Play-out #3: UTA - Gaz Metan Medias, 02.04.2022, ora 12:00, Digisport 1
05-04-2022, 11:40,
#21
RE: Play-out #3: UTA - Gaz Metan Medias, 02.04.2022, ora 12:00, Digisport 1
(05-04-2022, 6:47)Coco13 a scris: Balint avea pretentia ca jucatorii noi transferati la UTA sa umple post pe post pozitiile considerate de el ca fiind deficitare sau dublarea pozitiilor in vederea cresterii competitivitatii pe toate posturile. Asteptarile lui Balint erau ca noii jucatori adusi prin transferuri sa fie pregatiti sa joace la un nivel inalt - competitiv inca din primul minut.

De la promovarea in Liga 1, bugetul UTA-ei nu s-a apropiat in nici un moment de cel al CFR-ului, FCSB-ului, Craiovei, Botosani-lor, Arges sau chiar al Rapidului, care sa-i permita achizitionarea unor jucatori "gata de joc, in mare forma" la momentul 1. Asa ceva doar CFR-ul si FCSB-ul isi pot permite.

Tot ce ne putem permite noi momentan la Arad sint "prospecte talentate" cazute oarecum in dizgratie pe la alte echipe, pregatirea asidua, remodelarea si eventual relansarea acestora pe piata transferurilor pentru un oarecare profit care sa ne consolideze bugetul propriu. In acest context este de preferat un antrenor intuitiv, care este gata sa-si suflece minecile si sa treaca la aceasta munca, nu tocmai usoara, de reformare rapida a unor prospecte sau foste talente dar sub presiunea imensa a rezultatului imediat.

Poftim???Tu sti care este cel mai mare salar la Botosani ori Agres...UTA are buget de salarii mai mare ca si Botosani , Arges si chiar Rapid ....nu mai cautati pretexte , orice loc mai jos de 8 anul asta este un insucces la cat s-a investit .
Răspunde
06-04-2022, 6:41,
#22
RE: Play-out #3: UTA - Gaz Metan Medias, 02.04.2022, ora 12:00, Digisport 1
Sa inteleg ca tu consideri pozitionarea pe locul 8 la sfirsitul campionatului actual ar fi un succes investitional pentru UTA ?

Desi salariile jucatorilor sint strict confidentiale, eu unul inclin sa cred ca salariile + bonusurile de performanta ale unui Sapunaru, Latovlevici, Edjouma sint teoretic superioare celor pe care UTA le poate oferii momentan. Ca dovada pozitiile superioare ocupate momentan in clasament de Arges, Botosani, sau Rapid.
Răspunde
06-04-2022, 13:30,
#23
RE: Play-out #3: UTA - Gaz Metan Medias, 02.04.2022, ora 12:00, Digisport 1
(06-04-2022, 6:41)Coco13 a scris: Sa inteleg ca tu consideri pozitionarea pe locul 8 la sfirsitul campionatului actual ar fi un succes investitional pentru UTA ?

Desi salariile jucatorilor sint strict confidentiale, eu unul inclin sa cred ca salariile + bonusurile de performanta ale unui Sapunaru, Latovlevici, Edjouma sint teoretic superioare celor pe care UTA le poate oferii momentan. Ca dovada pozitiile superioare ocupate momentan in clasament de Arges, Botosani, sau Rapid.

Nu ai inteles, locul 8 e  minimum ce putem obtine raportat la investiile facute , pentru a nu considera acest sezon un insucces.Fondul de salarii  e undeva +40 de mii fata de sezonul trecut cand am terminat pe locul 8, cred ca este destul de logica relationarea pe care am facut-o.
Raportat la a doua ta fraza , eu vorbeam de fond de salarii , nu de  un jucator s-au altul, ca asa si eu pot sa vorbesc de cardoso, care are salar mai mare decat toti cei trei pe care i-ai enumerat tu mai sus.
Cred ca ar trebui sa incetam sa folosim sintagme de genu , atat putem , nu avem, nu ne permitem  ... total gresit ! UTA are un fornd de salarii bun spre foarte bun pentru liga 1 . Prin astfel de abordari , le creem alibiuri atat la jucatori cat si la conducatori , si nu este cazul . UTA , are printre cei mai multi suporteri , locul 2 la abonati , cele mai scumpe bilete si abonamente , este normal ca si pretentiile sa fie la cel mai inalt nivel!
Răspunde
07-04-2022, 7:29,
#24
RE: Play-out #3: UTA - Gaz Metan Medias, 02.04.2022, ora 12:00, Digisport 1
(06-04-2022, 13:30)psv a scris: Fondul de salarii  e undeva +40 de mii fata de sezonul trecut cand am terminat pe locul 8, cred ca este destul de logica relationarea pe care am facut-o

Cresterea fondului de salarii este un lucru bun fiindca i-ti permite sa atragi jucatori peste media celor pe care ii ai deja in lot. Toate bune si frumoase, jucatorii cistiga un salariu lunar bun spre foarte bun pentru Liga 1, asa cum spui si tu pe o perioada medie de un an jumate, doi ani de zile. Joaca bine sau mai putin bine salariul bun spre foarte bun ii este garantat. 

Si atunci intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este, oare le-am structurat corect contractele de munca? Am adus jucatori pe 10 mii de Euro, care nu au produs pentru UTA, in schimb salariile lor bune si foarte bune au muscat adinc din bugetul unor bonusuri de performanta pentru restul jucatorilor echipei, care poate au contracte salariale fixe mult mai mici. 

Dupa parerea mea, politica clubului in ceea ce priveste nivelul bonurilor de performanta acordate jucatorilor si stafului tehnic, ar trebuii sa fie mult mai motivante decit salariile lor lunare.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)