar mi-a placut jocul facut de UTA contra lui Pelikan postat in intregime pe YT.

Chiar daca s-a ratat imens de mult contra africanilor, jocul pe ansamblu a echipei mi-a placut. Pasaglia si Isac la mijloc in fata lui Erico si Dima, cuplul de fundasi centrali cu care Balint a inceput partida, au dat foarte multa siguranta apararii iar pasele lor au avut o cursivitate buna in tranzitie catre Ubbink si Roger si mai departe catre Miculescu si Dangubic. Mai mult, siguranta in evolutia fundasilor centrali si a inchizatorilor de la mijloc,  a dat incredere si curaj lui Shliakov/Baravikas/Vukcevic sa urce mult mai des pe margine (asa cum ii place lui Balint), in sprijinul atacului. Le-a lipsit doar un pic de viteza pe momentul unu la executie, altfel, mi-a placut alcatuirea echipei de start si evolutia ei in prima repriza. Foarte promitator in opinia mea in a se continua si construi pe aceasta linie. 

Se pare ca formula echipei de start contra celor de la Aarau a fost diferita si ca atare jocul de constructie pe ansamblu a avut de suferit. 

Nu trebuie sa dezarmam de la incercarea de a implementa acest concept modern de joc, ci trebuie sa incercam in continuare sa identificam, optimizam continuu, evolutia acelui jucator din lotul actual, care se muleaza, pliaza, adapteaza rapid, presteaza si evolueaza cel mai bine pe pozitia acreditata lui in acest angrenaj. Sintem pe calea cea buna pentru acest deziderat si eu unul abia astept sa vad ruperile de ritm ale lui Otele si rezilienta la uzura a "pivotului" Ungaro.

Gabonezii au fost o echipa modesta . Probabil ca o echipa de Liga2-3 la noi. Poate acuma îmi veți spune ca ,,uita-te la naționala lor ei uita-te la a noastra” ,corect …naționala lor are multe individualități care joaca in premier league,ligue 1 însă la nivel de campionat intern ,echipele de club joaca un fotbal care probabil prin Europa se juca acum 10-20 de ani,fără analize tactice ,fără un sens in construcție și așa mai departe . Ar fi fost și culmea sa nu remarcam jocul nostru unui asemenea adversar. Cu toate acestea,victoria a venit doar la un gol diferența și asta ne pune anumite semne de întrebare
Răspunde
15-01-2022, 15:39,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Asta zic si eu,daca apararea poate sa fie reglata....atacul tot cu probleme mari arata! Cred ca este ceva mental sau tactic....au ratat mult toti atacantii ce au fost la noi,de la Buhacianu si Petre pana la Dangubic si Laukzemis(el in amicale).
Răspunde
15-01-2022, 17:06,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Am vizionat prima repriza si ultimele 10 minute din meci, mai mult pentru a-i vedea pe noii jucatori, Easton și Philip, în acțiune. Pe noi ne omoară jocul simplu, direct, al adversarilor. Cel mai bun exemplu este eliminarea din Cupa României, unde noi tot eram tacticizat, iar adversarii jucau extrem de simplu și modest. Norocul nostru este că toate echipele din prima ligă încearcă un fotbal tactic, dar nu ăsta e stilul nostru de a juca. Trebuie să fim creativi, să găsim pe moment rezolvarea problemei din timpul jocului. Din păcate atâtea tactici, date și statistici n-o să ne facă niciodată bine. Pur și simplu nu este de noi ceea ce se dorește în Liga 1. O să ne fie infinit mai greu împotriva unei echipe de Liga 4 care joacă direct, fără tactică făcută dinainte cu o lună de zile decât în fața unui CFR sau FCSB.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
17-01-2022, 8:24,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
(15-01-2022, 14:57)sRg97 a scris: Gabonezii au fost o echipa modesta ... Probabil ca o echipa de Liga2-3 la noi.

In cantonamente scurte in mijlocul sezonului regulat, cind vrei sa sa schimbi sau sa imbunatatesti ceva este de preferat sa joci impotriva unor echipe mai modeste care sa-ti permita o oarecare lejeritate de actiune. Uita-te la adversarele alese de CFR Cluj in cantonamentul lor din Spania. Personal, Pelikan m-a impresionat prin jocul lor de posesie, chiar daca acesta a avut loc mai ales in si in preajma careului lor de 16 m.

 
(15-01-2022, 14:57)sRg97 a scris: Ar fi fost și culmea sa nu remarcam jocul nostru unui asemenea adversar. 

Jocul contra lui Pelikan a avut ca tema constructia progresiva prin posesie, din spate, prin mijloc si mai departe in fata, ceea ce UTA incearca sa implementeze de ceva vreme, cu speranta ca odata adusa cu regularitate mingea in preajma sau in careul de 16 m, atacantii vor beneficia de oportunitati multiple de a inscrie.

Cred ca toata lumea a remarcat valoarea modesta a adversarului din acest amical, eu unul insa apreciez efortul si preocuparea continua a UTA-ei de a juca un fotbal modern, placut ochiului si mai ales eficient. Jocul haotic la bubuiala, pura intimplare si noroc trebuie sa dispara din vocabularul nostru.
Răspunde
17-01-2022, 9:08,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
(17-01-2022, 8:24)Coco13 a scris:
(15-01-2022, 14:57)sRg97 a scris: Gabonezii au fost o echipa modesta ... Probabil ca o echipa de Liga2-3 la noi.

In cantonamente scurte in mijlocul sezonului regulat, cind vrei sa sa schimbi sau sa imbunatatesti ceva este de preferat sa joci impotriva unor echipe mai modeste care sa-ti permita o oarecare lejeritate de actiune. Uita-te la adversarele alese de CFR Cluj in cantonamentul lor din Spania. Personal, Pelikan m-a impresionat prin jocul lor de posesie, chiar daca acesta a avut loc mai ales in si in preajma careului lor de 16 m.

 
(15-01-2022, 14:57)sRg97 a scris: Ar fi fost și culmea sa nu remarcam jocul nostru unui asemenea adversar. 

Jocul contra lui Pelikan a avut ca tema constructia progresiva prin posesie, din spate, prin mijloc si mai departe in fata, ceea ce UTA incearca sa implementeze de ceva vreme, cu speranta ca odata adusa cu regularitate mingea in preajma sau in careul de 16 m, atacantii vor beneficia de oportunitati multiple de a inscrie.

Cred ca toata lumea a remarcat valoarea modesta a adversarului din acest amical, eu unul insa apreciez efortul si preocuparea continua a UTA-ei de a juca un fotbal modern, placut ochiului si mai ales eficient. Jocul haotic la bubuiala, pura intimplare si noroc trebuie sa dispara din vocabularul nostru.
 
Ai dreptate cu a doua fraza,ca trebuie ca bubuiala sa dispară din vocabular însă chiar Balint a zis ca ok,cu Pelican care este o echipa modesta s-a putut,același plan l-au încercat și cu Aarau,care sa recunoaștem nu ii o echipa top din Europa,însă cum a crescut puțin valoarea fata de meciul cu Pelican au apărut Greșelile și golurile din aceste greșeli . Tocmai Balint a spus ca se pare ca nu avem valoarea necesară sa prestam un asemenea fotbal .
Răspunde
17-01-2022, 21:51,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
https://www.youtube.com/watch?v=zptQRhpwqlY
Răspunde
17-01-2022, 23:20,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Pentru cine vrea sa vada si meciul cu Aarau

Prima repriza:
https://bit.ly/3A7CyYk

A doua repriza:
https://bit.ly/3rnsEhn

Linkurile sunt de pe instat.tv, in mod normal trebuie sa mearga pentru toata lumea
Răspunde
18-01-2022, 6:56,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Nu merg linkurile de la meciul cu AArau..........
Răspunde
18-01-2022, 10:01,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Ok, le uploadez acum pe youtube ca sa fie mai usor, probabil ca voi pune si meciul cu Charleroi
Răspunde
18-01-2022, 11:15,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Meciul cu Aarau:
https://www.youtube.com/watch?v=HIthwzgu36A

Meciul cu Charleroi:
https://www.youtube.com/watch?v=e30Rxh9yktI
Răspunde
19-01-2022, 3:15,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Multumim de uploads.
Răspunde
20-01-2022, 11:48,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Buna treaba, multumim frumos!
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde
21-01-2022, 10:05,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
Multumesc Souninfect pentru postarea integrala a celor doua meciuri amicale cu Charleroi si Aarau. Ne ajuta mult pe noi fanii care nu putem viziona LIVE jocurile UTA-ei dar vrem sa-l comentam un pic. Ca sa putem comenta evolutiile echipei noastre pe acest forum trebuie sa vizionam integral partidele, chiar si a doua zi dupa joc, asta fiindca doar rezumatul meciurilor nu poate oferii o imagine de ansamblu si nu poate ajuta la formarea unor pareri obiective asupra prestatiei individuale a jucatorilor,  a jocului de ansablu al echipei, a prestatiei bancii tehnice, arbittrilor, samd. Deci inca odata multumim mult pentru efortul tau, totul, pentru bunul mers si mai ales totul, in folosul echipei noastre UTA Arad !

Acum, comentind un pic despre jocul UTA-ei impotriva celor de la Aarau, as zice ca Ongaro si Otele, atit cit am putut vedea din cele citeva minute in care au jucat, sint promitatori. Ongaro pare a avea o pregatire fizica la nivelul echipei daca nu cumva superioara, ceea ce ii permite sa faca presingul avansat cerut de Balint la apararea adversa fara probleme. A si avut vreo doua ocazii de a inscrie in cele citeva minute jucate, dar sint convins ca v-a lupta pentru urmatoarele trei saptamini cu fusul orar Canada vs Romania si ca atare nu as recomanda folosirea lui in meciurile officiale mai mult de 15-20 min pe finaluri de meci. Peste aproximativ o luna, eu unul l-as titulariza in echipa de start. Se pare ca Shliakov il place foarte mult pe Otele fiindca l-a cautat cu predilectie pe acesta cu citeva mingi utile. Din ce am vazut in cele citeva minute jucate de Otele, pare ca este un jucator cu personalitate asemanatore cu cea a lui Roger dar, cu o tehnica superioara brazilianului. Ramine de vazut daca conditia sa fizica si utilizarea jocului sau de corp il v-a face uitat pe Rogers in mintea fanilor Aradeni. Cit despre jocul de ansamblu al UTA-ei impotriva unei echipe de posesie foarte buna, pe toate cele trei zone a terenului a fost in general unul bun, avind in vedere antrenamentele "spartane" la care sint sigur ca Balint si-a supus jucatorii in Antalya. S-a putut observa o oarecare oboseala generala acumulata la majoritatea jucatorilor ceea ce a dus la lipsa de concentrare atit in atac cit mai ales in aparare. Altfel Medjimorec si Shliakov au jucat bine exceptind poate, cele doua greseli individuale, cite unul de caciula, care ne-au costat cele 2 goluri primite, total nemeritat. Mi-a placut jocul lui Dangubic in spatele atacantilor, Ubbink, Passaglia, Batha. Roger bun ca de obicei dar fara stralucire de aceasta data (o fi fost si el in vizita de Craciun la neamuri in Brazilia ?) Am recuperat o gramada de mingi prin presing avansat cu un efort fizic de admirat in jumatatea adversa, dar din pacate nu reusim sa facem absolut nimic cu mingea dupa aceea. Persista lipsa totala de inspiratie la creatie pe faza ofensiva, atunci cind dobindim posesia ! N-as vrea sa fiu in pielea lui Balint atunci cind v-a trebui sa decida formula de start si schimbarile pe parcurs fiindca lotul UTA-ei este momentan, ca valoare adaugata, cu mult peste cel din tur. Bafta multa UTA, si trei puncte ipotriva Mediasului !
Răspunde
24-03-2022, 14:56,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
UTA 4 - 1 UTA U19

Matei, Hrezdac, Shlyakov, Laukzemis
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)