Scouting amator
27-06-2022, 11:49,
RE: Scouting amator
@StacTix. Sunt unele meciuri televizate pe live-uri,in campionate ca si Muntenegru,Bosnia,Lituania,Letonia si Estonia dupa fiecare etapa sunt si rezumatele extinse ,cu aproape toate fazele importante din meciuri. Sper sa facem echipa toti ce aplica de pe forum si sa ajutam UTA!
@sRg97. Saliou Guindo este meserias,am vazut ca ii golgheter in Albania,la prietenii celor de la CSU Craiova Smile
Răspunde
27-06-2022, 11:56,
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 11:49)Zagorakis a scris: @StacTix. Sunt unele meciuri televizate pe live-uri,in campionate ca si Muntenegru,Bosnia,Lituania,Letonia si Estonia dupa fiecare etapa sunt si rezumatele extinse ,cu aproape toate fazele importante din meciuri. Sper sa facem echipa toti ce aplica de pe forum si sa ajutam UTA!
@sRg97. Saliou Guindo este meserias,am vazut ca ii golgheter in Albania,la prietenii celor de la CSU Craiova Smile

Guindo asta ar merita incercat , are cifre foarte bune atat in Albania cat si la nationala statului Mali.Cred ca financiar ne-am putea apropia de pretentiile lui. Am inteles ca Postolachi a semnat azi pe 3 ani , are cetatenie romana , deci s-a eliberat un loc pentru un strain.
Răspunde
27-06-2022, 12:07,
RE: Scouting amator
Inteleg si apreciez raspunsurile voastre.
Ideea e, din mica experienta pe care o am, ca statisticile joaca un rol important atat timp cat sunt analizate pe termen mediu si lung si asta cu ajutorul unor algoritmi care stabilesc impactul pe care il au in functie de pozitia pe care evolueaza jucatorul respectiv. Evident, golurile, ca numar statistic, nu sunt un standard decat informational si nu prea pot resprezenta un factor de decizie in selectarea jucatorului, sunt multi factori care influenteaza golurile, unul dintre ele fiind adversitatea.
Revenind la analiza jucatorilor, rezumatele extinse nu ar trebui sa reprezinte nici ele un factor de decizie in opinia finala, pentru ca iti prezinta doar dintr un unghi favorabil jucatorului.
Iti poti face o opinie despre un jucator doar in momentul in care il vezi in meciuri intregi, cu adversitate diferita, in conditii diferite si momente diferite ale sezonului. Cel putin asa o vad eu.
O sa aplic sa vad despre ce e vorba.
Răspunde
27-06-2022, 12:22,
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 12:07)StacTix a scris: Inteleg si apreciez raspunsurile voastre.
Ideea e, din mica experienta pe care o am, ca statisticile joaca un rol important atat timp cat sunt analizate pe termen mediu si lung si asta cu ajutorul unor algoritmi care stabilesc impactul pe care il au in functie de pozitia pe care evolueaza jucatorul respectiv. Evident, golurile, ca numar statistic, nu sunt un standard decat informational si nu prea pot resprezenta un factor de decizie in selectarea jucatorului, sunt multi factori care influenteaza golurile, unul dintre ele fiind adversitatea.
Revenind la analiza jucatorilor, rezumatele extinse nu ar trebui sa reprezinte nici ele un factor de decizie in opinia finala, pentru ca iti prezinta doar dintr un unghi favorabil jucatorului.
Iti poti face o opinie despre un jucator doar in momentul in care il vezi in meciuri intregi, cu adversitate diferita, in conditii diferite si momente diferite ale sezonului. Cel putin asa o vad eu.
O sa aplic sa vad despre ce e vorba.

De aia se numește Scouting amator ceea ce facem noi aici . Ai dreptate ca un jucător trebuie urmărit in detaliu intr-o perioada mai lunga de vreme însă acolo ii un NexT level al scoutingului .
Răspunde
27-06-2022, 12:27,
RE: Scouting amator
Da,doar la profesionisti ai timp sa mergi la meciuri pe stadion in Muntenegru,Serbia si alte tari...etapa de etapa. Rezumate zic a meciului nu a jucatorului,vezi si faze frumoase dar si gafe... problema este ca nu toate meciurile sunt transmise.
Răspunde
27-06-2022, 12:36,
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 12:27)Zagorakis a scris: Da,doar la profesionisti ai timp sa mergi la meciuri pe stadion in Muntenegru,Serbia si alte tari...etapa de etapa. Rezumate zic a meciului nu a jucatorului,vezi si faze frumoase dar si gafe... problema este ca nu toate meciurile sunt transmise.

Nu trebuie sa mergi pe stadion. Poti vedea meciurile pe instat sau wyscout. 
Ideea e ca noi ne putem da cu parerea aici dar cred ca ar trebui sa avem incredere in ceea ce se construieste acum. Totusi UTA e un club in formare inca. 
Vis a vis de instat si wyscout, va puteti face un cont demo si vedeti acolo si oe Djuranovic si pe Guindo. Nu sunt asa piese precum par ?
Răspunde
27-06-2022, 12:51,
RE: Scouting amator
Am cont Smile de cand era Balint la UTA.
Răspunde
27-06-2022, 14:21,
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 12:36)StacTix a scris:
(27-06-2022, 12:27)Zagorakis a scris: Da,doar la profesionisti ai timp sa mergi la meciuri pe stadion in Muntenegru,Serbia si alte tari...etapa de etapa. Rezumate zic a meciului nu a jucatorului,vezi si faze frumoase dar si gafe... problema este ca nu toate meciurile sunt transmise.

Nu trebuie sa mergi pe stadion. Poti vedea meciurile pe instat sau wyscout. 
Ideea e ca noi ne putem da cu parerea aici dar cred ca ar trebui sa avem incredere in ceea ce se construieste acum. Totusi UTA e un club in formare inca. 
Vis a vis de instat si wyscout, va puteti face un cont demo si vedeti acolo si oe Djuranovic si pe Guindo. Nu sunt asa piese precum par ?

De aia suntem eliminați din Europa de tot felul de echipe din Europa si naționala ii unde ii pentru ca uneori se exagerează mult prea mult cu statisticile . Sa zici ca un jucător care a participat la jumătate din golurile echipei de pe locul 2 din Albania nu e bun,care totuși e cam la nivelul campionatului nostru(cel puțin primele echipe ale campionatului sa nu mai zic ca ne-au eliminat anul trecut ) mi se pare cam banal. Uneori trebuie sa ne uitam și la cifre pe lângă mișcarea in teren și statistici  . Aici dau exemple de nume mari,Haaland de exemplu care ii șters un meci întreg și din 2 ocazii îți da 2 goluri. Dar ok,poate ai mai multa experiența legat de Scouting .
Răspunde
27-06-2022, 15:10,
RE: Scouting amator
Eu am o intrebare legata de statistica, daca ai un jucator ca si Batha,in campionatul din Albania la dueluri castigate era peste medie iar in Romania este mult mai slab pentru ca arbitrii sunt moi si multe dueluri fizice sunt catalogate ca fault,cum calculezi? Ca si o comparatie....Batha a primit cartonas rosu cand a lovit cu mana pe Torjica iar muntenegreanul Jovovic doar un cartonas galben dupa 2 lovituri cu mana peste fata la Bancu. Daca si Djuranovic este slab sa nu vorbim despre Laukzemis,Dangubic sau un Jafar Arias(fost sezonul trecut la FC Arges) care a calcat de 3 ori pe minge la un duel cu UTA pe FN cand a incercat sa dribleze.
Răspunde
27-06-2022, 15:21,
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 14:21)sRg97 a scris:
(27-06-2022, 12:36)StacTix a scris:
(27-06-2022, 12:27)Zagorakis a scris: Da,doar la profesionisti ai timp sa mergi la meciuri pe stadion in Muntenegru,Serbia si alte tari...etapa de etapa. Rezumate zic a meciului nu a jucatorului,vezi si faze frumoase dar si gafe... problema este ca nu toate meciurile sunt transmise.

Nu trebuie sa mergi pe stadion. Poti vedea meciurile pe instat sau wyscout. 
Ideea e ca noi ne putem da cu parerea aici dar cred ca ar trebui sa avem incredere in ceea ce se construieste acum. Totusi UTA e un club in formare inca. 
Vis a vis de instat si wyscout, va puteti face un cont demo si vedeti acolo si oe Djuranovic si pe Guindo. Nu sunt asa piese precum par ?

De aia suntem eliminați din Europa de tot felul de echipe din Europa si naționala ii unde ii pentru ca uneori se exagerează mult prea mult cu statisticile . Sa zici ca un jucător care a participat la jumătate din golurile echipei de pe locul 2 din Albania nu e bun,care totuși e cam la nivelul campionatului nostru(cel puțin primele echipe ale campionatului sa nu mai zic ca ne-au eliminat anul trecut ) mi se pare cam banal. Uneori trebuie sa ne uitam și la cifre pe lângă mișcarea in teren și statistici  . Aici dau exemple de nume mari,Haaland de exemplu care ii șters un meci întreg și din 2 ocazii îți da 2 goluri. Dar ok,poate ai mai multa experiența legat de Scouting .

Din contra, nu se exagereaza deloc cu statisticile. Nu se uita nimeni peste ele in Romania. Manchester City si a angajat astro fizicieni ca sa poata sa gaseasca mai bine spatiile in teren. Fotbalul nu e despre minge, baieti. E despre spatiu, exploatarea si acoperirea lui in varii situatii. Toate sporturile de echipa cu mingea se bazeaza pe exploatarea spatiului liber. Ca jucator ai mingea la picior 3 minute intr un meci si 87 esti fara minge. Daca un jucator da goluri in Albania, ma intereseaza cum ajunge in pozitia aia. O executie de la 30 de m e spactaculoasa dar poate fi intamplatoare si de multe ori ineficienta pe termen lung. Prefer goluri date din 6 m cu conditia ca jucatorul sa faca miscarile in asa fel incat sa exploateze spatiul liber bine. 
Ma intereseaza procesul de informare-decizie-executie si cat de rapid e facut.
Ce repre isi ia fundasul, cum citeste jocul. Daca face marcaj zonal are nevoie de om pentru a se orienta sau o face in mod natural miscarea datorita informarii avand stimuli minge-poarta-coechipier-adversar. 
Deci, un jucator nu se analizeaza conform golurilor si duelurilor pe un meci ci pe analiza lor in contexte diferite iar factorul uman, “ochiometric” observa lucrurile care nu pot fi masurate : pozitia si orientarea corpului, nivelul de informare, adversitatea in momentul deciziei si executiei, limbajul corpului in diferite evenimente(schimbare, gol marcat, gol primit, momentul golului, ratari) sa poti sa iti dai seama daca poate evolua in alte conditii fata de cele in care este familiarizat. 
Din contra, fotbalul romanesc este departe rau in ceea ce priveste lucrurile astea si fix asta ne face mai slabi. Noi nu facen lucrurile gresit, le facem invechit. Le fac altii mai bine ca noi ca au inteles procesul de analiza si dezvoltarea lui.
Răspunde
27-06-2022, 15:43,
RE: Scouting amator
Am o intrebare pentru toata lumea,oare de ce in Romania multi antrenori prefera un jucator strain sub nivelul campionatului decat un junior cu potential? Antrenorii nu au chef si rabdare sa invete un junior sa ajunga la un nivel foarte bun? Impresarii au parte de prea multa incredere?
Răspunde
27-06-2022, 15:51,
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 15:10)Zagorakis a scris: Eu am o intrebare legata de statistica, daca ai un jucator ca si Batha,in campionatul din Albania la dueluri castigate era peste medie iar in Romania este mult mai slab pentru ca arbitrii sunt moi si multe dueluri fizice sunt catalogate ca fault,cum calculezi? Ca si o comparatie....Batha a primit cartonas rosu cand a lovit cu mana pe Torjica iar muntenegreanul Jovovic doar un cartonas galben dupa 2 lovituri cu mana peste fata  la Bancu. Daca si Djuranovic este slab sa nu vorbim despre Laukzemis,Dangubic sau un Jafar Arias(fost sezonul trecut la FC Arges) care a calcat de 3 ori pe minge la un duel cu UTA pe FN cand a incercat sa dribleze.

Nu vorbim daca un jucator e slab sau bun in comparatie cu alt jucator. Vorbim strict despre ce face cu si mai ales, fara minge. Vrei sa vorbim de Djuranovic? Ok. 
Nu este un jucator cu detenta buna, bataia o face pe ambele picioare. Lipsit de forta exploziva, lent. Deci nu e nici jucatorul pe care sa “arunci” mingea, nici cel care sa plece pe spatii. Are calitatea de a juca bine cu spatele la poarta, protejeaza bine mingea in duelurile la sol dar are obisnuinta de a cauta faultul. 
Jucator care alege sa paseze simplu dar in ceea ce priveste prima atingere, se vede ca are niste limite tehnice iar daca vorbim de controlul orientat, observam cum nu se informeaza asupra zonei de control si pierde duelul. Lipsit de coordonare in momentul finalizarii, tine mingea departe de picior. Pentru cei care sunt obisnuiti cu termenul “composure”, nu o are. De pe loc loveste decent dar repet, in alergate nu se coordoneaza pentru ca nu are calimtate in joc, precipitat. 
Calitatea buna o are la lovitura de cap si la tarie si la directie dar in conditii fara adversitate sau adversitate minima. Ca nivel de informare este decent dar se informeaza doar in proximitatea zonei sale, are nevoie de reper un adversar pentru a se lipi de el si a incerca sa se intoarca cu fata la poarta sau a scoate un fault. Din acest motiv, faptul ca isi cauta reper un adversar trage de multe ori in blocaj pentru ca el nu cauta spatiul, repet, cauta un reper fix. 
Are un nivel de concentrare ridicat, implicat in joc dar asta tocmai ca intra in in mod de fight cand incepe meciul.( pentru cei familiarizati cu obisnuinta subcontientului de a intra in mod fight, flight sau freeze in momente de stres) deci nu e un jucator rational in decizii si face instinctiv majoritatea lucrurilor. 
Revenind la o analiza care nu implica detalii, un jucator de fotbal,prima data si trebuie analizat foarte bine de ce face anumite chestii pe teren, din punct de vedere al comportamentului fara minge. 
Faptul ca auzim pe la tv ca spune lumea “ala mi se pare bun, ala mi se pare ca nu e”, nu ar trebui sa reprezinte un repere. “Mi se pare” nu isi are locul in procesul de analiza. Ca scout, esti un observator al unui comportament tehnico-tactic, in varii situatii, in context de criza timp-spatiu, adversitate si duel.
Răspunde
27-06-2022, 15:58, (Ultima modificare: 27-06-2022, 16:02 de StacTix.)
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 15:43)Zagorakis a scris: Am o intrebare pentru toata lumea,oare de ce in Romania multi antrenori prefera un jucator strain sub nivelul campionatului decat un junior cu potential? Antrenorii nu au chef si rabdare sa invete un junior sa ajunga la un nivel foarte bun? Impresarii au parte de prea multa incredere?

1. Pentru ca antrenorii sunt supusi presiunii demiterii. Au nevoie de jucatori maturi, care sa ii ajute sa isi atinga obiectivele in cel mai scurt timp. Daca antrenorii ar fi lasati pe un termen indelungat si nu s ar pune atata presiune pe rezultatul imediat, ar avea mai multa rabdare cu tinerii.
2. Aleg un strain sub nivelul campionatului pentru ca neavand indepartament de analiza, aleg si ei din optiunile care sunt oferite. Jucatorii buni, peste nivelul campionatului trebuiesc convinsi sa vina si ne intoarcem la problema lipsei unui departament de scouting. Nu stiu de unde sa ii ia ca nu au baza de date
3. Nu toti antrenorii au ochi la jucatori si multi isi fac o parere fara sa analizeze in detaliu pentru ca nu au nisi timp si nici rabdare. Ne intoarcem la presiunea la care sunt supusi. Nu doar managementul trebuie sa inteleaga ca ai nevoie de timp, ci si suporterii care cer demisii dupa 2 etape. E vorba de educarea intregului mediu care constituie fotbalul romanesc. Ai nevoie de proiect si termene indelungate pentru a pune in aplicare ideile si strategia
4. Impresarii nu au incredere ci in conditia lipsei departametelor de analiza si scouting, reprezinta singua legatura intre un club si un jucator. Daca n ai departament, nu ai cum sa cauti jucatori si astepti sa ti se propuna de catre cineva adica impresari.
Răspunde
27-06-2022, 22:08,
RE: Scouting amator
Ceva nu este ok,ai scris in primele mesaje ca Djuranovic a marcat 13 goluri in Muntenegru dar el a jucat ultima data in Serbia la Kolubara,deci la un nivel superior poate si fata de Liga 1(Superliga din Serbia).Vreau sa te contrazic ,Djuranovic loveste foarte bine mingea,are un sut puternic si destul de plasat,vezi vorba aia biomecanica cand loveste mingea.Nu este un atacant de tip pivot dar este atacant care sparge aparare,are o forta foarte buna in picioare si centrul de greutate destul de jos pentru inaltimea lui.A simulat destul de mult in meciul cu Finlanda dar la club de obicei accepta duelul fizic.Mentalitatea?Da este un jucator de tipul luptator cu ambitie si determinare dar prefer un jucatorul de acest tip decat un atacant care pe retragere ramane in offside iar pe o recuperare rapida nu este in joc.Analiza facuta jucatorului Djuranovic ori a fost facuta pe cand a jucat la Poli Iasi ori la nationala?Ca ai scris ca nu stii unde poti sa vezi meciuri.....la un moment dat am crezut ca esti din echipa lui Gabi Glavan si testezi "piata" ....
PS:Ai dreptate ,daca Djuranovic avea si o detenta foarte buna plus o tehnica peste medie acum era si el prin Italia sau Championship.
Răspunde
27-06-2022, 22:41,
RE: Scouting amator
(27-06-2022, 22:08)Zagorakis a scris: Ceva nu este ok,ai scris in primele mesaje ca Djuranovic a marcat 13 goluri in Muntenegru dar el a jucat ultima data in Serbia la Kolubara,deci la un nivel superior poate si fata de Liga 1(Superliga din Serbia).Vreau sa te contrazic ,Djuranovic loveste foarte bine mingea,are un sut puternic si destul de plasat,vezi vorba aia biomecanica cand loveste mingea.Nu este un atacant de tip pivot dar este atacant care sparge aparare,are o forta foarte buna in picioare si centrul de greutate destul de jos pentru inaltimea lui.A simulat destul de mult in meciul cu Finlanda dar la club de obicei accepta duelul fizic.Mentalitatea?Da este un jucator de tipul luptator cu ambitie si determinare dar prefer un jucatorul de acest tip decat un atacant care pe retragere ramane in offside iar pe o recuperare rapida nu este in joc.Analiza facuta jucatorului Djuranovic ori a fost facuta pe cand a jucat la Poli Iasi ori la nationala?Ca ai scris ca nu stii unde poti sa vezi meciuri.....la un moment dat am crezut ca esti din echipa lui Gabi Glavan si testezi "piata" ....
PS:Ai dreptate ,daca Djuranovic avea si o detenta foarte buna plus o tehnica peste medie acum era si el prin Italia sau Championship.

Eroarea mea. In Serbia, nu Muntenegru, ma gandeam la nationalitatea lui cand scriam. Prerea mea ramane in continuare, vad ca ai o pasiune pentru asta, trebuie doar sa te perfectionezi in analiza si cunostinte tehnico-tactice. Asta e si scopul declarat din ce am citit al departamentului, sa gaseasca oameni pasionati care pot fi perfectionati. 
Forta in picioare se traduce in forta exploziva si nu o are. (Acceleration la Football Manager ca sa intelegi mai bine, cu siguranta stii despre ce e vorba). Forta la care te referi e “balance”, stabilitate in dueluri. 
Keep up the good work, daca vom fi recrutati amandoi vom avea posibilitatea de a comunica in sensul asta, daca nu, o sa propunem aici, poate va observa cineva.
Răspunde
28-06-2022, 0:23,
RE: Scouting amator
Nu am pasiunea scoutingului, daca o aveti cultivatio insa acest Uros Djuraranovic poate fie international, nu l-am vazut jucand nici un meci pt Muntenegru, insa nu mi se pare ceva interesant. La Iasi a fost 0 barat si l-am vazut in destule meciuri. Pe mine nu ma impresioneaza cu nimic daca el marcheaza 10-15 goluri in Serbia unde exista vreo 5 echipe ok restul is ca la noi de umplutura. Sa nu uitam ca am dus anul trecut 2 atacanti care marcasera unul 10 goluri in Slovenia, Dangubic si unul 10 parca in Kazahstan Laukemis la noi au fost in "plus"
Răspunde
28-06-2022, 7:59,
RE: Scouting amator
E de tipul lui Hora dar cum a declarat si Glavan fara bani nu poti sa sduci jucatori buni.
https://www.sport.ro/liga-1/macar-aveti-...edica.html
Răspunde
28-06-2022, 10:44,
RE: Scouting amator
StacTix. Ai dreptate.
Alin P. Am propus acest jucator pentru bugetul clubului. Sezonul trecut atacantii au avut salarii din ce am auzit intre 5000 si 8000 euro. Djuranovic este undeva la 4000(presa din Serbia) ....deci raportul calitate/pret cred ca este ok. Sa transferam un atacant bun din Ligue 2 sau Serie B ai nevoie de un buget cum este la CFR....caut jucatori relativ pentru bugetul de la UTA.
Răspunde
28-06-2022, 14:53,
RE: Scouting amator
Ce suparat am fost cand a fost imprumutat Negoescu la Metaloglobus,iata ca si el are potential de L1.
Ce parere aveti de juniorul Petre Simon(2001) ? Are potential de L1?
Răspunde
28-06-2022, 15:05,
RE: Scouting amator
Mi-a plăcut și mie Negoescu încă de anul trecut ,înainte sa înceapă sezonul . Multa lume îl plângea pe Denis Rusu însă Negoescu mi se părea de 10 ori mai rapid și mai prezent in joc decât o făcea Rusu. Are un șut foarte bun,am văzut-o și ieri dar și in primul meci . Momentan îl văd pe ,,primul loc” in aceste 2 meciuri de pregătire dintre extreme . Urmat de Stahl,Otele și pe ultimul loc Miculescu . Văd ca și Poenaru îl joaca tot in lateral…
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)