#19 Idriz Batha
13-06-2021, 18:58, (Ultima modificare: 23-02-2022, 17:32 de UTAFan90.)
#1
#19 Idriz Batha
[Imagine: 19BathaCustom.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
13-06-2021, 21:54, (Ultima modificare: 13-06-2021, 21:55 de UTAFan90.)
#2
RE: # Idriz Batha
UTA l-a luat pe „Nainggolan de Albania”! Batha: „Am venit pentru familia mea și să dovedesc ceea ce pot și în România, voi fi un simplu soldat!”

UTA a oficializat transferul lui Idriz Batha, unul dintre cei mai constanți fotbaliști din campionatul Albaniei în ultimul deceniu. Mijlocașul central de 29 de ani a fost căpitanul celor de la FK Tirana, pe care a părăsit-o după două sezoane din postură de jucător liber de contract. „În ultimele șapte sezoane a jucat peste 30 meciuri ca titular în fiecare an, are și sase meciuri în preliminariile Champions League și 8 partide în Europa League. E un fotbalist consacrat, incisiv, combativ, l-am urmărit demult si sunt convins că va aduce un plus. E foarte determinat, agresiv în sensul bun al cuvântului, ca să vă faceți o idee e de două ori mai agresiv decât Simo (n.a. Roumpoulakou), pe care l-ați văzut jucând anul trecut la UTA”, a spus impresarul Bogdan Apostu despre noua achiziție a arădenilor.

Batha e genul de mijlocaș box-to-box, având și destule realizări pe faza ofensivă. Nu mai departe de sezonul trecut a marcat 9 goluri pentru Tirana și a reușit și două pase decisive în 30 de meciuri pentru un total de 2665 de minute jucate.  „Am venit pentru familia mea și pentru a dovedi și în România ceea ce pot. Este prima mea ieșire după 10 ani jucați în Albania, am vrut o nouă provocare. Am vorbit cu Simos și Fili, de la Botoșani, mi-au spus lucruri frumoase despre fotbalul din România, despre fanii UTA-ei, deci cred că va fi bine. Altfel, nu știu prea multe despre fotbalul din Liga 1, am privit în ultimele zile câteva partide din campionat, chiar și de-ale UTA-ei. Impresia care mi-am făcut-o urmărind meciurile de la TV este că fotbalul românesc este mai tehnic, iar cel din Albania este mai agresiv. Am fost căpitan la echipele unde am jucat în Albania, acum voi fi un simplu soldat la UTA. Mă voi lupta să îmi ajut echipa, voi fi în slujba echipei, voi lupta alături de colegi pentru a ne îndeplini obiectivele”, a susține albanezul.

Întrebat dacă are un fotbalist din fotbalul mare de la care se inspiră, Idriz Batha a adăugat: „În Albania se spunea că sunt un luptător ca și belgianul Nainggolan, de la Cagliari. Am dat și goluri și probabil că de aceea mi s-a spus așa. Sunt destul de agresiv în joc, poate nu par așa, dar veți vedea la meciuri. Am văzut stadionul, gazonul, este totul foarte frumos, abia aștept să joc cu fanii în tribună”.

La prima vedere, Batha îl va înlocui pe Alex Albu în planurile tactice ale lui Laszlo Balint. „Este un optar, dar mai ofensiv. Joacă box-to-box, poate fi și un 6-ar, se pliază foarte bine pe ceea ce avem noi nevoie din punct de vedere tactic. Îl urmărim de mai multă vreme, l-am vrut și în iarnă, dar nu s-a putut. Sunt convins că va fi un jucător foarte util pentru UTA”, susține și Laszlo Balint, antrenorul principal al „Bătrânei Doamne”.

Înainte de FK Tirana, Idriz Batha a mai evoluat la Partizani, Besa Kavaje, FK Teuta și Flamutari, tot în fotbalul albanez și este cotat la 400 de mii de euro pe transfermarkt.com.

https://www.sportarad.ro/2021/06/13/uta-...voi-fi-un/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
26-07-2021, 13:57,
#3
RE: #19 Idriz Batha
Batha, noul „barometru” din jocul „Bătrânei Doamne”: „Este o plăcere să joci în acest campionat, pe acest stadion, le mulțumim fanilor!” 

Idriz Batha a fost poate cel mai bun jucător al UTA-ei în remiza albă din prima etapă contra Farului. Mijlocașul albanez sosit în această vară la Arad a alergat enorm și a impresionat prin dăruirea arătată pe parcursul partidei.

Fotbalistul de 29 de ani a făcut aproape la perfecție ambele faze ale jocului, lipsidu-i – practic – doar golul ca să fie notat cu 10. Iar șansa a avut-o chiar la ultima fază a partidei când șutul său cu stângul nu a prins cadrul porții lui Tordai. „Asta e nu poate să intre toate, altfel ar fi baschet, nu fotbal. Rezultatul este dezamăgitor, dar cred că am jucat bine. Norocul nu a fost de partea noastră, dar este doar primul meci, trebuie să luptăm pentru meciuri și rezultate mai bune. Ne pare rău că nu am putut să-i facem fericiți pe fani, dar așa e fotbalul, de aceea e frumos. Poți juca mai bine decât adversarul și să faci egal sau chiar să pierzi. Cred că am jucat bine, dar bineînțeles că se poate și mai bine, este doar primul meci dintr-un campionat lung”, ne-a declarat Batha după partida cu trupa de pe Litoral.

Pentru prima oară, fanii au avut acces pe noua arenă „Francisc Neuman” la un meci oficial, iar atmosfera a fost impresionantă. „Impactul a fost cel la care mă așteptam, pentru că inclusiv în ultimul amical fanii au creat o atmosferă frumoasă. Este o plăcere să joci în acest campionat, pe acest stadion. Le mulțumesc fanilor, a fost incredibil să joc în fața lor, sper să fie așa în fiecare meci”, a adăugat albanezul, care a glumit când a fost întrebat cam ce distanțe aleargă în timpul unui meci de fotbal: „Nu știu exact, ca să fiu sincer azi mi-am pierdut GPS-ul pe teren”.

În runda a doua, utiștii vor da piept cu FC Argeș, echipă pe care nu au reușit să o învingă în sezonul trecut. „Nu îi cunosc pe cei de la FC Argeș, dar din ce am auzit e o echipă bună. De fapt, am văzut aseară meciul lor contra Craiovei, au jucat foarte bine. Cred că va fi un meci dificil dar mergem acolo să obținem maximum”, a încheiat noul „barometru” din jocul UTA-ei.

Cotat la 400 de mii de euro pe transfermarkt.com, Idriz Batha a sosit la Arad de la FK Tirana, iar ulterior a mai evoluat la Partizani, Besa Kavaje, FK Teuta și Flamutari, tot în fotbalul albanez. Mijlocașul central e ultimul albanez sosit în Liga 1, după Papa și Fili (FC Botoșani) și Roumpoulakou (Chindia, fost la UTA).

https://www.sportarad.ro/2021/07/19/bath...ilor-foto/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
21-07-2022, 10:42,
#4
RE: #19 Idriz Batha
[Imagine: 19Batha.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)