Transferuri, sezonul 2022-2023
02-07-2022, 22:16, (Ultima modificare: 02-07-2022, 22:21 de sRg97.)
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Anticipam mutarea asta acum 2 luni cel puțin . Nu știu ce sa zic,nu s-a impus la CFR ,nu s-a impus in Coreea… nu cred ca ii jucătorul de care avem nevoie . Mai ales ca probabil o sa aibă și un salar relativ mare .

https://www.fanatik.ro/sergiu-bus-in-neg...&fs=e&s=cl
Răspunde
06-07-2022, 17:36,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(02-07-2022, 22:16)sRg97 a scris: Anticipam mutarea asta acum 2 luni cel puțin . Nu știu ce sa zic,nu s-a impus la CFR ,nu s-a impus in Coreea… nu cred ca ii jucătorul de care avem nevoie . Mai ales ca probabil o sa aibă și un salar relativ mare .

https://www.fanatik.ro/sergiu-bus-in-neg...&fs=e&s=cl

Da, nici mie nu-mi surade aducerea lui Bus, are niste executii/suturi bune dar per total nu prea s-a impus (intr-adevar) pe unde a mers, ori treaba asta, cel putin, nu inspira incredere.
Poenaru declara oricum, ca pe langa Bus mai sunt si alti atacanti in vizor, sper si eu ca va alege mai degraba altceva.
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde
06-07-2022, 22:38,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Nu cred ca vine bus
Răspunde
07-07-2022, 6:00,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Eu unul, nu inteleg de ce conducerea si mai ales noua banca tehnica a UTA-ei se invirt in jurul cozii in aceasta foarte importanta campanie de transferuri, refuzind cu obstinatie sa privreasca realitatea in fata.

De la promovarea in Liga 1 si chiar pe parcursul anilor petrecuti in Liga 2, UTA nu a reusit sa-si gaseasca sau sa achizitioneze / atraga un numar 10 talentat, cu o viziune clara, capabil sa puna in valoare atacantii nostrii, care efectiv s-au perindat pe la aceasta echipa la fiecare 6 luni.

Tot ce mai avem nevoie ACUM, este un numar 10 talentat, doua extreme cu centrari perfecte in viteza de pe stinga si dreapta, un atacant cu joc de cap, sut puternic si precis din orice pozitie.
Răspunde
09-07-2022, 18:33,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Mai mult ca sigur acesta este noul atacant de care vorbea Poenaru ca s-ar fi inteles sau urmeaza sa semneze cu UTA.

https://www.transfermarkt.com/orhan-adem...eler/92111
Răspunde
11-07-2022, 20:16,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Orhan Ademi a semnat cu noi! Sper sa fie atacantul dorit și sa confirme
Răspunde
11-07-2022, 22:46,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
O pierdere foarte mare Postolachi era un jucator de clasă care putea face diferența dar așa e când îți bați joc de toată lumea și mai ales de suporteri...pt ca nu existau 200.000 de k
Răspunde
11-07-2022, 22:55, (Ultima modificare: 11-07-2022, 22:56 de Xtreme.)
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
deci nu mai e Postolachi??? iar înlocuitor e din Liga a 3-a din Germania probabil fără prelungire, adică liber de contract. Pai considerând plecările stam foarte prost sezonul acesta. Asta înseamna ca mergem încet da sigur înapoi de unde am venit. Păcat, mare păcat.
Răspunde
12-07-2022, 6:53,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Transferuri, care dupa parerea mea nu aduc a vizibila imbunatatire a calitatii lotului si deci obiectivul intrarii in play-off la sfirsitul editiei 2022-2023 este nerealistic. Poate magicianul Ilie Poenaru si banca sa tehnica sa scoata iepurasi din joben? Eu unul le doresc multa, multa inspiratie si fler.

Lipsa unui acord intre grupul Meszar si Investitorii Aradeni, care intre noi fie vorba, ar fi trebuit sa se produca cu mult inainte de inceperea perioadei  transferurilor de vara, au privat clubul UTA de un buget de transferuri competitiv.

Ramine de vazut ce se poate face in vara anului viitor !
Răspunde
12-07-2022, 14:42,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(11-07-2022, 22:46)Kapa a scris: O pierdere foarte mare Postolachi era un jucator de clasă care putea face diferența dar așa e când îți bați joc de toată lumea și mai ales de suporteri...pt ca nu existau 200.000 de k

Lamentarile astea sunt deja super enervante. Le vezi si aici si in special pe Sportarad. Inteleg acuzele la adresa conducerii, dar deja se exagereaza si orice s-ar intampla la club nu mai vezi decat acuze si lamentari.

Nici Craiova nu ne-ar da 200k pe Ubbink si vrei sa dea UTA 200k pe un jucator practic liber a carui problema e practic ca ultimul club nu mai exista si au nevoie de niste documente ca sa nu mai platim noi o data prima de formare. N-are nici o treaba cu profesionalismul nimanui de la UTA. Inteleg ca e lumea suparata, dar deja e dusa la extrem atitudinea asta. Comenta cineva legat si de fundasul acela adus din Franta, ca "vai-samar" ca daca era jucator bun nu venea la UTA. Pai dupa modelul asta inseamna ca nici un jucator din lot nu e bun ca e la UTA si asta spune mai mult de parerea suporterilor despre echipa decat orice altceva. Mi se pare ca avem atitudinea asta ca ar trebui sa cumparam jucatori din Bundesliga si Ligue 1, sa avem echipa de UCL si sa platim bilete la meci de 1 leu, daca se poate.
Răspunde
12-07-2022, 16:17,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Nu vreau sa ii iau apararea lui Meszar insa e posibil ca speta lui Postolachi sa fi fost mai complicata pentru ca jucatorul a fost format de catre PSG si daca nu venea cu o un document care sa stipuleze clar ca aia nu au nicio pretentie financiara pentru formarea lui, riscai ca in momentul inregistrarii lui ca fotbalist profesionist, sa te trezesti ca ai de platit cateva sute de mii de euro.
Stiu ca aspectul asta nu e rezolvat, ce fac eu nu e decat o supozitie in lipsa unor alte informatii clare. Meszar nu comunica nici pana acum transparent, data fiind situatia, nu mai comunica nici asa.
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde
20-07-2022, 18:53,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Postolachi a semnat cu noi pe 2 ani! Probabil, alături de Chindriș, cele mai bune transferuri ale nostre!!!
Răspunde
21-07-2022, 9:42,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(20-07-2022, 18:53)maryan a scris: Postolachi a semnat cu noi pe 2 ani! Probabil, alături de Chindriș, cele mai bune transferuri ale nostre!!!

Eu inca nu reusesc sa inteleg ce cauta dobrescu si stahl la noi,de florentin matei nu mai vorbesc ..sper insa ca in urmatoarele meciuri sa ma contrazica...
Răspunde
21-07-2022, 12:03,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
(21-07-2022, 9:42)psv a scris:
(20-07-2022, 18:53)maryan a scris: Postolachi a semnat cu noi pe 2 ani! Probabil, alături de Chindriș, cele mai bune transferuri ale nostre!!!

Eu inca nu reusesc sa inteleg ce cauta dobrescu si stahl la noi,de florentin matei nu mai vorbesc ..sper insa ca in urmatoarele meciuri sa ma contrazica...

Eu cred ca Stahl a venit mai mult pe dorinta conducerii(Meszar),Matei a ramas la echipa ca pariul lui Poenaru iar Dobrescu cred ca a venit mai mult de panica pentru ca a cazut transferul lui Florin Stefan. Opinie personala.
Răspunde
05-09-2022, 22:25,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Sper sa nu-l dam pe Otele, ar fi cea mai mare prostie ! Mie mi se parea ca are un contract mai lung. Oricum, ar trebui o strategie la fel ca si cu Miculescu: prelungit contractul chiar acum, plus o clauza de 1.5 milioane. Otele ne poate ajuta mult, e un winger excelent si in plus, chiar nu vad cine ar da goluri in lipsa lui.
Răspunde
06-09-2022, 15:23,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Sa fim seriosi. Clubul este anual pe pierdere (nu mai repet gaurile si sifonarile pe care le-am constatat si expus cu totii, gauri care pot fi observate si pe bilantul expus pe site-ul clubului) . Miculescu a fost vandut , urmeaza Otele , apoi Isac , Negoescu, Rares Pop ,etc, etc.

Momentan suntem la nivelul vanzarii "mobilei din casa" pt a plati factura la curent si tricourile la suprapret de la saller.

Eu zic ca Otele va fi vandut chiar luna asta, daca nu se razgandesc cumparatorii intre timp . Nu cred ca va mai fi prelungit inca un an.

Ce se va intampla cand nu vom mai avea ce vinde ? Nu vreau sa ma gandesc acolo
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-10-2022, 20:15,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
"L-A GĂSIT UTA PE NOUL NJOCK? NIGERIANUL GODWIN E LA ARAD ȘI VREA SĂ-L CONVINGĂ PE POENARU CĂ MERITĂ SĂ JOACE ÎN SUPERLIGĂ

L-a găsit UTA pe noul Njock? Nigerianul Godwin e la Arad și vrea să-l convingă pe Poenaru că merită să joace în Superligă

UTA investește pentru viitor, mergând pe mână agentului FIFA, Cristian Hossu. Timp de o lună, clujeanul a făcut parte dintr-un program de scounting în Nigeria și Ghana și a propus tineri jucători în România. Trei ghanezi au ajuns la FC Argeș pentru a fi rodați la „satelitul” Vedița Colonești, iar un masiv atacant nigerian a fost transferat de UTA până în 2025.

La 19 ani, Joseph Godwin are 2,03 metri și vine de la Academia Chimooski. Hossu a văzut câteva partide în Nigeria și a fost cuerit de putericul „vârf”. „Nu cred că în România mai este un atacant cu calitățile fizice ale lui Godwin. Poate Nemec, dar el are o vârstă deja, Joseph încă poate crește. M-a impresionat prin execuțiile sale, prin felul cum se bate pentru minge și-și câștigă duelurile în careul advers. În plus, are un foarte bun joc cu capul și finalizează cu ambele picioare. L-am propus la UTA, el este transferat încă din luna septembrie, înainte de a se încheia perioada de transferuri, doar că au durat formalitățile cu viza. Deocamdată, clubul UTA nu a plătit nimic pentru transfer, doar pentru actele sale. Dacă fotbalistul va confirma se vor plăti niște bani pentru Academia de unde provine, dar nu acum. Singura noastră condiție a fost ca Joseph să se antreneze cu prima echipă a UTA-ei, urmând ca stafful tehnic să decidă dacă merită sau nu să joace în campionat. El ar putea debuta și mâine dacă e la nivelul dorit de antrenori”, ne-a declarat agentul FIFA, care i-a mai propus în România pe Vellios (Clinceni) sau Collins Fai (Dinamo).

Fiindcă UTA joacă din trei în trei zile, din nou cu FCSB, în Cupă, miercuri, iar duminică din nou în campionat, cu U. Craiova, este posibil ca Joseph Godwin să ajungă pentru început sub comanda lui Sandu Gaica, Costel Bogoșel și Adi Ungur la echipa de juniori mari ce reprezintă gruparea „roș-albă” în Liga de Tineret.

Pe urmele lui Njock?

După exact două decenii, UTA l-ar putea identifica în Godwin pe Jeremie Njock. Masivul atacant camerunez a fost extrem de iubit la Arad, marcând pentru Bătrâna Doamnă 9 goluri în 23 de meciuri, în sezonul 2002-2003 al Ligii 1. Njock a marcat inclusiv în poate cea mai frumoasă victorie din istoria post revoluționară a UTA-ei, succesul cu 4-3, la Timișoara, cu marea rivală Poli."


https://www.sportarad.ro/2022/10/17/l-a-...superliga/
Răspunde
17-12-2022, 3:13,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
https://m.digisport.ro/fotbal/liga-1/juc...-1-2110167
Răspunde
17-12-2022, 12:43,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
Pe asta chiar nu aveam cum să-l vedem
...la cât a jucat săracul la cfr! O sa fie o surpriza pentru toți (bineînțeles daca îl transferam)
Răspunde
21-12-2022, 8:13,
RE: Transferuri, sezonul 2022-2023
De la promovarea in Superliga, din varii motive subiective (preferintele bancii tehnice, acordul conducerii clubului) sau obiective (buget de salarii) am avut probleme mari in procesul de selectie si formare a lotului de jucatori, si in primul rind,  a criteriilor fizic-calitative  care trebuie identificate in selectia unui jucator de fotbal.

Din ce am vazut pina acum, avem jucatori care nu stiu sa faca o preluare rapida de balon daca mingea nu-i vine dintr-o pasa perfecta la firul ierbii, care iarba lipseste cu desavirsire pa Francisc Neumann! Se pierd doi-trei timpi foarte pretiosi cu preluarea balonului. Despre stopuri rapide pe piept sau cu piciorul nici nu are rost sa vorbesc, fiindca n-am vazut asa ceva pina acum. Domnilor, astea sint executii  de rutina elementare care se invata la nivelul "piticilor" Este ABC-ul fotbalului! Nu ai voie si nu poti sa le treci cu vederea cind esti chemat sa validezi transferul unui jucator nou la UTA. Aceste carente elementare de tehnicitate sint imposibil de detectat vizionind video-ul jucatorilui postat pe Youtube. N-am vazut consistenta sau precizie la suturi pe spatiul portii. Daca nu tragi pe poarta cit mai des cu putinta si precizie nu ai cum sa inscrii goluri.

Ca sa nu o mai lungesc, fiecare jucator nou adus la UTA trebuie selectionat pe baza unui talent nativ pentru fotbal, cel putin la nivelul mediu al Superligii si FOARTE IMPORTANT, avind in plus una sau mai multe calitalitati individuale de exceptie precum, sutul puternic si precis, joc in viteza dintr-o atingere, centrari in viteza inapoi la 11m, pase filtrante cu rupere de ritm, asezari la sut, joc aerian de precizie, conditie fizica exceptiomala, deposedari curate fara fault, etc. Cu alte cuvinte aducerea unui jucaotr trebuie sa fie pe deplin justificata de aceasta calitate exceptionala pe care o stapineste cu o precizie de ceasornic la orice moment al jocului. Eu ca antrenor pus in situatia disperata de a avea nevoie de un gol marcat cu capul in minutul 97 al prelugirilor. as avea nevoie de precizia 100% a unui gol marcat de (sa zicem) Godwin. Altfel Godwin nu si-ar justifica  prezenta in lotul UTA-ei. La fotbal "impresia artistica" nu aduce puncte in clasament. Jucatorii care isi aduc contributia meci de meci la capitolul cifre statistice constante, concretizate in asisturi, goluri, interceptari de balon fara fault, 11m aparat, sint cei care fac diferenta intr-un club de fotbal.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 4 Musafir(i)