Scouting amator
03-07-2022, 0:50,
RE: Scouting amator
Un jucator foarte intresant este Foday Trawally,nascut 2001 la fel ca si Miculescu sau Isac ,din Gambia,joaca de 2 ani in campionatul din Estonia la echipa Tallina Kalev(este tanar,acomodat cu Europa)cu un fizic foarte bun 1,85,mijlocas numar 8 sau winger stanga.Chiar daca campionatul din Estonia ca si ritm,intensitate sau tehnica este la nivel de L2 la noi(Levadia,echipa de cupe europene joaca la fel ca si Hermannstadt sezonul trecut),Trawally este peste media campionatului la ei,foarte bun tactic ,face foarte bine si faza defensiva,tot timpul in joc,disponibil la efort,un jucator ce prima data se informeaza inainte de pasa...cu o rata de progres foarte mare!Singura problema este ca are contract pana in 2024!Urmaresc acest jucator de 6 luni si cred ca UTA poate face profit cu el si de ce nu si performante!
https://www.transfermarkt.com/foday-traw...ler/221028
Răspunde
04-07-2022, 16:24,
RE: Scouting amator
Din urmatorul sezon creste numarul jucatorilor de rezerva ,de la 9 in prezent la 12(2 portari si 10 jucatori de camp). Noi avem lot(numeric) pentru acest inceput de sezon? Steau si Postolachi nu au semnat inca,probleme de contract. Pop si Cibi eu cred ca sunt prea cruzi sa fie jucatori de baza inca.
Răspunde
05-07-2022, 7:33,
RE: Scouting amator
"Multumim Petre Simon...31 de meciuri si 15 goluri- FC Corvinul Hunedoara" , din comenturi de pe fb vad ca baiatul a fost respectat la HD. Cred ca merge imprumut la Ripensia.
Răspunde
05-07-2022, 9:55,
RE: Scouting amator
(04-07-2022, 16:24)Zagorakis a scris: Din urmatorul sezon creste numarul jucatorilor de rezerva ,de la 9 in prezent la 12(2 portari si 10 jucatori de camp). Noi avem lot(numeric) pentru acest inceput de sezon? Steau si Postolachi nu au semnat inca,probleme de contract. Pop si Cibi eu cred ca sunt prea cruzi sa fie jucatori de baza inca.

tie ti se pare ca nu avem? pai avem 3 portari, 9 fundasi ( 4 centrali, 5 laterali), 9 mijlocasi (3 centrali, 2 centrali ofensivi, 4 wingeri-extreme)+ Steau, atacanti momentan unu +Postolachi iar aici se doreste inca unu. in acest moment avem 22 jucatori siguri + 2 aproape deci 24 jucatori +inca unul dorit in atac un lot de 25 jucatori. Da o sa avem o problema daca de exemplu Postolachi nu va fi inregimentat si in urmatoarea perioada nu gasim atacantul dorit, sunt sanse sa incepem campionatul cu un singur varf.
Răspunde
07-07-2022, 22:07,
RE: Scouting amator
@Alin P. Da,problema mare este la atacant. Iar despre lot,da,avem lot ok pentru campionat dar daca dorim performanta si in Cupa Romaniei? Cu un nou format cu grupe si de 3 ori mai multe meciuri din 3 in 3 zile? Plus ca apar si accidentari sau suspendari...
Răspunde
08-07-2022, 11:10,
RE: Scouting amator
Sarbul Luka Markovic in probe la UTA...problema este ca in 2 ani a marcat 5 goluri in L2 din Serbia.... este si extracomunitar....poate o solutie sa fie Denis Golda,25 ani,ramas liber de Ripensia,a marcat 7 goluri sezonul trecut de L2,fizic 1,87,trebuie sa fie urmarit...argumentul este ca Ripensia sezonul trecut a fost dominata de aproape toate echipele de L2 deci putine ocazii a avut Golda si totusi 7 goluri! Petre Simon in probe la Ripensia! Noi in acest moment avem un singur atacant dar baiatul nu este in probe la noi?
Răspunde
08-07-2022, 23:15, (Ultima modificare: 08-07-2022, 23:28 de Zagorakis.)
RE: Scouting amator
Portarul junior in care a investit clubul ,antrenamente cu echipa mare...gratis la CSA Steaua? INCREDIBIL!

https://www.transfermarkt.com/cristian-b...er/1001915
Răspunde
13-07-2022, 15:37,
RE: Scouting amator
Academia UTA sub academia Poli sau Ripensia(mai mult centru de copii decat academie) la punctajul pe tara! Pai in primavara chiar domnul Cristian Pacurar spunea la TV Arad ca are un buget de jumatate de milion de euro la academie...sunt curios ce buget a avut centrul de copii Poli si centrul de copii Ripensia! Poate am ramas cu gustul amar ca nu toti jucatorii under au primit sanse la prima echipa .....dar daca bani sunt la academie atunci unde este problema? Daca antrenori din "academie" spun ca AVEM juniori cu potential si calitati de L1 ,daca conducatori de cluburi de L3 au spus ca sunt juniori de la UTA cu potential de L1(am intrebat personal)....cum este asa "desert" dupa Miculescu si Isac ???
Răspunde
13-07-2022, 16:32,
RE: Scouting amator
Mi-a sarit si mie in ochi stirea insa nu ai ce sa le spui la astia, ei sunt manageri, le stiu pe toate, ei au nevoie doar de bani de care sa dispuna dupa cum vor muschii lor.
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde
13-07-2022, 19:18,
RE: Scouting amator
Inca un lucru dubios....noul fundas stanga Aly Abeid asteapta viza,el este inca in Franta? Din ce stiu si ce scrie pe transfermarkt are si pasaport francez....atunci cum naiba transfera FC Arges jucatori din Madagascar cu pasaport francez fara atata bataie de cap????
Răspunde
13-07-2022, 22:37,
RE: Scouting amator
(13-07-2022, 19:18)Zagorakis a scris: Inca un lucru dubios....noul fundas stanga Aly Abeid asteapta viza,el este inca in Franta? Din ce stiu si ce scrie pe transfermarkt are si pasaport francez....atunci cum naiba transfera FC Arges jucatori din Madagascar cu pasaport francez fara atata bataie de cap????

Din pacate te-ai uitat gresit. Nu are pasaport francez, doar din tara natala, Mauritania
Răspunde
14-07-2022, 19:19,
RE: Scouting amator
Ai dreptate!
Răspunde
15-07-2022, 21:13,
RE: Scouting amator
Bravo Alex Oroian si Calin Popescu! Doar atat spun....si juniorul despre care am scris mult a debutat pentru Hermannstadt(Petru Iancu,fost Medias).
Eu cred ca sunt 3 tipuri de juniori:
-talente(foarte buni deja de la nivel de juniori, pentru vanzarea in campionate de afara)
-buni de L1(juniori ce muncesc foarte mult chiar daca nu au un talent foarte mare)
-fara potential de L1(munca putina,talent nu exista)
PS: Eu cred ca avem multi juniori "buni de L1" ce joaca acum in L3 ,chiar daca nu sunt mega-talente! Dar cu ei se poate forma o echipa de baza pe mai multe sezoane!
Răspunde
15-07-2022, 23:52, (Ultima modificare: 15-07-2022, 23:53 de Zagorakis.)
RE: Scouting amator
Acum 2 ani Marius Stefanescu si Nicolae Paun(ce a marcat cu CSU Craiova) au jucat in L3 la Odorheiul Secuiesc! Paun in L3 era fundas central ,deci si noi avem astfel de jucatori imprumut in L3!Raman la parerea ca Halos,Gavrila si Simon sunt jucatori ce pot ajuta UTA in L1,sunt jucatori muncitori,la fel ca baietii de la Sepsi!Poate si un Sergiu Sabau reprofilat mijlocas defensiv ca si Paun!Nu avem nevoie doar de talente....ci si de muncitori!Pe modelul Sepsi sau Muntenegru!Un model pe buget mic!
Răspunde
16-07-2022, 8:28,
RE: Scouting amator
Hai sa o luam putin mai subiectiv partea asta. Simon a dat probe la Ripensia si nu a fost pastrat dupa care a mers in probe la Dumbravita si nu stiu sigur daca a ramas acolo. Avandul pr Galavan chiar cred ca acesti jucatori au fost analizati de Poenaru, nu cred in tot felu de conspiratii cum ca nu ii vrea nimeni la prima echipa din cauza impresarilor. Trebuie sa le dam credit antrenorilor pana la urma, daca posibil 2 echipe din L2 nu vad nimic la tine de ce ar fii bun pt L1.

Apropo suntem la al 3-lea antrenor care nu il vede pe Miculescu jucand in mijloc, sper ca asta spune multe despre expertiza nostra Big Grin
Răspunde
16-07-2022, 9:31,
RE: Scouting amator
(16-07-2022, 8:28)soundinfect a scris: Hai sa o luam putin mai subiectiv partea asta. Simon a dat probe la Ripensia si nu a fost pastrat dupa care a mers in probe la Dumbravita si nu stiu sigur daca a ramas acolo. Avandul pr Galavan chiar cred ca acesti jucatori au fost analizati de Poenaru, nu cred in tot felu de conspiratii cum ca nu ii vrea nimeni la prima echipa din cauza impresarilor. Trebuie sa le dam credit antrenorilor pana la urma, daca posibil 2 echipe din L2 nu vad nimic la tine de ce ar fii bun pt L1.

Apropo suntem la al 3-lea antrenor care nu il vede pe Miculescu jucand in mijloc, sper ca asta spune multe despre expertiza nostra Big Grin

Daca nu era regula U21 si Miculescu sau Isac jucau sub forma de imprumut la L3 ..crezi ca acum UTA avea oferta de 1 mil euro pe Micu? Totul in fotbal este de sansa! Miculescu nu joaca numar 10 sau atacant 2 pentru ca este Ubbink acolo,jucator pentru care ai oferte! De obicei am dreptate ce scriu....am scris in Februarie de Bogdan Rusu(Mioveni) ca este bun la UTA,avea inca 3-4 luni de contract atunci...acum este dorit de CSU Craiova pe bani! Simon are fix pozitia in teren a lui Keseru ...si fizicul si calitati...deci poate progresa foarte mult langa Keseru,eu asa cred si sunt sigur de asta! Simon este in probe ca winger dar el este 9 fals sau atacant 2,cine a urmarit generatia 2001 in Liga Elitelor U19 a vazut asta! Stiu ca in prezent un jucator este analizat mai mult pe video dar eu personal prefer sa fie analizat pe meci,pe antrenamente....cum a fost pe vremea lui Ionut Popa...care a promovat o gramada de juniori si din motivul ca nu a avut buget! Dar au fost un Costin,Oroian,Isac sau un Vulturar la 14 ani! Sau...renuntam la academie si scoatem 2 juniori la 4 generatii!(Pop si Cibi din 2005 dupa Micu si Isac din 2001). Exista jucatori buni in academie dar multi nu au sansa si dispar!
Răspunde
20-07-2022, 20:20,
RE: Scouting amator
Portarul junior Raul Opric a fost imprumutat de UTA in L2 la Viitorul Tg. Jiu. Bafta!
Răspunde
21-07-2022, 6:44,
RE: Scouting amator
Cind vorbim de scounting eu cred ca trebuie sa avem in vedere nevoile clubului UTA pe termen imediat, foarte scurt, scurt, mediu si lung.

Dupa parerea mea FRF ar trebui sa puna de urgenta bazele si sa implementeze inca de anul viitor un draft NATIONAL al juniorilor sub 21 de ani liberi de contract

La acest draft care ar trebui sa aiba loc in fiecare an inaintea perioadei de trasferuri libere din vara, toate echipele din Superliga, incepind cu ultimele clasate in anul curent si terminind cu primele clasate, sa-si arondeze cei mai talentati juniori existenti in Romania.

Nu neaparat sa le ofere un contract dupa arondare dar, sa aiba dreptul de a le oferi acestora un eventual contract dupa o perioada de timp determinata (sa zicem ... doi ani), dupa care juniorul respectiv sa intre in categoria de "agent liber restrictionat" in sensul ca orice oferta de contract venita pe adresa juatorului de la orice alt club l-ar face trasferabil la acel club, doar daca ... clubul la care este arondat prin draft agreeaza sa ii ofere un contract in aceiasi termeni sau mai bun ofertei primita de jucator de la un club tert.

FRF ar trebui sa angajeze scouts la nivel NATIONAL care prin vot sa stabileasca clasamentul anual al juniorilor sub 21 la nivel NATIONAL pentru fiecare an competional.

In felul acesta FRF ar degreva echipele din Superliga de costurile legate de scouting pe termen mediu-lung al acestora. Mai mult arondarea juniorilor la echipe de Superliga ar da posibilitatea cluburilor de a negocia transferul acestora la alte cluburi ca plati compensatorii la diverse tranzactii de jucatori in interiorul Superligii sau, imprumutarea contra-cost a acestora in Superliga sau diviziile inferioare.
Răspunde
22-07-2022, 15:27,
RE: Scouting amator
Ieri a fost o lectie de fotbal serios si sanatos din partea celor de la Sepsi si din partea celor de la Saburtalo Tibilisi! Pentru Sepsi au marcat Stefanescu si Paun ,doi jucatori ce acum 2 ani jucau in L3 la Odorheiul Secuiesc plus Ion Gheorghe titular ,un jucator ce pe vremea junioratului nu a primit sanse la Dinamo! Cat conteaza ca jucatorii tineri sa primeasca incredere....UTA are jucatori tineri foarte buni este pacat ca ii pierdem! La Saburtalo au jucat titulari 3 jucatori nascuti 2001(generatia Micu,Isac si Steau) wingerul stanga Guliashvili,mijlocasul central Nonikashvili si fundasul dreapta Gocholeishvili. Poate trebuie sa fortam si la UTA un sistem cu Micu,Isac si Steau titulari! Sincer eu sunt satul ca tot cautam straini seniori pentru postul de winger! O sa insist cu Halos,Gavrila si Simon...poate citeste si Poenaru in timpul liber ce scrie pe forum.....sunt aproape sigur ca Poenaru nu a auzit ei...din diferite motive!
PS: Juniorul Cristi Stefan fost la Clinceni ,despre care am scris prima data cand am creat acest topic a semnat cu academia FCSB! Un jucator tanar si foarte interesant este Claudiu Stan...ramas liber de contract de Dinamo,nascut 2001,daca primeste un boost de incredere si cu antrenamente serioase ...eu cred ca in 2-3 luni este pregatit pentru L1! Sau 2 wingeri de la Sporting Vaslui ....Vasile Hagiu si Aurel June,nascuti 2001!
Răspunde
22-07-2022, 15:52,
RE: Scouting amator
Am uitat sa precizez ca pe tot parcursul meciului Sepsi a jucat cu jucator under,in prima repriza a fost Rares Ispas,fundas stanga,2000...iar in repriza 2 a fost Andres Dumitrescu,fundas stanga 2001.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)