Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
18-07-2022, 9:02,
#1
Video  Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
[Imagine: 2UTAPetrolul.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
25-07-2022, 12:58,
#2
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Sper sa câștigăm acest meci și sa ne revenim din punct de vedere al moralului! Vreau sa vad o UTA luptătoare ce se agata de fiecare minge!!!!
Răspunde
26-07-2022, 2:22,
#3
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Felicitări bieților pentru victoria de azi! Bravo Micu!
Răspunde
26-07-2022, 18:13,
#4
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Foarte buni Cascini și Batha . Am câștigat meciul la mijlocul terenului in primul rând . Cu un Ubbink mai in forma sau cu altcineva in locul lui,puteam sa stam liniștiti încă de la pauza .
Răspunde
26-07-2022, 20:07,
#5
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Da, o alta atitudine la meciul asta, impinsi din spate de publicul minunat, bineinteles. Miculescu in forma mare, s-a zbatut mult si i-au si intrat 2 - omul meciului. Am vazut comentarii critice deja la adresa lui Keseru...intr-adevar, nu a rupt gura targului pana acuma, dar au fost doar 2 meciuri oficiale. In schimb, am vazut declaratii ale lui Keseru despre Miculescu si declaratii ale lui Miculescu despre Keseru. Se pare ca se inteleg foarte bine, iar Keseru se pare ca ii ofera sfaturi bune lui Miculescu, e un exemplu bun pentru el. Se si vede in teren o alta atitudine a lui David fata de sfarsitul sezonului trecut sau fata de primul meci oficial, iar aici cred ca e si influenta lui Keseru. Asta e foarte bine ! E destul asta ca sa justifice salariul lui Keseru ? Poate ca nu...dar eu cred ca-si va reveni si va marca si el. Otele, in schimb, parca e pierdut...acelasi jucator tehnic, dar parca mintea lui e altundeva, nu e concentrat la meci. Sper sa-si revina. Hoxhallari - un transfer foarte bun. Mai scartaim un pic in aparare, dar sper ca Poenaru sa regleze unele nesincronizari care ne puteau costa in aparare. In concluzie, un meci bun, cu un adversar relativ modest.
Răspunde
27-07-2022, 3:19,
#6
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Mie unu nu mi-a placut cum am jucat, o sa avem mari probleme sezonul asta. La cum jucam nu cred ca prindem playofful.
Răspunde
28-07-2022, 6:33,
#7
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Este normal sa nu ne placa cum am jucat in aceste prime doua jocuri. Au fost (si vor mai fi) greseli personale, preluari de minge, pase scurte gresite, lipsa plasament optim care duce la faulturi si cartonase, suturi spre poarta care au trecut la 10 m in afara spatiului portii,  lovituri de cap riscante in propriul careu sau ocazii mari de a inscrie cu capul in careul advers din pozitie ideala, semilufturi  in preajma portii adverse si multe altele. Aceste greseli personale luate toate la un loc, confera jocului o lipsa de cursivitate care evident nu place deloc ochiului. In aceste conditii date de lipsa de jocuri in picioare si o oarecare lipsa de omogenitate, dupa parerea mea, echipa pe ansamblu a jucat ceea ce a trebuit sa joace pentru a-si apropia cele trei puncte puse in joc pe teren propriu.

Personal, in nici un moment al partidei nu am simtit ca ar plana acel pericol iminent de a pierde controlul jocului desi, trebuie sa recunosc ca jocul de pase in tranzitie al Petrolului a aratat fromos ochiului asa cum a declarat si Tamas dupa meci. Apropo de Tamas, daca continua sa joace asa cum a facut-o contra UTA-ei cred ca s-ar impune chemarea sa de urgenta la echipa nationala, acolo unde s-ar complementa armonios cu un Sapunaru si Chereches.

Dar sa revenim la ai nostrii care au excelat la capitolul daruire, forta fizica, efort 120%, dorinta si foame de victorie. Am observat citeva aspecte tactice noi care au crescut "siguranta" in compartimentul de aparare intr-un meci jucat pe teren propriu. Vukcevic a fost "temperat" la urcari riscante in atac, iar Miculescu a fost chemat sa coboare de fiecare data la dublarea lui Vukcevic in timp ce  "Doberman-ii" Batha si Erico au stat permanent "la pinda"pentru eventuale situatii de urgenta aparute pe zona de aparare central - dreapta.  Cascini evident o aditie de mare valoare pe zona centru - stinga, travaliul acestuia intre careuri a dat o siguranta liniei noastre de fund si a avansat citeva pase foarte utile atacului dar care, din pacate, le-a irosit cu nonsalanta.

Ubbink si mai ales Otele risipa enorma de energie dar total neinspirati astazi.

Keseru foarte util si pragmatic cu assist-ul la golul invingator de 2-0 a lui Miculescu, dupa o pasa exceptionala de 20m din partea stinga in lateral si inainte pe partea dreapta, care l-a gasit absolut singur-singurel pe Micu dind-ui  acestuia un timp si spatiu foarte generos  sa traverseze tot careul din dreapta pina in centrul careului  de 16 m de unde a sutat spre bara dreapta (stinga portarului) surprins pe contra-pied. Inca odata pentru suporteri, Keseru are experienta unui numar 8 si 9 iar salariul de 15,000 este pe deplin meritat.

Micu a avut o zi exceptionala a marcat doua goluri din doua suturi inspirate, si a prestat un foarte bun two-way player astazi dublind-ul cu suces pe Vukcevic.

Despre Hoxhallari am notat ca se repliaza foarte bine inapoi in centrul apararii atunci cind este depasit prin viteza adversarului direct sau ca urmare a diverselor combinatii adverse pe partea sa, permitind-ui lui Benga sa-l dubleze sigur si eficient in timp ce acelasi Hoxhallari s-a repliat rapid pe pozitia lui Benga in centrul apararii. Mai astept sa-i vad si aportul si pe faza ofensiva, fiindca stiu ca are un sut bun de la distanta si centrari decente din margine.

Orhan Adem, foarte promitator in privinta paselor precise, deh, campionatul german. De abia astept sa vad mai mult de la el !
Răspunde
30-07-2022, 11:31,
#8
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Pe langa jucatorii cu mare experienta(Nemec,Florea) atentie foarte mare la Cristi Costin,in meciuri importante a facut diferenta sezonul trecut(contra CFR,FCSB) prin gol sau pase de gol.
Răspunde
30-07-2022, 18:16,
#9
RE: Etapa #2: UTA - Petrolul Ploiești, 25.07.2022, ora 21:30, Digisport 1
Dacă jucam curajos putem luam cele 3 puncte! Sper sa arătăm din ce în ceai bine și sa jucam un fotbal bun!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)